Sławomir Mentzen - pytania?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Barragol » czwartek, 12 kwietnia 2018, 04:57

Pan Sławomir podczas swoich filmików odpowiada na pytania oglądających ale jest to bardzo chaotyczne przez kiepską konstrukcję pytań i szybko przewijający się tekst na facebooku, może moglibyśmy przygotować listę ciekawszych pytań? Oczywiście jeśli byłby chętny na nie odpowiedzieć, nie wiem czy tu zagląda ale jeśli nie to pewnie ktoś ma z nim kontakt.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Mosteque » czwartek, 12 kwietnia 2018, 10:33

http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pit/ ... rt-21.html

1. Wolne od podatku dochodowego są:

32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł;

W tamtym roku była to kwota chyba 2280 zł.

Czy wszystkie operacje, na których nie zarobiliśmy 2280 zł nie podlegają zwolnieniu z podatku? Jeśli zaliczyli kryptowaluty do praw majątkowych, to chyba tak.

Jeśli w tym roku obowiązuje kwota 6000, to można sobie wymienić bitcoina za 600 000 zł, ale w 101 operacjach i nie zapłacić w ogóle podatku.

Czy ja dobrze rozumuję?

Dodano po 2 godzinach 53 minutach 52 sekundach:
Cofam moje pytanie. Właśnie oglądam live z wczoraj i on dokładnie to samo powiedział.

Początkujący
Posty: 130
Rejestracja: 9 lutego 2018
Reputacja: 46
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: rolph » czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:20

@Mosteque, tak, ale należy pamietać, że to dotyczy TYLKO transakcji krypto-kryto, a nie krypto-fiat...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: bl4ck » czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:25

Dotyczy to zamiany praw na rzeczy i praw na inne prawa.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: topnetdeal » czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:27

bl4ck pisze: Dotyczy to zamiany praw na rzeczy i praw na inne prawa.
Co w naszym przypadku (środowisko kryptowalutowe) oznacza dokładnie to co napisał @rolph.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Mosteque » czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:38

Tak, wyraźnie Mentzen to powiedział. Krypto-krypto dotyczy, krypto-fiaty nie dotyczy.

Już ze 3 razy pisałem księgowemu, który mnie rozlicza, a art 21 punkt 32b, a ten twardo zbywa to pytanie milczeniem. Zobaczymy, co mi wyliczy.
Trzeba przyznać, że w przypadku osób obracających mniejszymi kwotami byłoby to zbawienie...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Zagłoba » czwartek, 12 kwietnia 2018, 11:48

Nie wiem czy dr Mentzen czyta ten wątek, ale jeżeli tak, to serdecznie mu dziękuję za cała pracę, którą wykonuje dla nas, w dodatku społecznie.
I w przeciwieństwie do większości innych blogerów i Youtuberów naprawdę się przykłada do tego tematu.
Ostatni odcinek był po prostu genialny.
DZIĘKUJĘ !

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Mosteque » czwartek, 12 kwietnia 2018, 12:19

Zagłoba pisze:Nie wiem czy dr Mentzen czyta ten wątek, ale jeżeli tak, to serdecznie mu dziękuję za cała pracę, którą wykonuje dla nas, w dodatku społecznie.
I w przeciwieństwie do większości innych blogerów i Youtuberów naprawdę się przykłada do tego tematu.
Ostatni odcinek był po prostu genialny.
DZIĘKUJĘ !
Podpisuję się oczywiście.

Dziękuję!

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 7131
Rejestracja: 21 sierpnia 2011
Reputacja: 2357
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: prezes » czwartek, 12 kwietnia 2018, 17:37

prezes pisze: Stratę to zasadniczo zgodnie z przepisami wykazujesz jak miałeś jakikolwiek przychód, jak miałeś same koszty to w zeznaniu teoretycznie zgodnie z przepisami nie wykazujesz straty ale możesz sobie to koszty wrzucić w lata następne jak będziesz miał jakieś przychody, patrz analogia do kupna i odsprzedaży mieszkania później.
Zagłoba pisze: Nie widzę tu analogii do mieszkania.
Koszt zakupu mieszkania uwzględnia się w momencie jego sprzedaży
prezes pisze: Jak nie widzisz tutaj analogii? Jako osoba fizyczna koszt zakupu kryptowaluty uwzględnia się w momencie jej sprzedaży analogicznie do mieszkania. Jak kupiłeś BTC w 2015 r. to nie wpisujesz tego w PIT za 2015 tylko dopiero wtedy jak sprzedajesz.
Zagłoba pisze: @prezes, nie widzę analogii, bo to zupełnie inne przepisy.
To co wolno przy mieszkaniu, dotyczy mieszkania.
Zagłoba pisze: Nie wiem czy dr Mentzen czyta ten wątek, ale jeżeli tak, to serdecznie mu dziękuję za cała pracę, którą wykonuje dla nas, w dodatku społecznie.
I w przeciwieństwie do większości innych blogerów i Youtuberów naprawdę się przykłada do tego tematu.
Ostatni odcinek był po prostu genialny.
Mam nadzieję, że teraz już widzisz analogię o której pisałem wyżej, dr Mentzen kilkukrotnie przytaczał analogię do mieszkania.
Kanał na YouTube - przegląd rynków finansowych: kryptowaluty, akcje, surowce, forex
Blog prezesa - blog o inwestowaniu
Giełdy Kryptowalut - wiadomości, opinie, rankingi
Kryptowaluty.info.pl - Informacje ze świata kryptowalut

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Sławomir Mentzen - pytania?

Postautor: Mosteque » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:32

Pozwolę sobie przekleić tutaj kilka wypowiedzi Kolegów:
Greg0101 pisze:
xbladexx pisze:
Art. 70. § 1. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w chwili
otrzymania przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do
składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane – w chwili
przystąpienia przez drugą stronę do wykonania umowy.
§ 2. W razie wątpliwości umowę poczytuje się za zawartą w miejscu otrzymania
przez składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu, a jeżeli dojście do
składającego ofertę oświadczenia o jej przyjęciu nie jest wymagane albo oferta jest
składana w postaci elektronicznej – w miejscu zamieszkania albo w siedzibie
składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.
Tak polskie prawo stanowi, że jesli są watpliwosci gdzie jest zawarta umowa to:
albo oferta jest
składana w postaci elektronicznej – w miejscu zamieszkania albo w siedzibie
składającego ofertę w chwili zawarcia umowy.
US będzie zakładał że są watpliwości gdzie była "podpisana" umowa i uzna że mialo to miejsce w miejscu twojego zamieszkania. Musisz udowodnić ze byłes w Niemczech wtedy np.
Liczy się miejsce, w którym doszło do zawarcia umowy a nie do samego wystawienia oferty. Jeśli byliśmy stroną "maker" to decyduje miejsce zawarcia umowy przez "takera". Handlując na zagranicznej giełdzie raczej trafimy na obcokrajowca więc trudno z góry zakładać, że miejsce podpisania umowy było w Polsce. Potwierdzają to różne interpretacje prawne gdzie np w przypadku umów zawieranych po dłuższych negocjacjach liczy się miejsce i moment złożenia ostatniego podpisu pod umową i nie ważne, że inne podpisy zostały złożone w Polsce.
Czy stosując taką linię obrony przed sądem mamy szanse?

I dalej:
A jak się ma do "trudno z góry zakładać..." fakt, że wątpliwości mają być rozpatrywane na korzyść podatnika?
http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... tnika.html
Czy to nie jest przymus. "No dobra, nie da się tego ustalić, więc MUSIMY założyć, że obowiązek podatkowy nie wystąpił"?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości