Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
16
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » wtorek, 24 kwietnia 2018, 14:26

W odpowiedzi na prośbę @xbladexx wrzucam skrypt, który do danych wynikowych z bitcoin.tax (csv z historią transakcji) dorzuca kursy USD i EUR względem PLN na pdst. tablic NBP oraz kurs BTC na pdst. http://coinmarketcap.com dla wymian barterowych.
Skrypt jest roboczy, zrobiony na mój własny użytek, więc nie jest superprzyjazny a nazwy plików do których się odwołuje są na sztywno wpisane w kodzie (linie 15-17).

Skrypt jest napisany w Python 3. Użytkownikom Linuxa pewnie nie muszą tłumaczyć co to i jak tego użyć, natomiast windowsowcy mogą ściągnąć interpreter stąd:
https://www.python.org/downloads/
Instalator to plik .exe więc nie powinien sprawić trudności.

Po zainstalowaniu można sprawdzić czy działa włączając konsolę systemową (menu start -> "cmd" -> click) i wpisując w niej "python". Jeśli to polecenie nie działa, to należy w zmiennych środowiskowych w zmiennej "Path" dodać ścieżkę do katalogu w którym zainstalowaliśmy python, np. "C:\Python3".

Do ustawień zmiennych środowiskowych można doklikać się następująco:

Kod: Zaznacz cały

menu start -> panel sterowania -> system -> zaawansowane ustawienia systemu -> zmienne środowiskowe -> wybrać "Path" z listy -> kliknąć "edytuj..."
Jeśli uruchamianie pythona z konsoli już działa to należy jeszcze zainstalować potrzebne biblioteki poleceniami:

Kod: Zaznacz cały

pip install python-dateutil

Kod: Zaznacz cały

pip install requests
Teraz możemy już uruchomić skrypt btctaxtool.py. W tym celu należy ściągnąć
archiwum
rozpakować a następnie umieścić pliki btctaxtool.py oraz archiwum_tab_a_2017.csv zawierający tablice kursów NBP w jednym katalogu, najlepiej w swoim katalogu domowym, który jest domyślnym katalogiem po uruchomieniu konsoli cmd. W tym samym katalogu należy też umieścić csv z transakcjami, który jest plikiem wynikowym generowanym przez bitcoin.tax. W archiwum jest przykładowy plik trades_2017.csv na którym można przetestować działanie skryptu.

Gdy mamy już przygotowane pliki wpisujemy w konsoli:

Kod: Zaznacz cały

python btctaxtool.py
i cierpliwie czekamy. Jeśli transakcji jest więcej niż tysiąc to chwilę to potrwa. Wynikiem będzie plik trades_2017_pln.csv zawierający dodatkowe kolumny z kursami fiatów oraz BTCUSD. Dodatkowo format liczb z kropką dziesiętną zostanie zamieniony na przecinek a separatorem kolumn będzie średnik.

Opis plików:

btctaxtool.py - kod skryptu
archiwum_tab_a_2017.csv - dane kursów ze strony NBP przygotowane do obróbki przez skrypt, csv składa się z 3 kolumn: data;kurs USD;kurs EUR
trades_2017.csv - przykładowy plik z transakcjami z bitcoin.tax (należy podmienić na własny)
trades_2017_pln.csv - przykładowy plik wynikowy z dodatkowymi kolumnami

Przykładowe przetworzenie.

Plik wejściowy:
Obrazek

Plik wyjściowy:
Obrazek

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: xbladexx » wtorek, 24 kwietnia 2018, 14:39

wielkie dzieki wroce do domu to obadam

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: bl4ck » wtorek, 24 kwietnia 2018, 16:26

@akos, nie bardzo kumam i co z tym plikiem wynikowym dalej? bo nie ma w nim żadnego podsumowania.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:12

@bl4ck

Dalej bawi się tym księgowy mając przygotowane dane potrzebne do rozliczenia w PLN :)

Na razie ten skrypt nie robi żadnego podsumowania / bilansu, ale docelowo, jak wspomniałem, chciałbym narzeźbić coś analogicznego do bitcoin.tax, tyle, że dopasowanego do rozliczeń w PLN. Najpierw jednak czekam na sensowne i jednoznaczne regulacje do których będzie można dopasować soft a póki co klecę jakieś pomocnicze skrypty ułatwiające robotę księgowym.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: bl4ck » wtorek, 24 kwietnia 2018, 20:14

Rozumiem...
A cointracking.info sprawdzałeś? ta strona wygląda baardzo obiecująco.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » wtorek, 24 kwietnia 2018, 23:02

Kojarzę ten serwis, ale jeszcze nie testowałem. Widzę, że na liście giełd z których dane można importować jest nawet Bitmarket, który ma dość dziwaczny zapis historii transakcji, ale niestety nie ma Bitbaya... Trzeba będzie to obadać.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: bl4ck » środa, 25 kwietnia 2018, 09:51

@akos, Hmm
akos pisze: księgowy
Prowadzisz firmę czy po prostu dajesz mu do wyliczenia na koniec roku? bo z tego co widziałem to bitcoin.tax nie liczy zakupów na bieżąco czyli tak jak powinno być dla DG.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » środa, 25 kwietnia 2018, 10:58

Prowadzę firmę, ale krypto postanowiłem rozliczać poza DG rocznie z uwagi na niejasność co do uznawania kosztów w KPiR.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 11:00

akos pisze: Prowadzę firmę, ale krypto postanowiłem rozliczać poza DG rocznie z uwagi na niejasność co do uznawania kosztów w KPiR.
To jakby co to dopisujesz sie do zbiorowego pozwu? :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: bl4ck » środa, 25 kwietnia 2018, 11:06

@akos, I wszystko jasne.

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
@japu, zauważ te takie profesjonalne strony jak bitcoin.tax \ cointracking.inf są przewidziane dla normalnych ludzi bez DG to pokazuje że gra na krypto to żadna DG.

PS
Obie liczą fifo każdą wymianę.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 11:19

@bl4ck, dla mnie to jest calkowicie logiczne. Natomiast zupelnie nielogiczne i ryzykowne wydaje mi sie granie na gieldzie w ramach DG przy tak niejasnych przepisach. NSA jasno potwierdzil, ze mozna obracac prawami majatkowymi poza DG. Wyrok byl juz tutaj przytaczany ale wkleje:
A zatem nawet w sytuacji spełnienia przez podatnika warunku przewidzianego w art. 5a pkt 6 updof, wskazującego na to, że w ramach działalności wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do przychodów z tej działalności, to przychody te stanowią przychód z tego innego źródła - w tym przypadku do przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 sierpnia 2008 r., sygn. akt II FSK 678/08). A zatem, wbrew temu co zostało zaakcentowane w skardze kasacyjnej, o zakwalifikowaniu przychodu do odpowiedniego źródła nie świadczy sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej zarobkowej w sposób ciągły, zorganizowany etc., lecz przedmiot tej działalności i możliwość przypisania jej do konkretnego źródła przychodów.
Chyba, ze ktos to robi celowo w ramach DG, zeby sobie optymalizowac jakos podatki.
Ale skoro przychody z praw majatkowych maja odrebna kategorie przychodow w PIT to na jakiej podstawie sa rozliczane w ramach DG?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 11:48

japu pisze: @bl4ck, dla mnie to jest calkowicie logiczne. Natomiast zupelnie nielogiczne i ryzykowne wydaje mi sie granie na gieldzie w ramach DG przy tak niejasnych przepisach. NSA jasno potwierdzil, ze mozna obracac prawami majatkowymi poza DG. Wyrok byl juz tutaj przytaczany ale wkleje:
A zatem nawet w sytuacji spełnienia przez podatnika warunku przewidzianego w art. 5a pkt 6 updof, wskazującego na to, że w ramach działalności wykonywanej zarobkowo, w sposób zorganizowany i ciągły, we własnym imieniu, na własny lub cudzy rachunek, podatnik osiąga przychody, które jednocześnie odpowiadają opisowi przychodów z innego niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródła przychodu i nie zostały zaliczone w sposób jednoznaczny do przychodów z tej działalności, to przychody te stanowią przychód z tego innego źródła - w tym przypadku do przychodów wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 sierpnia 2008 r., sygn. akt II FSK 678/08). A zatem, wbrew temu co zostało zaakcentowane w skardze kasacyjnej, o zakwalifikowaniu przychodu do odpowiedniego źródła nie świadczy sam fakt prowadzenia działalności gospodarczej zarobkowej w sposób ciągły, zorganizowany etc., lecz przedmiot tej działalności i możliwość przypisania jej do konkretnego źródła przychodów.
Chyba, ze ktos to robi celowo w ramach DG, zeby sobie optymalizowac jakos podatki.
Ale skoro przychody z praw majatkowych maja odrebna kategorie przychodow w PIT to na jakiej podstawie sa rozliczane w ramach DG?
Z jakiej sprawy ten wyrok?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: japu » środa, 25 kwietnia 2018, 11:52

@Barragol, ktorys kolega mi podeslal - nie wspomne nicka ale dziekuje :)

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-f ... es=2010_05


Sprawa nie dotyczy stricte krypto ale praw majatkowych wlasnie. A skoro sie upieraja, zeby krypto to byly prawa majatkowe....
Ale czy ja to uzasadnienie dobrze interpretuje to nie wiem tzn. czy mozna sie nim podpierac w przypadkach budzacych watpliwosci czy 10tys transakcji to DG czy nie DG to nie wiem :)
Ale jak wiadomo byly tez inne orzeczenia NSA m.in. goscia, ktory mial kilka tysiecy transakcji i nie chcial placic podatku w ogole albo zryczaltowany chyba i mu kazali poza dzialalnosci zaplacic i nie wykrecac sie :)

Mysle, ze jak zwykle beda to jednostkowo rozpatrywane przypadki. Patrzac na skale problemu i fakt, ze jedni zrobili 100 transakacji w roku, inni 10, a inni 10tys to ciezko wszystkich potraktowac tak samo...Chociaz z drugiej strony decyzje latwo wydac i niech podatnik lata po sadach...
Ostatnio zmieniony środa, 25 kwietnia 2018, 11:56 przez japu, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 11:54

japu pisze: @Barragol, ktorys kolega mi podeslal - nie wspomne nicka ale dziekuje :)

http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-f ... es=2010_05


Sprawa nie dotyczy stricte krypto ale praw majatkowych wlasnie. A skoro sie upieraja, zeby krypto to byly prawa majatkowe....
Ja wczoraj akurat czytalem wyrok ze handel mieszkaniami to dzialalnosc gospodarcza a to tez prawa majatkowe wiec dziwi mnie ten wyrok.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » środa, 25 kwietnia 2018, 13:15

japu pisze:
akos pisze: Prowadzę firmę, ale krypto postanowiłem rozliczać poza DG rocznie z uwagi na niejasność co do uznawania kosztów w KPiR.
To jakby co to dopisujesz sie do zbiorowego pozwu? :)
Tak, dopisuję się do jakiejkolwiek zgodnej z prawem walki z tym absurdem, bo nie można zmuszać do prowadzenia DG jednocześnie robiąc problem z uznawaniem kosztów co w praktyce uniemożliwia prowadzenie DG w danej branży czyli ogranicza swobodę prowadzenia działalności gwarantowaną konstytucyjnie: https://www.arslege.pl/zasada-wolnosci- ... k15/a5253/

To nie mój problem, że ustawy nie nadążają za rzeczywistością. Niech się ogarną w MF jeśli w kolejnych latach chcą zobaczyć moje pieniądze.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 16
Rejestracja: 17 lutego 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: Tyson » środa, 25 kwietnia 2018, 18:29

@akos, dzięki za podzielenie się, mam nadzieję że uda mi sie to zaimplementować
Apropos bitcoin.tax, skoro testujecie to czy Waszym skromnym zdaniem opłaca się wykupić dostęp w celu ułatwienia ogarnięcia podatku dla osoby fizycznej (mam >20 transakcij)?
Załóżmy, że mam zakup BTC na bitbayu +kilka giełd zagranicznych krypto-krypto. Zakup BTC na Bitbay wprowadzę ręcznie przeliczając ręcznie na euro, resztę giełd zaimportuję.

Czy ta apka wyrzuca wynik z którego można wyciągnąć dane jak poniesione koszta, przychód czy dochód np. w EURO?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3268
Rejestracja: 31 marca 2017
Reputacja: 3705
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: akos » czwartek, 26 kwietnia 2018, 11:17

@Tyson Czy się opłaca to nie wiem, to zależy ile zarobiłeś, sam musisz to ocenić. Apka generuje kilka przydatnych rzeczy:

- bilans zysków / strat liczony domyślnie fifo, co można zmienić, jest kilka metod do wyboru
- wykresy obrotów oraz zysków / strat w czasie
- bilans niesprzedanych krypto na koniec roku
- bilans zysków / strat w rozbiciu na poszczególne monety
- zaraportowanie błędu gdy coś się nie zgadza w bilansie, np. z historii wynika, że jest więcej sprzedaży danej monety niż zakupów
Tyson pisze:Zakup BTC na Bitbay wprowadzę ręcznie przeliczając ręcznie na euro
Mam też gdzieś skrypt zmieniający format danych historii BB na format akceptowany przez btax i przeliczający kwoty na USD, ale to też robocza rzecz, ja na BB handlowałem niewiele i bez wymian krypto-krypto, więc musiałbym sprawdzić czy ten skrypt uwzględnia wszystkie możliwe rodzaje wymian z tej giełdy.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: xbladexx » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:24

Tyson pisze: Waszym skromnym zdaniem opłaca się wykupić dostęp w celu ułatwienia ogarnięcia podatku dla osoby fizycznej (mam >20 transakcij)?
do 200 masz za free cointraking.info i maja PLN (niestety liczą do jakiejś magicznej cenyBTC w PLN) i sie rozjeżda ale możesz sobie ręcznie wyedytować Podatek Ci policzy.
Niestety cointracking.info zle mi wyliczylo ile mam BTC po wszystkim a bitcoin.tax dobrze.
Dla 20+tu transakcji bym nie wykupował.(uzyj cointraking wrzuć tam tylko kurs NBP do PLN jak musisz)
Mialem ich ok 500 wiec wolałem być pewny i sprawdzilem na 2ch zrodlach ze jestem ok z podatkiem

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: bl4ck » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:31

@xbladexx, ten cointracking domyślnie bierze cenę btc z BitcoinAverage a PLN chyba lepiej nie używać bo raczej ten kurs nie jest brany z nbp poprzedniego dnia.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Skrypt uzupełniający dane z bitcoin.tax

Postautor: dingo » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:54

Na temat cointracking:
1. If you choose PLN as you account currency, the software will calculate the USD to PLN value for all the daily balances and gains/losses.

Please note:
FIAT currencies are sourced from: bitcoinaverage.com (or Bitstamp, BTC-E, Bitcoin.de, CampBX if changed in the settings)
Coins and Assets are sourced from: coinmarketcap.com, worldcoinindex.com and cryptocoincharts.info
Commodities are sourced from: xe.com

Our prices are weighted, average prices fetched from different important exchanges.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości