Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 22 czerwca 2017
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: lolexd » niedziela, 29 kwietnia 2018, 11:14

Cześć.
Mam już gotowy PIT, jednak zacząłem się trochę wachać.
Od początku operowałem kwotą wpłaconą ok. 20k. W międzyczasie kilka razy zmieniłem krypto, zrobiłem ręcznie pare arbitraży. W PIT księgowa „kryptowalutowa” kazała mi zsumować w przychodach i kosztach łączną wartość kupna i sprzedaży (w moim przypadku pomniejszoną o 1 transakcję). Końcowy stan konta w 2017r. to ok. 50k. Po podliczeniu wszystkich transakcji wpisałem w przychodach... 330k, a w kosztach 299k.

I tu się rodzi pytanie. Czy nie lepiej jest napisać przychody 50k a koszty 20k ? Chodzi mi o to, żeby US nie pomyślał, że prowadzę jaką niezarejestrowaną działalność gospodarczą (stąd takie obroty).

Jaka jest wasza opinia ?

Dzięki i pzdr

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 12:04

Moja opinia jest taka, że nie możesz tak zrobić.

Oczywiście podatkowo wyjdzie na to samo, ale w przypadku kontroli nie będziesz w stanie udowodnić, skąd to 50K i skąd to 20K wyszło, bo z transakcji wyjdzie Ci 330K i 299K.

Mandat jak nic.

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 22 czerwca 2017
Reputacja: -2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: lolexd » niedziela, 29 kwietnia 2018, 12:10

Zagłoba pisze: Moja opinia jest taka, że nie możesz tak zrobić.

Oczywiście podatkowo wyjdzie na to samo, ale w przypadku kontroli nie będziesz w stanie udowodnić, skąd to 50K i skąd to 20K wyszło, bo z transakcji wyjdzie Ci 330K i 299K.

Mandat jak nic.
Dzięki za odpowiedź. A czy twoim zdaniem nie narażam się trochę nie mając DG a mając taki obrót ?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: japu » niedziela, 29 kwietnia 2018, 12:28

lolexd pisze: A czy twoim zdaniem nie narażam się trochę nie mając DG a mając taki obrót ?
A jakbys wplacil na gielde 100tys i 5 razy kupil i sprzedal to rowniez mialbys obrot 0.5mln złotych... czy to juz dzialalnosc? Nikt tego nie wie. A jakbys wsadził pół miliona a wyjął 600tys po jednej transakcji?
Jakbys kupił mieszkanie za 2 mln i sprzedał za 2,3mln to tez niezle kwoty wychodza...
Osobiscie nie wiem o co moznaby sie czepiac skoro podatkowo wyjdzie na to samo czyli kwota uszczuplenia podatku bedzie zerowa. Co prawda w budzecie zaplanowano chyba 20% wiecej wplywow z mandatow i grzywien no ale...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 12:32

japu pisze: Osobiscie nie wiem o co moznaby sie czepiac skoro podatkowo wyjdzie na to samo czyli kwota uszczuplenia podatku bedzie zerowa.

No to teraz postaw się w sytuacji KAS.
Chce skontrolować te 50K przychodów.

I jak ma to niby zrobić ?
Im dalej się zagłębia tym większe kwoty wychodzą. Dla urzędnika całe zeznanie będzie nierzetelne, a podatnik jest podejrzany, że skoro takie machloje robi, to pewnie to nie koniec i należy go bardzo dokładnie skontrolować.

A gdy wykażesz wszystkie przychody i koszty, podasz kontrolerowi listę transakcji, wszystko się zgadza w 100%, kontroler jest zadowolony, bo w 10 min. ma kontrolę zakończoną i nie drąży dalej.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: dingo » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:11

A gdy wykażesz wszystkie przychody i koszty, podasz kontrolerowi listę transakcji, wszystko się zgadza w 100%, kontroler jest zadowolony, bo w 10 min. ma kontrolę zakończoną i nie drąży dalej.
Na pewno.
Kontroler nie jest od bycia zadowolonym tylko od wyrobienia normy i zagarnięcia premii.
Ich mało interesuje czy coś jest dobrze czy złe, co to za różnica dla tej osoby?
https://www.wykop.pl/link/4284393/skarb ... ga-wiecej/

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 13:50

@dingo


Nie wiem jak teraz w KAS, ale kiedyś było tak, że premie były od kontroli pozytywnych, czyli tych z mandatami.
Zakładam, że teraz jest tak samo.

Więc w interesie kontrolera jest szybkie odsianie kontroli negatywnych od pozytywnych, aby na negatywne nie tracić czasu tylko szukać u kogoś innego.

A wiesz jak się taki urzędnik zdenerwuje, gdy na pierwszy rzut oka wychodzi kontrola pozytywna, a na końcu wychodzi, że jednak będzie negatywna, bo podatkowo niewiele się zmienia lub nic ?

Taki zdenerwowany urzędnik zrobi wszystko, aby z tego zainwestowanego czasu kontrola jednak wyszła pozytywnie i wlepi mandat za cokolwiek, bo inaczej będzie się musiał tłumaczyć, dlaczego tyle siedział na kontroli i nie przyniósł żadnych pieniędzy.

Moim zdaniem wykazanie olbrzymich obrotów jest o wiele mniej prawdopodobne do nałożenia mandatu za brak założenia DG, niż wykazanie jako przychodów i kosztów czegokolwiek, co da taką samą kwotę dochodu, jak prawdziwe obroty.

Jeżeli nie będziesz stosował zwolnienia z podatku do 2280, to KAS nie ma żadnego interesu w udowadnianiu Ci, że powinieneś mieć DG, nawet przy tysiącach transakcji, co zresztą mamy potwierdzone wyrokiem NAS.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:38

Zagłoba pisze: @dingo
Jeżeli nie będziesz stosował zwolnienia z podatku do 2280, to KAS nie ma żadnego interesu w udowadnianiu Ci, że powinieneś mieć DG, nawet przy tysiącach transakcji, co zresztą mamy potwierdzone wyrokiem NAS.
jak nie maja interesu? przeciez to wlasnie za to tez wlepiaja mandaty i kontrola sie skonczy "pozytywnie" nawet jesli reszta sie zgadza

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: tarpan » niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:45

@lolexd, jak zaniżysz kwoty to mandat, jak nie prowadziłeś działalności to mandat
a najlepsze jest to że jakbyś miał DG to nie możesz rzetelnie uwzględnić kosztów i ...też mandat :lol:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 15:35

@Barragol, nie wiem czy KAS jest w ogóle uprawniony do wlepiania mandatów za coś takiego.
Do tej pory mandaty związane z brakiem DG nie dotyczyły tego, że DG nie było, tylko tego, że nie były stosowane rozliczenia takie jak powinny być w ramach DG, czyli głównie chodziło o VAT czy brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej.
W przypadku krypto nawet gdy mamy działalność, to VAT jest zw., a na kasie nie musimy rejestrować.
Chyba jedyne do czego mogliby się przyczepić to odprowadzanie zaliczek na PIT.

ZUS pomijam, bo tego chyba KAS nie kontroluje.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: _chybaty » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:04

Zagłoba pisze:@Barragol, nie wiem czy KAS jest w ogóle uprawniony do wlepiania mandatów za coś takiego.
Do tej pory mandaty związane z brakiem DG nie dotyczyły tego, że DG nie było, tylko tego, że nie były stosowane rozliczenia takie jak powinny być w ramach DG, czyli głównie chodziło o VAT czy brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej.
W przypadku krypto nawet gdy mamy działalność, to VAT jest zw., a na kasie nie musimy rejestrować.
Chyba jedyne do czego mogliby się przyczepić to odprowadzanie zaliczek na PIT.

ZUS pomijam, bo tego chyba KAS nie kontroluje.
Mandaty na brak DG to ZUS wlepia. US ma na to wyjebane jak na VAT nie oszukujesz

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:07

_chybaty pisze:
Zagłoba pisze:@Barragol, nie wiem czy KAS jest w ogóle uprawniony do wlepiania mandatów za coś takiego.
Do tej pory mandaty związane z brakiem DG nie dotyczyły tego, że DG nie było, tylko tego, że nie były stosowane rozliczenia takie jak powinny być w ramach DG, czyli głównie chodziło o VAT czy brak rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej.
W przypadku krypto nawet gdy mamy działalność, to VAT jest zw., a na kasie nie musimy rejestrować.
Chyba jedyne do czego mogliby się przyczepić to odprowadzanie zaliczek na PIT.

ZUS pomijam, bo tego chyba KAS nie kontroluje.
Mandaty na brak DG to ZUS wlepia. US ma na to wyjebane jak na VAT nie oszukujesz
ale zus nie prowadzi kontroli skarbowej tylko skarbowka, wiec skarbowka wykrywa brak dzialalnosci, gdyby tak bylo ze skarbowce brak dzialalnosci nie przeszkadza to nikt by jej nie zakladal zeby ominac oplaty dla zusu

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:25

Barragol pisze: gdyby tak bylo ze skarbowce brak dzialalnosci nie przeszkadza to nikt by jej nie zakladal zeby ominac oplaty dla zusu
Przeszkadza i to bardzo.
To ulubione miejsce tropienia "mafii" vatowskich.
Janusz handluje pandoletami na bazarze bez działalności i nie odprowadza VAT. :D
Jest uszczelnienie ? Jest.

W krypto to już inna sytuacja, myślę, że KAS nie będzie miał dużego parcia na argument braku DG, chyba, że ludzie będą korzystać ze zwolnienia 2280 (obecnie 6k).

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Barragol » niedziela, 29 kwietnia 2018, 16:28

Zagłoba pisze:
Barragol pisze: gdyby tak bylo ze skarbowce brak dzialalnosci nie przeszkadza to nikt by jej nie zakladal zeby ominac oplaty dla zusu
Przeszkadza i to bardzo.
To ulubione miejsce tropienia "mafii" vatowskich.
Janusz handluje pandoletami na bazarze bez działalności i nie odprowadza VAT. :D
Jest uszczelnienie ? Jest.

W krypto to już inna sytuacja, myślę, że KAS nie będzie miał dużego parcia na argument braku DG, chyba, że ludzie będą korzystać ze zwolnienia 2280 (obecnie 6k).
co w sytuacji gdy odprowadza vat a nie ma dzialalnosci? bo wtedy jest analogiczne do krypto

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:00

Barragol pisze: co w sytuacji gdy odprowadza vat a nie ma dzialalnosci? bo wtedy jest analogiczne do krypto
Nie wiem co jeżeli odprowadzasz VAT i masz kasę rejestrującą bez DG.
Nawet nie wiem czy można się zarejestrować jako VATowiec bez DG.
Problem będzie na pewno z NIPem, którego nie masz bez DG i nie wiem czy mogą Ci go wyrobić na same potrzeby VAT i kasy fiskalnej.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Arbitraż na PIT - jak to ująć ?

Postautor: japu » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:34

Zagłoba pisze: niż wykazanie jako przychodów i kosztów czegokolwiek, co da taką samą kwotę dochodu, jak prawdziwe obroty.
No wlasnie nie chodzi o to, zeby wpisac COKOLWIEK tylko oprzec sie na przyklad na przelewach na gielde i z gieldy. To nie jest cos wymyslonego tylko cos co realnie mialo miejsce. Szczegolnie, ze od dawna takie sposoby rozliczania byly wykonywane i nie budzily zastrzezen. Juz pomine primaaprilisowa interpretacje w tej sprawie...
A co do wpisania dochodu jako przychod i zerowych kosztow hmm...
Zatem owszem, podatnik rozliczyl sie niewlasciwie, zle zrozumial slowa dochod/przychod/koszty ale to jest uczciwy podatnik, mial dochod, zaplacil podatek...

edit: i jeszcze jedno... rozumiem, ze podatnik, ktory wpisuje krypto w pola dot. praw autorskich i majatkowych zgadza sie z uznaniem krypto za prawa majatkowe na gruncie PIT? Mozna to tak rozumiec? A jesli ktos sie nie zgadza, ze to prawa majatkowe i wpisze w jakies inne pole? Np. "inne"? To co? Dalej podatek taki sam zaplacony...

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości