Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: moratar » wtorek, 10 kwietnia 2018, 15:35

Odnośnie płacenie w BTC za zakup BTC:
Na jakiej zasadzie giełda zabiera nasze prawa majątkowe i używa ich do opłacenia prowizji za transakcje?
Skoro to jest moje prawo to chyba giełda nie ma prawa go sobie brać do opłaty prowizji.
Czy takie zabranie prawa mam zgłosić na policje że ktoś zabrał moje prawo? Czy jest jakiś przepis który umożliwia podmiotowi jak Bitbay zabranie mi praw majątkowych?
Wg Art 910 KPC prawo majątkowe może odebrać komornik, prawa majątkowego nie da się ukraść, bo jest to prawo czy coś co umożliwia mi władaniem danym przedmiotem.
Chyba raczej klucz prywatny jest prawem majątkowym a nie sam "żeton" krypto.
W momemcie jak zrzekam się prawa majątkowego (przelewam krypto) to nie jest już prawo majątkowe o tej samej wartości.
Klucz prywatny bez monet jest nic nie warty.
Czyli transakcja wysłania np 1btc z mojego adresu powoduje zmniejszenie wartości mojego prawa majątkowego do 0pln.
Czyli nie sprzedając 1 BTC się prawa majątkowego tylko zmienia wartość tego prawa. Bo przecież nadal posiadam klucz do adresu tylko że nie ma na nim już tego 1-ego BTC
Ogólnie jest to jakoś zagmatwane że przyjmuje się że krypto to prawo majątkowe. Wg mnie jest to błędne założenie.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Mosteque » wtorek, 10 kwietnia 2018, 21:14

A co z ludźmi, którzy np. większość krypto wymienili sobie na NEM, a ten został potem skradziony z giełdy (ostatni skok na 500 mln USD)? Też mają płacić realny podatek od wirtualnych dochodów? :D

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 11 kwietnia 2018
Reputacja: -1
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: gadhet » środa, 11 kwietnia 2018, 00:28

Witajcie, przeczytalem troche watków na tym forum i poszperalem po necie i im wiecej czytam to wydaje mi sie ze mniej wiem...

Prosilbym kogos o pomoc, z wydaje mi sie prosta sytuacja.

Załóżmy, że w maju 2017 roku zakupilem BTC za kwote 2500zl na gieldzie i w listopadzie wyplacilem 2000zl z tej gieldy. Oczywiscie reszta pozostala na gieldzie do 2018 roku. Jak mam to rozliczyc przy zalozeniu ze nie prowadze dzialalnosci gospodarczej i jestem osoba fizyczna. Gdzies wyczytalem ze na PIT 36 a mianowicie:
Osoby fizyczne, które w ciągu roku dokonają sprzedaży kryptowalut, nie muszą płacić zaliczek na podatek dochodowy. Rozliczają one swoje przychody dopiero w zeznaniu rocznym, na formularzu PIT-36 w polu prawa autorskie i inne prawa.
I tutaj mam dwa pytania:
1. W danym roku kalendarzowym wplacilem wiecej niz wyplacilem, czy mimo wszystko trzeba skladac zeznanie roczne na PIT-36?
2. Czy pracujac na umowe o prace rozliczajac sie na PIT-37 mam rozliczyc, to co mam z umowy o prace i te pieniadze z wyplaty z gieldy kryptowalut (w.w 2000zl) na jednym PIT36 razem, czy mam osobno zlozyc PIT-37 i drugi PIT-36 z rozliczeniem tej wyplaty z gieldy? NIe jest to dla mnie jasne czy mam skladac dwa czy jeden PIT bo czytam ze trzeba rozliczyc na PIT-36 ale nie moglem znalezc informacji czy wysylac dwa odrebne PITy

Dzieki za pomoc!

Początkujący
Posty: 3
Rejestracja: 22 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kapitan47 » środa, 11 kwietnia 2018, 22:22

https://www.facebook.com/slawomirmentzen/
tutaj facet objaśnia jak co działa i kiedy są jakie zwolnienia.
Są dwie części objaśniające.
Facet zawodowo zajmuje się doradzaniem w kwestii podatków

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: tarpan » czwartek, 12 kwietnia 2018, 09:16

PCC niezasadne - jest opinia Kancelarii Prawnej!

https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28547

Początkujący
Posty: 30
Rejestracja: 23 grudnia 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
-2
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ari93 » piątek, 13 kwietnia 2018, 10:22

Witam, z tymi pitami to czysty cyrk ale mam nieco inne pytanko, pit należy rozliczyć dopiero po zrealizowaniu zysków? Czyli jeśli wpłaciłem na giełdę powiedzmy 5 tys zł, udało mi się to pomnożyć do powiedzmy 20 tys w między czasie wypłacając z giełdy np 2 tys na jakieś bieżące wydatki a resztę dalej trzymam na giełdzie i nią obracam. W takim wypadku jak to wygląda? Dobrze rozumiem że podatek dochodowy będę musiał zapłacić dopiero jak wyciągnę z giełdy ponad to co zainwestowałem czyli te 5 tys zł?

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 14 kwietnia 2013
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bris » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:00

hmmm całkiem przypadkiem tu zajrzałem i w szoku jestem. pit? pcc? że co?

myślę, że całkiem łatwo jest znaleźć informacje sprzed kilku lat. informacje rządowe, które jasno przestrzegały przed krypto. zapowiadali 'politykiery' że to piramida, wałek i inna cholera, i byle dalej od tego bo to nic dobrego, bo jak coś się stanie to oni nam nie pomogą (jakby kiedykolwiek pomogli). a teraz, po kilku latach nagle chcą żebyśmy sie z nimi podzieli swoim szczęściem? eeee no głupka to se w domu poszukaj jeden z drugim. to tak jak z totolotkiem - nie kupuj kuponów bo to strata kasy i marne szanse - a jak wygrasz, to weź się podziel? no ja tego nie kupuję...

moje pytanie jest nie o podatki od krypto (bo dla mnie skoro państwo nie chce krypto, to i podatków od niego nie dostanie), a o interpretacje:
czy urzędniczyna, która wiedzę o krypto i komputerach ma na poziomie ameby jest osobą wystarczajaco kompetentą do interpretowania jakiegokolwiek prawa? szcególnie takiego, którego nie są w stanie zinterpretować sami twórcy tych przepisów?

pytanie 2 - jakie są szanse, że giełda mająca siedzibę na cyprze czy innym bananie prześle do us jakiekolwiek dane? taki btc-e na przykład.

i pytanie 3 - jeśli kupiłem jakikolwiek majątek, dajmy na to garaż na cyprze właśnie, to będąc mieszkańcem polski muszę zapłacić pcc od tej transakcji? bo tak to teraz jest - kupuję coś za granicą, sprzedaję coś za granicą, to jakie opłaty mam uiszczać niby w pl?

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 12 kwietnia 2018
Reputacja: -6
Reputacja postu: 
-5
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: zapolskiej » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:14

czy to prawda?
1) BitCoiny należy wykazać zawsze w każdym roku jeżeli się je zakupiło (wartość) oraz mieć wydruk z przelewu jako dowód
2) Potrącić koszty uzyskania przychodu można tylko w tym samym roku kiedy się rozliczyło przychód (czyli trzeba sprzedać w tym samym roku, żeby zapłacić nie od całości tylko od zysku podatek)
3) Do 5 lat można rozliczyć straty.


więc czy koszty np z 2013 roku (zakup BTCna giełdzie)można rozliczyć w całości np w 2018 roku?(sprzedaż tych BTC) bo jak nie to trzeba zapłac ić podatek od całej kwoty uzyskanej ze sprzedaży bez potrącania kosztów to chore.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: topnetdeal » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:22

Tak, to chore. Zadałeś pytanie wczoraj i otrzymałeś odpowiedzi, że koszt możesz rozliczyć w dowolnym czasie, dostałeś również linki do spotkań z doradcami finansowymi, którzy też to potwierdzają w swoich opiniach. Jednak Ty nadal powtarzasz razem z pytaniem swoje chore teorie, tak jakbyś był "głuchy" na odpowiedzi. Dla mnie to zwykły spam i dlatego dostajesz ode mnie nagrodę.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 12 kwietnia 2018
Reputacja: -6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: zapolskiej » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:27

to skąd te artuykuły i posty że tylko w roku w ktorym powstał , nie wiem komu mam wierzyć?

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: topnetdeal » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:30

Skoro wychodzisz z założenia że nie wierzysz nikomu, to nie "zawracaj głowy" i nie zadawaj pytań, a idź do US po interpretację indywidualną.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Barragol » piątek, 13 kwietnia 2018, 21:35

zapolskiej pisze: to skąd te artuykuły i posty że tylko w roku w ktorym powstał , nie wiem komu mam wierzyć?
Koszt rozlicza się w roku w którym powstał, ale momentem powstania kosztu jest sprzedaż a nie kupno.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 stycznia 2018
Reputacja: -4
Reputacja postu: 
-4
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: IWantYou97 » sobota, 14 kwietnia 2018, 08:51

Witam Panowie! Kiedy w 2017 zaczynałem przygode z krypto, było coś takiego:
1) Kupiłem 8.08 lsk za 230zł
2) sprzedałem te 8.08 lsk za 315.34zł
3) wpłaciłem dodatkowo na konto 100zł i za 413.98zł kupiłem 4.4 lsk
I teraz pytanie, czy musze coś z tego rozliczać? Czy podatek obejmuje dopiero od jakiejś wyznaczonej kwoty dochodu? Pozdrawiam

Dyskutant
Posty: 293
Rejestracja: 7 listopada 2013
Reputacja: 60
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: paveel90 » sobota, 14 kwietnia 2018, 13:43

Ostrzegałem żeby nie robić tutaj offtopu. Zanim tutaj coś piszecie to zobaczcie jakie są zasady tego wątku w 1 poście. To nie jest kącik porad! jest od tego inny wątek. Za pytania w stylu "jak mam rozliczyć podatek jak zrobilem .... " będę ładował minusy bez litości, bo tylko tyle mogę zrobić.

p.s. Jeśli ten wątek będzie wyczyszczony to proszę o usunięcie również tego posta.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Mosteque » niedziela, 15 kwietnia 2018, 20:44

Księgowy właśnie mi napisał, żebym sprawdził historię transakcji LTC na Bittrexie, bo sprzedałem 0,33 więcej niż miałem :D
No i jak bym nie sprawdzał, to tak właśnie wychodzi.

I bądź tu mądry i pisz wiersze...

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Barragol » poniedziałek, 16 kwietnia 2018, 15:49

IWantYou97 pisze: Witam Panowie! Kiedy w 2017 zaczynałem przygode z krypto, było coś takiego:
1) Kupiłem 8.08 lsk za 230zł
2) sprzedałem te 8.08 lsk za 315.34zł
3) wpłaciłem dodatkowo na konto 100zł i za 413.98zł kupiłem 4.4 lsk
I teraz pytanie, czy musze coś z tego rozliczać? Czy podatek obejmuje dopiero od jakiejś wyznaczonej kwoty dochodu? Pozdrawiam
powinienies rozliczyć wpisując w koszt 230zl (+ewentualnie oplaty dla gieldy), w przychod 315, 34

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10320
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
11
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bitmar » środa, 18 kwietnia 2018, 22:06

Spływają do mnie pierwsze materiały z kancelarii. Będę wrzucał je systematycznie.
Dziś o rozliczaniu wydobycia kryptowalut: http://bitcoin.pl/wiadomosci/prawo-i-po ... alut#_ftn2
Jak zdążę to jeszcze dziś lub jutro o PCC oraz o rozliczaniu dochodu przy wymianie "krypto na krypto". Kolejne w przygotowaniu.

Dodano po 15 minutach 11 sekundach:
Warto jeszcze wspomnieć o autorach tekstów. Kryptowalutowe biuro podatkowe https://taxo-krypto.pl to projekt kancelarii Dekstra (http://www.kancelariadekstra.pl/). Mają też zwykłe biuro rachunkowe https://taxo-acc.pl/. Wszystko w jednym miejscu jeśli komuś potrzebna byłaby pomoc.

Początkujący
Posty: 157
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bitman666 » czwartek, 19 kwietnia 2018, 01:32

czyli miner nieprowadzący działalności gospodarczej nie płaci podatku dochodowego i PCC? Dopiero po zbuciu kryptowaluty ale zbycie to jest zamiana np na bittrex z jednaj kryptowaluty na drugą czy sprzedaż na pln ?

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » czwartek, 19 kwietnia 2018, 11:02

bitman666 pisze: czyli miner nieprowadzący działalności gospodarczej nie płaci podatku dochodowego i PCC? Dopiero po zbuciu kryptowaluty ale zbycie to jest zamiana np na bittrex z jednaj kryptowaluty na drugą czy sprzedaż na pln ?
no i co z tego. jak już wymienisz to dostaniesz działalność niezarejestrowaną+odsetki+grzywny+karę za nieksięgowanie, to ci się odechce.

Początkujący
Posty: 157
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bitman666 » czwartek, 19 kwietnia 2018, 11:57

ale ja pytam w którym konkretnie momencie pojawia się obowiązek podatku dochodowego lub pcc jesli w ogóle dla osoby fizycznej bez działalności.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość