Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Bitmar » poniedziałek, 11 czerwca 2018, 22:44

Poprzednio mieliśmy wątek do zadawania pytań kancelarii TAXO odnośnie rozliczania podatku od osób fizycznych bez DG. Teraz przechodzimy do DG. Jeśli macie jakieś pytania to umieszczamy je w tym wątku.

Jest już pierwszy artykuł dotyczący dowodów księgowych czyli nie jest kolorowo, ale da się.
http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... towalutami

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1
Rejestracja: 14 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Taxo » środa, 13 czerwca 2018, 09:27

Zachęcamy do zadawania pytań - na ich podstawie przygotujemy artykuły, w których objaśnimy nurtujące Was kwestie. ;)
___________________________________________
MINDS: https://www.minds.com/taxoacc
FACEBOOK: https://www.facebook.com/taxoacc

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Zagłoba » środa, 13 czerwca 2018, 12:36

Mam pytanie związane z zalinkowanym artykułem i wyrokiem z Olsztyna.
Skoro można ryzykować i wpisywać transakcje krypto do KPIR, to jakim dokumentem ?
I drugie pytanie - jakim dokumentem wpisywać transakcje krypto do rejestru VAT.

Ja robię obecnie notę wewnętrzną, zawierającą stawki VAT i na tej podstawie księguję i do KPIR i do rejestru VAT.
Czy lepiej (bezpieczniej) byłoby to robić inaczej ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » środa, 13 czerwca 2018, 12:51

Mam pytanie związane z kolejką kosztów:
Jeżeli zostały kupione 3 bitcoiny w nastepujących datach i cenach:
2017-09-15 1BTC po 10 000 PLN
2017-12-17 1BTC po 69 000 PLN
2018-02-06 1BTC po 20 000 PLN
i te 3 BTC zostały przelane na 1 wspólny adres portfela. To czy teraz, można w jakiś sposób sprzedać bitcoina kupionego dnia 2017-12-17?
np. przelewając 1 BTC na inny adres, a następnie tego "środkowego" 1 BTC na giełdę?
Czy prowadzenie pełnej księgowości ułatwia taką operację?

Początkujący
Posty: 154
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: prosto988 » środa, 13 czerwca 2018, 12:53

@Taxo, jak to z tym jest,trzeba dzialalność gospodarczą pod obrót krypto,czy nie?pozdrawiam

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Zagłoba » środa, 13 czerwca 2018, 13:26

Pytanie:

Czy można uznać za prawidłowe grupowanie wielu transakcji do jednego wpisu w KPIR, np. wszystkich transakcji z jednego dnia, wyliczając jeden średni kurs kupna/sprzedaży dla wszystkich transakcji.

Mam tu na myśli transakcje giełdowe po tzw. markecie, czyli po cenie ustalanej przez giełdę na podstawie ofert znajdujących się obecnie w orderbooku.
Takie zlecenie, np. sprzedaży 1 ETH, jest realizowane w kilku, kilkunastu transakcjach, każda z innym kursem, na który użytkownik (sprzedający) nie ma wpływu. Przy większych zleceniach, może to być kilkaset transakcji, wszystkie tak naprawdę w ramach jednego naszego zlecenia.

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: tarpan » środa, 13 czerwca 2018, 13:30

Pytanie

Czy da się samemu prowadzić pełną księgowość handlując krypto ? i Jak to robić?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Zagłoba » środa, 13 czerwca 2018, 18:20

@tarpan, może pozwolę sobie odpowiedzieć na Twoje oba pytania, bo w zasadzie drugie pytanie odpowiada na pierwsze :)

Szukałem informacji na ten temat i wyszło mi, że tak, da się prowadzić pełną księgowość samodzielnie, pod warunkiem, że jest się księgowym. Ustawa o rachunkowości ma 150 stron, a to tylko jedna z ustaw potrzebnych do szczęścia.

Poza tym nie jesteś w stanie śledzić na bieżąco wszystkich zmian w przepisach, jeżeli chcesz się zajmować oprócz tego głównym celem Twojej działalności.
Tak więc w przypadku pełnej księgowości uważam, że biuro rachunkowe jest niezbędne.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 15:09

gr0g pisze: Mam pytanie związane z kolejką kosztów:
Jeżeli zostały kupione 3 bitcoiny w nastepujących datach i cenach:
2017-09-15 1BTC po 10 000 PLN
2017-12-17 1BTC po 69 000 PLN
2018-02-06 1BTC po 20 000 PLN
i te 3 BTC zostały przelane na 1 wspólny adres portfela. To czy teraz, można w jakiś sposób sprzedać bitcoina kupionego dnia 2017-12-17?
np. przelewając 1 BTC na inny adres, a następnie tego "środkowego" 1 BTC na giełdę?
Czy prowadzenie pełnej księgowości ułatwia taką operację?
Prowadzenie przychodu i rozchodu zapasów metodą szczegółowej identyfikacji jest tutaj trochę naciągane. Lepiej już sprzedać pierwsze dwa BTC i od razu kupić.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » poniedziałek, 18 czerwca 2018, 20:03

Pietaszek pisze: Prowadzenie przychodu i rozchodu zapasów metodą szczegółowej identyfikacji jest tutaj trochę naciągane. Lepiej już sprzedać pierwsze dwa BTC i od razu kupić.
Przyjmując, że aktualny kurs to 20 000 PLN - sprzedaż pierwszych BTC spowodowała by dochód w wysokości 10 000 PLN, sprzedając ostanie, wychodzi się na 0, sprzedaż środkowych generuję stratę.
IMO identyfikacja szczegółowa jak najbardziej ma sens.
Np. chciałbym kupić sobie dostęp do usługi, która jest dostępna tylko za bitcoiny.
Jeżeli nie posiadam żadnych bitcoinów, to kupuje bitcoina za złotówki, za bitcoina usługę i wszystko gra, nic nie zyskałem, po prostu dokonałem zakupu za pośrednictwem bitcoina - nie płaci się żadnego dochodowego, bo nie ma od czego.
A teraz wg. twojej propozycji, osoby posiadające bitcoiny w innej cenie zakupu niż aktualna, przestają mieć możliwość korzystania z usług dostępnych za kryptowaluty lub muszą płacić podatek tylko dlatego, że już są w posiadaniu jakiś monet :| Bez identyfikacji szczegółowej i możliwości wskazania posiadanego przez siebie coina, którego ktoś chce użyć, płatności kryptowalutami przestają mieć jakikolwiek sens. (A jest to chyba najprostszy przykład jaki przychodzi do głowy.)

EDIT:
Rozumiem, że akurat z przykładu wynika, że mogło by się opłacać zastosować FIFO dla 2 pierwszych bitcoinow, jeszcze bardziej opłacałoby się zastosować LIFO dla 2 ostanich, jednak mnie zastanawia jak poprawnie stosować identyfikacje szczegółową. Jeżeli chodzi o metodę FIFO to ta metoda dopiero wydaje się być naciągana, bo jest to tylko jakiś teoretyczny, uproszczony koncept nie mający nic wspólnego z rzeczywistością.
Ostatnio zmieniony niedziela, 1 lipca 2018, 23:40 przez gr0g, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » czwartek, 21 czerwca 2018, 12:26

Metoda szczegółowej identyfikacji, przy rzeczach określonych co do gatunku jest w rzeczywistości niemożliwa. Dlatego napisałem, że naciągana. Musiałbyś każdą transakcję mieć na osobnym adresie. Jeśli masz BTC z kilku różnych transakcji na jednym adresie, nie możesz dokonać szczegółowej identyfikacji i to może zostać zakwestionowane przez US, jako sztuczne tworzenia kosztów.

BTW. jeśli chcesz sobie zrobić koszy na BTC, to nie dorabiaj do tego ideologii sztuczności FIFO, skup się na ryzykach i korzyściach. Zawsze znajdzie się ktoś kogo przekonasz, żeby przekonał Ciebie do pomysłu jaki mu przestawisz ale to chyba nie o to chodzi.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » piątek, 22 czerwca 2018, 17:35

Pietaszek pisze: Metoda szczegółowej identyfikacji, przy rzeczach określonych co do gatunku jest w rzeczywistości niemożliwa. Dlatego napisałem, że naciągana. Musiałbyś każdą transakcję mieć na osobnym adresie. Jeśli masz BTC z kilku różnych transakcji na jednym adresie, nie możesz dokonać szczegółowej identyfikacji i to może zostać zakwestionowane przez US, jako sztuczne tworzenia kosztów.
Koszty już istnieją, zostały poniesione w momencie kupna kryptowalut, więc nie rozumiem o jakim sztucznym tworzeniu kosztów piszesz? Chodzi tylko o to, aby odpowiednio przypisać poniesiony już koszt do przychodu. Stosowanie globalnie metody FIFO jest bez sensu i mija się z rzeczywistością - nie dorabiam do tego przecież żadnych ideologi tylko zauważam fakty. Ryzykiem jest niepewność w sposobie rozliczania transakcji, więc dokładnie na tym się skupiam... Jeżeli wystarczy potwierdzenie takiej informacji na blockchanie lub prowadzonej przez siebie księgowości to też jest jakaś opcja.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 czerwca 2018, 22:50 przez gr0g, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Pietaszek » piątek, 22 czerwca 2018, 21:41

Wiem co pisze. Zakup a koszty to są dwie różne sprawy. Na pierwszy rzut oka widać, że kombinujesz jak tu sobie zaliczyć do kosztów najdrożej kupione BTC. Zrobisz jak zechcesz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 442
Rejestracja: 6 kwietnia 2013
Reputacja: 225
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: gr0g » piątek, 22 czerwca 2018, 21:55

Pietaszek pisze: Wiem co pisze. Zakup a koszty to są dwie różne sprawy. Na pierwszy rzut oka widać, że kombinujesz jak tu sobie zaliczyć do kosztów najdrożej kupione BTC. Zrobisz jak zechcesz.
Jest to oczywiste, że zazwyczaj podatkowo najkorzystniej jest używać najdroższych monet - w końcu się za nie zapłaciło. Jest jakiś przepis, który zakazuje takich operacji? Dlaczego miałby ktoś nadpłacać podatek? Wprowadzanie braku możliwości sprzedania nabytych przez siebie kryptowalut w praktyce oznacza zablokowanie ich używania. Przecież to logiczne, że podatki są brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji - ważne, aby były spójne i jasne dla wszystkich.
Ostatnio zmieniony sobota, 23 czerwca 2018, 22:56 przez gr0g, łącznie zmieniany 7 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: janku66 » piątek, 22 czerwca 2018, 23:12

Taxo pisze: Zachęcamy do zadawania pytań
To jak wpuszczenie jehowego do przedpokoju :D

Daj możliwości a pytań będzie kilkadziesiąt w moment :D
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: dingo » piątek, 22 czerwca 2018, 23:15

Tak, zapłać najgorzej jak możliwe dla siebie. Aha, i nie wliczaj prowizji. I nie uwzględniaj kosztów, bo to ryzykowne. I policz ręcznie 100,000 transakcji, programom nie można ufać. I zapłać PCC i skladaj druczki. I załóż firme, płać ZUS i prowadź księgi handlowe, sam, bo nikt nie chce tego robić. I bierz pożyczki na podatki, ty śmieciu. A jak nie to zginiesz w pierdlu chuju, nie oszukuj, tylko płać.

Nie widze problemu, podatnik ma sam obliczyć i zapłacić dobrze - ękspert podatkowy z 10-letnim doświadczeniem

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: janku66 » piątek, 22 czerwca 2018, 23:26

@dingo, you take it too serious ;)
"Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament"

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » piątek, 22 czerwca 2018, 23:33

Ja mam pytanie, które mnie nurtuje od dość dawna, i jeszcze żaden prawnik mi nie potrafił odpowiedzieć, a pytałem trzech - z jakiego konkretnie przepisu wynika, że przy inwestowaniu w akcje i forex nie trzeba zakładać działalności gospodarczej nawet przy duźej liczbie transakcji. Przypuszczam, że miałoby to również przełożenie na inwestycje w krypto, bo wszyscy twierdzą, że tu jest inaczej, ale nikt nie wie dlaczego, a źródło przychodów jest to samo (art 10 ust 1 pkt 7 i dla akcji i dla krypto). Krypto nie podlegają ustawie o instrumentach płatniczych, ale tam nic nie ma o dzialalności gospodarczej.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: Barragol » sobota, 23 czerwca 2018, 00:54

kajetan pisze: Ja mam pytanie, które mnie nurtuje od dość dawna, i jeszcze żaden prawnik mi nie potrafił odpowiedzieć, a pytałem trzech - z jakiego konkretnie przepisu wynika, że przy inwestowaniu w akcje i forex nie trzeba zakładać działalności gospodarczej nawet przy duźej liczbie transakcji. Przypuszczam, że miałoby to również przełożenie na inwestycje w krypto, bo wszyscy twierdzą, że tu jest inaczej, ale nikt nie wie dlaczego, a źródło przychodów jest to samo (art 10 ust 1 pkt 7 i dla akcji i dla krypto). Krypto nie podlegają ustawie o instrumentach płatniczych, ale tam nic nie ma o dzialalności gospodarczej.
dobre pytanie, mozna sprobowac udowodnic ze spekulowanie na wartosci to nie jest czynnosc zarobkowa, bo nie ma domniemania ze ta czynnosc jest w stanie przynosic ciagIe i przewidywaIne zyski, tak samo jak czesta gra w totoIotka to nie jest dziaIaInosc gospodarcza

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Prawo i podatki - działalność gospodarcza - pytania

Postautor: kajetan » sobota, 23 czerwca 2018, 09:47

Sądy wychodzą na ogół z założenia, że jeśli coś da się przypisać do innego źródła przychodów niż działalność gospodarcza, to nie musi być to działalność gospodarcza, ale to też nie rozróżnia akcji i krypto.
Barragol pisze: tak samo jak czesta gra w totoIotka to nie jest dziaIaInosc gospodarcza
O, o tym nie pomyślałem, też ciekawy przypadek.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości