Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » sobota, 28 kwietnia 2018, 15:25

Głupie pytanie. Ludzie na klęczkach zanieśli PCC a ty o taką drobnostkę pytasz jak krypto-krypto...
Możnaby odpowiedzieć, że ludzie rozliczą się źle. Ale to wiedza tajemna ukryta przed zwykłymi śmiertelnikami(wiedzą to za to urzędy).

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Tomson » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:28

Cześć, mam pytanie odnośnie rozliczenia się z kryptowalut, moja sytuacja wygląda następująco, otóż w lutym tego roku zainwestowałem ok. 1000zł w kryptowaluty, podatków nigdy nie odprowadzałem bo nie miałem stałego dochodu(jestem jeszcze studentem) i dorabiałem wiadomo dorywczo, ale za granicą państwa

Czy jest jakaś kwota wolna od podatku w tym przypadku? Czy mam rozliczać PCC skoro trwają niby pracę, czy jeżeli nie uzyskałem dochodu, to muszę się w jakikolwiek sposób rozliczać? Bo nie mam fizycznie tych pieniędzy na koncie, tylko w krypto

A i co może mnie czekać, jeżeli dzisiaj mamy 28.04, urzędy pozamykane, czyli nie zdążę już nic z tym zrobić? Prosiłbym o odpowiedź, bo jestem trochę zaniepokojony i przez ten cały szum medialny już nie wiem co z tym robić

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:38


Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Mosteque » sobota, 28 kwietnia 2018, 16:39

@Tomson, na razie nic nie musisz robić, bo każde dziecko wie, że teraz rozliczamy rok 2017.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 31 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Tomson » sobota, 28 kwietnia 2018, 17:32

Mosteque pisze: @Tomson, na razie nic nie musisz robić, bo każde dziecko wie, że teraz rozliczamy rok 2017.
Dzięki za informacje, komentarz mógł być zbyteczny, ale rzeczywiście, masz rację, zabrakło chłodnej głowy, też o tym wiedziałem, ale przez lekki strach i nie wiedzę po prostu zapomniałem, tak w gwoli wyjaśnienia

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 3008
Rejestracja: 7 września 2017
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: sens » sobota, 28 kwietnia 2018, 21:11

a tak w ogóle to czemu PIT-36 a nie po prostu PIT-37, w którym pozycja 52-53 określa to samo - prawa autorskie ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 21:51

@sens, PIT-37 masz dla zwykłych umów o pracę, gdzie zaliczka na podatek jest pobierana z wypłaty co miesiąc.
PIT-36 składasz, gdy zaliczkę na podatek płaciłeś sam, albo nie płaciłeś jej w ogóle.
Jest jeszcze parę innych różnic, ale głównie o to tu chodzi w przypadku krypto.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:12

Ahr pisze: Prowizja pobrana przez gielde w krypto:

"prowizje w kryptowalutach nie są ujęte w bilansie ze względu na ich trudną klasyfikację prawną. Z racji na brak faktycznego oparcia w walucie (kurs emitowany przez Narodowy Bank Polski) każda taka prowizja jest traktowana jako wymiana barterowa pomiędzy giełdą a jej użytkownikiem. Handel barterowy jest w Polsce zakazany, dlatego stanowisko naszego działu prawnego jest takie, aby prowizji nie umieszczać. "

Prowizja pobrana przez gielde w walucie FIAT:

"jeśli prowizja jest pobierana w transakcji KRYPTO-FIAT to może Pan wliczyć prowizję w koszty. Ze względu na ich delikatną sytuację nie zalecamy tego jednak."
Gdzieś Ty to znalazł?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 3008
Rejestracja: 7 września 2017
Reputacja: 31
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: sens » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:37

@benq. no to jeśli mam stałą pracę na etacie + trochę sobie pogrywałem na krypto w 2017 to który PIT powinienem złożyć?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » sobota, 28 kwietnia 2018, 22:39

@sens, PIT-36, bo mimo tego, że pracodawca odprowadzał Ci zaliczkę na podatek, to Ty sam nie odprowadzałeś za siebie zaliczki na podatek od krypto.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: GregPelka » niedziela, 29 kwietnia 2018, 14:47

Witam. Szukam informacji jak się rozliczyć.
W 2017r zainwestowałem 10k pln w kryptowaluty. Zrealizowanych zysków w 2017r - zero zł.
Czyli mam póki co stratę wysokości 10k pln. Muszę wypełnić PIT-36, ale nie do końca wiem jak.
Rubryki 74-78, to wiem, ale jak wypełniam dalsze rubryki?

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 29 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Itbys » niedziela, 29 kwietnia 2018, 17:27

A jak wypełniłeś rubrykę 78? Należna zaliczka pobrana przez płatnika czyli co wpisałeś?
i 215 należna zaliczka w tym zaliczka pobrana przez płatnika pit 36?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » niedziela, 29 kwietnia 2018, 18:29

@GregPelka, Jeżeli tylko kupiłeś kryptowaluty za 1 zł, 10 zł, 10000 zł, czy 100 000 000 zł, to niczego nie rozliczasz, nic nie wpisujesz w PITa. Zrobisz to, kiedy sprzedasz. Żadnych zaliczek na poczet przyszłego podatku też raczej nie płaciłeś, także masz z głowy.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bit345 » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 15:06

W 2017 sprzedałem bitcoiny za 2k; z PIT36 wychodzi mi 0 ( kwota wolna ), ale nie wiem czy mam płacić zryczautowany podatek. Z ustawy chyba wynika, że nie https://aktyprawne.poznajpodatki.pl/pod ... dnolity/8/ (nie mam tam wymienionych w Art 29 do Art30a praw majątkowych, a tym są bitcoiny). Rozumiem, że mam jeszcze złożyć PCC1. Nie wiem też do, którego formularza (PIT36 czy PCC1 ) załączyć print screeny z giełdy jako potwierdzenie (jestem os. fizyczną).

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: tarpan » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 16:43

na stronie główniej bitcoin.pl od 24 kwietnia jest cykl 6 artykułów
Prawo i podatki
, czy tak ciężko je przeczytać :?:

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Szymon124 » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 17:44

Witam serdecznie,

Czy muszę składać deklarację PIT, jeśli w roku 2017 straciłem na kryptowalutach?

EDIT: Jeśli tak, to czy za spóźnienie się z nią mogę otrzymać karę? Nie próbowałem przecież uniknąć podatku.

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: resuls » poniedziałek, 30 kwietnia 2018, 23:09

Szymon124 pisze: Witam serdecznie,

Czy muszę składać deklarację PIT, jeśli w roku 2017 straciłem na kryptowalutach?

EDIT: Jeśli tak, to czy za spóźnienie się z nią mogę otrzymać karę? Nie próbowałem przecież uniknąć podatku.
Tak. Obie rzeczy Cię dotyczą, ponieważ stratę (niestety, ale takie mamy idiotyczne prawo) też trzeba wykazać. Przy najbliższych wyborach NIE GŁOSUJĄC na PIS/PO/SLD/PSL itp. mamy szansę to zmienić.

Początkujący
Posty: 33
Rejestracja: 20 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Nemek » piątek, 4 maja 2018, 09:35

Nie widziałem żeby taka kwestia tu padła. Kopię krypto i TYLKO sprzedaję. Z tego co czytałem to obowiązuje mnie tylko podatek dochodowy. Są jednak jeszcze koszty uzyskania przychodu - koparka sama za darmo się nie złożyła. Więc póki nie przekroczę kosztu koparki to nie płacę nic?

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » piątek, 4 maja 2018, 11:34

Nemek pisze: Nie widziałem żeby taka kwestia tu padła. Kopię krypto i TYLKO sprzedaję. Z tego co czytałem to obowiązuje mnie tylko podatek dochodowy. Są jednak jeszcze koszty uzyskania przychodu - koparka sama za darmo się nie złożyła. Więc póki nie przekroczę kosztu koparki to nie płacę nic?
Jeśli masz założoną działalność gospodarczą z odpowiednim PKB, to prawdopodobnie możesz sobie wrzucić koparki w koszty, zob. https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/kop ... a-podatki/
Natomiast na pewno nie możesz odliczyć sobie VAT, zob. https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-fina ... ANCE_M1vU_

Jeśli nie masz działalności gospodarczej, to moim zdaniem nie da się odliczyć kosztów koparek, bo nie są bezpośrednio związane z konkretnymi przychodami - nie byłoby wiadomo w którym momencie zaczynają stanowić koszty, bo przecież nie w momencie zakupu (tak jak zakupione krypto nie są od razu kosztem), ani jeszcze nie przy pierwszym wykopanym krypto (koszty byłyby wtedy większe od przychodu).

Ale ja się nie znam, mogę się mylić, idź z tym do prawnika albo zgłoś się po interpretację indywidualną do US.

pm7
Weteran
Posty: 7893
Rejestracja: 20 maja 2012
Reputacja: 969
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: pm7 » piątek, 4 maja 2018, 12:37

Nemek pisze: Kopię krypto i TYLKO sprzedaję. Z tego co czytałem to obowiązuje mnie tylko podatek dochodowy.
Niestety, interpretacje jakie słyszałem, to że kopanie, jako zorganizowana działalność dochodowa oznacza konieczność założenia firmy. Ale ja nie kopię, to nie śledzę tematu i może źle pamiętam.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości