Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » czwartek, 19 kwietnia 2018, 12:07

@bitman666, Momencie zbycia krypto na rzecz\pieniądz\inna krypto.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » piątek, 20 kwietnia 2018, 07:07

https://www.youtube.com/watch?v=23kKm_dSre8 wiem ze OT, ale tutaj wchodzi chyba najwiecej osob, dzisiaj w Warszawie mamy happening, wiem, ze mentalnosc Polakow jest tak, ze pomysli sobie, aa nie moge, albo ze mam daleko, pracuje itd, ale pomyslcie ludzie, ile czasu i nerwow stracicie, jesli nie pokazemy jak silna i liczna jest spolecznosc kryptowalut, a uwierzcie mi, ze jak nie bedzie nas chociazby kilkuset to zostaniemy pominieci, co bedzie niekorzystne dla podatnikow w Polsce handlujacych kryptowalutami

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 841
Rejestracja: 25 grudnia 2013
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bitcoiniak » piątek, 20 kwietnia 2018, 07:16

Musisz tak spamować w każdym temacie??
Archiwum czasopism z okresu PRL:
http://www.jaglarz.info/ja/czasopisma/iks186.php
Prośba o dofinansowanie projektu przez miłośników starych czasopism:
1GazetyC1AR8aBnCSPxMgjZVTbnD4toA8H lub Xt8Sy8Kgd9xmMgExk3RULqAqfn47WxfXaF

Początkujący
Posty: 6
Rejestracja: 18 kwietnia 2018
Reputacja: -6
Reputacja postu: 
-7
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: marvineczek » piątek, 20 kwietnia 2018, 11:45

Szanowni Koledzy,

Proszę o poradę.. czy jak posiadam małą kopareczkę która mi ukopie 150zl miesięcznie.. w ZEC... wymieniam to na BTC i wypłacam PLN muszę płacić od tego podatek?

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: multan » sobota, 21 kwietnia 2018, 08:24

Mysle że jak potrafiłeś uruchomic komputer i założyć konto to jesteś też w stanie bez pomocy kolegow sobie odpowiedziec na podstawowe pytanie czy masz dochód.

A jak masz dochód to trzeba go rozliczyc, natomiast czy zapłaci się podatek zależy od innych czynników. Jak jesteś np studenciakiem bez innych dochodów, to pewnie zmieścisz się w kwocie wolnej od podatku, my takich rzeczy nie wiemy, więc odpowiedz na Twoje pytanie brzmi: "nie da się określić, za mało danych".

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 4261
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 4260
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: pomorskie

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kozaki_wiesi » niedziela, 22 kwietnia 2018, 08:29

Panowie, w jaki sposób zostawić w pit36 ślad, że przychód pochodzi ze sprzedaży kryptowalut? Wpisując suchą kwotę w odpowiednią rubrykę "prawa majątkowe" nie stwierdzamy tego a to na pewno spowoduje pytania ze strony US skąd nierzadko duża kwota znalazła się w naszym posiadaniu.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » niedziela, 22 kwietnia 2018, 11:36

kozaki_wiesi pisze: Panowie, w jaki sposób zostawić w pit36 ślad, że przychód pochodzi ze sprzedaży kryptowalut? Wpisując suchą kwotę w odpowiednią rubrykę "prawa majątkowe" nie stwierdzamy tego a to na pewno spowoduje pytania ze strony US skąd nierzadko duża kwota znalazła się w naszym posiadaniu.
Jest sobie poz. 329 PIT-36. Pole to jest opisane "W poz. 329 można podać dodatkowe informacje, np. ułatwiające kontakt z podatnikiem (telefon, e-mail)."
W broszurze informacyjnej jest opisane "W poz. 329 podatnicy mogą podać adres do korespondencji, swój numer telefonu, numer faxu, adres e-mail (podanie tych informacji nie jest obowiązkowe), jak również poinformować o formie, w jakiej chcieliby otrzymać zwrot nadpłaty."

A ja bym tam wpisał oprócz numeru telefonu coś w stylu "Przychody i koszty stanowią sumę z inwestycji w kryptowalutę". Tylko się teraz zastanawiam, czy to dobry pomysł, bo to PCC formalnie nie zostało zniesione, to tylko obietnica. No i jeszcze dużo różnych problemów może wyniknąć, jeśli im przyjdzie do głowy żeby na przykład kwestionować koszty. Co o tym myślicie?

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Mosteque » niedziela, 22 kwietnia 2018, 11:39

Też się nad tym zastanawiam. Bo naglę mi się w picie pojawiają jakieś kosmiczne kwoty i komuś się tam światełko zapali czerwone, jak to zobaczy.
Z drugiej strony cholera wie, co ci zdrajcy, nie bójmy się użyć tego słowa, jeszcze mogą wymyślić, by okraść własnych obywateli. A taki wpis to jakby narysować sobie krzyżyk na czole i czekać na odstrzał.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » niedziela, 22 kwietnia 2018, 12:21

Szukałem co tam w ogóle innego może się pojawić w tej poz. 74 PIT-36.
Według broszury do PIT-36 "Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw" ale prawa autorskie są zwykle objęte 50% kosztami i wchodzą w inną rubryczkę. Znalazłem w internecie tylko cesję i zamianę mieszkania w TBS, niektóre zagraniczne fundusze inwestycyjne oraz wynagrodzenie po zmarłym mężu.
Chyba prawie wszystko w poz. 74 PIT-36 to będą kryptowaluty bez żadnych dodatkowych dopisków.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 28 września 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: MrJansjo » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 01:02

kajetan pisze:Szukałem co tam w ogóle innego może się pojawić w tej poz. 74 PIT-36.
Według broszury do PIT-36 "Za przychody z praw majątkowych uważa się w szczególności: przychody z praw autorskich i praw pokrewnych, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw" ale prawa autorskie są zwykle objęte 50% kosztami i wchodzą w inną rubryczkę. Znalazłem w internecie tylko cesję i zamianę mieszkania w TBS, niektóre zagraniczne fundusze inwestycyjne oraz wynagrodzenie po zmarłym mężu.
Chyba prawie wszystko w poz. 74 PIT-36 to będą kryptowaluty bez żadnych dodatkowych dopisków.

Czy ktoś mógłby napisać podsumę dla "niedzielnych kryptonieszczęśników", jak to teraz wygląda?
takich co to w 2017 kupili n.p. na bitmarkecie za kilka tysięcy, zrobili kilkadziesiąt(n.p. 50) transakcji, na koniec 2017 mieli mniej więcej tyle samo co włożyli na początku i oczywiście nie składali niczego(PCC) bo myśleli naiwnie że tylko na koniec roku wykażą podatek dochodowy od dochodu(albo nic jeśli skończyli rok ze stratą?).

Proszę o niebanowanie tego - przeczytałem cały wątek - i nadal nie wiem co zrobić(a zegar tyka, już tylko tydzień) i pewnie wielu takich jak ja w tej chwili wcina uspakajające.
W moim przypadku dochodu osiągnąłem oszałamiające 29zł, transakcji około 50, w większości groszowe zyski lub straty bo się uczyłem i...
i naprawdę nie wiem.

A w szczególności nie wiem czy uderzać z czynnym żalem+50 PCC czy tylko zgłosić te 29 zł podatek od tego doliczyć jakoś do PITa

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 01:35

MrJansjo pisze:
W moim przypadku dochodu osiągnąłem oszałamiające 29zł, transakcji około 50, w większości groszowe zyski lub straty bo się uczyłem i...
i naprawdę nie wiem.

A w szczególności nie wiem czy uderzać z czynnym żalem+50 PCC czy tylko zgłosić te 29 zł podatek od tego doliczyć jakoś do PITa
PIT to koniecznie zgłoś, zresztą przy 29 zł dochodu to nikt nawet na to nie spojrzy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:45 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 11:03

czy tylko mi wychodzi niebotyczny przychod i koszta przy wyliczaniu podatku z kazdej transakcji, ktory nie jest adekwatny do stanu rzeczywistego, mianowicie zalozmy, ze wplacilem na gielde BB 10 000zl - koszt rzeczywisty, przychod 20 000zl (wyplaty z gieldy) i wychodzi ladny i prosty dochod - 10 000zl, przy wyliczaniu z kazdej transakcji, przychod i koszta stale rosna z kazda transakcja, dochod jest mniej wiecej taki sam (oplaty na konto bankowe z gieldy)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:26

@Ahr, To jest właśnie zabawne, bo licząc tylko wpłaty i wypłaty z giełdy sytuacja wygląda normalnie, dajmy na to wpłaciłeś 10k, wypłaciłeś 50k - prosty rachunek 40k do opodatkowania.
A rozbijając to na transakcje, wyjdzie ci przez rok 3,550,000 przychodu i 3,510,000 kosztów.
Podatek ten sam, ale PIT wygląda ciekawie.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:28

benq pisze:@Ahr, To jest właśnie zabawne, bo licząc tylko wpłaty i wypłaty z giełdy sytuacja wygląda normalnie, dajmy na to wpłaciłeś 10k, wypłaciłeś 50k - prosty rachunek 40k do opodatkowania.
A rozbijając to na transakcje, wyjdzie ci przez rok 3,550,000 przychodu i 3,510,000 kosztów.
Podatek ten sam, ale PIT wygląda ciekawie.
No ale jeżeli podatek zapłacisz dobry to nie wydaje mi się żeby jakieś duże konsekwencje były takiego liczenia. Najwyżej jakiś mandat za złe złożenie pita + jego korekta. A umówmy się ryzyko że Cię skontroluja podając normalne kwoty jest dużo, dużo mniejsze.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:37

@benq, @_chybaty, Sorry zamotalem sie :) pol nocy nie spalem przez ciezko do przeanalizowania historie z BitBay'a o ile z wiekszymi transakcjami poszlo gladko o tyle mam pelno transakcji testowania bota w drobnych sumach, ktore w tym samym czasie nakladaja sie w historii na trzymane kryptowaluty, ktore byly pozniej sprzedawane, rozbite transakcje nie ulatwiaja tego za cholere, czy ktos ma podobny przypadek?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:03 przez Ahr, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:41

@Ahr, Zaraz zaraz, ale to chyba bierze się pod uwagę podstawę podatku, a nie przychód?
Bo podstawa do opodatkowani w obu przypadkach jest identyczna.
Cytat z e-pity:
"Podstawą obliczenia podatku jest przychód po odjęciu od niego kosztów uzyskania oraz po odjęciu od tej różnicy przysługujących ulg i odliczeń – ale wyłącznie takich, które odlicza się od dochodu (a nie od podatku)."

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 12:41

Ahr pisze:@benq, @_chybaty, tylko, ze nie bierzecie czegos pod uwage, mianowicie skali podatkowej dla osob fizycznych, ja w 2017 zalapalem sie liczac po realnych dochodach na 18%, liczac w sposob "wlasciwy" bedzie to 32%
Ale Ci co grali np tylko krypto Fiat. Wpłacili 30 wypłacili 50. Wpisują dochód 20k i wszystko jest ok. Jednym i 2 liczeniem nie przekroczyli 85k bo dochód jedna i 2 metoda wychodzi ten sam.

@benq dokładnie tak. Jeżeli po zsumowaniu kosztów i przychodów masz ponad 85k wtedy tylko wchodzisz na 32%

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:42

@_chybaty, @Ahr,
Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Co z sytuacją, gdy człowiek żyje sobie normalnie, co roku składa pita z dochodami na poziomie powiedzmy średniej krajowej. Aż tu nagle w jednym roku dodatkowy przychód (nie mylić z dochodem) z krypto wynosi 3,5 mln zł. „ pan obracasz milionami, ta praca to pewnie jakaś przykrywka, to trzeba działalność prowadzić na takie rzeczy” ;-)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 13:47

benq pisze:@_chybaty, @Ahr,
Pozostaje jeszcze jedno pytanie. Co z sytuacją, gdy człowiek żyje sobie normalnie, co roku składa pita z dochodami na poziomie powiedzmy średniej krajowej. Aż tu nagle w jednym roku dodatkowy przychód (nie mylić z dochodem) z krypto wynosi 3,5 mln zł. „ pan obracasz milionami, ta praca to pewnie jakaś przykrywka, to trzeba działalność prowadzić na takie rzeczy” ;-)
Dlatego uważam z lepiej sam dochód wpisać podatek i tak dobry odprowadzisz

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: japu » poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 14:38

_chybaty pisze: Dlatego uważam z lepiej sam dochód wpisać podatek i tak dobry odprowadzisz
Masz na mysli, zeby wpisac:
W pole koszty: 0
W pole przychod: dochod
W pole dochod: dochod
?
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 23 kwietnia 2018, 14:44 przez japu, łącznie zmieniany 1 raz.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości