Działalność gospodarcza?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: betterfuture » czwartek, 24 maja 2018, 18:34

Cześć ,

z tego co mi wiadomo to przy większej liczbie transakcji trzeba mieć założoną działalność gospodarczą stąd moje pytanie - czy jest lepiej zrobić to w formie jednoosobowej działalności czy też może spółki z.o.o (jakie są plusy i minusy tych dwóch opcji) ?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: kajetan » czwartek, 24 maja 2018, 18:38

betterfuture pisze: Cześć ,

z tego co mi wiadomo to przy większej liczbie transakcji trzeba mieć założoną działalność gospodarczą stąd moje pytanie - czy jest lepiej zrobić to w formie jednoosobowej działalności czy też może spółki z.o.o (jakie są plusy i minusy tych dwóch opcji) ?
Aby tylko z pełną księgowością, a nie KPiR. A najlepiej za granicą.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: betterfuture » czwartek, 24 maja 2018, 19:02

kajetan pisze:
betterfuture pisze: Cześć ,

z tego co mi wiadomo to przy większej liczbie transakcji trzeba mieć założoną działalność gospodarczą stąd moje pytanie - czy jest lepiej zrobić to w formie jednoosobowej działalności czy też może spółki z.o.o (jakie są plusy i minusy tych dwóch opcji) ?
Aby tylko z pełną księgowością, a nie KPiR. A najlepiej za granicą.
Bardzo chętnie bym to zrobił, ale jestem totalnie zielony w temacie zakładania firmy nawet w Polsce, a co dopiero za granicą . Tym bardziej, że na chwilę obecną tylko holduje trochę altów chociaż w przyszłości chciałbym osiągnąć jakiś zysk na obrocie .

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: kajetan » czwartek, 24 maja 2018, 19:15

betterfuture pisze:
Bardzo chętnie bym to zrobił, ale jestem totalnie zielony w temacie zakładania firmy nawet w Polsce, a co dopiero za granicą . Tym bardziej, że na chwilę obecną tylko holduje trochę altów chociaż w przyszłości chciałbym osiągnąć jakiś zysk na obrocie .
W Polsce na KPiR nie da się poprawnie zaksięgować krypto, więc nawet nie ma sensu tego zakładać, wdepniesz w gorsze bagno niż handlując bez działalności. Potencjalnie może się to skończyć nieuznaniem kosztów przez US. Jeśli w Polsce to albo handluj bez działalności, albo z pełną księgowością.

Spółka z o.o. daje nieco większą ochronę, bo w razie bankructwa komornik nie wchodzi ci na majątek prywatny. Ale nie dotyczy to zaległości podatkowych, a to jedyne które możesz mieć przy krypto, więc w praktyce niewiele to daje. Za to trzeba się napocić, żeby nie było podwójnego opodatkowania.

Ogólnie ludzie handlujący teraz krypto na działalności mają podatkowo przerąbane, nie wiadomo czy można im uznać koszty, jeśli cokolwiek kupią z VAT-em, to mają problem z ewidencją VATu mieszanego, banki wypowiadają im konta, więc najlepiej w ogóle się wstrzymaj z zakładaniem takiej firmy w Polsce.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 24 maja 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: betterfuture » czwartek, 24 maja 2018, 19:22

Ok, dzięki ;)

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: ArZ » niedziela, 10 czerwca 2018, 15:30

Witam,
tak się zastanawiam, czy jak od czasu do czasu(2-3x w miesiącu) zagram na giełdzie, dużą sumą rzędu np.100tyś to muszę zakładać firmę? Inwestując taką kwotę nie grał bym codziennie ale jak by nadarzyła się okazja to wtedy bym wchodził.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: Mosteque » niedziela, 10 czerwca 2018, 15:37

Wszystko jest kwestią interpretacji urzędnika :/
Jedni mają normalną pracę i uprawiają DT, robiąc dziesiątki transakcji w miesiącu. I gdzie tu mowa o DG, skoro to dla nich taka zabawa na boku.
Inni robią kilka transakcji w roku dużą kwotą i tylko z tego żyją. Więc oczywiście na logikę, to oni powinni prowadzić DG...

ArZ
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 20 lutego 2018
Reputacja: 15
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: ArZ » niedziela, 10 czerwca 2018, 15:47

tak właśnie, każdy w tym kraju interpretuje jak chce. Urzędnicy nie wiedzą, a co dopiero zwykły szary człowiek :(

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 647
Rejestracja: 19 lutego 2018
Reputacja: 1361
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: HODLER.TECH » niedziela, 10 czerwca 2018, 17:29

betterfuture pisze:
Bardzo chętnie bym to zrobił, ale jestem totalnie zielony w temacie zakładania firmy nawet w Polsce, a co dopiero za granicą . Tym bardziej, że na chwilę obecną tylko holduje trochę altów chociaż w przyszłości chciałbym osiągnąć jakiś zysk na obrocie .
Poczytaj ten temat, założenie firmy w Estonii jest banalnie proste (można to zrobić przez internet), a jeśli jeszcze to komuś zlecisz, to nawet się nie zorientujesz kiedy powstanie i zacznie działać. Potem tylko wysyłasz listę transakcji do księgowego i nic więcej Cię nie interesuje. https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=24967
HODLER - Wielowalutowy portfel o otwartym kodzie źródłowym https://hodler.tech
HODLER Pro: https://hodler.tech/pro
Telegram PL: http://t.me/HODLERTECHPL
Dyskusja PL: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=101&t=30634

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza?

Postautor: dingo » niedziela, 10 czerwca 2018, 17:48

*W razie kontroli musisz jeszcze umieć pokazać że nie jest to działalność pozorowana, kraj nie wszedł na żadną czarną, szarą, brązową listę krajów których nie lubi fiskus, nie łamiesz żadnych praw polskich, estońskich ani europejskich, nie masz nic do opodatkowania podatkiem dochodowym, może jeździć na spotkania zarządów, mieć rachunki z Estonii, centrum życiowe etc.
Wg Independent Tradera oszczędności pojawiają się od kapitału 150,000zł w górę

No chyba ze się mylę, i te zasady nie obowiązują tej struktury spółki - ale nigdy nie słyszałem nawet o takiej opcji, a tym bardziej by było to legalne.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości