FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: bl4ck » czwartek, 26 kwietnia 2018, 23:50

@SIMBA, Zakup Neo będzie kosztem które odliczysz sobie od zamiany na btc a potem koszt zakupu btc odliczysz sobie od przychodu z wymiany btc na pln.

btw
podatek od 1620zł a nie od 1800zł

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 16 października 2016
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Adam_12 » sobota, 28 kwietnia 2018, 00:43

Powiedzcie czy dobrze rozumuje: każde pojedyncze zdarzenie FIFO poniżej 2280 jest zwolnione z podatku?
Posługując się wyliczeniami FIFO uzyskanymi przy pomocy strony bitcoin.tax oraz zastosowaniu art. 21 ust. 1 pkt 32b) zwolnienia do 2280 jestem w stanie z dochodu (dodam że kwota znacząca) wejść w straty, ilość transakcji to 2k+ przez cały rok (wszystkie transakcje krypto-krypto). Powołując się na wyrok http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/C8296DC8B9 urzędnik zaakceptuje BTC jako prawa majątkowe - musi to przyjąć jako prawo majątkowe, niestety w tym wyroku skarżący nie stosował zwolnienia podatkowego co może rodzić konsekwencje związane z próbą narzucenia DG. Warto też dodać, że podatnik nie jesteśmy zobowiązany wykazywać pita ze stratą - tym sposobem odpada samopodpalenie z wysokimi kwotami kosztów/przychodów. Jeżeli ktoś handlował krypto krypto głownie na zagranicznych giełdach i wychodzi mu strata z tytułu tego zwolnienia podatkowego wydaje mi się że może czuć się dość pewnie, w końcu nie złamał żadnego prawa - działając jako os fizyczna korzystał ze zwolnienia na wymiane praw majątkowych, nie wykazał dużych kwot w picie bo nie jest zobowiązany do wykazywania strat, na dodatkową korzyść myśle będzie działało całe zamieszanie związane z próbą tego rozliczenia. Zawsze jak prawo zostanie unormowane można zrobić korektę za poprzednie lata, gdy zmienią się znów interpretacje przepisów - wtedy można być spokojnym. Podsumowując : chciałbym się tylko upewnić że dobrze rozumuje, każda transakcja FIFO z zarobkiem <2280 zwolniona, wszystko >2280 dodajemy do przychodu, poniesione straty z wymiany krypto-krypt sumujemy do kosztów. Ostatecznie osiągając w roku stratę naszą dobrą wolną jest jej wykazanie w PIT. Czy ktoś planuje podobną akcję??

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » sobota, 28 kwietnia 2018, 15:17

Na jakiej podstawie twierdzisz, że nie ma obowiązku wykazania strat ?

Moim zdaniem masz taki obowiązek, możesz co najwyżej nie wykazać kosztów w danym roku, jeżeli nie miałeś żadnych przychodów z tego samego źródła.

A 2280 to zwolnienie tylko dla fizycznych. Dużo ryzykujesz korzystając z tego gdy miałeś bliżej nie określoną liczbę transakcji, kwalifikującą Twoje działania do DG.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 22:09

Witam Forum,
szukając info w temacie podatków od krypto trafiłem tutaj. Dobrnąłem do końca tematu mniej lub bardziej analizując wszystkie wypowiedzi - jedno muszę stwierdzić, mimo znacznych różnic zdań dyskusja była bardzo kulturalna, co nie jest tak oczywiste na innych forach.

Gwoli samego tematu, to skłaniam się ku stwierdzeiom, że koszty uzyskania przychodu identyfikujemy w momencie uzyskania przychodu i to wszystkie.

Zakładam, że przychód osiągam tylko z zamiany krypto/fiat, a krypto/krypto podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 pkt 32b) Ustawy o podatku dochodowym o osób fizycznych.


W 2015, 2016, 2017 kupowałem krypto, wydałem powiedzmy 100k PLN, w tej chwili są to rózne ilości róznych krypto o wartości 120k PLN

Przykład 1:
w 2017 r. sprzedałem ilośc krypto równą wartości 120k PLN (wszystko)
- przychód 120k
- koszty 100k z trzech lat
- podst. opodatkowania: 120k-100k=20k (z tego 18 lub 32% podatku)

Przykład 2:
w 2017 r. sprzedałem ilośc krypto równą wartości 100k PLN
- przychód 100k
- koszty 100k z trzech lat
- podst. opodatkowania: 100k-100k=0k (nie płacimy podatku)
Uwaga: jeśli do końca 2018 nie kupimy żadnych krypto za fiat, to zamieniając pozostałe krypto w 2018 na fiat, o wartości równej, mniejszej lub większej wartości 20k PLN zapłacimy w 2019 podatek od całości - zadnych kosztów nie będzie (poza prowizją oczywiście).

Przykład 3:
w 2017 r. sprzedałem ilośc krypto równą wartości 50k PLN
- przychód 50k
- koszty 100k z trzech lat
- podst. opodatkowania: 50k-100k=-50k (strata)
Uwaga: jeśli do końca 2018 nie kupimy żadnych krypto za fiat, to zamieniając pozostałe krypto w 2018 na fiat, o wartości równej, mniejszej lub większej wartości 70k PLN zapłacimy w 2019 podatek od całości - zadnych kosztów nie będzie (poza prowizją oczywiście) i tu jest "ból", dlaczego:
art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT
i jeszcze art. 9 ust. 3 i 3a.

Jeszcze wyjaśnienie odnośnie ww. ust. 3a, pkt 2), bo pojawił się w temacie spór, że jeśli ktoś korzysta ze zwolnienia z podatku przy zamianie krypto/krypto (art. 21 pkt 32b), to nie ma mozliwości odliczenia straty - oczywiście, ale straty przy zamianie krypto na krypto, zwolnienie nie dotyczy krypto/fiat. Skoro z zamiany praw do wysokości limitu, nie ma przychodu, nie ma też straty - logiczne.
Dla ewentualnego dochódu (większego przychodu niz kosztów przy zamianie krypto/fiat), od którego płacimy podatek, mimo że wzrost wartości posiadanego krypto generującego dochód pochodzi z zamiany krypto/krypto (oprócz hodlerów), zwolnionej z podatku, możemy uwzglednic do 50% straty z lat ubiegłych. Niestety jest to bez znaczenia dla tego źródła przychodów - art. 10 ust. 1 pkt 8.

Pytanie z tematu FIFO czy nie FIFO nie ma tu żadnego znaczenia.

Podkreślam, że moge sie mylić, jest to moja opinia i nie można jej traktować jako wiążącą dla KAS.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 02:29

@GregFX, nie rozumiem Twojego postu.
Czy to co napisałeś, to jest prośba o ustosunkowanie się przez innych, czy też to jest Twoje zdanie na ten temat niewymagające opinii ?

Postawiłeś dość dużo kontrowersyjnych stwierdzeń.
- art. 10 ust. 1 pkt 8 i art. 9 ust. 3 i 3a.
- FIFO czy nie FIFO nie ma znaczenia
-w 2019 r. płacimy podatek od całości i nie mamy żadnych kosztów
-nie wiemy jakiej wielkości miałeś transakcje, ale z postu wynika jakbyś uznawał, że wszystkie transakcje krypto-krypto można zwolnić od podatku
-nie rozumiem też tego zdania
Gwoli samego tematu, to skłaniam się ku stwierdzeiom, że koszty uzyskania przychodu identyfikujemy w momencie uzyskania przychodu i to wszystkie.
Piszesz tu o FIFO czy bez FIFO ?

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 11:05

@Zagłoba, po przeczytaniu różnych koncepcji rozliczenia podatku w tym temacie i nie tylko, przedstawiłem tutaj swoją opinię. Jeśli ktoś się z nią zgadza lub nie i zechce napisać dlaczego, to się cieszę.
Fakt, nie odniosłem się jasno do tematu, czy uważam, że należy rozliczyć się wg FIFO czy inaczej - przepraszam i wyjaśniam:
Padały tu różne koncepcje rozliczenia, niektóre z nich przewidywały uwzględnienie straty z danego roku w latach następnych (niezależnie czy będzie do FIFO czy nie), ale nie było głosu, że z tego źródła przychodu tak się nie da.
Art. 9 ust. 3
„O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.
Art. 3a. Przepis ust. 3 nie ma zastosowania do strat:
1) z odpłatnego zbycia rzeczy i praw majątkowych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, oraz
2) ze źródeł przychodów, z których dochody są wolne od podatku dochodowego.
Art. 10 ust. 1 pkt 8
1. Źródłami przychodów są:
8) odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
d) innych rzeczy

Z przytoczonych tutaj artykułów wynika, że nie możemy tej straty odliczyć w następnych latach.
Jeżeli jakiś specjalista w dziedzinie podatków rzeczowo obali mój pogląd – to się z niego wycofam, póki co w tej kwestii tak uważam.

„Gwoli samego tematu, to skłaniam się ku stwierdzeniom, że koszty uzyskania przychodu identyfikujemy w momencie uzyskania przychodu i to wszystkie” -

– zacząłem tak, ponieważ w wątku były różne zdania w temacie, kiedy mamy się rozliczyć – wg mnie: jak mamy przychód, a dlaczego wszystkie koszty, w tym z lat ubiegłych, bo jeśli nie FIFO, to które uwzględnić, a które nie? – trzeba wszystkie.

Tak uważam, że wszystkie transakcje zamiany krypto/krypto można zwolnić z podatku na podstawie art. 21 pkt 32b).

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł; (do 2017 – 2280 zł.)
Jeśli są wyższe niż limit to nie można zwolnić i przy takiej transakcji mamy przychód. Inną sprawą jest, przy korzystaniu z tego zwolnienia, widmo DG.

Metoda FIFO jest korzystna dla nas, ale może zostać zakwestionowana przez US – dlaczego?

1. W ustawie o PIT FIFO pojawia się raz, ale w żaden sposób nie można tego powiązać z krypto (prawami majątkowymi). Ustawa jednak nie zabrania skorzystania z FIFO w przypadku praw majątkowych, a w cywilizowanych krajach prawo, nie tylko skarbowe, wyznaje zasadę: co nie jest zabronione, jest dozwolone. U nas: co nie jest dozwolone jest zabronione.
2. Istnieje wątpliwość, czy do FIFO wszystkie krypto rzucamy do jednego „wora” czy każde oddzielnie, dla funduszy lub akcji – oddzielnie i urzędnik może stwierdzić, że FIFO „przysługuje” tylko dla instrumentów finansowych lub pochodnych (PIT-38).
A może nie będzie kwestionowana i będzie OK., możemy gdybać do woli jak brak regulacji.

Chętnie skorzystał bym z FIFO, ale zdecydowanie będę czuł się lepiej, jeśli stanę przed majestatem KAS z pitem 36, z wpisanymi wszystkim kosztami, również z lat ubiegłych, co nie jest już takie korzystne.

Reasumując:
- Nie twierdzę, że rozliczenie się wg FIFO jest błędne.
- Osobiście nie rozliczę się wg FIFO.
- Uważam, że nie można uwzględnić straty z lat ubiegłych.
- Moje stwierdzenie: „Pytanie z tematu FIFO czy nie FIFO nie ma tu żadnego znaczenia” odnosi się do poprzedzającego go akapitu mojego posta, dotyczącego niemożności uwzględnienia straty z lat ubiegłych.

Myślę, że teraz moje stanowisko jest to w miarę jasne ;)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 11:42

Napisałeś, że przeczytałeś poprzednie posty, a w nich zostało już wiele wyjaśnione z tego co napisałeś.
GregFX pisze:
Z przytoczonych tutaj artykułów wynika, że nie możemy tej straty odliczyć w następnych latach.
Jeżeli jakiś specjalista w dziedzinie podatków rzeczowo obali mój pogląd – to się z niego wycofam, póki co w tej kwestii tak uważam.
Krypto to nie art. 10 ust. 1 pkt 8, tylko pkt 7, przez co można odliczyć stratę z lat ubiegłych

GregFX pisze: „Gwoli samego tematu, to skłaniam się ku stwierdzeniom, że koszty uzyskania przychodu identyfikujemy w momencie uzyskania przychodu i to wszystkie” -

– zacząłem tak, ponieważ w wątku były różne zdania w temacie, kiedy mamy się rozliczyć – wg mnie: jak mamy przychód, a dlaczego wszystkie koszty, w tym z lat ubiegłych, bo jeśli nie FIFO, to które uwzględnić, a które nie? – trzeba wszystkie.
W momencie sprzedaży rozliczasz koszt tylko w metodzie FIFO.
Bez FIFO podliczasz koszty i przychody uzyskane w danym roku podatkowym.

GregFX pisze: Tak uważam, że wszystkie transakcje zamiany krypto/krypto można zwolnić z podatku na podstawie art. 21 pkt 32b).

Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł; (do 2017 – 2280 zł.)
Jeśli są wyższe niż limit to nie można zwolnić i przy takiej transakcji mamy przychód. Inną sprawą jest, przy korzystaniu z tego zwolnienia, widmo DG.
To się zgadza.
GregFX pisze: Metoda FIFO jest korzystna dla nas, ale może zostać zakwestionowana przez US – dlaczego?
Wszystkie dotychczasowe ustalenia mogą zostać zakwestionowane przez KAS.
Ale póki co poczytaj ten wyrok
https://www.podatki.biz/artykuly/nsa-o- ... _37566.htm

Jest w nim mowa o art. 10 ust. 1 pkt 7, fifo i handlowaniu krypto bez DG.

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 28 września 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: listek » wtorek, 1 maja 2018, 12:50

A jak jest z odliczeniem kosztów z zeszłego roku przy metodzoe fifo? Mógłbym prosić o pomoc w przekierowaniu do ustawy/rozporządzenia/interpretacji mówiacej bezpośrednio o tym?

Krótki przykład wszystko w 2017:
Kupuję bitcoin za 1000zł
Za te bitcoiny altcoina który rośnie 5x do 5000zł
Następnie tego alta o wartości 5000zł zamieniam z powrotem na bitcoin i trzymam do 2018

Pit za 2017:
Kosztem jest zakup bitcoin 1000zł, dochód 4000zł, podatek 720zł

I w tym momencie lipa bo podatek wynosi 72% wkładu w pln...


Bardziej kolorowo wygląda jeśli mógłbym odliczyć w 2018 koszt zakupu tego bitcoina, czyli 5000zł
Pit za 2018 rok zakładając że w 2018 sprzedaje botcoina i jego cena utrzymuje cenę zakupu z 2017:
Dochód 0 zł (sprzedalem za 5000zł ale odliczam koszt jego zakupu z 2017 r o wartości 5000zł. )


Dobrze myślę? W tym wypadku zapłaciłbym taki sam podatek w 2017 r. obierając strategię że rozliczam krypto-krypto oraz taki sam podatek w przypadku kiedy rozliczam dopiero wymianę na PLN w 2018 roku.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 13:22

Jezeli moja transakcja byla stratna a robilem ich pare to calosc strat moge odliczyc od naleznego podatku w 100%???? w danym roku podatkowym ?
Np kilka transakcji i podatek do zaplaty to 1000 zl a potem jedna stratna transakcja strata -1000zl ? czy podatek wynosi wtedy zero ?
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 13:28

@Zagłoba,
po przeczytaniu tego wyroku sprawność moich okularów spadła ... :shock:

W art. 10 ust. 1 pkt 7 oczywiście literalnie stoi: „kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c”, mnie się to zawsze kojarzyło z kapitałami pieniężnymi czyli PIT-38 i do krypto bardziej pasował mi art. 10 ust. 1 pkt 8 c), dlatego też stwierdziłem, że nie można odliczyć strat z lat ubiegłych.
Po lekturze wyroku, nie mogę się z Tobą nie zgodzić, choć nie wiem, czy jesteś specjalistą od podatków :) - oczywiście masz rację.

Jeżeli MF nie ma nic przeciwko FIFO w Pit-36 bez DG, to jesteśmy w domu.
Zagłoba pisze: W momencie sprzedaży rozliczasz koszt tylko w metodzie FIFO.
Teraz to oczywiste.
Zagłoba pisze: Bez FIFO podliczasz koszty i przychody uzyskane w danym roku podatkowym.
Pewnie tak, ale jest kwestia udowodnienia skąd się miało na krypto, skoro koszty poniosło się np. w 2015 i 2016, a rozliczenie jest za 2017 gdzie kosztów nie było, może to nie jest sprawa czysto podatkowa, ale skarbówka możemieć z tym problem..

Pozostaje jeszcze kwestia, której już pisałem, czy „krypto jest krypto” – trzeba tylko przeliczyć wartość waluty kupowanej na wartość sprzedawanej jeśli była inna i lecimy z FIFO, czy też, uważać co się kupuje i co się sprzedaje.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 13:52

novymivo pisze: Jezeli moja transakcja byla stratna a robilem ich pare to calosc strat moge odliczyc od naleznego podatku w 100%???? w danym roku podatkowym ?
Np kilka transakcji i podatek do zaplaty to 1000 zl a potem jedna stratna transakcja strata -1000zl ? czy podatek wynosi wtedy zero ?
Tak, podliczasz transakcje i koszty wg wybranej przez siebie metody i podatek płacisz od sumy przychodów uwzględniającej sumę kosztów transakcji w danym roku, które masz do opodatkowania wg wybranej metody.

Czyli jeżeli miałeś do opodatkowania kilka transakcji, z czego na 5 zyskałeś 1000, a na jednej straciłeś 1000 to masz 1000-1000=0 do opodatkowania.
GregFX pisze: czy jesteś specjalistą od podatków
Jeszcze nie, ale jak tak dalej pójdzie to jestem na dobrej drodze :D
GregFX pisze:
Pewnie tak, ale jest kwestia udowodnienia skąd się miało na krypto, skoro koszty poniosło się np. w 2015 i 2016, a rozliczenie jest za 2017 gdzie kosztów nie było, może to nie jest sprawa czysto podatkowa, ale skarbówka możemieć z tym problem..
Nie ma żadnego problemu, jest tylko kwestia przyjęcia odpowiedniej metody.

Bez FIFO nie rozliczasz kosztów za 2015 i 2016 rok, bo to już masz rozliczone w 2015 i 2016 r.
Chyba, że miałeś stratę, to wtedy możesz ją uwzględniać po 50% w każdym kolejnym roku.

Jeżeli chcesz mieszać metody, czyli używać FIFO w 2017, gdy w 2015 i 2016 nie używałeś FIFO, to liczysz FIFO od 2017, bo poprzednie lata masz już rozliczone.
Gorzej, gdy chcesz na odwrót, czyli w 2015 i 2016 rozliczałeś się FIFO, a w 2017 nie chcesz FIFO.
Wtedy nie wiem jak zrobić, ale pewnie trzeba te zakupy z 2015 i 2016 rozliczać wg FIFO, aż się ich nie sprzeda w całości, a bez FIFO tylko nowe transakcje z 2017 r.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 14:10

@listek
listek pisze: Bardziej kolorowo wygląda jeśli mógłbym odliczyć w 2018 koszt zakupu tego bitcoina, czyli 5000zł Pit za 2018 rok zakładając że w 2018 sprzedaje botcoina i jego cena utrzymuje cenę zakupu z 2017:
Dochód 0 zł (sprzedalem za 5000zł ale odliczam koszt jego zakupu z 2017 r o wartości 5000zł. )
Zamieniłeś krypto/krypto ponad limit zwolnienia, więc powstał przychód, Zapłaciłeś za 2017 podatek od dochodu (chciałbym płacić 72% podatku od "wkładu").
Zakładając, ze cena BTC pozostanie na tym samym poziomie, jesli zamienisz ktypto/fiat podatek wyniesie 0. Jeśli zamieniłbyś krypto/krypto w transzach ponizej limitu, od którego przysługuje zwolnienie, za 2017 nie ma przychodu - nie ma pita. za 2018 jeśli nastąpi wymiana krypto/fiat kosztem nie beda już coiny warte 5000, a btc warty 1000 i podatek wyjdzie również 72% 'wkładu" tylko rok później

Jak się nie mylę ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1938
Rejestracja: 4 września 2013
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: novymivo » wtorek, 1 maja 2018, 14:27

@Zagłoba, Cointracking tak liczy zobaczcie :
Cost Basis: 2,098.92 PLN (Price: 13445.96347205 PLN / BTC)
Proceeds: 1,552.26 PLN (Price: 9943.95000000 PLN / BTC)
Gain/Loss: -546.67 PLN
Tax: -109.33 PLN
dlaczego tutaj odlicza tax tylko w 20% od naleznosci jezeli strata jest duzo wieksza ? metoda fifo ?
Polskie Forum Bitcoin.pl

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 14:33

Nie znam Cointracking.

Ale tutaj wychodzi w ogóle coś dziwnego, strata 546 zł i jeszcze podatek od tego liczą ?
I to minusowy ?

Suma kosztów i przychodów powstaje już po podliczeniu transakcji, więc wybrana metoda nie ma wpływu na podatek, który zależy wyłącznie od sumy kosztów i przychodów.

Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 28 września 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: listek » wtorek, 1 maja 2018, 14:49

GregFX pisze:
Jeśli zamieniłbyś krypto/krypto w transzach ponizej limitu, od którego przysługuje zwolnienie, za 2017 nie ma przychodu - nie ma pita. za 2018 jeśli nastąpi wymiana krypto
Mowisz o tym zwolnieniu wymiany krypto-krypto których dochód nie przekroczył 2280zł? Jest w ogóle jakaś podstawa prawna aby to zastosować? Z tego co wiem nawet bitbay podaje to zwolnienie jako jedną z możliwości w swoich wyliczeniach

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 14:55

listek pisze: Jest w ogóle jakaś podstawa prawna aby to zastosować?
GregFX pisze: art. 21 pkt 32b.
dodam tylko, że PDOF.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: benq » wtorek, 1 maja 2018, 14:57

@listek, Metoda zakłada podatek dochodowy zarówno od wymian na waluty fiat, jak i wymiany między kryptowalutami. Dochód wymiany krypto-krypto jest różnicą między wartością zakupu nowej waluty a kosztem pozyskania wymienianej (wartością zakupu). Jeżeli wartość dokonanej w 2017 roku transakcji zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę nie przekracza kwoty 2280 PLN, to przychód z niej jest zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32b ustawy o PIT.
Ja ten punkt rozumiem tak, że jeżeli ktoś przez cały rok łącznie zarobił np LISK albo GAME mniej, niż 2280 zł (czyli uzyskał z nich mniejszy dochód), to wtedy wszystkie transakcje na danej walucie są zwolnione z podatku dochodowego i nie uwzględnione w PIT oraz w rozliczeniu Bitbay.
Czyli miałem BTC, kupowałem za niego LISK, a następnie zamieniałem z powrotem na BTC. Jeżeli łącznie na tych wymianach przez cały rok, zarobiłem 2279 zł lub mniej, to jestem zwolniony z podatku - ustawa wyżej.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: GregFX » wtorek, 1 maja 2018, 14:58

@listek
listek pisze: Mowisz o tym zwolnieniu wymiany krypto-krypto których dochód nie przekroczył 2280zł? Jest w ogóle jakaś podstawa prawna aby to zastosować? Z tego co wiem nawet bitbay podaje to zwolnienie jako jedną z możliwości w swoich wyliczeniach
GregFX pisze: Art. 21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł; (do 2017 – 2280 zł.)
Jeśli są wyższe niż limit to nie można zwolnić i przy takiej transakcji mamy przychód. Inną sprawą jest, przy korzystaniu z tego zwolnienia, widmo DG.
USTAWA O PODATKU DOCHODOWYM OD OSÓB FIZYCZNYCH (PIT)

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » wtorek, 1 maja 2018, 15:06

benq pisze: Ja ten punkt rozumiem tak, że jeżeli ktoś przez cały rok łącznie zarobił np LISK albo GAME mniej, niż 2280 zł (czyli uzyskał z nich mniejszy dochód), to wtedy wszystkie transakcje na danej walucie są zwolnione z podatku dochodowego i nie uwzględnione w PIT oraz w rozliczeniu Bitbay.
Czyli miałem BTC, kupowałem za niego LISK, a następnie zamieniałem z powrotem na BTC. Jeżeli łącznie na tych
wymianach przez cały rok, zarobiłem 2279 zł lub mniej, to jestem zwolniony z podatku - ustawa wyżej.

Jest nawet lepiej, bo
32b) przychody z zamiany rzeczy lub praw, jeżeli z tytułu jednej umowy nie przekraczają kwoty 6000 zł;
Mowa jest o jednej umowie.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: benq » wtorek, 1 maja 2018, 15:10

@Zagłoba, To nic nie zmienia, bo z jednej umowy mniej niż 6000, ale rocznie mniej niż 2280.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 16 gości