FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 15:21

@benq, jak może nic nie zmieniać z jednej umowy 2280, a rocznie 2280 ? :D

Nic nie zmienia tylko jeżeli masz jedną umowę w roku.

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 28 września 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: listek » wtorek, 1 maja 2018, 15:47

benq pisze: Ja ten punkt rozumiem tak, że jeżeli ktoś przez cały rok łącznie zarobił np LISK albo GAME mniej, niż 2280 zł (czyli uzyskał z nich mniejszy dochód), to wtedy wszystkie transakcje na danej walucie są zwolnione z podatku dochodowego i nie uwzględnione w PIT oraz w rozliczeniu Bitbay.
Jak się ma do tego, że ustawa mówi że zwolniony jest przychód?

Wystarczyloby żeby ktoś wymienil liski o wartości 3000zł na game i te game sprzedał za 3100. Osiągnie dochód 100zł ale przychód 3100zł, czyli powyżej limitu?


Przy okazji jak zapatrujecie się na zwolnienie >6mscy?
Cytuję:
"Co istotne, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie podlega przychód z zamiany rzeczy, jeżeli podatnik był właścicielem przez okres co najmniej 6 miesięcy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT). W przypadku gdy do zamiany rzeczy dojdzie przed upływem 6 miesięcy, wówczas zamiana ta jest wolna od opodatkowania, pod warunkiem że przychody uzyskane z tytułu umowy zamiany nie przekraczają kwoty 2280 zł, a od 2018 r. będzie to 6000 zł. Podkreślić przy tym należy, iż limit zwolnienia dotyczy jednej umowy zamiany."
Źródło: https://www.podatki.biz/artykuly/podatk ... _36676.htm

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 16:00

listek pisze:jeżeli podatnik był właścicielem przez okres co najmniej 6 miesięcy (art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o PIT).

Krypto to pkt 7.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 16:20

@listek
Jak ja to interpretuję:

Po pierwsze: Pop przeczytaniu wyroku NSA przyznaję rację @Zagłoba, że krypto to art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy opdoof a nie 8d) - i tego sie trzymam, więc te 6 m-cy nie ma zastosowania.

Po drugie: uważam że limit zwolnienia przychodu z podatku, dot. zamiany praw. dotyczy jednej (czytaj: pojedynczej umowy do 2280/6000) a nie jednej na rok, czy też wielu na rok, do łącznej wysokości limitu.

Po trzecie: przychód (konieczność wypełnienia pit) wystapi jeżeli nastąpi zamiana krypto/fiat lub choć jedna pojedyncza transakcja krypto/krypto o wartości w PLN, w momencie realizacji (zawarcia umowy zamiany) będzie miała wartośc powyżej 2280/6000

A poza tym uważam, że opodatkowanie krypto powinno być zniszczone :D

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 17:40

@Zagłoba, uwazasz ze takie liczenie minus 20% od straty a nie 100% odliczane od podatku jest bledne tak ? niby to fifo tak podlicza kazda transakcje. tez tego nie rozumiem. jak masz plus to placisz 20% jak stratna transakcje to od podatku mozna odliczyc tylko 20% strwty anie 100%........ wiem ze nic nie wiem.
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: _chybaty » wtorek, 1 maja 2018, 18:38

novymivo pisze:@Zagłoba, uwazasz ze takie liczenie minus 20% od straty a nie 100% odliczane od podatku jest bledne tak ? niby to fifo tak podlicza kazda transakcje. tez tego nie rozumiem. jak masz plus to placisz 20% jak stratna transakcje to od podatku mozna odliczyc tylko 20% strwty anie 100%........ wiem ze nic nie wiem.
Na jakiej giełdzie grałeś?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 19:08

novymivo pisze: @Zagłoba, uwazasz ze takie liczenie minus 20% od straty a nie 100% odliczane od podatku jest bledne tak ? niby to fifo tak podlicza kazda transakcje. tez tego nie rozumiem. jak masz plus to placisz 20% jak stratna transakcje to od podatku mozna odliczyc tylko 20% strwty anie 100%........ wiem ze nic nie wiem.
Nie znam szczegółów tych rozliczeń.
Ale nie słyszałem o limicie odliczenia tylko 20% straty.
Można odliczyć do 50% w każdym kolejnym roku.
O ile oczywiście przychody na to pozwalają.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości