FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
spz
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: spz » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 18:19

topnetdeal pisze: 1. koszt 10.000
2. przychód 20.000, koszt 20.000
3. przychód 12.500, koszt 12.500
4. koszt 1.000
5. przychód 6.000, koszt 6.000
........................................
6. została Ci strata w wysokości 11.000 do rozliczenia w latach następnych,
oraz 0,9 BTC i 2 ETH, które w latach następnych wygenerują przychód i od tego będziesz odejmował stratę.

Tak zamierzam to rozliczać na DG (KPIR) + korekta na podstawie spisu natury z początku i końca roku.
Natomiast jako osoba fizyczna to raczej nie przejdzie, bo nie można rozpoznawać kosztu od razu przy kupnie, co wymusza zastosowanie fifo przy sprzedaży.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: gadhet » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 21:52

Witam,
Czy moglibyscie mi pomoc z ta metoda wyliczania FIFO, probuje to jakos ogarnac... Rozliczenie jako osoba fizyczna bez DG

Zalozmy ze mam taka sytuacje:
1. Przelanie na konto np w BitBay kwoty 2000zl powiedzmy w maju
2. Zakup za kwote z kroku 1, BTC powiedzmy 0,19 BTC
3. Przelanie na konto np w BitBay kwoty 300zl powiedzmy w sierpniu
4. Zakup za kwote z kroku 3, BTC powiedzmy 0,017BTC

Rozumiem, ze po tych krokach koszty, przychody wygladaja nastepujaco:

Ad1. Brak kosztow
Ad2. Koszt 2000zl
Ad3. Brak kosztow
Ad4. Koszt 300zl

Wydaje mi sie ze do tej pory jest OK.

I tutaj zaczynaja mi sie schody... Kwota ta lezala sobie na bitcoinach i we wrzesniu sprzedaje:
5. Sprzedaje 0,06BTC za kwotę 1000zl i przelewam na konto BitBay w zlotówkach
6. Sprzedaje 0,11BTC za kwotę 1500zl i przelewam na konto BitBay w zlotówkach

Ad5. Przychod 1000zl
Ad6. Przychod 1500zl

7. Kupuje 0,11BTC za kwote 1500zl
8. Sprzedaje 0,05BTC za kwote 1200zl

Ad7. Koszt 1500zl
Ad8. Przychod 1200zl

I teraz powiedzmy wyplacam z mojego konta zlotowkowego Bitbay 1000zl na konto w banku. Czy ta wyplata to tez jest Przychod?Skoro juz wczesniej przy sprzedazach obliczalem przychod. Z tego co wyczytalem to taka zamiana konto zlotowkowe BItbay na np konto w banku to jest zwykla "zmiana" polozenia pieniedzy, jesli dobrze zrozumialem?

I drugie pytanie:
Przypuscimy ze w pewnym momencie jak posiadalem BTC doszlo do Hard Forka i uzyskalem BTG i BCC, rozumiem, ze samo otrzymanie nie wplywa na przychod, ale przychod powstanie w momencie jesli przeleje te BTG i BCC na zlotowki (pomijam inne kryptowaluty)

dalszy ciag:
9. PO Hard forku mam 0,10BTG
10. Po Hard fork mam 0,10BCC

Ad9. Brak przychodu jak i kosztow
Ad10. Brak przychodu jak i kosztow

11. Sprzedaje 0,10BTG za kwote 150zl na konto w BItbay
12. Sprzedaje 0,10BCC za kwote 350zl na konto w BItbay

Ad11. Przychod 150zl
Ad12. Przychod 350zl

Tak to rozumuje, czy moglby ktos mi pomoc czy dobrze mysle i jak to jest z wyplata z konta gieldy BitBay na np konto bankowe tak jak wyzej napisalem.

Dzieki wielkie za pomoc.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Barragol » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 22:59

@gadhet
Koszt powstaje w momencie sprzedaży, a nie kupna.
1, 2, 3, 4 - nie ma kosztu
5 - koszt (0.06/0.19) * 2000 = 631.58, przychód 1000
6 - koszt (0.11/0.19) * 2000 = 1157.89, przychód 1500
7 - nic
8 - koszt (0.02/0.19) * 2000 = 210.53 + 300 + (0.013/0.11) * 1500 = 177.27 = 687.8, przychód 1200

Co do 9, 10, 11, 12 to raczej tak jak mówisz bo nikt nam nie udowodni że wiedzieliśmy o forku wcześniej i że moment forka to przychód.

Edit: Nie wiem czemu ale to forum zmienia tylde w minus, więc tam gdzie powinny być zaokrąglenia przy kosztach to zmieniłem w równości.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: gadhet » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 23:27

Barragol pisze: @gadhet
Koszt powstaje w momencie sprzedaży, a nie kupna.
1, 2, 3, 4 - nie ma kosztu
5 - koszt (0.06/0.19) * 2000 = 631.58, przychód 1000
6 - koszt (0.11/0.19) * 2000 = 1157.89, przychód 1500
7 - nic
8 - koszt (0.02/0.19) * 2000 = 210.53 + 300 + (0.013/0.11) * 1500 = 177.27 = 687.8, przychód 1200

Co do 9, 10, 11, 12 to raczej tak jak mówisz bo nikt nam nie udowodni że wiedzieliśmy o forku wcześniej i że moment forka to przychód.

Edit: Nie wiem czemu ale to forum zmienia tylde w minus, więc tam gdzie powinny być zaokrąglenia przy kosztach to zmieniłem w równości.
Dzieki Barragol za posta, widze ze chyba musze to przeanalizowac myslalem ze to jest prosciej, ale chyba to jest wlasni emetoda FIFO, co pierwsze wchodzi to trzeba jak pierwsze wyprowadzic ;) a jak jeszcze z ta wyplata z konta bitbay, chyba tam nie ma przychodu, zgadza sie?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Barragol » wtorek, 17 kwietnia 2018, 01:37

gadhet pisze:
Barragol pisze: @gadhet
Koszt powstaje w momencie sprzedaży, a nie kupna.
1, 2, 3, 4 - nie ma kosztu
5 - koszt (0.06/0.19) * 2000 = 631.58, przychód 1000
6 - koszt (0.11/0.19) * 2000 = 1157.89, przychód 1500
7 - nic
8 - koszt (0.02/0.19) * 2000 = 210.53 + 300 + (0.013/0.11) * 1500 = 177.27 = 687.8, przychód 1200

Co do 9, 10, 11, 12 to raczej tak jak mówisz bo nikt nam nie udowodni że wiedzieliśmy o forku wcześniej i że moment forka to przychód.

Edit: Nie wiem czemu ale to forum zmienia tylde w minus, więc tam gdzie powinny być zaokrąglenia przy kosztach to zmieniłem w równości.
Dzieki Barragol za posta, widze ze chyba musze to przeanalizowac myslalem ze to jest prosciej, ale chyba to jest wlasni emetoda FIFO, co pierwsze wchodzi to trzeba jak pierwsze wyprowadzic ;) a jak jeszcze z ta wyplata z konta bitbay, chyba tam nie ma przychodu, zgadza sie?
Jest neutralna podatkowo, ale to wszystko na podstawie aktualnego zalecenia MF, może się zmienić.

Początkujący
Posty: 20
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: prezesPGRu » piątek, 20 kwietnia 2018, 01:09

Witam,

po tym wątku nie wiem już jak to jest z tym liczeniem. Czy robiąc transakcje na bitbayu, mając ich wykaz w postaci kupna i sprzedaży, to czy mogę sobie zsumować wszystkie kupna i wszystkie sprzedaże i następnie od zsumowanej sprzedaży odjąć zsumowane kupno, uzyskując wtedy kwotę do opodatkowania? Czy muszę liczyć to na bieżąco, czyli sprzedaż-kupno z każdego dnia? Operowałem na LSK i PLN.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 01:53

prezesPGRu pisze: Witam,

po tym wątku nie wiem już jak to jest z tym liczeniem. Czy robiąc transakcje na bitbayu, mając ich wykaz w postaci kupna i sprzedaży, to czy mogę sobie zsumować wszystkie kupna i wszystkie sprzedaże i następnie od zsumowanej sprzedaży odjąć zsumowane kupno, uzyskując wtedy kwotę do opodatkowania? Czy muszę liczyć to na bieżąco, czyli sprzedaż-kupno z każdego dnia? Operowałem na LSK i PLN.
Jeśli zaczales kupowac w 2017 i do konca tego 2017 wszystko sprzedales w zlotowki to takie uproszczenie mozna zrobic bo na jedno wyjdzie. Dodatkowo jeszcze prawdopodobnie oplaty dla gieldy moznaby w koszty wliczyc ale to nie jest 100% pewne jeszcze.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 02:04

prezesPGRu pisze:Witam,

po tym wątku nie wiem już jak to jest z tym liczeniem. Czy robiąc transakcje na bitbayu, mając ich wykaz w postaci kupna i sprzedaży, to czy mogę sobie zsumować wszystkie kupna i wszystkie sprzedaże i następnie od zsumowanej sprzedaży odjąć zsumowane kupno, uzyskując wtedy kwotę do opodatkowania? Czy muszę liczyć to na bieżąco, czyli sprzedaż-kupno z każdego dnia? Operowałem na LSK i PLN.
Nie bo stracisz kolejność jakbyś miał DG to ok by działało. Jako fizyczna nie.
Jako osoba fizyczna musisz identyfikować monety.
Kupiłeś np 2 BTC w 2016 za 3000pln,
kupiłeś np 1 BTC w maju 2017 za 30 000pln.
Grudzien 2017 sprzedajesz 1 BTC :D za 60 000pln.
Jaki podatek ?
no zależy co sprzedajesz możesz wybrać czy tego 1 za 1 500 pln czy tego za 30 000pln.

Musisz liczyć na bieżąco identyfikując monety jako osoba fizyczna.
Kazdy ma inna historie tradów i ciezko mi cie ocenić co lepsze dla Ciebie ale raczej metoda HIGHEST PRICE FIRST OUT.
Czyli sprzedajemy najpierw najdroższe monety jakie mamy w "magazynie" wtedy zapłacisz za 2017 mniejszy podatek,
a jak cena zjedzie w 2018 to moze strat nie bedziesz mieć.

Wybierz dla siebie najlepszą metodę bo ona zelzy od struktury sprzedaży i kupna jaką masz.
Ja osobiście sprzedaje najdroższe monety jaki mam w kieszeni :D, by mie w 2018 straty nie ciągały.
FIFO jest prostsze ale może sie okazać ze w praktyce bedziesz miał w 2018 straty na coinach i tej kasy nie odzyskasz.

Dodano po 2 minutach 24 sekundach:
Barragol pisze: Dodatkowo jeszcze prawdopodobnie oplaty dla gieldy moznaby w koszty wliczyc ale to nie jest 100% pewne jeszcze.
jest 100% pewne ze można wliczyć , problem masz jako DG bo na koszty musisz mieć fakturki ale osoba fizyczna nie ma obostrzeń co moze byc kosztem.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 10:11

xbladexx pisze: Jaki podatek ?
Zakladajac, ze sprzedal w 2017 roku wszystko co kupil to zsumowanie kosztow i przychodow bedzie ok. FIFO i inne metody maja chyba zastosowanie jesli ktos zostaje z krypto na kolejny rok. Wtedy pasuje okreslic, ktore kupil, a ktore sprzedal.
Chociaz pojawialy sie glosy - i to bardzo sensowne - ze dla osoby fizycznej zawsze calosc kosztow i przychodow osiagnietych/poniesionych w roku podatkowym...

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 11:05

japu pisze: calosc kosztow i przychodow osiagnietych/poniesionych w roku podatkowym.
całkowita zgoda ale jesli nie sprzedaż całości to musisz wskazać co sprzedajesz w rozliczeniu.
Inaczej poprostu płacisz od całości sprzedaży.
Kupilsz 1 BTC za 1000zl potem 1 BTC za 2000 zl i na konec sprzedaż 1 BTC za 3000 zl. To jako osoba fizyczna nie mozesz sumować sobie bo przychód masz w momencie sprzedaży lub wymiany od tego przychodu odejmujesz koszt nabycia. Kto i gdzie mówił ze jako osoba fizyczna mozna wszystko na raz w sytuacji gdy coś zostanie Ci na nastepny rok ?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 11:09

@xbladexx, Byla gdziesz wczesniej dyskusja na ten temat i nawet dostalem zje***ke ze kombinuje za bardzo bo rozliczajac krypto poza DG probuje wciskac metode FIFO, ktora jest niewlasciwa bez DG poniewaz updof jasno mowi, ze podatnik rozlicza sie za CALY rok podatkowy czyli powinien wykazac wszystkie koszty i przychody poniesione/uzyskane w danym roku podatkowym.
Osobiscie sie z tym nie zgadzam i sklaniam sie ku metodom FIFO/LIFO/Highest 1st Out itd jesli cos zostalo na kolejny rok bo nijak nie potrafie uzasadnic wykazania kosztu bez uzyskania przychodu...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 11:16

japu pisze: kombinuje za bardzo bo rozliczajac krypto poza DG probuje wciskac metode FIFO, ktora jest niewlasciwa bez DG poniewaz updof jasno mowi,
To FIFO jest niewłaściwe dla DG bo gdzie tu sens skoro w DG wszystko liczymy na bieżąco.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 12:09

japu pisze: , ktora jest niewlasciwa bez DG poniewaz updof jasno mowi, ze podatnik rozlicza sie za CALY rok podatkowy czyli powinien wykazac wszystkie koszty i przychody poniesione/uzyskane w danym roku podatkowym.
No i tak robię ale jak się nie sprzeda to musisz WYKAZAC co sprzedałeś. Jesli w roku 2017 kupiłeś
1 BTC za 1000zl
1 BTC za 2000zl
sprzedałeś na koniec 1 BTC za 3000zł to od ciebie zależy co wybierzesz co sprzedałeś.
Jak intuicyjnie wybierzesz btc za 1000zl to użyłeś Fifo nawet o tym nie wiedząc
jak wyrales btc za 2000zl to uzywles LIFO nawet o tym nie wiedząc.
Możesz sobie mieszać jak Ci wygodnie byle tylko to logiczny ciąg miało, czyli to co sprzedajesz musisz mieć wcześniej kupione.

Możesz wybierać NAJDROŻSZE monety do rozliczenia podatku ale one muszą być jakoś ewidencjonowane.
Ja zaznaczam sobie je kolorem w Ecelu i jestem Ci wstanie pokazać które za co sprzedałem.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: bl4ck » piątek, 20 kwietnia 2018, 12:19

xbladexx pisze: Ecelu
Co sobie za szablonik zrobiłeś?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Barragol » piątek, 20 kwietnia 2018, 12:21

xbladexx pisze:
japu pisze: , ktora jest niewlasciwa bez DG poniewaz updof jasno mowi, ze podatnik rozlicza sie za CALY rok podatkowy czyli powinien wykazac wszystkie koszty i przychody poniesione/uzyskane w danym roku podatkowym.
No i tak robię ale jak się nie sprzeda to musisz WYKAZAC co sprzedałeś. Jesli w roku 2017 kupiłeś
1 BTC za 1000zl
1 BTC za 2000zl
sprzedałeś na koniec 1 BTC za 3000zł to od ciebie zależy co wybierzesz co sprzedałeś.
Jak intuicyjnie wybierzesz btc za 1000zl to użyłeś Fifo nawet o tym nie wiedząc
jak wyrales btc za 2000zl to uzywles LIFO nawet o tym nie wiedząc.
Możesz sobie mieszać jak Ci wygodnie byle tylko to logiczny ciąg miało, czyli to co sprzedajesz musisz mieć wcześniej kupione.

Możesz wybierać NAJDROŻSZE monety do rozliczenia podatku ale one muszą być jakoś ewidencjonowane.
Ja zaznaczam sobie je kolorem w Ecelu i jestem Ci wstanie pokazać które za co sprzedałem.
Tylko czy na pewno mozna sobie tak wybierac? Tak samo nie mozna ciagle zmieniac w dzialalnosci miedzy 18/32 a 19. Jak juz to pewnie mozna raz wybrac i potem konsekwentnie sie tego trzymac.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: japu » piątek, 20 kwietnia 2018, 12:51

Barragol pisze: Jak juz to pewnie mozna raz wybrac i potem konsekwentnie sie tego trzymac.
Na pewno w roku podatkowym nierozsadnie byloby to zmieniac.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: xbladexx » piątek, 20 kwietnia 2018, 13:08

Barragol pisze: Tylko czy na pewno mozna sobie tak wybierac?
a czemu nie ? zaznaczam sobie kolorkiem co sprzedałem każde BTC / LTC mam ewidencjonowane, bo tyle te mi zostały wiec je muszę namierzyć skąd się one wzieły na koniec roku.
bl4ck pisze: Co sobie za szablonik zrobiłeś?
użyłem stroniki bitcoin.tax bo ona mi zczytała dane z giełd i poukładała w chronologiczną całość i wyprodukowała excela.
( dane sprawdziłem wybiórczo było ok )
Do arkusza dane zaimportowałem z csv jako text. Dodałem cene BTC w USD / dodałem cene USD/PLN. EUR/USD
Kupowałem sprzedawałem BTC/LTC/ETH/ICN/... potworzyłem kolumny dla każdej monetki z osobna koszt / sprzedaż.
Zostały mi w ręce BTC / LTC przy innych.

Problematyczne było namierzenie tylko BTC / LTC ktore mi zostało i skąd się ono wzieło.
Dla wygody i mniejszego podatku za 2017 rozliczalem LIFO zaznaczałem sobie kolorami które BTC sprzedano za USD które sprzedano by kupić alty.

na koniec sumowalem wszystkie przychody i wszystkie koszty.
Nie sprzedane BTC/LTC nie lądowały jako koszt.
Dochod = przychody - koszty.

Na koniec w mojej ewidencji mam tez zaznaczone te BTC których jeszcze nie wydałem a posiadam i kiedy je kupilem i po jakiej cenie.

Bitcoin.tax pomogło mi ogarnać które krypto mam z 0 kosztem, bo mi wyparowały dowody na zakup np ICN / ETH.

Szablon sobie złożyłem sameu ab policzyć podatek.
Poprawność policzenia sprawdziłem z bitcoin.tax mniej wiecej jest ok.
Jutro policzę to od nowa i sprawdzę czy mi znowu wyjdzie to samo.

Dodano po 1 minucie 43 sekundach:
Barragol pisze: Tylko czy na pewno mozna sobie tak wybierac?
Jako osoba fizyczna nei masz obowiazku wybierać najtańszych do kalkulacji by zapłacić najwiekszy podatek.
Podatek jest taki sam roznca jest taka ze w 2017 bede mial mniejszy a w 2018 bede miał wiecej do płacenia jak cos.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Ahr » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:17

ma ktos namiar na kogos, kto fachowo zgodnie z obecnymi przepisami wylicza podatek z obracania krypto? W moim przypadku jest to sam trade krypto/pln, niby "prosta" sprawa, ale obecnie nikt sie tego nie podjal, gdyby wziac pod uwage same wplywy i wplaty z konta, sam bym to zrobil, niestety nasz kochany rzad zadbal o to, by zylo nam sie nie najlepiej :(

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: Zagłoba » niedziela, 22 kwietnia 2018, 23:30

Nie ma czegoś takiego jak "zgodnie z obecnymi przepisami wylicza podatek z obracania krypto".
Jest co najmniej kilka sposobów rozliczenia podatku i podatnik musi sobie go wybrać sam, ryzykując, że źle trafił.

Dlatego niewiele osób chce się tego podjąć, bo nikt nie chce sobie psuć opinii, jeśli akurat nie trafi, a potem podatnik będzie rozgłaszał wszędzie, że to ten pan tak mu źle rozliczył.

Początkujący
Posty: 18
Rejestracja: 7 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

FIFO czy nie FIFO - jak rozliczać transakcje?

Postautor: SIMBA » czwartek, 26 kwietnia 2018, 23:46

Cześć,
Barragol pisze:
gadhet pisze:
Barragol pisze: @gadhet
Koszt powstaje w momencie sprzedaży, a nie kupna.
1, 2, 3, 4 - nie ma kosztu
5 - koszt (0.06/0.19) * 2000 = 631.58, przychód 1000
6 - koszt (0.11/0.19) * 2000 = 1157.89, przychód 1500
7 - nic
8 - koszt (0.02/0.19) * 2000 = 210.53 + 300 + (0.013/0.11) * 1500 = 177.27 = 687.8, przychód 1200

Co do 9, 10, 11, 12 to raczej tak jak mówisz bo nikt nam nie udowodni że wiedzieliśmy o forku wcześniej i że moment forka to przychód.

Edit: Nie wiem czemu ale to forum zmienia tylde w minus, więc tam gdzie powinny być zaokrąglenia przy kosztach to zmieniłem w równości.
Dzieki Barragol za posta, widze ze chyba musze to przeanalizowac myslalem ze to jest prosciej, ale chyba to jest wlasni emetoda FIFO, co pierwsze wchodzi to trzeba jak pierwsze wyprowadzic ;) a jak jeszcze z ta wyplata z konta bitbay, chyba tam nie ma przychodu, zgadza sie?
Jest neutralna podatkowo, ale to wszystko na podstawie aktualnego zalecenia MF, może się zmienić.
nie wiem, czy to o co chcę zapytać nie zostało wyżej powiedziane innymi słowami, ale jeżeli kupiłem BTC za 1000PLN, za tego samego BTC kupiłem NEO i na nim ukręciłem 10kPLN, zapłaciłem podatek 1800PLN od transakcji crypto-crypto,

następnie chcę zejść znów do BTC (który na początku samym kupiłem za 1kPLN) i prosto do PLN by wypłacić na konto bankowe, to czy po raz kolejny płacę ten sam podatek (który zapłaciłem od sprzedaży na parze BTC/NEO), czy jest to już kwota podatkowo neutralna i spokojnie mogę cieszyć się zarobkiem?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości