Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 98
Rejestracja: 13 czerwca 2017
Reputacja: 29
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: wyleszczony » czwartek, 5 kwietnia 2018, 08:44

Jak ustalić kursy według których powinno się odbyć obliczenie podatku podczas wymiany altów. Żadna instytucja finansowa w Polsce nie podaje oficjalnych średnich kursów kryptowalut. Do tego na większości giełd zagranicznych wszystko jest liczone według USDT, czyli w praktyce według innej waluty wirtualnej. Jak ustalić kurs USDT? Wartość USDT i gwarancje podmiotu, który za nim stoi, są czysto teoretyczne. Do tego kurs USDT względem dolara według źródeł, które go podają również ulega drobnym wahaniom (np. https://coinmarketcap.com/currencies/tether/).
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 kwietnia 2018, 13:58 przez wyleszczony, łącznie zmieniany 2 razy.

2zl
Początkujący
Posty: 73
Rejestracja: 8 stycznia 2013
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: 2zl » czwartek, 5 kwietnia 2018, 08:50

1. Jaka jest kara za nierozliczenie, (zatajenie) dodatkowego dochodu z krypto? Gdzieś czytałem że 720 stawek dziennych + 13%odsetki w skali roku? Czy jest jakiś termin przedawnienia że urząd nie może już się upominać za zaległy podatek?
2. To w końcu handlując na giełdzie płacimy tylko 1% pcc? czy coś jeszcze?

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: BobQ » czwartek, 5 kwietnia 2018, 09:38

Pytanie kolejne czy rozliczamy transfery pomiędzy giełdą X a giełdą Y oraz na portfele z giełdy, bo jak udowodnisz że wysłałeś na własny portfel a nie do kogoś wzamian za usługę/dobro ? Zalogujesz się na portfel przy urzędniku by miał pewność ze jest twój a nie kogoś tam innego?

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 11686
Rejestracja: 16 lutego 2013
Reputacja: 3879
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Bit-els » czwartek, 5 kwietnia 2018, 11:31

Taka opinia prawnika
https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/jak ... =hootsuite

W skrócie- to co pisze min.fin nie jest wiążące ani dla podatników ani dla urzędników. Kluczowa jest interpretacja kontrolna (ewentualna).

Oficjalny przedstawiciel projektu
Posty: 43
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Księgowość Ciszewski » czwartek, 5 kwietnia 2018, 12:34

r1111 pisze:
wyleszczony pisze:

wynika, że kryptowaluty są od teraz dla Ministerstwa Finansów prawami majątkowymi. Podatek PCC jest w takim przypadku od 0 zł w górę...

Tak przynajmniej mi wynika z art. 9 z Ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:
Dziwne, bo według PKWIU emisja waluty elektronicznej i handel nią (kupno, sprzedaż), za pośrednictwem Internetu

PKD 64.19.Z „Pozostałe pośrednictwo pieniężne”,

PKWiU 64.19.30.0 „Pozostałe pośrednictwo pieniężne, gdzie indziej niesklasyfikowane" – wg PKWiU 2008 i PKWiU 2015.

Czyli żadne PCC... Punk widzenia, zależy od punktu siedzenia

Skoro nie ma przepisów szczegółowych, trzymajmy się przepisów ogólnych. Interpretacja w każdej sprawnie może być inna.
Niestety od wczoraj PCC obowiązuje :
https://www.mf.gov.pl/ministerstwo-fina ... TANCE_M1vU_

Dzwoniłem też w tej sprawie do KIS (potwierdzają to stanowisko), pomimo że w wielu przypadkach się wyklucza a US będą stały na stanowisku zaprezentowanym przez MF, dodatkowo przewidziane są wzmożone kontrole podatników

Początkujący
Posty: 48
Rejestracja: 26 marca 2018
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: r1111 » czwartek, 5 kwietnia 2018, 12:39

Nie bardzo rozumiem pojęcia "od wczoraj obowiązuje". Albo obowiązuje i obowiązywało i nie mam racji, albo nieobowiązuje. Nie widzę powodu prawnego stwierdzenia że jest to "od wczoraj". Podstawy prawne się "wczoraj" nie zmieniły. Fakt, że dochody z kryptowalut trzeba rozliczać tak jak dochody ze sprzedaży praw majątkowych, nie oznacza automatycznie, że są to prawa majątkowe ! Rozliczamy je na zasadach ogólnych. Wg mnie, wiążąca jest klasyfikacja wg PKWiU. Oczywiście mogę się mylić, ale w razie "w' mam jeszcze parę "haków", niestety prywatnych. Każda sprawa jest inna.


Nie dajmy sobie wciskać "powielaczowego" prawa. Stan prawny jest bardziej skomplikowany.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: FiLTC » czwartek, 5 kwietnia 2018, 13:16

Jak wygląda sytuacja z graniem na giełdzie Bitmex (kontrakty bitcoin)? Czy trzeba zapłacić podatek i od czego?
To nie jest ani zamiana krypto -> fiat ani krypto -> krypto.
Teoretycznie tam "pomnażamy" swoje bitcoiny - można to podpiąć pod mining i zapłacić podatek dopiero po sprzedaży bitcoinów?

Oficjalny przedstawiciel projektu
Posty: 43
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Kraków

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Księgowość Ciszewski » czwartek, 5 kwietnia 2018, 13:42

r1111 pisze: Nie bardzo rozumiem pojęcia "od wczoraj obowiązuje".
Chodzi o stwierdzenie praktyki jaka została przyjęta przez MF, obwieszczenie MF zostało udostępnione dla wszystkich podatników oraz rozesłane do wszystkich US, problemem jest właśnie brak uregulowania w przepisach. Natomiast wydany komunikat jest wyznacznikiem dla urzędów działający w praktyce z podatnikami rozliczającymi kryptowaluty. Pomijam fakt, że oczywiście brak uregulowania działa na korzyść z uwagi na prawo do wniesienia skargi na decyzję np. wydaną w razie kontroli do NSA z uwagi na odmienne stanowiska.

Dodano po 2 minutach 48 sekundach:
bl4ck pisze: @Księgowość Ciszewski,
moment obowiązku podatkowego związanego z spekulacją na giełdach, uważa się dzień w którym bitcoin lub inna kryptowaluta została zamieniona na walutę fiducjarną (tradycyjną).
Osobiście nie akceptujesz momentu obowiązku podatkowego wymiany krypto na krypto?
Tak, jeżeli o mnie chodzi nie z uwagi na interpretację podatkową w mojej ocenie przychód powstanie w momencie zamiany na walutę fiducjarną, natomiast zawsze trzeba pamiętać o komunikatach MF oraz ewewntualnych konsekwencja lub obowiązkach w celu np. złożenia skargi na decyzję, prawidłowe udokumentowanie transakcji lub wniosek o wydanie interpretacji podatkowych :) Mam nadziej, wprowadzone regulacje ułatwią a nie przysporzą kolejnych problemów.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1385
Rejestracja: 16 grudnia 2015
Reputacja: 1194
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Kluka » czwartek, 5 kwietnia 2018, 16:34

@Księgowość Ciszewski, moje pytania
1. Co z osoba ktora ma rezydencje podatkowa zagranica?
2. Z moich informacji wynika ze rozliczaja w kraju w ktorym posiadaja rezydencje. Ale jak sie ma do tego ten nieszczesny PCC? Interesuje mnie konkretny przypadek: Gielda BitMarket (zarejestrowana na Seszelach) zakup z zagranicy. Rezydencja podatkowa zagranica.

Dodano po 3 minutach 47 sekundach:
Pol zartem pol serio, forki podejrzewam ze nalezy rozliczyc jako darowizne :lol: 8-)
...idioci sie nie rodza, idiotow kreuja media...

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » czwartek, 5 kwietnia 2018, 16:54

Jak rozliczać PIT i PCC z giełd które upadły i podatnik nie zabzpieczył historii?
W szczególności co zrobić jeśli był zysk a co zrobić jeśli była strata.
W tym drugim przypadku zgłoszenie nieudokumentowanej straty mogłoby zostać uznane za nielegalną próbę obniżenia sobie podatku w następnych latach, czyli narażenie podatku na uszczuplenie? A niezgłoszenie to pewnie ukrywanie przychodów? Jak się tu bronić.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 kwietnia 2018, 17:07 przez kajetan, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: StraightBack » czwartek, 5 kwietnia 2018, 16:57

Czy jeśli w zeszłym roku nie miałem żadnych dochodów ani nie prowadziłem żadnej działalności gospodarczej a jedynie kupiłem troche BTC z moich oszczędności na których na dodatek straciłem to wciąz musze zapłacić podatek? Wciaż mam te BTC, nie wymieniałem ich na PLN ani inne kryptowaluty. BTC kupione na GDAX.
Z gory dziekuje za odpowiedz.

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: kajetan » czwartek, 5 kwietnia 2018, 17:54

Czy ten sposób rozliczeń PIT dla indywidualnych jest poprawny:
przy sprzedaży krypto kwota sprzedaży to przychód, powinieneś też zidentyfikować kiedy je kupiłeś (metoda FIFO) i do kosztów dodać sobie ówczesny koszt zakupu, bez znaczenia ile lat temu poniesiony. Także prowizje możesz dodać.
Tak obliczone przychody i koszty sumujesz za cały rok. Jeśli przychody są większe od kosztów, masz zysk i liczysz od niego podatek. Jeśli koszty są większe, masz stratę, którą możesz odliczyć od zysków z tego samego źródła przychodów w dowolnie wybranch następnych 5 latach. Jednorazowo w jednym roku z tych pięciu możesz odliczyć co najwyżej 50% straty. Więc w praktyce jak wyjdzie strata to ją sobie całą odejmiesz od podstawy opodatkowania, jeśli będziesz miał odpowiednie zyski kiedykolwiek przez 5 lat.
Transakcje, gdzie jedna strona to waluta obca (USD, EUR) przeliczamy według kursu ogłaszanego przez NBP za ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień transakcji.
Hm, prawdopodobnie nie jest. Zob. https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 40#p477074
Czy i jak więc rozliczać koszt z zeszłych lat?

Dodano po 2 minutach 21 sekundach:
Jeśli indywidualni używają FIFO, to czy ta kolejka FIFO jest oddzielna dla każdej giełdy, czy wspólna? Czyli np. jeśli sprzedamy na bitmarkecie, to powinniśmy brać koszt najstarszego bitcoina, który był akurat kupiony na powiedzmy GDAX, nawet jeśli on dalej na GDAX leży?

Dodano po 35 sekundach:
Według jakiego kursu przeliczać na PLN przy rozliczaniu barteru krypto-krypto?

Dodano po 1 minucie 48 sekundach:
Czy kontrakty na BTC to także prawa majątkowe, czy już instrumenty płatnicze i w związku z tym jak je rozliczać?

Dodano po 46 minutach 25 sekundach:
Czy US może uznać że ktoś prowadził niezarejestrowaną działalność gospodarczą grając krypto? Jeśli tak, to dlaczego skoro gra na GPW albo forex spełnia te same definicje działalności gospodarczej, a DG nie jest wtedy wymagane? Jak się wtedy bronić?

W drugą stronę - niektórzy woleliby po fakcie zostać uznani za DG, żeby nie płacić PCC. Czy mogą to jakoś osiągnąć?
Ostatnio zmieniony piątek, 6 kwietnia 2018, 03:07 przez kajetan, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » czwartek, 5 kwietnia 2018, 19:34

Handel kryptowalutami w Polsce nie należy rozliczać na zasadach FIFO.
@dalarin, bo?

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: multan » czwartek, 5 kwietnia 2018, 22:57

1. Czy moje rozumienie jest poprawne, że FIFO nie działa przy DG, gdyż koszty rozlicza się na bieżąco niezależnie od sprzedaży, ale osoby fizyczne rozliczają dochód za pomocą FIFO i koszty wykazują w momencie sprzedaży?
2. Czy jest jakiś okres czasowy do uznania kosztów, tzn, jako osoba fizyczna kupiłem w 2016, sprzedam w 2018 czy rozliczając dochód 2018 metodą FIFO mogę wliczyć koszty sprzed 2 lat?

smp
Początkujący
Posty: 238
Rejestracja: 21 maja 2013
Reputacja: 65
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: smp » piątek, 6 kwietnia 2018, 16:12

ja chciałbym mieć instrukcję krok po kroku jak liczyć te wszystkie FIFO i dochód i koszt i PCC na jakimś przykładzie.

Poniżej kawałek mojej starej historii z bitbay w wersji uproszczonej (bez ułamków). na takim przykładzie chciałbym wiedzieć jak policzyć: dochód, koszt uzyskania oraz należny PCC

Kod: Zaznacz cały

Rynek	Rodzaj	Typ	Kurs	Ilość	Wartość
BTC - PLN	Sprzedaż	Taker	8030	0,08	642,40
BTC - PLN	Sprzedaż	Taker	8031	0,05	401,55
BTC - PLN	Sprzedaż	Taker	8040	0,1	804,00
LTC - PLN	Kupno	Maker	167	10	1670,00
LTC - PLN	Sprzedaż	Taker	173	2	346,00
LTC - PLN	Sprzedaż	Taker	173	2	346,00
LTC - PLN	Kupno	Maker	165	5	825,00
LTC - PLN	Kupno	Maker	166	22	3652,00
LTC - PLN	Sprzedaż	Maker	175	4	700,00

ps. nie widzę w tej historii prowizji, ale gdzieś jest, jak jeszcze tu prowizję od każdej operacji uwzględnić?

ps1. podobno pcc można zaliczyć w koszty pit, gdzie to w tym PIT wpisać, w które pole?

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 3 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: arumi27 » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:41

Panowie według fifo nie mogę uwzględnić kosztów zakupu do czasu póki nie sprzedam ale to jedni po 2 musi to być w tym samym roku podatkowym inaczej sprzedając w nastepnym roku płacimy podatek już od całego przychodu więc ciekawie ..A co jeśli stracilismy btc na spadkach altow , które kupiliśmy ? Jak wówczas uwzglednić koszt z wkładu w te btc skoro ich już fizycznie nie sprzedamy i nie zamkniemy całego obiegu tranzakcj

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: benq » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:45

@dalarin, @r1111, @resuls, @Sokon, @dingo, @arumi27 i inni
Przestańcie spamować w tym BARDZO ważnym wątku!
Tu mają być tylko pytania, które zostaną zadane prawnikom. Nie chcemy tu odpowiedzi i interpretacji randomowych osób z forum.
Tutaj: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=21138
oraz tutaj: https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28309
macie dwa wątki, gdzie możecie dyskutować co się komu wydaje, bo niestety wasze opinie, o tym co jest słuszne a co nie, są z całym szacunkiem - guzik warte.
Nie ma sensu ciągnąć tu bezwartościowych dyskusji, gdzie będziemy się przekrzykiwać na argumenty, których US ani KAS pod uwagę nie wezmą. Dajmy się wypowiedzieć profesjonalistom, a porządek w tym temacie powinien tę sprawę ułatwić.

Zbiór pytań z wątku i forum:

1) Czy kryptowaluty/kontrakty obejmuje podatek PCC i co z kwota limitu od 1000zł? (częściowo rozstrzygnięte)
oraz czy PCC może być księgowany jako koszt?

2) Jak rozliczyć niezapłacone PCC oraz podatek dochodowy za poprzedni rok/lata?

3) Czy zakup i wymiana kryptowaluty (day trading lub niekoniecznie) może zostać potraktowany jako prowadzenie działalności gospodarczej, a w konsekwencji kary i zaległe składki? Jak ustalić, kiedy jest to działalność ciągła, a kiedy hobbystyczna inwestycja?

4) Jak rozliczać transakcje przy pomocy botów (tysiące transakcji dziennie)?

5) Jak rozliczać airdropy/forki? Co z forkami, o których istnieniu mogliśmy nawet nie wiedzieć?

6) Jak rozliczać i na jakiej podstawie wyceniać wymiany alt/alt, które są niewymienialne na żadną walutę FIAT?

7) Co z sytuacją, gdzie mój bid (np 10 BTC) zostaje wykupiony w małych częściach przez kilkadziesiąt osób w rozciągniętym okresie np. kilku godzin/dni? Czy jest to jedna transakcja czy może każda część jest osobno?

8) Co z metodą rozliczeniową FIFO?

9) jak rozliczać koszty/straty z lat ubiegłych?

10) Co z prowizjami? Dla osób prywatnych nie są kosztem, ale czy kwota opodatkowania jest od kwoty zakupu (np. w pln) czy od kwoty krypto którą otrzymujemy na nasze konto (de facto jest to kwota po potrąceniu prowizji)?

11) Jak dokumentować transakcje, airdropy, forki, mining, konkursy itp?

12) Jaki jest w końcu status prawny kryptowalut w Polsce?

13) Jaki jest status prawny giełd i kantorów kryptowalut w Polsce - czy mają prawo i obowiązek przechowywać dane klientów, weryfikować ich, udostępniać?

Proszę NIE odpowiadać na w/w pytania.
Nie jest to temat do dyskusji.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
-1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:45

1. Jak poprawnie zaksiegowac koszty w DG na kpir a jak nie da sie tego zrobic rzetelnie to jak to zrobic zeby jednak je uznali.
2. Czy widza szanse na wybronienie sie przed PCC argumentujac ze BTC to nie prawo majątkowe.
3. Czy można handlowac na duża skale (5k+ transakcji) jako osoba fizyczna - byl wydany wyrok sadu ze koles handlowal i spoko.

Wiadomo ze przy PCC to absurd taki daytrading ale alepiej miec alternatywe niz nie. Na forexie dayttaderzy graja bez DG

4. Jak żyć.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: johny00 » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:33

Czy można uznać że "kryptowaluta" to prawo majątkowe skoro ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu definiuje w ten sposób:

"Dalej znajduje się również definicja "walut wirtualnych", które zarazem stają się jedną ze składowych "wartości majątkowych":

Rozumie się przez to cyfrowe odwzorowanie wartości, które nie jest:

a) prawnym środkiem płatniczym emitowanym przez NBP, zagraniczne banki centralne lub inne organy administracji publicznej

b) międzynarodową jednostką rozrachunkową ustanawianą przez organizację międzynarodową i akceptowaną przez poszczególne kraje należące do tej organizacji lub z nią współpracujące

c) pieniądzem elektronicznym w rozumiem u ustawy z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych

d) instrumentem finansowym w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi

e) wekslem lub czekiem - oraz jest wymienialne w obrocie gospodarczym na prawne środki płatnicze i akceptowane jako środek wymiany, a także może być elektronicznie przechowywane lub przeniesione albo może być przedmiotem handlu elektronicznego;"

Dodano po 19 minutach 41 sekundach:
Czy giełdy nie wprowadzały użytkowników w błąd? używając terminów w regulaminie np "wirtualna waluta"
albo że sformułowanie:
"Serwis oferuje usługi polegające na kojarzeniu osób zainteresowanych kupnem i sprzedażą jednostek udziałów w rozproszonych kryptograficznych systemach księgowych (zwanych dalej kryptowalutami). "
albo definicja kryptowaluty na innej giełdzie:
"Kryptowaluta - elektroniczny znak legitymacyjny niebędący prawnym środkiem płatniczym w Polsce i nieposiadający statusu waluty lub jakiegokolwiek innego instrumentu finansowego, w rozumieniu przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w tym także elektronicznego instrumentu płatniczego"

warto może wydrukować regulaminy giełd i niech prawnicy ocenią...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: japu » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:43

Czy prowadzac dzialalnosc nie zwiazana z krypto, np uslugi serwisowe, transportowe, budowlane itd mozna rozliczyc krypto jako osoba prywatna. Pytanie glownie pod katem specyficznych form opodatkowania dzialalnosci np ryczalt lub karta podatkowa. Zalozmy, ze bylo to kilkanascie czy kilkadziesiat transakcji w ciagu roku, nie setki czy tysiace, bez botow itd.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość