Bitmex - jak i czy rozliczyć

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: stefan125 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 09:33

Witajcie,
mam pytanie odnośnie rozliczania podatku z gry na Bitmexie. Mianowicie chodzi mi o dwa aspekty:
- granie z dźwignią, czyli za pieniądze, których de facto nie mamy
- granie na spadki - gdzie sypie się całe podejście FIFO, bo przecież tu sprzedaż jest kosztem, a kupno zyskiem

Czy jest sens w ogóle to wykazać w PICie? Czy trzeba? Nie trzeba tam weryfikować konta żadnym dowodem osobistym, aczkolwiek co powiem jeżeli w przyszłości spytają się mnie co się stało, że wysłałem na adres BMEXxxx np. 0.01BTC, a wróciło z niego 0.1BTC? Sprawa komplikuje się jeszcze o tyle, że gra się tam na kontraktach, np. XBTUSD, które odbiega wartością od BTCUSD - nie ma więc jak sensownie obliczyć wartości we FIAT.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: KryptoBanita » wtorek, 24 kwietnia 2018, 11:04

Bitmex to chyba platforma forex - oni powinni rozliczyć wszystko po swojej stronie i przygotować Ci odpowiednie pity.
Jest tu parę osób grających na Bitmex, to niech mnie poprawią.
Jak zacząłeś grać w tym roku - to pity od Bitmex dostaniesz dopiero za rok.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: Zagłoba » wtorek, 24 kwietnia 2018, 12:28

@KryptoBanita, poprawiam.
Bitmex to nie jest polska giełda i nie daje żadnych pitów.
I nie jest związana z Forexem.

Dr Mentzen sugerował podciągnięcie gry na kontraktach pod instrumenty pochodne.
Wówczas płaci się 19% podatku na zasadach z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi.

Nie wgryzałem się w ten temat jeszcze, ale to chyba jedyne sensowne rozwiązanie - rozliczyć to tak jak właśnie zyski z forexa.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 24 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: stefan125 » wtorek, 24 kwietnia 2018, 15:21

Czyli po prostu różnicę w ilości BTC przelanej tam a wypłaconej wpisać jako dochód w PIT38 (przeliczone na fiat)?
Tyle że muszę to jeszcze zamienić na jakiejś giełdzie PLN, a to znowu zamiana na fiat, czyli 18% dochodowego i to bez kosztów - więc podwójne opodatkowanie xD ?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: Zagłoba » wtorek, 24 kwietnia 2018, 19:17

Przelane i wypłacone nie ma wpływu na ustalenie podatku.
Moim zdaniem należy rozliczyć tak:
-przelewasz 2 BTC na BitMex - brak zdarzenia podatkowego
-kupujesz kontrakt na 2BTC - brak zdarzenia podatkowego
-sprzedajesz ten kontrakt za 3 BTC
są 2 zdarzenia podatkowe:
-koszt 2BTC
-przychód 3 BTC
Jeżeli to wszystkie Twoje operacje w roku to przeliczasz to na PLN z USD po kursie z dnia poprzedniego do zamknięcia pozycji.
Płacisz 19% podatku od tego 1BTC.

Ale jak słusznie zauważyłeś masz dalej tego 1 BTC (+2 BTC co miałeś poprzednio).
O ile 2 BTC nie są problemem, bo na nie masz koszty, to z tym 1 BTC nie wiem co zrobić.
Na logikę należałoby uznać, że do kwoty wartości tego BTC w momencie zamknięcia pozycji masz zapłacony podatek.
Czyli jeżeli w momencie zamknięcia pozycji ten BTC był warty 40k zł i od tego zapłaciłeś podatek 19%, to gdy go potem sprzedasz za 50k zł, to powinieneś zapłacić podatek od 10k zł, już normalnie dochodowy 18%.

Ale czy tak to w praktyce można robić, tego nie wiem.

Początkujący
Posty: 42
Rejestracja: 24 maja 2017
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Bitmex - jak i czy rozliczyć

Postautor: Piterr » piątek, 4 stycznia 2019, 22:36

Witam,

Moze ktoś rozliczał sie z bitmex i napisze co i jak.

Pozdrawiam Piotr

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 22 gości