FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: _chybaty » wtorek, 10 kwietnia 2018, 22:52

redlumek pisze:
topnetdeal pisze:
_chybaty pisze: Dobra a jak mam np 500 transakcji i sprzedaje w pewnym momencie wszystkie btc i na koniec roku znowu je kupuje i tym koncze rok. Tp rozumiem ze te kupione na koncu odliczam od kosztow i dopiero jak je sprzedam ten koszt uwzgledniam.
Nic nie odliczasz, cokolwiek miałeś na myśli, to są koszty związane z tym samym przychodem, więc wszystkie zakupy wchodzą w całościowy bilans tego roku podatkowego - nie ma starszych i młodszych praw majątkowych, wszystkie wrzucamy do "jednego garnka". Z obliczeń wychodzi zysk, lub strata i od tego płacisz podatek, albo (w przypadku wykazania straty) przenosisz ją na następne lata (nie więcej niż 50% w jednym roku podatkowym).

Dodano po 1 minucie 21 sekundach:
redlumek pisze: Na podstawie jakiego artykułu jest rozliczamy całościowo i inaczej niż towary?
Już pisałem, na podstawie jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
A dokładniej? Jeśli już stajesz się jakimś guru i forsujesz swoje tezy to poprzyj je dowodami. Bo jak narazie słyszę tak trzeba robić I juz wszystko jest w ustawie.
Tez bym chcial wiedziec bo Pani z KAS mi powiedziala ze niesprzedanych mam nie liczyc

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: redlumek » wtorek, 10 kwietnia 2018, 22:53

Wszyscy tak mówią, ale kolega tutaj wie najlepiej.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 22:58

@_chybaty, jakakolwiek proba namierzenia tzw. "niesprzedanych" wymaga zastosowania FIFO lub LIFO.
W innym przypadku tylko do jednego wora wszystko...

No chyba, ze caly rok grales na BTC a na deser kupiles sobie LTC :)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: _chybaty » wtorek, 10 kwietnia 2018, 23:01

japu pisze:@_chybaty, jakakolwiek proba namierzenia tzw. "niesprzedanych" wymaga zastosowania FIFO lub LIFO.
W innym przypadku tylko do jednego wora wszystko...

No chyba, ze caly rok grales na BTC a na deser kupiles sobie LTC :)
Ale to tez to samo zrodlo przychodu - prawa majątkowe. No to znowu nie wiem jak sie rozliczac :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » wtorek, 10 kwietnia 2018, 23:02

@_chybaty, oczywiscie ale namierzysz przynajmniej te ktorych nie sprzedales :)
Ja bym przyjal jedna metode i sie jej trzymal. Najwyzej bedzie zla :)

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » wtorek, 10 kwietnia 2018, 23:10

Panowie, nie jestem żadnym GURU, nie czytacie całej dyskusji, tylko wtrącacie swoje wydumane "dwa grosze" w trakcie.

Przez kilkanaście lat swojego życia zajmowałem się podatkami, cłami i akcyzami, kontakty z US i UC były na porządku dziennym. Nie bez przyczyn krąży żart słowny : "Pewna jest tylko śmierć i podatki". Tak jak nie dyskutuje się, nad nieuniknionym końcem życia, tak samo nie dyskutuje się nad własną interpretacją podatków. One po prostu są, a sposób ich obliczania i płacenia wskazuje Ustawa i skoro w niej nie ma jakiejś możliwości, to tak na pewno jest. Ostatnim aktem prawnym dotyczącym naszej rozmowy jest jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych http://www.dziennikustaw.gov.pl/du/2018/200/1 i skoro w nim nie ma mowy o wyliczeniach FIFO, to choćbyście nie wiem jak zaklinali rzeczywistość, to i tak ostatecznie US podważy wasze rozliczenia podatkowe, właśnie pod zarzutem niezgodności rozliczenia z Ustawą. Osoba fizyczna nieprowadząca DG ma się rozliczać całościowo za rok podatkowy - KONIEC.

A co do BTC i LTC też napisałem to wcześniej : według obecnych interpretacji, rozróżnianie czy to BTC, LTC, czy jakakolwiek inna kryptowaluta, też nie powinno mieć miejsca, bo Ustawa zrównuje wszystko do prawa majątkowego (widać paranoję i niespójność komunikatów MF z Ustawą), ale jak zauważył @japu tutaj faktycznie, łatwiej wskazać o które prawo majątkowe chodzi (analogicznie do handlu na GPW, bez trudności można wskazać i rozróżnić akcje spółki "A" i akcje spółki "B"), chociaż jak by się podatnik uparł, to bez problemu ma poparcie w Ustawie, która wszystkie Prawa Majątkowe "wrzuca" do jednego koszyka i nie ma znaczenia czy to BTC, LTC, czy coś innego - to wszystko jest prawo majątkowe (według "chorej" interpretacji MF), więc powinno być rozliczane całościowo, a deklarowanie wymiany krypto-krypto to nonsens, jak wymiana guzika na guzik o tym samym kolorze, kształcie, wadze, ilości dziurek i materiale z jakiego jest wykonany, jedyną różnicą jest data jego wytworzenia, ale to zupełnie Ustawy nie obchodzi, byle było to w danym roku podatkowym.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » środa, 11 kwietnia 2018, 10:19

Ja z kolei po zastanowieniu doszedlem do wniosku, ze @topnetdeal, moze miec sporo racji. I tez nie jestem guru, prawnikiem, ksiegowym itd. W ogole nie mam nic wspolnego z finansami :)
Niemniej jednak wszystko co zostalo tu powiedziane ma swoje 0odzwierciedlenie w ustawie.
Jedyne miejsca, z ktorymi spotkalem sie z FIFO dla obrotu kryptowalutami POZA dzialalnoscia gospodarcza to interpretacje indywidualne. Przewaznie brzmialo to mniej wiecej tak, ze skoro podatnik nie moze jednoznacznie okreslic, ktora jednostke waluty sprzedaje to moze zastosowac metode FIFO. Ale niepokojace (albo raczej mylace) jest rowniez to, ze w wielu interpretacjach pojawia sie z kolei stwierdzenie, ze koszt nalezy rozpoznac w momencie uzyskania przychodu, na potrzeby ktorego ten koszt zostal poniesiony. To z kolei sugeruje, ze nalezaloby jednak wiedziec co sie sprzedaje, a wrzucenie wszystkiego do jednego rozliczenia rocznego nie daje nam takiej możliwości... I bądź tu mądry.

Pomijam już fakt, ze brak stosowania metody FIFO przy obrocie poza DG może być bardzo niekorzystny z racji tego, że potencjalne straty rozliczamy w kolejnych latach, a nie od razu. No ale to może być konsekwencja decyzji, ze trejdujemy poza DG - coś za coś.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: SIMBA » środa, 11 kwietnia 2018, 16:42

Panowie, doradźcie proszę, co zrobić w takiej sytuacji. Osoba fiz. bez DG.
29.12.2017
FIAT (5tys zł)->LTC->BNB|NXS
a następnie
BNB->IOTA|NEO

w efekcie kończyłem rok posiadając NXS | IOTA | NEO z zamiarem hodlingu, a więc nie miałem obrotu w 2017r. Ja to widzę tak, że skoro nie miałem przychodów, to w zasadzie ciąży na mnie tylko ten cholerny PCC. Pytanie tylko, czy powinienem powyższe manewry jakoś wykazywać w PIT? Jak tak, to co i gdzie wpisać?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 16:58

Nie ma przychodu, nie ma PIT'a, spokojnie, zachowaj tylko sobie potwierdzenie wpłaty tych 5 tys. na giełdę, jeśli kiedyś będą "ścigać" Cię za obroty wewnątrzgiełdowe (bardzo mało prawdopodobne), to najłatwiej wykazać, że żadna wymiana, nie powodowała obciążenia podatkowego, tzn. że wartość oddawanej krypto była identyczna co wartość otrzymywanej krypto w zamian (co swoją drogą jest całkowicie logiczne i z całą pewnością jest prawdą), więc wszystkie te wymiany na giełdzie miały końcowy bilans : dochód = 0. Dodatkowo po Twojej stronie stoi fakt, że nigdy krypto z wymian nie zostały przeliczone z powrotem na PLN, a te z kolei nie trafiły nigdy na Twoje konto bankowe, więc nie ma mowy o wystąpieniu przychodu.

Co do PCC to teoretycznie należy się "im" 50 PLN, ale skoro i tak jest po terminie (14 dni), a zapowiadają zmiany, to ja na Twoim miejscu bym czekał na pojawienie się jakiegoś nowego, mądrego przepisu, albo zmiany ustawy. Możesz też, złożyć w swoim US zaległy druk PCC-3 z dołączonym czynnym żalem, zapłacić zaległy podatek PCC z odsetkami i ewentualną karę za niedopełnienie obowiązku podatkowego w terminie, ale czy zrobisz to teraz, czy za kilka tygodni / miesięcy, to tak naprawdę niewiele zmieni od strony finansowej, a być może w tym czasie właśnie dojdzie do zmiany przepisów i brak obowiązku odprowadzania PCC od tych "starych" zakupów zostanie usankcjonowany prawnie.
Ostatnio zmieniony środa, 11 kwietnia 2018, 19:07 przez topnetdeal, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: SIMBA » środa, 11 kwietnia 2018, 19:18

Dzięki za wyjaśnienia :). Zastanawiałem się po prostu, czy muszę do końca kwietnia dokumentować moje manewry w PIT. Rozumiem, że dopiero rozliczając PIT za 2018r będę się odnosił do tych transakcji z końca 2017r. Co do PCC, to moim zdaniem nieporozumienie i nie zamierzam płacić - bo i co pomimo najszczerszych chęci miałbym tam wpisać? Adres portfela drugiej strony? Też jest kwestia dyskusyjna, czy ten PCC miałby być od zakupu za 5k czy również od kolejnych wymian - wtedy to już nie byłoby 50zł tylko więcej.

@topnetdeal, czy mógłbyś zalinkować jakiś przykładowy arkusz rozliczenia krypto poza DG który nie będzie metodą FIFO? Tak czytam Was i coś dzwoni w pewnym kościele, tylko nie mam pojęcia w którym i jak to ugryźć. Jestem wzrokowcem, muszę zobaczyć coś na przykładzie by lepiej to pojąć. Nie chcę zabierać czasu, ale taka pomoc byłaby nieoceniona ;).

Dodano po 1 godzinie 45 minutach 59 sekundach:
Pardon, jeszcze jedna rzecz.
Czy to nie jest przypadkiem tak, że za 2017 rok nawet pomimo braku dochodu do opodatkowania powinienem wykazać przychód, koszt ze sprzedaży kryptowalut w zeznaniu rocznym? W końcu była "sprzedaż" LTC (nabytego za FIATY) za BNB i NXS. Chociaż nie wiem, czy to ma rację bytu w moim przypadku, bo to będzie ten barter i tutaj mają znaczenie przepisy dot. towarów i usług zarezerwowane dla DG, ja zaś jako fizyczny bez DG powinienem rozliczać jak prawa majątkowe, czyli nie brać barteru pod uwagę. Dobrze rozumiem? Ktoś wyjaśni?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 19:56

Za dużo kombinujesz i niepotrzebnie wpędzasz się w coraz większą frustrację i niepewność. Powtarzam, wszystkie porady, których Ci udzieliłem opierają się na zapisach Ustawy i braku przychodu w postaci PLN, więc nie zastanawiaj się co by było gdyby uznać, że wymiany między krypto (barter) tworzą obowiązek wykazania przychodu - tak nie jest, Ustawa nigdzie nie rozróżnia kryptowaluty LTC jako "Prawa Majątkowego X", a kryptowaluty BNB, czy NXS jako "Prawa majątkowego Y" i "Prawa Majątkowego Z". Wszystkie one to po prostu "Prawo Majątkowe" i to tylko na podstawie idiotycznych interpretacji MF, więc zdarzeniem podatkowym w Twoim przypadku było jedynie wydanie 5 tys. PLN na zakup Praw Majątkowych, a jest to koszt zawieszony do czasu gdy wystąpi po raz pierwszy przychód w PLN (i poprzez wpływ na Twoje konto bankowe) z tego źródła zarobkowania (obrót prawami majątkowymi). Być może w 2018 roku wymienisz wszystkie posiadane alty z powrotem na LTC, ale to wg Ustawy dalej nie będzie przychodem, on pojawi się dopiero w momencie wymiany tych LTC na PLN i powrocie tych złotówek na Twoje konto bankowe - w roku podatkowym w którym to nastąpi, w rocznym rozliczeniu podatkowym PIT-36 w kosztach zadeklarujesz 5 tys. PLN (zawieszonych od roku 2017), a w przychodzie uzyskaną kwotę ze sprzedanych LTC i od tego obliczysz dochód i zapłacisz podatek, ewentualnie wykażesz stratę i będziesz ją mógł rozliczać w latach następnych, ale tylko w odniesieniu do obrotu prawami majątkowymi i tylko po 50% wykazanej straty rocznie, nie dłużej niż przez 5 lat, więc najszybciej całą stratę rozliczysz w dwa lata, najdłużej będzie się ona "amortyzowała" przez 5 lat, a w najgorszym przypadku straty w całości nie rozliczysz wcale, bo nie będziesz miał przychodów przez 5 lat na tyle dużych by tą stratę mieć od czego odejmować.

O PCC już wiele powiedzieliśmy i wszyscy mają świadomość braku logiki w jego stosowaniu, oraz o jego opresyjnym, wywłaszczeniowym charakterze. Poza tym MF właśnie na jego temat, od razu po wybuchu "burzy" w mediach, wypowiedziało się i zapowiedziało opracowanie zmian, więc teoretycznie, tak masz rację, obecne przepisy nakazują zapłatę także od wymiany, ale ze względu na łamanie praw konstytucyjnych (wywłaszczenie) poprzez takie jego pobieranie - szanse są żadne na pozostawienie tego kuriozum podatkowego w takim stanie.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: SIMBA » środa, 11 kwietnia 2018, 20:02

Dokładnie tak to postrzegałem zanim wczytałem się w te wszystkie interpretacje. Dzięki :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » środa, 11 kwietnia 2018, 20:17

@topnetdeal, bardzo sensowna interpretacja przepisow w zwiazku z wymiana krypto/krypto. Nie potrafie powiedziec czy sluszna bo co jesli zamieniamy jedno auto na drugie, drozsze? Tez mozna tak potraktowac czy to juz barter towarow? I czy te interpretacje daloby sie obronic pomimo wielu interpretacji mowiacych co innego.

PCC nie komentuje, pojawienie sie tego podatku traktuje jako przypadek zwiazany z tym, ze krypto potraktowano jak prawa majatkowe wiec nie bylo wyjscia :)

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 20:35

Ktoś już próbował przekonywać nas zamianami samochodów, nie jest to tożsama operacja z wymianą praw majątkowych. Samochody, telewizory, telefony komórkowe... i wiele, wiele innych, mają charakter przedmiotowy, więc będą zawsze traktowane jak towar, po za tym są towarami "ścisłego zarachowania" jeśli tak można by to było ująć, posiadają numery podwozia, seryjne, fabryczne, inne towary mają inne, różne przeznaczenie, inny typ budowy, kształt, wielkość, to wszystko wpływa na przedmiotowy charakter i możliwość łatwego ustalenia przedmiotów podlegających wymianie, a skoro tak to można również określić wartość jaka była przedmiotem wymiany (barteru) i sprawdzić która ze stron się wzbogaciła przez tą wymianę i która jest zobowiązana do zapłaty podatku od dochodu. W przypadku kryptowalut (praw majątkowych) nie dość, że nie mamy wartości rynkowej w przypadku 99,9% kryptowalut, nie możemy wykazać w interpretacji jaka kryptowaluta jakim prawem majątkowym jest, to dodatkowo podczas wymiany wartość "chwilowa" sprowadzana jest do tej samej, identycznej wartości, bo inaczej do wymiany by nie doszło, kontynuując tok rozumowania, jest to wymiana, która nie powoduje powstania zobowiązania podatkowego, gdyż wynik odejmowania od przychodu kosztów zawsze będzie sprowadzany do "0".

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: bl4ck » środa, 11 kwietnia 2018, 21:25

@topnetdeal, @_chybaty, @japu, @Bagder, @redlumek,
Mów co chcesz ale w swoich przekonaniach jesteś sam..... piszesz że nie jesteś żadnym guru za to guru czyli profesjonaliści jak:
@Księgowość Ciszewski
Profit plus
i
Sławomir Mentzen

mówią wyraźnie "rozpoznaje się koszt w roku sprzedaży"

Więc wybacz ale wole zaufać im.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 21:42

@bl4ck - albo ja nie rozumiem co Ty chcesz powiedzieć, albo Ty nie rozumiesz tego co ja napisałem. Przecież dokładnie to samo twierdzę : "Koszt rozpoznaje i wykazuje się w roku wystąpienia przychodu" - niczego innego, nigdzie nie napisałem. Tylko, że Ty nie rozumiesz, że to wcale nie oznacza zastosowania metody FIFO, to oznacza jedynie to co dokładnie znaczy, czyli powstanie obowiązku podatkowego w roku podatkowym w którym sprzedaż praw majątkowych nastąpi. Oczywiście są zwolennicy rozbicia tych sprzedaży na mniejsze, cząstkowe rozliczenia i zastosowanie metody FIFO, ale powtarzam po raz n-ty Ustawa dla osoby fizycznej bez DG nie przewiduje takiego rozwiązania. Przywołujesz innych, to pragnę przypomnieć, że @Księgowość Ciszewski w jednym ze swoich postów, stwierdził, że rozliczałby się metodą FIFO, ale w tym samym poście, albo napisanym w odstępie kilku-kilkunastominutowym (nie pamiętam), wyraził wątpliwość zgodności z prawem możliwości rozliczenia metodą FIFO osoby fizycznej bez DG.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: bl4ck » środa, 11 kwietnia 2018, 21:45

@topnetdeal, Sławomir Mentzen również mówi o fifo, Profit plus to samo.

Tak czy siak jeśli ktoś handlował(krypto-krypto) ostro w grudniu i został z coinami na następny rok to w 2017 osiągnął "ogromny" dochód nie widząc żadnej złotówki na oczy....a nawet jeśli teraz sprzeda to co posiada to spadki powodowały to że prawdopodobnie nie będzie miał z czego zapłacić podatek...
Jednym słowem tragedia.
Ostatnio zmieniony środa, 11 kwietnia 2018, 21:54 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: topnetdeal » środa, 11 kwietnia 2018, 21:52

No i prawidłowo, skoro przedstawiali sytuację po "obwieszczeniu" MF - tak właśnie wynika z interpretacji MF i kilku interpretacji indywidualnych. Z kolei Ustawa i inne (nowsze) interpretacje indywidualne, mówią coś zupełnie przeciwnego. Wybacz ja jestem zwolennikiem dostosowania się do litery prawa, a nie nic nie znaczących interpretacji i niestety nic tego nie jest w stanie zmienić. Będzie nowa ustawa i nowe zapisy prawne, to będzie miejsce na zmianę zdania, póki co takie przesłanki nie występują.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » środa, 11 kwietnia 2018, 22:07

@bl4ck, @SIMBA, @_chybaty, @topnetdeal,
Jakis czas temu napisalem, ze moim zdaniem wymiana krypto/krypto generuje taki sam przychod jaki koszt bo wymieniamy cos na cos wartego dokladnie tyle samo w momencie wymiany. Dalem sie jednak przekonac ze sie myle bo jesli ktos sie wymieni kaczka za samochod to trudno utrzymywac, ze w chwili wymiany byly tyle samo warte rynkowo...
Ale na gieldzie, w chwili wymiany, bilans jest 0. Problemem jest to, ze probuje sie nam wmowic ze to nie jest wymiana tylko sprzedaz i zakup. A jesli sprzedaz to i przychod, a moze nawet dochod. A potem od razu koszt. I tutaj bez FIFO jest lepiej bo przychod i koszt sie wyzeruja w ujeciu rocznym. A z FIFO moze sie okazac, ze podzas wymiany sprzedajemy tanio kupione krypto za dosc wysoka cene...

Moze BB cos powie po rozmowach z KAS. Czy jednak FIFO czy nie. Poki co sklaniam sie raczej, ze poza DG bez FIFO i tylko krypto/fiat. Na chwile obecna nie rozumiem powstania zdarzenia gosp przy zamianie praw majatkowych na inne skoro po pierwsze sa w tym samym worku, a po drugie po wymianie mamy w nich taki sam kapital.

Początkujący
Posty: 115
Rejestracja: 21 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Początkujący81 » środa, 11 kwietnia 2018, 22:57

Przydał by się program co by rozliczał krypto-krypto.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości