Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 14:35

Witam,

Z góry przepraszam za kolejny temat z serii "jak to z tymi podatkami?!", ale nigdzie nie znalazłem odpowiedzi wprost, a jeśli coś znajdowałem to kłóciło się to z moją logiką.

Nie przedłużając- co w sytuacji, kiedy w 2017 roku TYLKO kupiłem kryptowaluty. Przelałem na BitBay X zł, kupiłem walutę, zjadło mi trochę prowizji w zł i trochę prowizji w kryptowalucie. Potem krypto przelałem na portfele danych walut.Wydałem całą kwotę X. Teoretycznie mam X zł kosztu, żadnego przychodu, żadnego dochodu. Czy ja mam to gdzieś zgłaszać w którymś PIT'cie? Logika podpowiada że nie muszę, ale wolę zapytać.

Nazwałem temat "HODL'er" bo pewnie część osób jest w podobnej sytuacji.

Pozdrawiam!

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Zagłoba » środa, 25 kwietnia 2018, 15:25

Trochę się to kłóci z moją logiką.
Piszesz, że tylko kupowałeś, a potem, że wszystko wydałeś.
Co to znaczy "wydałeś" ? Kupowałeś coś za to ?
Jeśli tak to sprzedałeś, bo kupując towary następuje sprzedaż krypto.

W takim wypadku musisz złożyć PIT z podliczeniem wszystkich transakcji.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 15:50

Zgodnie z tym co napisałem- kupiłem za całą przelaną na giełdę kwotę X zł kryptowaluty. Byłem "stroną kupującą" kryptowaluty na giełdzie. Nabyłem towar w postaci kryptowalut. W żadnym momencie nie byłem "stroną sprzedającą" kryptowaluty na giełdzie. Towaru w postaci kryptowalut się nie pozbyłem. W dniu 31. grudnia miałem tylko towar w postaci kryptowalut. Z kwoty X zł na giełdzie zrobiło się ~0 zł.

Nie wiem jak to wytłumaczyć dalej. Jeśli muszę złożyć PIT ze wszystkich transakcji (kupno Y sztuk kryptowaluty za X zł) to czy muszę uwzględniać w tych wszystkich transakcjach także prowizje? Który PIT złożyć?

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 8 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Zigzag » środa, 25 kwietnia 2018, 15:51

Mam podobną sytuację. W 2017 handlowałem na bittrexie i wszystko dalej tam leży. Na bitbayu jedynie co notowali to przelew i kupno btc, po czym btc zostało przelane na trexa. Być uczciwym i rozliczać się z parunastu transakcji wykonanych na obcej giełdzie czy nie i rozliczać się dopiero w momencie sprzedaży za fiaty?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 16:14

Oshel pisze: Zgodnie z tym co napisałem- kupiłem za całą przelaną na giełdę kwotę X zł kryptowaluty. Byłem "stroną kupującą" kryptowaluty na giełdzie. Nabyłem towar w postaci kryptowalut. W żadnym momencie nie byłem "stroną sprzedającą" kryptowaluty na giełdzie. Towaru w postaci kryptowalut się nie pozbyłem. W dniu 31. grudnia miałem tylko towar w postaci kryptowalut. Z kwoty X zł na giełdzie zrobiło się ~0 zł.

Nie wiem jak to wytłumaczyć dalej. Jeśli muszę złożyć PIT ze wszystkich transakcji (kupno Y sztuk kryptowaluty za X zł) to czy muszę uwzględniać w tych wszystkich transakcjach także prowizje? Który PIT złożyć?
kryptowaluty to w zadnym wypadku nie jest zaden towar tylko prawa majatkowe, to znaczaca roznica

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: xbladexx » środa, 25 kwietnia 2018, 16:17

Oshel pisze: . Towaru w postaci kryptowalut się nie pozbyłem.
nie sprzedałes NIE MA PODATKU nie ma pita jak sprzedaż to wtedy rozliczasz.
Zigzag pisze: Być uczciwym i rozliczać się z parunastu transakcji wykonanych na obcej giełdzie czy nie i rozliczać się dopiero w momencie sprzedaży za fiaty?
To pytanie moralne i o ocene twojego ryzyka. Jak jesteś osobą srajacą po gaciach na widok policji to rozlicz.
Risk managment sie kłania , jak masz duże pole tolerancji na ryzyko i działania "wątpiliwe" prawnie to olej to.
Pamietajmy ze przez 4 lata krypto-krypto nikt nie rozliczał i było to ok.
Jak się zjawił PIS to juz nie było ok jest nowa "interpretacja" prawa.
Ale czy Ci co od 2011-2016 nie rozliczali kryto-krypto to złodzieje ? :D...
no to jak ktos kto w 2017 nie rozliczył to tez złodziej ? :D
każdy niech rozliczy co i jak uważa

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 16:21

@Barragol
... co dalej nie jest odpowiedzią na moje pytanie. Użyłem słowa "towar" aby sprowadzić problem do fundamentów, ponieważ wszystkie się kiełbasi w momencie słowa "wydaje", "płacę" itp. w przypadku kryptowalut. Z prawnego punktu widzenia prawa majątkowe- z technicznego waluty.

Próbuję uzyskać odpowiedź w stylu "tak- musisz wypełnić PIT-XX i wpisać tam w rubryce XXXX, że dokonałeś zakupu kryptowaluty (prawa majątkowego) za kwotę X zł". Może za dużo chcę, ale jeśli ktoś ma prostą poradę to ja chętnie ją przyjmę.

@xbladexx
Dziękuję za odpowiedź. Na logikę też tak uważam. Poproszę jeszcze kogoś o potwierdzenie.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Zagłoba » środa, 25 kwietnia 2018, 17:31

@Oshel, jeżeli masz dalej krypto i nic nie wydawałeś, a całe krypto kupiłeś za fiaty, to nie musisz składać PIT za 2017.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4282
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4282
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: kozaki_wiesi » środa, 25 kwietnia 2018, 17:48

@Oshel, jedyne co ci grozi (choć nie sądzę) to kłopot z niezaplaceniem PCC za zakup krypto. Ale moim zdaniem z tym nie bedzie problemu i wycofają się z tego (już to zrobili "na gębę").

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Zagłoba » środa, 25 kwietnia 2018, 17:52

A nawet jak się nie wycofają, to można argumentować, że na potrzeby PCC to nie jest prawo majątkowe :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 17:58

@Zagłoba
Super, dzięki za pomoc.

@kozaki_wiesi
PCC się nie boję jakoś szczególnie- za 2017 mam niewielkie bo nie handlowałem. Miejmy nadzieję, że w 2018 się to wszystko wyjaśni :)

W takim razie rozliczam dzisiaj PIT z pracy i kompletnie olewam sprawę krypto. Będę się martwił za rok co z transakcjami za 2018 :)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 16
Rejestracja: 17 lutego 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Tyson » środa, 25 kwietnia 2018, 18:50

Zigzag pisze: Mam podobną sytuację. W 2017 handlowałem na bittrexie i wszystko dalej tam leży. Na bitbayu jedynie co notowali to przelew i kupno btc, po czym btc zostało przelane na trexa. Być uczciwym i rozliczać się z parunastu transakcji wykonanych na obcej giełdzie czy nie i rozliczać się dopiero w momencie sprzedaży za fiaty?
Kolega kolegi też ma taki problem :mrgreen: Najlepiej chyba poczekać jak się ogarną z określeniem jasnych przepisów. Kto wymyślił, żeby od wirtualnych (uwaga cytuję wiadomości TVP :D ) pseudowalut płacić podatek, jak nawet nie widziało się kasy na koncie.
Przecież żeby na przykład DBC spieniężyć to trzeba je przehandlować na BTC o ile chińczyk wpuści na kucoin i szukać kolejnej giełdy, która następnie obsługuje fiaty i znowy handlować żaby BTC zamienić na PLN-y czy $ o ile np giełda z fiatami nas do siebie wpuści (a wiadomo, że rejestracje są często wstrzymywane itp). Czy trzeba komuś jeszcze tłumaczyć, że większość pseudowalut nie ma żadnej wartości w przeliczeniu na fiaty do momentu ich sprzedaży? ja znajduję paradoksy na każdym kroku jak zaczynam o tym myśleć...

Jeśli uzbiera Ci się konkretna suma, zawsze można złożyć korektę pit i dopisać krypto żeby potem spokojnie móc ją wydać. W maju pewnie biura podatkowe będą tańsze ;)

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Hectic » środa, 25 kwietnia 2018, 20:44

Również mam bardzo podobną sytuację i z góry przepraszam jeśli powtarzam to co poprzednicy, ale chciałbym wiedzieć jak to dokładnie wygląda w moim przypadku.

W 2017 roku przez październik-listopad: kupiłem na coinbase eth za 200zł i handlowałem nimi z ciekawości na zagranicznej giełdzie za różne kryptowaluty, z 90 transakcji się uzbiera, ostatecznie siedzi w jednej kryptowalucie i hodluję do dzisiaj.
W grudniu: za około 25000zł kupiłem btc głównie na polskiej stronie bitxpress.pl (która należy do Coinosophy Ltd z UK) które od razu zostało przelane na mój portfel na giełdzie gdzie kupiłem kryptowalutę X którą hodluję do dzisiaj. Ale - nie są to moje zarobione pieniądze, przelała mi je osoba z mojej rodziny. Wszystko kupione przez moje konto bankowe.
Nic z tych pieniędzy jeszcze nie zostało zmienione w fiat.

Rozumiem, że mam taką samą sytuację jak @Oshel, czyli nie muszę składać pit za 2017? I co z tą osobą z rodziny która mi przelała te pieniądze? Czy może tylko to magiczne PCC zostaje?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 20:50

Te 25k rozumiem przelała Ci osoba z rodziny na giełde, tak? Strzelam w ciemno, ale czy to nie będzie darowizna?

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Hectic » środa, 25 kwietnia 2018, 20:53

Oshel pisze: Te 25k rozumiem przelała Ci osoba z rodziny na giełde, tak? Strzelam w ciemno, ale czy to nie będzie darowizna?
Przelała mi na konto bankowe.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 20:59

Darowizna jak w mordę strzelił. Czyli podateczek.
Zastanawiam się, jak my, suweren :D, żeśmy dopuścili do powstania takich kretynizmów.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 21:02

Niekoniecznie podatek. Zależy kto Ci przelał te pieniądze (stopień pokrewieństwa). Mialem teraz taka sytuacje i w moim przypadku (rodzice) nie trzeba bylo nic placic- musialem tylko zglosic to w przeciagu 6 miesiecy.

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 25 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Hectic » środa, 25 kwietnia 2018, 21:06

Mosteque pisze: Darowizna jak w mordę strzelił. Czyli podateczek.
Zastanawiam się, jak my, suweren :D, żeśmy dopuścili do powstania takich kretynizmów.
To jest bardzo dobre pytanie :D

@Oshel - to jest osoba z grupy 0 - czyli rodzeństwo. Czyli prócz tego ewentualnego podatku od darowizny zostaje mi tylko PCC z którego opłatą powinienem się jeszcze wstrzymać?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 124
Rejestracja: 23 stycznia 2018
Reputacja: 44
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: Oshel » środa, 25 kwietnia 2018, 21:14

@Hectic
"Istnieje także możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania darowizny otrzymanej od najbliższych członków rodziny (tj. małżonek, wstępny, zstępny, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha)."

Musisz złożyć dokument SD-Z2. W sumie jeszcze jest pytanie czy darowizne trzeba ująć w PIT-37? Ktoś wie? @Zagłoba ? Wiem, że nie jest to pytanie o krypto, ale jakby ktoś wiedział to proszę o infomację.

Edit:
http://www.porady.egospodarka.pl/Rozlic ... IT-37.html

Niby nie trzeba.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Przypadek rozliczenia HODL'er- tylko kupno waluty, bez sprzedaży.

Postautor: xbladexx » środa, 25 kwietnia 2018, 21:47

Tyson pisze: pseudowalut nie ma żadnej wartości w przeliczeniu na fiaty do momentu ich sprzedaży?
Ty to wiesz / ja to wiem / 99% forum to wie. Wie to też MF ale woli ugrać więcej kasy jak może sie podpierać "prawem majątkowym". MF wali jak jest naprawdę on ma sciagnac kase i zebrać nagrodę. Przecież za nami NIKT płakał nie będzie - spekulanci.
Możesz sie tylko na przyszłość ustawić co zrobić i zrobić plan jak handlować i gdzie.
Jak kupować i gdzie aby ***** US :D.
To już od kazdego indywidualne zalezy co robić, ja spędziłem jednak 2 tyg szukając paragrafów czytając ustawy i tak jak widać po kilku latach można zmienić interpretacje. Oczywiście można sie stawawiać ale US najpierw wali karę a potem Ci się bujasz w sądach. Działa to jak działa jeśli ktoś kupi dom/samochód za krypto a nie ma dochodów i dowodów skad ma kasę to jest IDIOTĄ : ) ... ale jak ktoś handluje w Azji bez rejestracji to mogą go w pompkę cmoknąć na 99.9% jak użyje Monero do transferu to na 99.999% .
Potem pojedzie do Czech i z bitomatu wypłaci to też 99% .
Dlatego wolałbym aby ludziom kłód pod nogi nie rzucać bo tylko leszcze 1000zl będą płacić podatki a Ci z 10 000zl podatku do zapłacenia to będą inwestować od firm po wycieczki do Czech a Fiskus 0 zobaczy.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 21 gości