Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.

Którą wersję PITa złożyłeś/złożysz za 2017 rok?

a) Metoda 1 - rozliczanie wszystkich transakcji fiat-krypto oraz krypto-krypto
12
24%
b) Metoda 1b - rozliczenie wszystkich transakcji, z wyłączeniem walut generujących roczny dochód poniżej 2280
0
Brak głosów
c) Metoda 2 - rozliczenie tylko transakcji fiat-krypto, bez transakcji krypto-krypto
13
27%
d) Metoda 3 - rozliczenie tylko przelewów na giełdę o raz wypłat z giełdy
24
49%
 
Liczba głosów: 49
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 23:12

@smp, ale czy jest jakieś biuro w Polsce które rozlicza krypto i daje takie gwarancje?

@Itbys, Kwota wolna to kwota wolna, bez znaczenia z jakiego źródła dochodu.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 18:20

benq pisze: Metoda 1 b
Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu). Jeżeli wartość dokonanej w 2017 roku transakcji zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę nie przekracza kwoty 2280 PLN, to przychód z niej jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT.
Ja ten punkt rozumiem tak, że jeżeli ktoś przez cały rok łącznie zarobił np LISK albo GAME mniej, niż 2280 zł (czyli uzyskał z nich mniejszy dochód), to wtedy wszystkie transakcje na danej walucie są zwolnione z podatku dochodowego i nie uwzględnione w PIT oraz w rozliczeniu Bitbay.
W moim przypadku takiej sytuacji nie było - na każdej walucie przekroczyłem limit 2280 zł, więc nie ma różnicy w rozliczeniu metodą 1 czy 1b. Jednak dla wielu z Was, którzy nie zarobili dajmy na to 2000 na lisku, 2000 na game, 2000 na BCH, 2000 na Dashu i 2000 na ETH, może to być bardzo ciekawa metoda, pozwalająca wypłacił 10 000 zł czystego zysku, kompletnie bez podatku - w dodatku z podaną ustawą, pozwalającą to uargumentować.
art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT: przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł; (do 2017 2280)

Przez umowę zamiany każda ze stron zobowiązuje się przenieść na drugą stronę własność rzeczy w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności innej rzeczy (art. 603 kodeksu cywilnego). Do zamiany stosuje się odpowiednio przepisy o sprzedaży (art. 604 kodeksu cywilnego).

Każda transakcja zmiany na giełdzie jest jedną umową zamiany.

Nie wiem skąd limit zarobku (zysku) 2280/6000 na jedną kryptowalutę i jeden rok.
Chodzi chyba o przychód czyli wartość zamiany z jedenj transakcji.
Trzeba by to zweryfikować.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » wtorek, 1 maja 2018, 18:53

@GregFX, Tak, tam wyżej też jest napisane, że chodzi o przychód.
Nie wgłębiałem się mocno w ten temat, bo na każdej z walut dostępnych na BB przekroczyłem i tak limit czy to 2280 czy 6000, więc mnie nie dotyczyło tak czy siak.
Tak w ogóle, nie wiem czy interpretacja każdej transakcji jako osobnej umowy jest korzystna, bo jak umowa, to może jednak PCC jest zasadne. :lol:
Chore to wszystko jest.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 16
Rejestracja: 17 lutego 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: Tyson » wtorek, 1 maja 2018, 23:41

Sorki ale wtrące się do rozmowy, żeby rozwiać pewną wątpliwość.
benq pisze: Nie wgłębiałem się mocno w ten temat, bo na każdej z walut dostępnych na BB przekroczyłem i tak limit czy to 2280 czy 6000, więc mnie nie dotyczyło tak czy siak
Jak mam rozumieć przekroczenie limitu?
zamieniając BTC o wartości rynkowej 2281, pomimo iż na transakcji zarobiłem 10$ przekraczam ten limit? Czy dopiero jak zarobek na czysto z danej wymiany przekroczy 2280/6000zł?

porównywaliście nowe narędzie bitbay bezpośrednio z cointracking.info czy bitcoin.tax? jestem ciekaw jak wypada

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » środa, 2 maja 2018, 07:59

@Tyson, Wtrącaj śmiało, po to forum jest.
Ja to odczytałem tak, że jak na sumie transakcji w całym roku powiedzmy game-btc nie przekroczyłeś 2280, to nie płacisz podatku. To, co wyżej napisał @GregFX, oznaczałoby, że każda transakcja, z której przychód jest mniejszy niż 2280 powinna być zwolniona z podatku. Jednak tak nie jest na pewno, nawet sam bitbay, który podał te informacje jako Metodę 1b i tak policzył mi podatek tak samo jak w metodzie 1. Miałem mnóstwo transakcji za kwoty o wartości 100/200/500/1000 zł, jednak od każdej z nich podatek został naliczony więc wyliczenia są identycznie w 1 i 1b.
Nie korzystałem z bitcoin.tax ani cointracking.info.
Używałem Tax Ledgera i tam wynik jest niemal identyczny, jedynie Tax Ledger nie uwzględnił prowizji ze starej wersji Bitbaya 2.0.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: GregFX » środa, 2 maja 2018, 11:42

Tyson pisze: Jak mam rozumieć przekroczenie limitu?
zamieniając BTC o wartości rynkowej 2281, pomimo iż na transakcji zarobiłem 10$ przekraczam ten limit? Czy dopiero jak zarobek na czysto z danej wymiany przekroczy 2280/6000zł?
Dotyczy każdej pojedynczej transakcji czyli umowy:

I. Jeśli zamieniłeś coin X o wartości rynkowej >2280 zł na coin Y, nieważne jaka jest wartość rynkowa coina Y po wymianie, w stosunku do wartości rynkowej coina lub fiata, za które nabyłeś coina x, to:
1. przychód nie jest zwalniony z podatku;
2. strata musi być uwzględniona w rozliczeniu (jeśli była by to jedyna transakcja w roku podatkowym, to tez składamy pita).

II. Jeśli zamieniłeś coin X o wartości rynkowej <2280 zł na coin Y, nieważne jaka jest wartość rynkowa coina Y po wymianie, w stosunku do wartości rynkowej coina lub fiata, za które nabyłeś coina x, to:
1. przychód jest zwalniony z podatku;
2. strata nie może musi być uwzględniona w rozliczeniu rocznym.
3. kosztem uzyskania przychodu, gdybyś zamieniał w przyszłości coina Y na innego o wartości rynkowej >2280 lub na fiata (niezależnie od wartości rynkowej transakcji), jest koszt nabycia coina/fiata , za który nabyłeś coina X. Transakcja coinX/coinY jest jakby pomijana.

Wg mnie zwolnienie na podst. art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT, jest raczej nie do ruszenia, ale przy znacznej liczbie transakcji urzędnik moze stwierdzić, że to już DG, a dla DG zwolnienie nie ma zastosowania.

w pkt 3. jest błąd, powinno być:
3. kosztem uzyskania przychodu, gdybyś zamieniał w przyszłości coina Y na innego o wartości rynkowej >2280 lub na fiata (niezależnie od wartości rynkowej transakcji), jest wartość rynkowa coina/fiata w momencie nabywania coina X. Transakcja coinX/coinY jest jakby pomijana.

008
Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 26 marca 2019
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: 008 » piątek, 5 kwietnia 2019, 22:03

@benq Odgrzewam kotleta. Jeśli możesz, powiedz jaką metodę wybrałeś rozliczając 2017 rok. Jeśli nie chcesz pisać na forum w sprawie dla Ciebie nieaktualnej mogę podać e-maila.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: benq » wtorek, 4 czerwca 2019, 08:56

@008
Dokładnie tak, jak pisałem w wątku.

Początkujący
Posty: 219
Rejestracja: 13 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitbay.pl - Narzędzie do rozliczania już jest

Postautor: altar » poniedziałek, 4 maja 2020, 07:54

Wie ktoś czemu zniknęła opcja: raport podatkowy ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości