PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2602
Rejestracja: 11 października 2017
Reputacja: 2732
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: janku66 » czwartek, 12 kwietnia 2018, 13:38

Greg0101 pisze: Trochę mało przekonująca ta opinia
Masz inną?
Wiesz, że łatwo się krytkuje, "a robić ni ma komu".

Nie mówię, że nie masz racji, ale po pierwsze, to czyją trzymasz stronę, a po drugie, nie od razu Rzym zbudowano.

Możemy do nich strzelać, ale możemy też rozmawiać na argumenty. Post na samej górze to zbieranie argumentów do dalszych dyskusji i rozmów, a nie gotowe rozwiązanie do przyjęcia.
Kancelaria pewnie jest świadoma tych rzeczy co piszesz i jak znam życie, już na nie mają odpowiedź gdy tylko ktoś z rządu się do tego odniesie i zacytuje Twoją linię argumentacji.

To są szachy, a ten wątek to dobry ruch.

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Greg0101 » czwartek, 12 kwietnia 2018, 14:40

Na pewno nie trzymam strony dotychczasowych komunikatów MF. Nie jestem jednak prawnikiem i nie mam prawa do wydawania opinii prawnych. Mogę za to wyrazić swoje odczucia bo widząc jak fiskus działa w Polsce to może się okazać, że mimo iż teraz ogłosił komunikat i powiedział jak należy rozliczać podatek z krypto, to za 5 lat może wydać zupełnie inną opinię i dowalić zupełnie innym podatkiem. Nie chciałbym dowiedzieć się za 5 lat, że mam olbrzymie zaległości podatkowe i po prostu chciałbym mieć chociaż minimalną bazę argumentów, które są jasne i nie do podważenia przed sądem. Pewne argumenty zawarte w tej opinii prawnej po prostu mnie do końca nie przekonują i nie ważne, że nie mam lepszej opinii prawnej. To, że teraz fiskus czegoś nie zauważa nie daje nam żadnej ochrony bo jak będzie możliwość dowalenia podatków i będą chcieli to zrobić to prędzej czy później tak zrobią wydając kolejną interpretację.

Gaduła
Posty: 364
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 454
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Napiwki: LTC:LhNTQLjKmgSxBFzxfRttGeLeEbvn8fG

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Macbak2 » piątek, 13 kwietnia 2018, 05:06

@Greg0101 Wyczerpującą odpowiedź dałem Ci w ocenie Twojego poprzedniego posta. Tak więc tutaj tylko wypunktuję. Nie wypełniamy PCC, bo:
- doprowadziłoby ono wielu osób do bankructwa (afera na cały świat większa niż Ambergold)
- fizycznie takiej ilości druków ludzie nie są w stanie wypełnić, donieść, a panie w urzędzie wprowadzić w rozsądnym czasie (interpretacja przyszła za późno)
- nie mamy wszystkich danych potrzebnych do wypełnienia tego
- interpretacja niejasna i nie mówi konkretnie jak należy się rozliczyć (każdy to robi po swojemu)
- sami radcy prawni mówią nam, żeby tego nie wypełniać (np. Mentzen)
- na dniach będzie nowa interpretacja

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Mosteque » piątek, 13 kwietnia 2018, 07:13

- doprowadziłoby ono wielu osób do bankructwa (afera na cały świat większa niż Ambergold)
Nie ma to dla nich najmniejszego znaczenia. Ja sam nagłaśniałem to gdzie mogłem u znanych zagranicznych youtuberów. Poszła fala zdumienia po świecie i każdy zajmuje się dalej tradingiem...

- fizycznie takiej ilości druków ludzie nie są w stanie wypełnić, donieść, a panie w urzędzie wprowadzić w rozsądnym czasie (interpretacja przyszła za późno)
To powiedzą, że możesz złożyć w formie elektronicznej sumując wszystko w jednym dokumencie

- nie mamy wszystkich danych potrzebnych do wypełnienia tego
ok

- interpretacja niejasna i nie mówi konkretnie jak należy się rozliczyć (każdy to robi po swojemu)
ok

- sami radcy prawni mówią nam, żeby tego nie wypełniać (np. Mentzen)
ok

- na dniach będzie nowa interpretacja
ok


Ja PCC nie zapłacę. Ale jak będzie, nie wiadomo do końca.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: benq » piątek, 13 kwietnia 2018, 07:34

@Mosteque, @Macbak2, Obaj macie rację, a jednocześnie jej nie macie.
Macbak2 pisze: - doprowadziłoby ono wielu osób do bankructwa (afera na cały świat większa niż Ambergold)
Mosteque pisze: Nie ma to dla nich najmniejszego znaczenia.
Mosteque pisze: - nie mamy wszystkich danych potrzebnych do wypełnienia tego
ok
Nie można doprowadzić do bankructwa, skoro nie da się tego poprawnie obliczyć. Żeby pociągnąć do odpowiedzialności podatkowej, trzeba mieć jednoznaczną podstawę, tak jak sami zauważyliście, nie mamy wszystkich danych i nie wiemy jak to robić, także nikt nie zapłaci i nikt nie zbankrutuje :)

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Mosteque » piątek, 13 kwietnia 2018, 07:41

Tyż prawda ;)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: xbladexx » piątek, 13 kwietnia 2018, 09:28

Greg0101 pisze: Nie chciałbym dowiedzieć się za 5 lat, że mam olbrzymie zaległości podatkowe i po prostu chciałbym mieć chociaż minimalną bazę argumentów, które są jasne i nie do podważenia przed sądem.
zmotywowałeś mnie do napisania :
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28567
masz tam akty prawne jak coś

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Greg0101 » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:02

xbladexx pisze:
Greg0101 pisze: Nie chciałbym dowiedzieć się za 5 lat, że mam olbrzymie zaległości podatkowe i po prostu chciałbym mieć chociaż minimalną bazę argumentów, które są jasne i nie do podważenia przed sądem.
zmotywowałeś mnie do napisania :
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28567
masz tam akty prawne jak coś
No i Twoja opinia przekonuje mnie 1000% bardziej niż opinia Kancelarii Prawnej. Dobra robota! Chociaż jak US będzie interpretował te przepisy, które podałeś to już inna kwestia.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: japu » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:08

A ja odnosze wrażenie, że pojawienie sie tego PCC to jest mniej lub bardziej celowy wypadek przy pracy.
Zwróćcie uwagę na geneze problemu:

1. Nie wprowadzono PCC od krypto - ono zawsze było od praw majątkowych zatem siłą rzeczy, uznając krypto za prawa majątkowe natrafiamy na PCC.
2. Temat nie pojawiał się wcześniej bo nikt nie pytał o to w interpretacjach indywidualnych - skoro nikt nie pytał to KAS nie odpisywał o PCC bo odpowiada na zadane pytania.
3. KAS/MF nie mógł napisać, że PCC od krypto sie nie nalezy poniewaz wprost z ustawy wynika, że się należy (jeśli na gruncie ustawy o PCC uznac krypto za prawa majatkowe).

A clue problemu jest takie, ze niekoniecznie trzeba uznac krypto za prawa majatkowe na gruncie PCC. Ba, podatnik nawet nie musi uznawać ich za prawa majątkowe na gruncie PIT. Ale jakie bedzie zdanie kontrolera skarbowego to juz inna sprawa. I jakie bedzie zdanie sadu...

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Mosteque » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:13

Możemy założyć, że zdanie kontrolera skarbowego już znamy ;)

Co do sądu. Tego nie wiadomo.

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Greg0101 » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:28

japu pisze: 2. Temat nie pojawiał się wcześniej bo nikt nie pytał o to w interpretacjach indywidualnych - skoro nikt nie pytał to KAS nie odpisywał o PCC bo odpowiada na zadane pytania.
I tu nie masz racji bo pojawiało się już kilka indywidualnych interpretacji podatkowych gdzie wyraźnie stwierdzono, że nie ma obowiązku płacenia PCC. Przykładowo tutaj: http://sip.mf.gov.pl/faces/views/szczeg ... l=-1#tresc

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: japu » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:36

@Greg0101, zauwaz, ze tutaj wnioskodawca wystepowal jako przyszly wspolnik spolki cywilnej, ktora bedzie czynnym platnikiem podatku vat i bedzie korzystac ze zwolnienia krypto z vat'u.
Wiem, ze zamieszanie sie zrobilo z tym PCC i wszyscy sie glowia czy to ma znaczenie, ze druga strona transakcji jest lub nie jest DG, vatowcem lub nie itd. Na pewno wiadomo, ze musimy wykazac czy druga strona byla VATowcem (ale zwolnionym) bo to zalatwia sprawe i PCC jest nienalezne (tak wnioskuje z ustawy).
Zapomnijmy o VAT na chwile bo i tak nie wiadomo od kogo sie na gieldzie kupowalo - I NIE BEDZIE TEGO WIADOMO NIGDY(!!!!) - i wtedy widac ciag przyczynowo skutkowy.
krypto->prawo majatkowe->PCC
Przy czym nie wiem czy worek "prawa majatkowe" jest na tyle obszerny, zeby w domysle umiescic tam krypto, ktore wprost w ustawie o PCC nie zostalo wymienione...Skonczy sie w sadzie - pytanie w czyich rekach beda wtedy sady...

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Greg0101 » piątek, 13 kwietnia 2018, 11:08

japu pisze: @Greg0101, zauwaz, ze tutaj wnioskodawca wystepowal jako przyszly wspolnik spolki cywilnej, ktora bedzie czynnym platnikiem podatku vat i bedzie korzystac ze zwolnienia krypto z vat'u.
Odpisałem tylko, że nie prawdą jest iż nikt nie pytał do tej pory o kwestie opodatkowania PCC bo ludzie pytali. Dr Sławomir Mentzen już mówił o tym na live, że skarbówka sama łapała się w pułapkę błędnej interpretacji przepisów. Na potrzeby podatku PCC ważne jest czy ta konkretna czynność podlega pod opodatkowanie VAT więc nie decyduje to czy kupującym jest spółka będąca płatnikiem VAT a to kim jest sprzedający.

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 13 kwietnia 2018, 11:25

rav3n_pl pisze:Dałem na wypoka: https://www.wykop.pl/link/4259611 (chyba pierwszy :)
Stary, dałeś taki tytuł że nikt nigdy tego nie wykopie nawet gdyby tam gołe dupy były.

Niech ktoś to doda jeszcze raz z normalnym tytułem np. "Podatek rządu z tytułu kryptowalut to bubel prawny" albo "Podatek rządu co do kryptowalut jest bezprawny" etc.

Ja nie dodam, bo zrezygnowałem z udziału w życiu tego serwisu po jednej z afer.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Bardzo Zły Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 14380
Rejestracja: 16 kwietnia 2012
Reputacja: 2659
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Polska/Wwa/GW

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: rav3n_pl » piątek, 13 kwietnia 2018, 12:21

Nie używam wypoka, tytuł samo pobrało i nie miałem jak zmienić.
Drugi raz nie pozwala dodać tego linka - bo pokazuje ten już "zakopany"
A komenty "nie nadaje się" i "spam" to nie wiem kto pisze.
Wydaje mi się że wykopowicze nie lubią FB i/lub krypto.
Piffko: PLC/BTC 1Rav3nkMayCijuhzcYemMiPYsvcaiwHni
BIP39 Mnemonic z talii kart
Bitcoin Core 0.26.1
Linki do YT, TT, LI i reszty

Zawsze mam rację
Awatar użytkownika
Posty: 6923
Rejestracja: 15 lutego 2011
Reputacja: 4513
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Zmienna

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: ShadowOfHarbringer » piątek, 13 kwietnia 2018, 12:23

rav3n_pl pisze:Nie używam wypoka, tytuł samo pobrało i nie miałem jak zmienić.
Drugi raz nie pozwala dodać tego linka - bo pokazuje ten już "zakopany"
Dodaj do końcówki linka ?source=new, albo &source=new. Magic ! Możesz dodać jeszcze raz.

Nie dziękuj.

PS. Tytuł zawsze możesz zmienić, po prostu chyba nie ogarniasz jak wypok działa.
Gotówka P2P da światu wolność. To są jej wrogowie: Bitcoin Core, Blockstream, Lightning Network.
Ocenzurowane i zmanipulowane fora: /r/Bitcoin, /r/CryptoCurrency, BitcoinTalk
Klucze GPG/PGP: [3072D/F92EDBA4]

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: devega » wtorek, 17 kwietnia 2018, 01:26

Mateusz Grosicki z Kancelarii Prawnej Kijewski,Graś sp.k.(http://www.kglegal.pl) o podatku PCC:
https://businessinsider.com.pl/twoje-pi ... na/lpezqh3

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 16 kwietnia 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: nolife » wtorek, 17 kwietnia 2018, 05:16

a ktos juz ten pcc placil? radzice to zaplacic czy sie jeszcze wstrzymac?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: devega » wtorek, 17 kwietnia 2018, 19:34

Gruza: W ciągu kilku dni komunikat w sprawie mechanizmu opodatkowania kryptowalut
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Gruza- ... 03196.html

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

Postautor: Zagłoba » wtorek, 17 kwietnia 2018, 21:59

Jakie mamy piękne państwo, prawo tworzone jest przez "komunikaty".
W dodatku codziennie inne.
:P

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości