Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10320
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
4
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 18:28

Zakładam nowy wątek, aby uporządkować najważniejsze kwestie i pytania przy rozliczaniu się z obrotu kryptowalut. Na podstawie tego wątku przygotowany zostanie przez kancelarię poradnik.
Temat będzie mocno moderowany, aby zachować porządek. Pytania dublujące się lub po prostu infantylne będą kasowane.

Wątek dotyczy wyłącznie OSÓB FIZYCZNYCH. Nie będziemy poruszać kwestii DG bo to jest o wiele bardziej skomplikowany temat, który najlepiej jak będzie rozpatrywany indywidualnie. Przedsiębiorcy będą mogli skontaktować się z kancelarią osobiście.

Zapraszam do zadawania pytań oraz sugestii co powinno znaleźć się w poradniku.

Dodano po 1 godzinie 43 minutach 49 sekundach:
Pierwszy problem.

Czy kupując BTC na giełdzie, gdzie użytkownik jest dla nas anonimowy powinniśmy zapłacić podatek PCC?

Najnowsze stanowisko MF:
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Umowa sprzedaży oraz zamiany kryptowaluty, stanowiącej prawo majątkowe, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) [16]. W przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.

Wyłączona z opodatkowania PCC [17] jest umowa sprzedaży lub zamiany kryptowalut objęta podatkiem VAT – w zakresie, w jakim podlega opodatkowaniu VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron czynności jest zwolniona z VAT z tytułu dokonania tej czynności.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: epsilon0mi0 » środa, 4 kwietnia 2018, 19:40

Czy sporadyczny zakup i wymiana kryptowaluty bez zakładania DG może być traktowany jako "świadczenie usług" ? Jeśli tak, to my stajemy się stroną zwolnioną z podatku od wartości dodanej na podsatawie orzeczenia Trybunału (UE), a więc i z PCC.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 2 kwietnia 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: EasyDoor » środa, 4 kwietnia 2018, 19:42

Zakładamy ze:
W 2017 r:
Kupiles bitcoiny za 2000 zl
Sprzedales bitcoiny za 7000 zl
Kupiles bitcoiny za 1000 zl
Kupiles bitcoiny za 5000 zł

Jak rozliczyc takie transakcje?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10320
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 19:48

Sprawa PCC jest już rozstrzygnięta, niestety trzeba płacić, ale pojawia się pytanie czy dotyczy do zakupu na zagranicznych giełdach.

Edit
Okazuje się, że teoretycznie trzeba gdyż według ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną miejscem zawarcia umowy jest miejsce zamieszkania kupującego.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Sokon » środa, 4 kwietnia 2018, 19:56

Zakup na zagranicznych giełdach nic nie zmienia bo:

W myśl art. 1 ust. 4 ustawy o PCC, czynności cywilnoprawne podlegają opodatkowaniu PCC, jeżeli ich przedmiotem są:
-rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub prawa majątkowe wykonywane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
-rzeczy znajdujące się za granicą lub prawa majątkowe wykonywane za granicą, w przypadku gdy:
-nabywca ma miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz czynność cywilnoprawna została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.


Ale według mnie jest jedno "ale": Jak sądzę, jedyny dowód na to, iż transakcja została dokonana na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest adres IP z którego łączymy się z giełdą. Więc....

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » środa, 4 kwietnia 2018, 20:12

dingo pisze: Tutaj o ile rozumiem jest to 1% od całej kwoty
Od każdej transakcji wymiany, złożenie druku termin 2 tyg i zapłata.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » środa, 4 kwietnia 2018, 20:16

@dingo, Było prawo zawsze pcc jest stary jak świat.

Jak kupujesz używane auto dom garaż przedmioty powyżej 1000zł używane płacisz 1/2% podatku pcc.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Sokon » środa, 4 kwietnia 2018, 20:20

FortiDude pisze: PCC tylko do 1000zl i od krypto wychodzi 1%.
nie DO 1000 tylko OD 1000 :!:

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: didaho » środa, 4 kwietnia 2018, 20:33

Dobra pytanie moje jest inne. Czy coś (najnowsza informacja od MF)to wszystko zmienia, w kwestii DG zajmującą się tylko wydobyciem kryptowalut?

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: didaho » środa, 4 kwietnia 2018, 20:39

bl4ck pisze: @didaho, przypadku umowy sprzedaży obowiązek zapłacenia tego podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej nabywanego prawa majątkowego zbywanej kryptowaluty – dotyczy kupującego. Przy umowie zamiany obowiązek zapłaty podatku – w wysokości 1% wartości rynkowej prawa majątkowego, od którego przypada wyższy podatek – dotyczy solidarnie stron czynności.
Nie bardzo rozumiem. To nie dot. tylko osób fizycznych?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » środa, 4 kwietnia 2018, 20:41


Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: epsilon0mi0 » środa, 4 kwietnia 2018, 20:48

No to teraz zastanówmy się, jak się "zrehabilitować" przed Urzędem. Czynny żal + odsetki i będzie ok? Jeśli od każdej transakcji policzyliby choćby 560zł kary to przecież wiele ludzi się do końca życia nie wypłaci. W ogóle można zgrupować transakcje z jednego dnia i wypełnić na jednym druku PCC? Nie będę drukował przecież tysięcy stron PCC...

EDIT: Tak sobie pomyślałem: Jeśli w danej wymianie krypto-fiat lub krypto-krypto pojedyncza transakcja z jakimś randomem opiewa na kwoty poniżej 1000zł (ale jest ich np. 100), to może nie podlega to PCC?
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 20:52 przez epsilon0mi0, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 2 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: quaron » środa, 4 kwietnia 2018, 21:03

Moje pytanie brzmi - kiedy liczyć koszt? jeśli kupie btc za 10000 w 2017 i sprzedam w 2018 za 10400 to rozliczam zysk 400 w 2018 czy stratę 10000 w 2017 i zysk 400 w 2018 i przenoszę 50% straty z 2017 co przełoży się łącznie na podatek większy niż zarobiona kwota?

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Sokon » środa, 4 kwietnia 2018, 21:13

dingo pisze: @Sokon co niby było wiadomo? Przez lata ludzie pytali o najprostsze rzeczy, brak przepisów, kilka miesięcy temu - barter, teraz - PCC, księgi, koszty, etc...Przecież przed 2016/2017 nie wiem czy ktokolwiek wiedział cokolwiek. Nawet księgowi nie chcą dotykać kryptowalut, a ma być to oczywiste dla 'każdego'???
Oczywiście, okazuje się, że tylko ja nic nie wiem.
Już wcześniej gdzieś na forum pisałem, że po to są "zasady ogólne" (nazwa nie bez znaczenia) aby w przypadku braku regulacji jakiegoś tematu je zastosować. Sprzedaż działek na Jowiszu także jest nieuregulowana podatkowo ale jak znajdziesz klienta to możesz sprzedać i co? podatku od przychodu nie zapłacisz bo regulacji nie ma??
Zasada jest prosta - nie ma regulacji to stosujesz "zasady ogólne".

Dodano po 2 minutach 13 sekundach:
bl4ck pisze: @Sokon, Tak tylko pcc? do grudnia 2017 roku interpretacje mówiły że przychód powstaje w momencie wymiany krypto WYŁĄCZNIE na walutę fiat.
A wiesz kogo dotyczy interpretacja podatkowa? TYLKO I WYŁĄCZNIE osoby która się o nią ubiegała. Podpieranie się "sztywno" czyjąś interpretacją podatkową jest błędem i nie masz się co tłumaczyć urzędnikowi, że "takie widziałem interpretacje". Ale jak powiesz "zastosowałem zasady ogólne bo nie było rregulacji (czyli zasad szczególnych)" to urzędnik to przyjmie.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Sokon » środa, 4 kwietnia 2018, 21:22

bl4ck pisze: interpretacje to było jedyne źródło informacji zresztą nawet do teraz. Mówisz tak jak by każdego przypadki były jakieś odmienne a tak nie jest.
No i tu się mylisz - dla wydającego INDYWIDUALNĄ interpretację podatkową KAŻDY przypadek jest inny - wystarczy jedno słowo w zapytaniu inne i już interpretacja może być inna. Tak to działa niestety. Nie mówię, że jest "cacy i cudownie" ale róbcie "z igły widły".

Może mi przychodzą takie rzeczy i tematy trochę łatwiej bo moja żona prowadzi biuro rachunkowe :)
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 21:27 przez Sokon, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 98
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: wyleszczony » środa, 4 kwietnia 2018, 21:53

Zdecydowanie wymiana alta na alta stanowi najtrudniejsze zagadnienie (przynajmniej dla mnie).

https://www.finanse.mf.gov.pl/pl/aktual ... -vat-i-pcc

Według powyższego, trzeba zapłacić i PPC i dochodowy? Jak to niby wyliczyć? Przydałby się jakiś rozbudowany przykład.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 1 stycznia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Nomysz » środa, 4 kwietnia 2018, 23:27

Bitmar pisze: Przypominam, że to nie jest watek do dyskusji! Zadajemy tu tylko pytania i poruszamy kwestie, które zostaną przekazane do kancelarii.
Mój błąd, ale pytanie jak rozliczyć bota który wykonuje kilkaset transakcji dziennie. Od każdej transakcji płacimy PPC czy można zastosować jakiś ryczałt? Myślę że byłoby to dobre pytanie. Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: TrekStar » czwartek, 5 kwietnia 2018, 07:46

Czy jeśli sprzedałem w 2017 roku 1 BTC za 30 tys. PLN a następnie kupiłem za te 30 tys. PLN kryptowalutę z powrotem, to czy to jest koszt? No właśnie jak to się wtedy liczy?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Andżej » czwartek, 5 kwietnia 2018, 08:04

Czy jest możliwość żeby złożyć PCC (wraz z czynnym żalem) zbiorczo? Uzbierało mi się około 100 transakcji kupna, a łączną kwota PCC wyniesie całe 130 zł. Bez sensu będzie składać druk na 0,2 zł przecież, bo maksymalna kwota jak mi wyszło to 3,9 zł...

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: wantwrite2014 » czwartek, 5 kwietnia 2018, 08:32

Jeśli Ktoś kupił btc w roku 2014 jako osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej i nie ma na to dowodu zakupu to Urząd Skarbowy może nałożyć na taką osobę podatek 75 % ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości