Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Dekoin » środa, 25 kwietnia 2018, 08:17

Wielu ludzi włożyło spory wysiłek w happening, więc podsumujmy na czym stoimy:
- brak ogólnej interpretacji czy innego "dekretu", który ewidentnie zwalnia z płacenia PCC, jak zauważył słusznie Sławomir Mentzen, nawet jakby sobie pan minister na czole wytatuował, że nie trzeba płacić nie ma to żadnej mocy prawnej.
- przecieki, że nie ma na co czekać do 30 kwietnia bo i tak nic nie ogłoszą, czyli mogą ogłosić za tydzień, miesiąc, rok.
- wątpliwości co do rozliczeń w DG (koszty)
- wiele innych problemów.

Za duży sukces ... rządu ( nie nasz ) uważam ten protest, wyjść pogadać obiecanki porobić, i zero konkretów na dzień dzisiejszy.
Energia i wzburzenie stłumione - 1:0 dla rządu
Chyba, że coś przeoczyłem ostatnio.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: prezes » środa, 25 kwietnia 2018, 09:57

Przeoczyłeś przekaz medialny, że kryptowaluty są złe i dla terrorystów i lepiej trzymać się od nich z daleka.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 216
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 45
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: constantine » środa, 25 kwietnia 2018, 10:10

Dekoin pisze:
- brak ogólnej interpretacji czy innego "dekretu", który ewidentnie zwalnia z płacenia PCC
Dla ścisłości: chyba nie zwalnia tylko wycofuje głoszone brednie.
Poza tym to jest takie 1:0 dla tego rządu jak ostatnie podpisanie porozumienia ze środowiskiem niepełnosprawnych.
Na razie mogą sobie głosić i 110% poparcia w sondażach, ale ta władza się kiedyś skończy (i oby nie przyszła jeszcze gorsza).
Prędzej czy później wąż zje własny ogon.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 10:15

constantine pisze: Prędzej czy później wąż zje własny ogon.
Mozliwe. Byleby wczesniej nie zjadl blokchaina...

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Dekoin » środa, 25 kwietnia 2018, 19:49

prezes pisze: Przeoczyłeś przekaz medialny, że kryptowaluty są złe i dla terrorystów i lepiej trzymać się od nich z daleka.
Chciałbym to przeoczyć, ale niestety pogięło mnie jak oglądałem propagandowy materiał z TVPiS...

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: dingo » środa, 25 kwietnia 2018, 19:52

Stoimy na ruchomych piaskach. Wnioskując z interpretacji podatkowych oraz nastrojów politycznych uważam rozliczanie się z krypto za instrument wysokiego ryzyka. Każdy może zostać zgolony do 0 dowolnie.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: devega » środa, 25 kwietnia 2018, 20:12

Jedyny plus całej sytuacji jest taki, że rząd w końcu zauważył konieczność regulacji i dostosowania prawa do specyfiki kryptowalut. Pytanie ile to potrwa i w jakim pójdzie kierunku.
A sam komunikat o nienaliczaniu PCC ma taką moc, że w każdej chwili może zostac zmieniony kolejnym komunikatem. W ostatnim czasie rząd pokazał, jak łatwo zmienia zdanie w przedmiotowej kwestii. Bez odpowiedniego rozporządzenia traderzy nie będą bezpieczni.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Dekoin » środa, 25 kwietnia 2018, 20:19

devega pisze: Jedyny plus całej sytuacji jest taki, że rząd w końcu zauważył konieczność regulacji i dostosowania prawa do specyfiki kryptowalut. Pytanie ile to potrwa i w jakim pójdzie kierunku.
A sam komunikat o nienaliczaniu PCC ma taką moc, że w każdej chwili może zostac zmieniony kolejnym komunikatem. W ostatnim czasie rząd pokazał, jak łatwo zmienia zdanie w przedmiotowej kwestii. Bez odpowiedniego rozporządzenia traderzy nie będą bezpieczni.
Jest o wiele gorzej niż się wydaje, te dotyczące konieczności płacenia przynajmniej pojawiły się w kanałach informacyjnych MF, natomiast te o braku to puste obiecanki słowne pod presją chwilową - póki co bez pokrycia.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 20:49

Jak to w ogóle jest możliwe, że ci ludzie wychodzą i publicznie mówią, że czegoś nie będzie, że spoko-loko i tak dalej, a potem mogą nas urzędy ścigać i im korona z głowy nie spadnie.
Czy to do jasnej cholery nie podlega pod art. 286 kk: Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności...?

No jak w mordę strzelił. Jeśli mówią, ze płacić nie trzeba, a potem chcą karać za niepłacenie? Co to do qwy nędzy ma być?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: devega » środa, 25 kwietnia 2018, 21:03

Co dokładnie Pan Minister powiedział: "Zdecydowaliśmy się rozpocząć prace nad zmianami legislacyjnymi, które doprowadzą do odstąpienia od podatku od czynności prawnych wobec tego typu instrumentów (kryptowalut-PAP)" - powiedział wiceminister. Jak wyjaśnił, w związku tym podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC) związanych z kryptowalutami nie będzie pobierany.
"Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji" - dodał Gruza. "
i jeszcze:
"- Prośba o nieskładanie na razie deklaracji PCC - powiedział wiceminister finansów Paweł Gruza - Te rozwiązania legislacyjne, które będziemy opracowywać mają charakter tymczasowy, do czasu wypracowania docelowych regulacji. Problem PCC jest rozwiązywany legislacyjnie - dodał Gruza."

Czyli (wg Ministra - to nie jest moje zdanie):
1) na razie prosze nie składać
2) ci którzy już złożyli - miło, że zapłacili, nie dostaną zwrotu
3) docelowe regulacje - są w trakcie, nie wiadomo jakie będą ostatecznie

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Bitmar » środa, 25 kwietnia 2018, 21:08

devega pisze: na razie prosze nie składać
Na jakiej podstawie tak twierdzisz? Nic się w prawie nie zmieniło.
Istnieje jednak szansa a dla niektórych ryzyko, że kryptowaluty przestaną być definiowane jako prawo majątkowe, co będzie miało skutek wsteczny. I wtedy faktycznie niepotrzebnie było płacić. Jednak nie musi tak być, jeśli będzie zmiana w ustawie, która zwalnia krypto z PCC to niestety już mocy wstecznej nie będzie.

Na dzień dzisiejszy zgodnie z prawem PCC jest wymagane i za brak można dostać grzywnę. A to czy ktoś zapłaci czy nie, to jego decyzja.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: devega » środa, 25 kwietnia 2018, 21:12

@Bitmar, oczywiście masz rację. Uważam dokładnie jak Ty.Pisałem jak to wygląda wg wypowiedzi ministra, które nia mają mocy prawnej. Doprecyzowałem.
Już kilka postów wczesniej pisałem:
devega pisze: Jedyny plus całej sytuacji jest taki, że rząd w końcu zauważył konieczność regulacji i dostosowania prawa do specyfiki kryptowalut. Pytanie ile to potrwa i w jakim pójdzie kierunku.
A sam komunikat o nienaliczaniu PCC ma taką moc, że w każdej chwili może zostac zmieniony kolejnym komunikatem. W ostatnim czasie rząd pokazał, jak łatwo zmienia zdanie w przedmiotowej kwestii. Bez odpowiedniego rozporządzenia traderzy nie będą bezpieczni.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Zagłoba » środa, 25 kwietnia 2018, 21:17

Patrząc na to jak rząd postąpił z niepełnosprawnymi i jeszcze przedstawicielka przyszła im to osobiście powiedzieć, to równie dobrze możemy się spodziewać, że któregoś dnia rząd podpisze sam ze sobą porozumienie w sprawie obowiązku płacenia PIT, PCC i jeszcze "daniny solidarnościowej" od krypto-pseudo walut i ogłosi, że właśnie zakończył ten temat po myśli kryptowalutowców.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 339
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 184
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: aprojection » środa, 25 kwietnia 2018, 21:26

Podsumowujac temat rozliczen, sytuacji krypto w PL: dezinformacyjne kongo.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: devega » środa, 25 kwietnia 2018, 21:31

@aprojection, i niestety tak będzie dopóki nie powstaną regulacje prawne dostosowane do nowoczesnych technologii, zamiast prób dopasowania ich (np.kryptowalut) do archaicznych, zupełnie nieprzystających przepisów.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Adam_12 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 00:36

polecam każdemu posłuchać od 10:10 do 13:30. Aktualnie pełne zaangażowanie środowiska krypto powinno się skupić na rozliczeniu krypto-fiat i zbieraniu jak największej ilości argumentów do sądów w celu wykazania słuszności takiego opodatkowania. Wraz z przytoczonymi przez dr Mentzena publikacjami dlaczego krypto nie jest prawem majątkowym, ruchem Niemiec i kwalifikacja krypto jako prywatny pieniądz, należy spodziewać się kolejnych podobnych ruchów na arenie międzynarodowej oraz wykładni naukowo-prawnej dającej solidne argumenty sądowe przeciwko formie opodatkowania krypto-krypto

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 26 kwietnia 2018
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: aston » czwartek, 26 kwietnia 2018, 02:08

Dekoin - świetny post, Adam_12 - głos rozsądku i temat ujmujący kwintesencję sprawy - zbieracie się na jakieś happeningi, co na pewno jest nie małym wysiłkiem, a w rezultacie działacie niekonsekwentnie na polu o które walczycie. Przecież jasne jest, że zamiana krypto->krypto nie powinna być opodatkowana. Jak gracie w multiplayer i wymienicie łuk na miecz(który przedstawia wartość w $) to też odprowadzacie podatek? Czym w tej chwili w świetle prawa różni się od takiej zamiany krypto?

Prawo nie może być kryminogenne. A taka sytuacja powodowała by, że syn/wnuk niejednego ministra/posła byłby nieświadomie przestępcą podatkowym - na co na pewno, żaden z nich nie chciałby się narażać.

Inne kwestie:
- podatek od dochodu fiat odprowadzali na pewno wszyscy kilka lat wstecz(jak wynikało z wielu interpretacji indywidualnych)
- nikt nie wie jak to do końca rozliczać, jaki kurs stosować(jak państwo nie ustala kursu, to Wasze obliczanie są błędne na 100%)
- realny kurs kryptowalut jest bardzo ruchomy i niestabilny, podatek krypto->krypto może w łatwy sposób stać się podatkiem wywłaszczającym(podobnie jak pcc)
- zamiana krypto->krypto jest w na wielu giełdach jedynym sposobem nabycia nowej kryptowaluty(podwójne opodatkowanie)
- zamiana krypto->krypto jest naturalnym sposobem na transferowanie wartości do właściwego kanału płatniczego, a nie rzeczywistą płatnością, do momentu realizacji płatności posiadacie nic nie warty "zapis cyfrowy"
- wysokie ryzyko inwestowania, powinno być dodatkową okolicznością łagodzącą

Niech każdy odprowadzi podatek jak uważa, nie jestem specjalistą od podatków i nie jest to żadna porada.

Ale skoro Wy wiecie jakie reguły panują w tym jeszcze małym świecie, to dlaczego wspólnie nie ustalicie frontu i się tego nie trzymacie, tak jak to było do teraz? Przecież jak Was będą wzywać do US czy do sądu i każdy powie inną historię, to każdego czeka przegrana - argumenty jednego tradera/holdera będą służyły do ataku na drugiego...

Rynek krypto potrzebuje regulacji, ale to Wy tworzycie ten rynek, bez Was ten rynek nie ma żadnego sensu. Regulacje powinny być dla Was, a nie Wy dla regulacji.

Nie brońcie się tanim argumentem wyjazdu z kraju - w głosie z reguły słychać, że sami do tego argumentu nie jesteście przekonani. Brzmi to pejoratywnie, jakby ten temat w sumie był dla Was obojętny. Nie bądźcie egoistami - nie każdy chce i nie każdy może wyjechać - ministerstwo zdaje sobie z tego sprawę.

Jednocześnie uświadamianie utraty startup'ów krypto i wszelkich projektów to wielki odpływ podatku z PL i zdaję sobie sprawę, że również indywidualni inwestorzy są w niektórych przypadkach gotowi do opuszczanie naszej społeczności - zarząd tego państwa musi mieć świadomość tak dużej straty i podjętej decyzji.

Krótkie podsumowanie: płaćmy logiczne podatki, bądźmy uczciwi względem państwa, które nam SŁUŻY.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 26 kwietnia 2018, 02:19

aston pisze: Krótkie podsumowanie: płaćmy logiczne podatki, bądźmy uczciwi względem państwa, które nam SŁUŻY.
Z tym sformułowaniem się nie zgodzę. Moje doświadczenie (Wasze pewnie też) jest takie, że to my służymy temu państwu, ono nam jakby mniej, a często nie tylko nie służy ale jebane przeszkadza.
Zdarza się też, że niszczy ludzi dobrych - jak ten Pan, który rozdawał nadwyżki chleba za darmo bezdomnym i innym. Urzędników, którzy go zniszczyli kazałbym rozstrzelać i nie drgnęłaby mi powieka. :mrgreen:
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: janku66 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 05:35

Wymazywanie pisze: to my służymy temu państwu, ono nam jakby mniej, a często nie tylko nie służy ale jebane przeszkadza.Zdarza się też, że niszczy ludzi dobrych - jak ten Pan, który rozdawał nadwyżki chleba za darmo bezdomnym i innym. Urzędników, którzy go zniszczyli kazałbym rozstrzelać i nie drgnęłaby mi powieka.
Nic dodać, nic ująć.
Kiedyś pisałem jak to w niewielkiej miejscowości obok tej, w której mieszkałem, urząd gminy zabronił pomocy rodzinie, która straciła dach nad głową (dosłownie). Zawalił im się dom, ojciec zmarł rok wcześniej, matka i pięć dzieci najstarsze coś chyba 20 lat. Sami organizowaliśmy materiały, sprzęty i ludzi do pracy. Miejscowi ogarnęli im spanie na czas odnowienia domu.
Gmina przyszła, powiedziała, że budujemy bezprawnie, że nie mamy pozwoleń i zabroniła kontynuować.
Gazety pisały o tym, bo jak inaczej.

Gmina, by nie wyjść na durniów (i tak wyszła), postawiła kontener ogrzewany, który kosztował chyba kilka czy kilkanaście tysięcy miesięcznie i w którym ta rodzina, mieszkała albo chyba nawet mieszka do dziś.

W stu procentach jednak zgadzam się z postem @wymazywanie.
Przeszkadzają, nie pomagają.
Te Państwo, o którym piszesz, to ludzie, którzy pensje od państwa dostają. To ludzie bezpośrednio rzucają kłody i plują podatnikom w twarz.
Lepiej traktowani są ci co przychodzą z wyciągniętymi rękami po zasiłek socjalny do urzędu, bo wzbudzają często współczucie niż ci co na ten zasiłek wpłacają do kasy państwowej za swoje bardzo ciężko, w nerwach i stresie zarobione pieniądze.

Kiedyś, by nie mieć w firmie problemów, po tym jak skradziono mi tel służbowy, musiałem zgłosić to na policji. Fakt miał miejsce w innym kraju. Byłem młody, uczyłem się dyskutować i walczyć o swoje więc łatwo było mnie zbyć.
W trzech polskich komisariatach byłem.
W jednej miejscowości, bo przejazdem, usłyszałem, że oni nie mają człowieka by to zrobili, będzie wieczorem i do tego mówili, że najlepiej bym zgłosił to w miejscu gdzie wydarzenie miało miejsce, a nie u nich.
W innej miejscowości, w której zlokalizowana była firma, która mnie zatrudniała, powiedzieli to samo co wyżej.
W ostatnim komisariacie, który był w gminie, w której mieszkałem również nie chcieli przyjąć zgłoszenia, nie mieli kim tego zrobić (w każdym komisariacie rozmawiało ze mną jednocześnie po 2-3 policjantów), a jak w ostatnim komisariacie powiedziałem, że płace podatki, a nie mogę załatwić sprawy... Wbiłem sobie gwoździa do trumny. Załatwiłem, ale sama historia, to po czasie ubaw po pachy... Wspomnę, że sam sobie wypisałem wniosek na ich historycznym komputerze stacjonarnym, bo powiedziałem, że się bardzo śpieszę a policjant pisał dwoma palcami szukając po kilka sekund każdego klawisza na klawiaturze. Pytał mnie jak wpisać jedną z polskich liter z mojego nazwiska. I jeszcze wspomnę, że pisałem swój opis zdarzenia przerabiając czyjś wniosek z innego podobnego zdarzenia. Widząc dane osobowe osób wymienianych oraz szczegóły sytuacji.

Uff... Pojechałem. Walcie minusy za OT, bo się należy, ale o tych absurdach mówić trzeba.

Weteran
Posty: 7477
Rejestracja: 1 września 2015
Reputacja: 2763
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Protest ... i po proteście - na czym właściwie stoimy

Postautor: pael » czwartek, 26 kwietnia 2018, 07:23

Wymazywanie pisze:
aston pisze: Krótkie podsumowanie: płaćmy logiczne podatki, bądźmy uczciwi względem państwa, które nam SŁUŻY.
Z tym sformułowaniem się nie zgodzę. Moje doświadczenie (Wasze pewnie też) jest takie, że to my służymy temu państwu, ono nam jakby mniej, a często nie tylko nie służy ale jebane przeszkadza.
Zdarza się też, że niszczy ludzi dobrych - jak ten Pan, który rozdawał nadwyżki chleba za darmo bezdomnym i innym. Urzędników, którzy go zniszczyli kazałbym rozstrzelać i nie drgnęłaby mi powieka. :mrgreen:
Dokladnie. Panstwa niestety tylko z zalozenia maja sluzyc obywatelom. W praktyce staly sie firmami uzywajacymi przemocy za pomoca ktorej osiagaja cele sluzace garstce.

Polecam dwa kanaly na YT:
https://www.youtube.com/user/TheAnarchast
https://www.youtube.com/user/TheDollarVigilante
Spoiler:
[youtube][/youtube]

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości