Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: Janusz_nr_581 » niedziela, 13 maja 2018, 22:13

Witajcie,

Co prawda mamy już w miarę klarowną (jeśli tak to można nazwać) sytuację związaną z koniecznością opłacania podatku dochodowego od kryptowalut, ale nurtuje mnie jedna kwestia.
Obowiązek podatkowy rodzi się z chwilą wymiany crypto na FIATY, lub... zakupu towarów i usług za crypto. W sieci jest już masa sklepów które akceptują tę formę płatności i teraz pytanie.

Kupuje w sklepie internetowym xyz.pl sprzęt o wartości 100 000 PLN. Nie prowadzę działalności gospodarczej więc VATu i tak nie odliczę od tych zakupów, ale biorę fakturę np. na firmę Morawiecki Consulting sp. z o.o. Sprzęt odbieram z paczkomatu lub jakiegoś innego miejsca, które zapewnia mi anonimowość.
Firma Morawiecki Consulting nie wie o tym, że został wystawiony taki dokument i nie wciąga go w koszty. Firma xyz.pl wykazuje sprzedaż w rejestrach VAT, które potem przekazuje przez JPK_VAT do KAS, co wzbudza podejrzenia dlaczego firma nie wliczyła w koszty FVAT tak dużej kwoty i wjeżdża z kontrolą krzyżową do sklepu i do drugiej firmy. Spółka o niczym nie wie, sklep sprzęt sprzedał. Obie firmy mają dalej masę problemów, bo US nie odpuści szybko tematu.
Czy moje rozumowanie jest prawidłowe? Nie chodzi o to żeby chciał narobić komuś problemów, ale zadaję sobie pytanie o konieczność odprowadzania jakichkolwiek podatku od zamiany crypto na usługi lub towary, bo o ile przelewy na konto US widzi, to tego czego kupuję już chyba nie?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: Bitmar » niedziela, 13 maja 2018, 22:45

Janusz_nr_581 pisze: irma xyz.pl wykazuje sprzedaż w rejestrach VAT, które potem przekazuje przez JPK_VAT do KAS, co wzbudza podejrzenia dlaczego firma nie wliczyła w koszty FVAT tak dużej kwoty i wjeżdża z kontrolą
Raczej błędne rozumowanie. KAS się cieszy, że faktura nie została wliczona w koszty bo to oznacza większy podatek. Nie ma obowiązku dokumentowania kosztów (o ile z nich nie skorzystamy), jest tylko obowiązek dokumentowania sprzedaży.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: Zagłoba » poniedziałek, 14 maja 2018, 00:04

Bitmar pisze: Nie ma obowiązku dokumentowania kosztów (o ile z nich nie skorzystamy), jest tylko obowiązek dokumentowania sprzedaży.
Dotyczy to tylko kosztów nie będących towarami handlowymi. Przynajmniej na KPIR, nie wiem jak na pełnej księgowości.

Co do faktury wziętej na firmę, która tego nie wie, to KAS raczej sprawdza w drugą stronę - czy ten, którego sprzedaż pojawiła się u kogoś w kosztach, wykazał tą sprzedaż u siebie.

W plikach JPK VAT są tylko kwoty zbiorcze, także KAS na tej podstawie nie widzi co zostało kupione.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: kajetan » poniedziałek, 14 maja 2018, 08:23

Zagłoba pisze:W plikach JPK VAT są tylko kwoty zbiorcze, także KAS na tej podstawie nie widzi co zostało kupione.
A skąd. Tam jest detalicznie każda transakcja, z nazwą i adresem kontrahenta. Zob. http://www.mf.gov.pl/documents/764034/6 ... 14.11p.pdf

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: japu » poniedziałek, 14 maja 2018, 10:46

kajetan pisze: A skąd. Tam jest detalicznie każda transakcja, z nazwą i adresem kontrahenta
Nie ma tam przeciez pozycji z faktur - sa tylko kwoty z dokumentu dotyczace kazdej ze stawek podatku.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: kajetan » poniedziałek, 14 maja 2018, 11:03

japu pisze:
kajetan pisze: A skąd. Tam jest detalicznie każda transakcja, z nazwą i adresem kontrahenta
Nie ma tam przeciez pozycji z faktur - sa tylko kwoty z dokumentu dotyczace kazdej ze stawek podatku.
To co to jest?
Obrazek

Dodano po 5 minutach 54 sekundach:
Przecież cały sens JPK_VAT jest taki, że sobie programy napisane dla KAS robią matchowanie tych plików u obu stron transakcji i w ten sposób wykrywają lewe faktury oraz karuzele podatkowe. Gdyby nie było danych kontrahenta, nie byłoby to możliwe.

Dodano po 4 minutach 35 sekundach:
Pomyliło wam się z deklaracją VAT. Tam faktycznie są tylko kwoty zbiorcze.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: Zagłoba » poniedziałek, 14 maja 2018, 11:13

@kajetan, ja mam działalność i co miesiąc wysyłam JPK VAT.
Są tam tylko kwoty zbiorcze z każdego dokumentu, osobno dla każdej stawki VAT.
Czyli jeżeli faktura ma kilka stawek VAT to są wykazane wszystkie osobno.
Nie ma pozycji z faktury z opisem co zostało kupione. Tylko kwoty.
No i dane stron, daty, to co załączyłeś na obrazku.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: kajetan » poniedziałek, 14 maja 2018, 11:21

Zagłoba pisze: @kajetan, ja mam działalność i co miesiąc wysyłam JPK VAT.
Są tam tylko kwoty zbiorcze z każdego dokumentu, osobno dla każdej stawki VAT.
Czyli jeżeli faktura ma kilka stawek VAT to są wykazane wszystkie osobno.
Nie ma pozycji z faktury.
Pozycji z faktury nie ma, ale kontrahent powinien być. Jeśli na przykład Twój kontrahent zajmuje się praktycznie wyłącznie sprowadzaniem koparek, to z JPK_VAT można by dostać ciekawą listę minerów. Ok, może już wpadam w paranoję.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: Zagłoba » poniedziałek, 14 maja 2018, 11:54

kajetan pisze: Pozycji z faktury nie ma, ale kontrahent powinien być. Jeśli na przykład Twój kontrahent zajmuje się praktycznie wyłącznie sprowadzaniem koparek, to z JPK_VAT można by dostać ciekawą listę minerów. Ok, może już wpadam w paranoję.
Na podstawie tylko JPK VAT KAS nie wie co kto sprzedaje i raczej nie może zakładać, że wszystko to koparki.
Ale jeżeli ma takie podejrzenie, to idzie z kontrolą i wtedy już wszystko widać dokładnie.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakup towarów i usług za kryptowalutę

Postautor: redlumek » poniedziałek, 14 maja 2018, 18:25

Jeżeli ma podejrzenia to niedługo będzie mógł poprosić o jpk-fa gdzie już są wszystkie pozycje z faktury

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości