KAS żąda baz danych transakcji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 14:52

RafaelGrey pisze: @xbladexx to chyba dotyczy tylko tych z góry, szaraczki takich odpowiedzi udzielać nie mogą lub są równoznaczne z przyznaniem się
I tak i nie... jak mnie kiedyś pobito i czytałem zeznania to bylo "nie pamietam" nie widzialem" "nie przypominam sobie" - sprawa umożona / dziekuje dowidzenia.

Jak ktoś się boi to na kontrole wynająć prawnika i niech się bujają.

Moderator
Awatar użytkownika
Posty: 2370
Rejestracja: 25 stycznia 2012
Reputacja: 402
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: devega » czwartek, 29 marca 2018, 14:53

Wymazywanie pisze:
Jako PSB jesteśmy za racjonalnymi regulacjami rynku i rozumiemy konieczność podejmowania tego typu działań przez państwo.
:shock:

Co w tym dziwnego? W końcu użytkownicy krypto nie są "po ciemnej stronie mocy", i pomimo że niektórzy próbują przedstawiać to inaczej, nie mają zamiaru nie rozliczać sie z fiskusem itp, pod warunkiem, że ten sam fiskus jasno określi zasady gry. Racjonalne regulacje są potrzebne - obecny stan (braku)regulacji stwarza duże zagrożenie dla użytkowników - zależy od widzimisie urzędnika.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 14:53 przez devega, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: FortiDude » czwartek, 29 marca 2018, 14:53

Wymazywanie pisze:@FortiDude, Zastanów się lepiej co piszesz i czy naprawdę coś wiesz, dr Mentzen raczej lepiej zna prawo niż Ty.
Wiem, że zna lepiej. Pisząc jednak, że coś takiego jak "giełda" - firma mająca dzienny obrót większy niż większość polaków zarobi przez całe życie - nie musi trzymać żadnych danych klientów, transakcji itp. jest po prostu ... ehh sam sobie na to odpowiedz :)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 29 marca 2018, 14:57

@devega, Cytat nie dotyczy regulacji, masz rację, że one są potrzebne. Cytat dotyczy poparcia dla tego typu działań i opisywanie ich jako "konieczność", co jest dla mnie bardzo wątpliwe a samo poparcie przez PSB mocno dziwi.

Dodano po 1 minucie :
FortiDude pisze: ehh sam sobie na to odpowiedz
Raczej wolę ufać wiedzy dr Mentzena niż wiedzy FortiDude.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 15:00

FortiDude pisze: Wiem, że zna lepiej. Pisząc jednak, że coś takiego jak "giełda" - firma mająca dzienny obrót większy niż większość polaków zarobi przez całe życie - nie musi trzymać żadnych danych klientów, transakcji itp. jest po prostu ... ehh sam sobie na to odpowiedz
Ale tak na powaznie, to nie sa zadne gieldy - to sa serwisy www, na ktorych ktos cos kupuje a ktos cos sprzedaje. Jak allegro :). Po drugie jesli nie mialy (do marca 2018) obowiazku gromadzenia i przechowywywania danych i zostanie to - nie wiem jak to powiedziec - potwierdzone prawnie to udostepnienie takich danych byloby strzalem w kolano. Kto tam zostanie jesli userzy sie dowiedza, ze nie musieli trzymac a trzymali i w dodatku jeszcze udostepnili.
Oczywiscie jesli chodzi o transakcje bankowe tzn. przelewy na konto gieldy i z konta gieldy to pewnie jakies tam ustawy o rachunkowosci wymagaja czegos takiego - i to zapewne musieli i trzymaja zatem musza (powinni) udostepnic. Z drugiej strony co to za filozofia dla KAS zalozyc sobie konto na kazdej gieldzie, obczaic rachunek do wplat i wyslac zapytanie do bankow kto wplacal i komu wyplacali...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: FortiDude » czwartek, 29 marca 2018, 15:07

Wymazywanie pisze:[...]

Raczej wolę ufać wiedzy dr Mentzena niż wiedzy FortiDude.
Oczywiście, przecież nie jestem żadne guru finansowe i prawne. Skoro jednak jednoosobowe działalności gospodarcze pokroju pana Zdzisława z bloku na przeciwko muszą trzymać rachunku, faktury, księgi itp. przez 5 lat to dlaczego firma z takim obrotem, posiadająca dane personalne wielu osób (skany dowodów, maile, nazwiska) nie muszą? No kurcze na logikę trochę..

Giełdy (tak kolega wyżej mnie poprawił - firmy, nie giełda) nie muszą trzymać transakcji BTC / Alty (być może, nie wiem) ale na pewno muszą trzymać wszelkie transakcje krypto / FIAT, wszelkie wpłaty i wypłaty i tego jestem pewien ja, jesteś pewien i ty oraz każdy prawnik / księgowy, a tym bardziej polityk.

Wmawianie sobie, że giełdy tego nie trzymają jest naiwne ;)

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: prap0n » czwartek, 29 marca 2018, 15:09

Mnie ciekawi co zrobi @inpay i inni z anonimowymi wyplatami z bankomatow, tutaj w ogole nie musieli nic trzymac wedlug tego co pisze ten prawnik. Rownie dobrze baza danych moze siegac max 6 miesiecy wstecz, o tak, w trosce o bezpieczenstwo danych uzytkownikow.

Gieldy i transakcje IN/OUT na konta bankowe to pewniak ze zostana wydane.

Watpie aby tym co dostali te pisma cos grozilo za to ze trzymaja dane z okreslonych uslug przez ograniczony czas. To ze musza trzymac dane firmowe to oczywiscie jedna kwestia - ale dane klientow to co innego.

Do tej pory nie bylo regulacji nakazujacych trzymanie okreslonych informacji w latach 2016-2018 dotyczacych kryptowalut, wiec podmioty ktore otrzymaly te pisma.. mogą to wykorzystac zaslaniajac sie brakiem danych. No ale to powinni się wypowiedziec sie prawnicy.

Za pare miesiecy pewnie sie dowiemy kto oddal, a kto walczyl badz oddal ograniczoną ilosc informacji. W stanach coinbase walczyl, u nas to pewnie wszyscy sie wylożą ;)

Gieldom zycze zeby to rozegraly mądrze, powinny udostepnic jak najmniej informacji ale jednoczesnie tak zeby nie wygladalo to na celowe dzialanie. Sprawdzic co wedlug wymogow prawnych w tamtych latach trzeba bylo przechowywac, a nastepnie udostepnic tylko to i nic wiecej- zaslaniajac sie brakiem informacji, oraz brakiem obowiazkow ich przechowywania. No bo jaka ustawa kazala wam trzymac adresy BTC uzytkownikow pare lat wczesniej?

To jest pierwsze takie podejscie ze strony KAS, potem beda kolejne i kolejne.. az nie bedzie oporu w ogole i każa wam sie podlaczyc do systemu gdzie wszystkie transakcje beda reportowane na bieząco.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 15:31 przez prap0n, łącznie zmieniany 12 razy.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 15:21

prap0n pisze: No ale to oczywisice musza wypowiedziec sie prawnicy.
I tu znajac życie wiekszość rzeczy legnie o ile giełda bedzie walczyć o swoją reputacje i klientów.
Myslę, że warto walczyć zwłaszcza podmioty jak inpay / giełdy.

PS: Pozatym 10 000zl kary za awarie bazy danych to nic w porównaniu do porażki PR potem wsród uzytkowników.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: RafaelGrey » czwartek, 29 marca 2018, 15:27

Tyle do prowizji mieli w godzine pewnie :)
Ja na polskich giełdach nie mam kont, ale jakbym miał a potem moje dane poleciały do KAS to już nigdy bym na tej giełdzie nic nie sprzedał/kupił. Moje dane mam na myśli to czego giełdy nie musiały wysyłać bo żaden przepis ich do tego nie obliguje, np adresy BTC.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 15:29

prap0n pisze: To jest pierwsze takie podejscie ze strony KAS, potem beda kolejne i kolejne.. az nie bedzie oporu w ogole i każa wam sie podlaczyc do systemu gdzie wszystkie transakcje beda reportowane na bieząco.
A moze po prostu wystarczyloby, zeby firmy obslugujace transakcje wymiany kryptowalut generowaly odpowiedniego PIT'a i tyle. Kowalski sie zarejestrowal, albo zarejestowal sie Uslugi Szewskie Kowalski, co za roznica w ogole. Wplacil 1k, obracal, klikal jak szalony, myszka, botem, telefonem, albo olewal, kupil w styczniu, sprzedal w listopadzie. Taki przychod, takie koszty, "gielda" wysyla PIT'a, kopia do US (tak jak normalna gielda), Kowalski sie rozlicza i tyle...To serio takie trudne?

Początkujący
Posty: 154
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: prosto988 » czwartek, 29 marca 2018, 15:31

Ja dopuszczam taki scenariusz: Skoro środowisko kryptowalutowe chciało wspólnie z ministerstwem pracować nad zmianami , które byłyby zdrowe dla rynku...dla zwykłego człowieka chcącego na tym zarobić a zamiast tego trafiło na ścianę, antagonistyczne podejście do całego krypto to może się okazać tak, że teraz odbywać się to będzie na zasadzie: jak kuba bogu tak bóg kubie. Ktoś może teraz komuś pokazać duży środkowy palec na co liczę.Na FxCuffs można było usłyszeć różne ciekawe rzeczy,wystarczyło dobrze ucho przyłożyć.

Weteran
Posty: 13344
Rejestracja: 10 czerwca 2011
Reputacja: 10326
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: ekonokomik » czwartek, 29 marca 2018, 15:32

A propos pytań Sławomira Mentzena na facebooku o to, po co giełdy przechowują informacje i weryfikacje, przypomniał mi się mój post z 2014 na ten temat:
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?p=195994#p195994

Funfact:
Po tym poście napisał do mnie prywatną wiadomość Bitcurex.com wyjaśniając min., że faktycznie wg przepisów mogliby przymknąć oko na weryfikację, ale wtedy wystawiliby się na celownik rozmaitych instytucji, a po drugie, ponieważ Bitcoin jest bardziej podatny na wykorzystywanie w złych intencjach niż inne towary, to przez weryfikację starają się chronić swoich uczciwych klientów i odsiewać oszustów.

Brzmiało to bardzo rozsądnie.

Początkujący
Posty: 21
Rejestracja: 22 października 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: hyipselect » czwartek, 29 marca 2018, 15:37

Dostałem odpowiedz od bb;
"Działając na podstawie art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016r. O Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. Z 2016r., poz. 1947 ze zm.) BitBay jest zobligowany do udostępniania informacji, żądanych przez danego Naczelnika Urzędu Celno -Skarbowego.
Możemy Pana zapewnić, iż każde takie żądanie jest przez nas analizowane od strony istnienia podstawy prawnej co do samego żądania, jak i zakresu danych jakie obejmuje.
Jest to normalna procedura i relacja pomiędzy podmiotem gospodarczym (BitBay) a organami administracji państwowej (np. Urząd Celno-Skarbowy). Obowiązek przekazywania różnych danych wynika wprost z ustaw powołujących do istnienia dany organ administracji (np. ww. Ustawa o krajowej administracji skarbowej)."

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 15:38

prosto988 pisze: Ktoś może teraz komuś pokazać duży środkowy palec
Jak narazie to KAS i Rząd obywtelom pokazuje ten palec.
Srodowisko kryptowalutowe jest male z 10 000 - 30 000 uzytkowników/inwestorów.
Wykop ok 2000 uzytkowników na tagu bitcoin.
media to tez mama ilosc Szczepan ma 2000-5000 wyświetleń gdzie Ator o terriach spiskowych ok 50 000...
wiekszość co zarobili na tym konkretny pieniazdz znikneli jak dalej beda tak kręcić ludziom śrube to znikną po rajach podatkowych i nie tylko

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 15:39

Szkoda, ze nie napisali czy dostali pismo z KAS i czy prawnicy wypowiedzieli sie nt. podstawy prawnej tak szerokiego zapytania.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 219
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: becometa » czwartek, 29 marca 2018, 15:52

W tym wątku zbieram listę giełd/kantorów oraz odpowiedzi.
Wątek rozwojowy - aktualizuję go w miarę pojawiania się maili.

https://kryptowaluty.org.pl/aktualnosci ... smo-od-kas

Weteran
Posty: 1540
Rejestracja: 25 kwietnia 2016
Reputacja: 667
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: ikswodnal » czwartek, 29 marca 2018, 15:53

japu pisze: czy prawnicy wypowiedzieli sie nt. podstawy prawnej tak szerokiego zapytania.
KAS ma taką samą podstawę jak wszystkie inne urzędy podatkowe/skarbowe w Europie i na cały świecie - przeciwdziałanie terroryzmowi i praniu brudnych pieniędzy. Potrafią pod to wszystko podciągnąć, nawet działalność humanitarną i pokojową :-(

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 15:56

@ikswodnal, tego nie kwestionuje. Chodzi mi o szerokosc/zakres zapytania. Co innego zapytanie o Kowalskiego, przeciwko ktoremu toczy sie jakies postepowanie, a co innego zapytanie: "dawajcie wszystko co macie, a my sobie juz znajdziemy winnych".

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: _chybaty » czwartek, 29 marca 2018, 16:09

Bb nic dziwnego że da z automatu, Polski rzad daje im popalic. Najpierw KNF teraz KAS.

Dodano po 4 minutach 57 sekundach:
japu pisze:
prap0n pisze: To jest pierwsze takie podejscie ze strony KAS, potem beda kolejne i kolejne.. az nie bedzie oporu w ogole i każa wam sie podlaczyc do systemu gdzie wszystkie transakcje beda reportowane na bieząco.
A moze po prostu wystarczyloby, zeby firmy obslugujace transakcje wymiany kryptowalut generowaly odpowiedniego PIT'a i tyle. Kowalski sie zarejestrowal, albo zarejestowal sie Uslugi Szewskie Kowalski, co za roznica w ogole. Wplacil 1k, obracal, klikal jak szalony, myszka, botem, telefonem, albo olewal, kupil w styczniu, sprzedal w listopadzie. Taki przychod, takie koszty, "gielda" wysyla PIT'a, kopia do US (tak jak normalna gielda), Kowalski sie rozlicza i tyle...To serio takie trudne?
Dokladnie i na 99% gieldy chcialy by sie tak dogadac. To takie proste... pit od gieldy - kowalski placi podatek. Kowalski zadowolony, panstwo zadowolone. Brak regulacji, wpierdolmy gieldy na liste knf. Polska dla Polakow

Początkujący
Posty: 154
Rejestracja: 16 lipca 2017
Reputacja: 53
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: prosto988 » czwartek, 29 marca 2018, 16:15

W kwietniu na BB ma być tryb pro z dźwignią. Przecież KNF jakby zobaczył lewar na krypto na polskiej giełdzie to by się zesrał ze strachu. Dlatego szczerze wątpię w to abyśmy zobaczyli bitbay z lewarem jako spółkę zarejestrowaną w polsce. Jeśli mam rację to co wtedy z danymi klientów giełdy. Myślę, że w kwietniu nie będziemy się nudzić bo coś pewnie będzie się działo;)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości