Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: bl4ck » wtorek, 24 kwietnia 2018, 22:20

@Bagder, To wcześniej trzeba było kupować srebrne :D

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: resuls » wtorek, 24 kwietnia 2018, 22:30

multan pisze: @Bitmar @japu
...
Artykuł w akapicie o kosztach nie rozróżnia DG od osoby fizycznej i to należy sprostować, to znaczy albo wykazać różnice w obliczaniu kosztów dla osoby fizycznej i DG, albo niech autor wyraźnie napisze "nie ma różnicy miedzy osoba fizyczna i DG i koszty wykazuje się w danym roku podatkowym niezależnie od sprzedaży"
Jest to określone w tym zdaniu, w ostatniej części raportu:

"Niniejszy tekst powstał z myślą o takich osobach, tj. dla których osiąganie potencjalnych dochodów z kryptowalut stanowiło dodatkowe źródło przychodów i które nie czyniły tego w warunkach, o jakich stanowi art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, czyli w postaci uprawniającej do uznania, iż była to prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły pozarolnicza działalność gospodarcza."

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: japu » wtorek, 24 kwietnia 2018, 22:50

@resuls, no wlasnoe chodzi tez o to, ze autor napisal to co zacytowales a zasady rozliczenia okreslil tak jakby dla DG.
Oczywiscie zakladajac, ze bez DG fifo jest poprawne, a koszty rozpoznajemy w momencie sprzedazy. Bo jesli tak nie jest to hmmm...to by bylo nielogiczne :)

Początkujący
Posty: 283
Rejestracja: 15 lipca 2017
Reputacja: 205
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: multan » środa, 25 kwietnia 2018, 00:32

Dokładnie tak, wynika więc z tego że osoby fizyczne (nie czyniły tego w sposób by uznać handel za działalność gospodarczą) rozliczają koszty w roku zakupu, a w związku z tym że to co zarobiłem na sprzedaży zainwestowałem w dalsze zakupy, to nie mam dochodu. Dla mnie bomba, bo nie muszę płacić podatku, tylko że czuję po prostu lipę w tym artykule i potrzebuję jasnego potwierdzenia autora jednym prostym zdaniem zawartym w artykule: "osoba fizyczna koszty zakupu wykazuje roku kiedy nastąpił zakup, a nie w momencie sprzedaży"

Początkujący
Posty: 105
Rejestracja: 27 lutego 2018
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
-2
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Nowy_Rozrabiaka » środa, 25 kwietnia 2018, 10:39

No i jak w końcu sie rozliczamy z tych naszych skarbów? Bo stanąłem na informacji,że KNF wpisała Bitbay na liste ostrzeżeń. Mogę trejdować spokojnie? Sprzedać swoje Ripple za FIATY i kupić LSK a pozniej sprzedać lsk i znów kupić Ripple ? Tylko proszę o jakąś sensowną odpowiedz.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Barragol » środa, 25 kwietnia 2018, 10:44

multan pisze: Dokładnie tak, wynika więc z tego że osoby fizyczne (nie czyniły tego w sposób by uznać handel za działalność gospodarczą) rozliczają koszty w roku zakupu, a w związku z tym że to co zarobiłem na sprzedaży zainwestowałem w dalsze zakupy, to nie mam dochodu. Dla mnie bomba, bo nie muszę płacić podatku, tylko że czuję po prostu lipę w tym artykule i potrzebuję jasnego potwierdzenia autora jednym prostym zdaniem zawartym w artykule: "osoba fizyczna koszty zakupu wykazuje roku kiedy nastąpił zakup, a nie w momencie sprzedaży"
jest dokladnie odwrotnie, koszty zakupu rozlicza sie w momencie sprzedazy a nie kupna, jest to logiczne rozwiazanie poniewaz przychod ze sprzedazy jest scisle zwiazany z kosztem zakupu, wiec potencjalne rozbijanie tego na rozne lata podatkowe mija sie z celem
Ostatnio zmieniony środa, 25 kwietnia 2018, 10:45 przez Barragol, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 586
Rejestracja: 9 kwietnia 2018
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Mosteque » środa, 25 kwietnia 2018, 10:44

@Nowy_Rozrabiaka, Dałbym minusa, ale nie mam jeszcze odpowiednio wysokiej reputacji.

Początkujący
Posty: 105
Rejestracja: 27 lutego 2018
Reputacja: -10
Reputacja postu: 
-4
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Nowy_Rozrabiaka » środa, 25 kwietnia 2018, 11:04

Mosteque minusem to sie urodziłeś. Nie siedzę tu na forum bo nie mam czasu, i chciałem się zapytać kogoś sensownego z wiedzą czy mogę sprzedawać kupować waluty za FIATY wewnątrz giełdy i dopiero rozliczyć się po uzyskania przychodu na koniec roku wliczając w koszty i płacąc podatek 18% do 85 tyś czy 32% powyżej tej kwoty czy pytanie znów brzmi, po jednej sprzedaży X krypto za FIATY i kupienia Y krypto za te same FIATY już muszę coś robić ?

Początkujący
Posty: 76
Rejestracja: 31 sierpnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: matik0109 » środa, 25 kwietnia 2018, 13:10

Nowy_Rozrabiaka pisze: Mosteque minusem to sie urodziłeś
Po tym zdaniu widzimy ile masz lat i jaką jesteś osobą. Zapraszam moderatora do kolegi

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » środa, 25 kwietnia 2018, 17:14

ja zeby sie nie zamartwiac zlozylem zamowienie https://taxo-krypto.pl/ 500zl ale mozna odpoczac na chwile od mysli :)

Wygadany
Posty: 557
Rejestracja: 4 lipca 2017
Reputacja: 203
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Harey » środa, 25 kwietnia 2018, 17:26

Ahr pisze: mozna odpoczac na chwile od mysli
Oby... Kto personalnie za tym stoi? Prawnicy, doradcy podatkowi - nazwiska?

Tak na szybko to widzę tylko: https://mojepanstwo.pl/dane/krs_osoby/1 ... z-wojciech

SPÓŁKA Z OGRANICZONĄ ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ
DEKSTRA
KRS — Poznań — Rejestracja 6 lipca 2016 r.
Prezes Zarządu
Wspólnik 50 UDZIAŁÓW O ŁĄCZNEJ WARTOŚCI 2.500,00 ZŁ

Niespecjalnie czuję się przekonany, póki co.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » środa, 25 kwietnia 2018, 19:49

Uprzejmie donoszę, że biura rachunkowe biorą 0 odpowiedzialności za to, czy ty nie zostaniesz bankrutem korzystając z ich usług. Prawdopodobnie używają oni customowych programów/skryptów do obliczeń podobnych do cointracking.info, bitcoin.tax.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 8 stycznia 2018
Reputacja: -3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: krzysiek17 » środa, 25 kwietnia 2018, 21:48

A jak to jest, konto na BitBay założyłem na siebie ale wpłaty dokonałem ze swojego konta bankowego i ojca to ewentualny PCC mam zapłacić tylko ja czy ojciec też ?

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » środa, 25 kwietnia 2018, 21:50

@dingo, no raczej nie korzystam z uslug biura, by w razie czego zw,alac wine w US na nich, a po to by ktos sprawnie mi to zrobil, raczej maja pojecie o obowiazujacym prawie i sposobie rozliczania z krypto, zwlaszcza, ze moja historia operacji jest taka a nie inna. Jezeli bilans zostanie zrobiony niepoprawnie moge domagac sie zwrotu kosztow za usluge, a z tym bankructwem to przesada, bardziej martwilbym sie o to, ze sprawa PCC nadal stoi mimo wszystko w miejscu, mamy tylko obietnice i slowa, a wystarczylo by MF zmienilo interpretacje podatkowa. Na poniedzialek bylo zapowiadane spotkanie i chyba sie nie odbylo, internet huczy od wygranej bitwie pod ministerstwem, ale czy naprawde tak sie stalo, no nie wiem. Moze jestem niedoinformowany 8)

I jesli US czasami stwarza problemy z udokumentowanymi kosztami to dlaczego by nie stworzyc problemu z udokumentowana sprzedaza? ;d



Nie wiem, jak duzo osob bylo na protescie, ale w mainstream'owych mediach nic o tym nie trabili, spojrzenie oczami ludzi inwestujacych w krypto na sytuacje mozna znalezc tylko w internecie, przyslowiowy Kowalski, po tym, jak TVP wypuscil swoj syf pomyslal pewnie, ze to "debile" oszukani przez "Amber gold" placza, a przeciez wiedzieli w co pakuja pieniadze :D nawet TVN nic nie pisnal na ten temat, co osobiscie uznaje za porazke protestu, potrzebna nam jest liczniejsza grupa ludzi, "agresywniejsze" dzialanie https://www.petycjeonline.com/petycja_w ... ie_dla_pcc
Ostatnio zmieniony środa, 25 kwietnia 2018, 23:02 przez Ahr, łącznie zmieniany 1 raz.

Gaduła
Posty: 308
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 82
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: dingo » środa, 25 kwietnia 2018, 22:34

Nikt nie obliczy poprawnie bo to niemożliwe i tu jest problem. Żadne obliczenia nie uchronią Cię przed potencjalną karą.

Nie wiem, czy jakiekolwiek petycje mają znaczenie. Przydałoby się lobbowanie przez giełdy i biznesy ale wszyscy juz wyniesli sie za granice wiec nie ma co liczyć.

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » czwartek, 26 kwietnia 2018, 15:51

Skorzystalem z uslug w/w biura, sporzadzili mi bilans, niby wszystko ok, ale to samo mi wyszlo z pierwszego liczenia, w ktorym nie uwzglednialem prowizji, spytalem sie, dlaczego oni tego nie zrobili w odp dostalem:

"prowizje w kryptowalutach nie są ujęte w bilansie ze względu na ich trudną klasyfikację prawną. Z racji na brak faktycznego oparcia w walucie (kurs emitowany przez Narodowy Bank Polski) każda taka prowizja jest traktowana jako wymiana barterowa pomiędzy giełdą a jej użytkownikiem. Handel barterowy jest w Polsce zakazany, dlatego stanowisko naszego działu prawnego jest takie, aby prowizji nie umieszczać. "

Czy moge uwzglednic w koszta prowizje pobierane przez BitBay w walucie FIAT?:

"jeśli prowizja jest pobierana w transakcji KRYPTO-FIAT to może Pan wliczyć prowizję w koszty. Ze względu na ich delikatną sytuację nie zalecamy tego jednak. Co do wyeksportowania, to jak najbardziej pojawi się w przeciągu 30 dni."
Ostatnio zmieniony piątek, 27 kwietnia 2018, 15:38 przez Ahr, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Piotr9421 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:15

Ahr
albo ktos kto ma pojecie odpowie mi na kilka pytan,- z gory dzieki.

np jak wyliczyles sobie ten dochod z bitcoina ? czy wystarczy z bidbay wyliczyc oferty kupna tzn dodac wszystkie (BID) i sprzedazy (ASK) tzn po czym odjac jedno od drugiego ? bo w sumiem mam kilkadziesiąt stron i troche by to potrwalo ale jestesm w stanie to zrobic.

I drugie nurtujace mnie pytanie na ktore od tygodnia nie moge znalesc odpowiedzi bo kazdy mowi inaczej to czy bierzecie tez pod uwage transakcje krypto-krypto ? czy tylko kryptowaluta-pln.

Pozdrawiam Piotr

Ahr
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 403
Rejestracja: 13 grudnia 2017
Reputacja: 299
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Ahr » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:31

@Piotr9421, samo wyliczenie to prosta sprawa, pobierasz historie sprzedazy i zakupow, w excelu wyodrebniasz je, zsumujesz kwoty i masz, taxo-krypto wg mnie wylicza przyzwoicie, ale na chwile obecna brak mozliwosci wyexportowania pliku, tax ledger za 50 zl ma taka mozliwosc, ale mi policzyl zle koszta
Ostatnio zmieniony piątek, 27 kwietnia 2018, 15:41 przez Ahr, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 14 czerwca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: Piotr9421 » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:40

swietnie,- tak wlasnie myslalem choc wydawalo mi sie to zbyt proste dlatego tez pytam,- oczywiscie od tego co wyjdzie odejmujes sobie kwote ktora wplaciles prawda ?

jezeli mozesz ujawnic to powiedz jeszcze czy dodales do tych wyliczen transakcje kryptowaluta-kryptowaluta,- czy moze tlumaczenie ze jest to wymiana barterowa wystarcza bo wedlug mnie tak.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zestawienie najważniejszych pytań i kwestii w sprawie rozliczenia PIT

Postautor: _chybaty » czwartek, 26 kwietnia 2018, 16:42

Piotr9421 pisze:swietnie,- tak wlasnie myslalem choc wydawalo mi sie to zbyt proste dlatego tez pytam,- oczywiscie od tego co wyjdzie odejmujes sobie kwote ktora wplaciles prawda ?

jezeli mozesz ujawnic to powiedz jeszcze czy dodales do tych wyliczen transakcje kryptowaluta-kryptowaluta,- czy moze tlumaczenie ze jest to wymiana barterowa wystarcza bo wedlug mnie tak.
Tax leader za 50zl bardzo fajny podliczy + plik Ci zrobi warto.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości