KAS żąda baz danych transakcji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Rozmowny
Posty: 89
Rejestracja: 22 grudnia 2013
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Superkopacz » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:12

Greg0101 pisze: Napiszę jeszcze raz, bo nie zrozumiałeś. Komunikat MF przywołuje konkretne art. ustawy o VAT. W przywołanych przepisach nie ma ani jednego słowa o osobie. Dana czynność podlega opodatkowaniu a nie osoba. W myśl ustawy o VAT sprzedaż krypto to nie sprzedaż jakiegoś towaru, czy prawa majątkowego, tylko świadczenie usługi i to świadczenie podlega opodatkowaniu niezależnie kto będzie je świadczył. Ponieważ przedmiotem tej usługi są waluty więc korzysta się tutaj ze zwolnienia z podatku. Czyli każda osoba korzysta ze zwolnienia z podatku VAT, niezależnie czy jest osobą fizyczną, jednoosobową DG, spółką czy watowcem. A wiedz, że podatek VAT dotyczy również osób fizycznych (np. sprowadzasz sobie jakąś rzecz z Japonii to musisz odprowadzić VAT mimo, że nie jesteś watowcem). Czyli w myśl ustawy o PCC masz przypadek, że zawsze co najmniej jedna strona czynności cywilnoprawnej jest zwolniona z VAT więc nie podlega opodatkowaniu PCC.
sorki ale teraz nie wytrzymałem
to co tu napisałeś jest totalnie oderwane od rzeczywistości nie ma nic wspólnego z prawdą

idąc Twoim tokiem rozumowania:
to np sprzedaż samochodu jest czynnością ovatowaną, zatem jak sprzedajesz prywatnie samochód (bo czynność jest ovatowana to odprowadzasz vat?!, - nie, bo byłoby ovatowane jakbyś nabył od vatowca więc jako nabywca płacisz pcc

to czy coś jest na stawce "zw" 5% 8% czy 23% nie ma absolutnie żadnego znaczenia

jak nie od vatowca kupujesz płacisz pcc bo jest poza vatem - poza wyjątkami z ustawy a praw majątkowych w wyjątkach nie ma
Jak kupujesz coś za granicą od przedsiębiorcy to płacisz vat w Polsce, gdybyś kupował za granicą od osoby prywatnej płaciłbyś PCC

idź proszę do doradcy podatkowego i nie męcz duszy

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 1470
Rejestracja: 29 października 2015
Reputacja: 1135
Reputacja postu: 
26
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Warszawa

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: FlyingAtom » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:24

Kolejna aktualizacja. Zażalenie firmy FlyingAtom na pismo o wydaniu danych klientów. https://bithub.pl/prawo-i-polityka/nieb ... precedens/
Kantor Bitcoin FlyingAtom kupno, sprzedaż, Bitcoin F2F, bitomaty 3% Prowizji lub mniej przy większych wolumenach
Kryptowaluty informacje BitHub.pl Bitcoin, poradnik, wiadomości, blockchain, kryptowaluty
Portfele sprzętowe Trezora, Ledger Nano
FlyingAtom-Facebook

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 3 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: arumi27 » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:37

Panowie według fifo nie mogę uwzględnić kosztów zakupu do czasu póki nie sprzedam ale to jedni po 2 musi to być w tym samym roku podatkowym inaczej sprzedając w nastepnym roku płacimy podatek już od całego przychodu więc ciekawie ..A co jeśli stracilismy btc na spadkach altow , które kupiliśmy ? Jak wówczas uwzglednić koszt z wkładu w te btc skoro ich już fizycznie nie sprzedamy i nie zamkniemy całego obiegu tranzakcji ..

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:40

@arumi27, i wszyscy :!: :!: :!: :!: :!:
Jak macie pytania umieszczajcie je w odpowiednim wątku (https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=28418). W poniedziałek idą do kancelarii, więc czasu już dużo nie ma.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: prap0n » piątek, 6 kwietnia 2018, 21:56

Zeby tylko wszyscy byli tacy transparentni w zakresie podjemowanych dzialan jak @FlyingAtom

Wrzucam pisma do watku:

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Zrodlo: https://bithub.pl/prawo-i-polityka/nieb ... precedens/

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Greg0101 » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:07

Superkopacz pisze: Greg ile razy mamy Ci napisać że nie masz racji?

jeśli krypto to prawo majątkowe to płaci się PCC jeśli to podważymy to nie

to co jest napisane w interpretacji nie ma absolutnie żadnego znaczenia dla Ciebie bo nie jesteś adresatem tej interpretacji, ja mam swoją interpretację że krypto- krypto jest nieopodatkowane i co to zmienia dla pozostałych?

żeby coś było zwolnione z podatku to musi osoba sprzedająca być podatnikiem Vatowcem, tak stanowią przepisy o Vat i koniec. Nie ma odwołania. to że w interpretacji jest napisane coś innego niczego nie zmienia. Porozmawiaj z KAS, z doradcami podatkowymi z jakimiś dobrymi księgowymi to Ci to wyjaśnią. Ja rozmawiałem z KAS i przytaczałem wszelkie argumenty że transakcja kupna jest zwolniona, i za każdym razem dostawałem odpowiedź że ona jest zwolniona jak sprzedający jest Vatowcem, w przeciwnym wypadku transakcja jest poza Vatem. skoro jest poza Vatem to płaci się PCC

a zakupy krypto są zwolnione z vatu w tym znaczeniu że jak zakupujesz z prowizją to od tej prowizji nie płacisz Vatu, wszystko w tym temacie, ale i tak płacisz pcc od tych co kupiłeś bo nie były ovatowane
Mylisz pojęcia. Nie fakt bycia watowcem przez sprzedającego jest tutaj istotny a fakt, że dana czynność polega opodatkowaniu VAT. Sprzedawcą mogła być przecież osoba, która powinna być zarejestowanym watowcem a np. nie zarejestrowała się. Kto jest podatnikiem VAT przeczytaj sobie w ustawie o VAT (art. 15 i art 17). Podatnikiem VAT może być np. osoba fizyczna, wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Nie chce mi się już cytować długich art. ustawy o VAT. Bycie watowcem lub nie bycie nim to nie jest kwestia swobodnego wyboru. Jak ktoś przekroczy obroty 200 tys. zł w roku podatkowym to nie ma wyboru i musi być watowcem przy czym próg 200 tys. pomniejsza się proporcjonalnie jeśli osoba ta rozpoczęła działalność później niż od początku roku. Także jest duże prawdopodobieństwo, że kupując kryptowalutę trafimy na jakąś osobę, która podlega pod definicję "osoba fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą" i zgodnie z ustawą VAT powinna być podatnikiem VAT. Jak ktoś rozpoczął handel w październiku to zamiast progu 200 tys. będzie go obowiązywał próg 50 tys. Art. 17 ustawy o VAT pokazuje jeszcze przypadek kiedy sprzedawcą może być osoba fizyczna nie prowadząca działalności a jeśli nabywca spełnia pewne określone warunki to wtedy też zachodzi konieczność opodatkowania takiej czynności podatkiem VAT.

EDIT
Oczywiście przychodów z kryptowaluty nie wlicza się do obliczenia czy przekroczyło się próg 200 tys. bo przychody te są zwolnione z VAT. Ale to oznacza tym samym, że podatnik (sprzedający kryptowalutę) korzysta ze zwolnienia z VAT czyli jest spełniony warunek z ustawy PCC, że przynajmniej jedna ze stron korzysta ze zwolnienia z VAT.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 kwietnia 2018, 22:22 przez Greg0101, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 43
Rejestracja: 12 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Lukas_z_Pola » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:11

Przeczytał ktoś z Was to pismo?
Toż KAS za niewywiązanie się może najwyżej nałożyć 10.000 zł kary...
Podejrzewam, że tyle BitBay robi na prowizjach w 1 godzinę...

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: resuls » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:12

lesefere pisze: Koledzy czy już wiadomo czy bb udostępnił te dane do kas? Wszyscy marudzą a może nic jeszcze nie udostępnili. Ja po zmianie imagu bb gdzieś w połowie roku nie mam tam w historii większości moich operacji, może oni tego po prostu nie mają?
To jest moja priv wiadomość do BB na FB z godziny 15:56 - do teraz nic nie odpisali.
Więc raczej już nie mam złudzeń.
Obrazek

Początkujący
Posty: 14
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: ETHbstk » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:23

przecież parę stron wcześniej ktoś wrzucał odpowiedź z supportu BB który mówił że żadnych danych nie przekazali i cały czas analizują tę sytuację z prawnikami.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:29

Panowie, kolejna ważna rzecz. Nie wiem czy było to poruszane, mogło mi umknąć. To, że osoby fizyczne mogą rozliczyć się na podstawie wyciągów z giełdy i w razie kontroli taki wyciąg muszą przedstawić, to nie jest najlepsza informacja.
W przypadku polskich giełd o ile wydały/wydadzą dane KAS jest to już mało istotne, o tyle jak ktoś się rozlicza z handlu na zagranicznych już tak.
Chodzi o to, że jeśli ktoś sumiennie się rozliczy w PIT a w razie kontroli przedstawi wyciąg z giełdy to wystawi się jak na talerzu niczym leming. Od każdej transakcji zakupu która jest widoczna na liście wraz z datą, każą zapłacić PCC + odsetki + grzywnę. Nawet nie będą musieli się do zagranicznych giełd zgłaszać, sami im te dane damy. Co jeśli nie przedstawimy wyciągu? Może być jeszcze gorzej, pranie pieniędzy z potencjalną konfiskatą mienia włącznie (o ile sie nie mylę, podawałem ustawę o konfiskatach wcześniej, którą również należało by skonsultować z prawnikami), oraz kary więzienia. Dotyczy to pewnie większych kwot, ale wiele osób może takie mieć.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 73
Rejestracja: 10 grudnia 2017
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Skrilex » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:29

TrekStar pisze: Bunt społeczny, nie płacimy żadnego PCC, to jaka żenada, niech walczą w sądzie z setkami tysięcy ludzi.
Po tym, co mowil wczoraj Pan Mentzen, zdziwie sie mocno, jesli ktoc te PCC oplaci.
prosto988 pisze: Protest w warszawie środowiska tradingowego oraz kryptowalutowego byłby jak złoto-powiedzmy sobie szczerze,tylko to nam zostało.
Moge zalatwic duzo zuzutych opon do palenia, jak by co.

Początkujący
Posty: 24
Rejestracja: 5 kwietnia 2018
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: mm27_ » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:31

ETHbstk pisze: przecież parę stron wcześniej ktoś wrzucał odpowiedź z supportu BB który mówił że żadnych danych nie przekazali i cały czas analizują tę sytuację z prawnikami.
Tylko, że ich odpowiedzi są mgliste. W wiadomości prywatnej słusznie koleś wskazał, że nie mamy info o przekazaniu informacji KASowi.

FlyingAtom pozamiatał...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: _chybaty » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:31

Bitmar pisze:Panowie, kolejna ważna rzecz. Nie wiem czy było to poruszane, mogło mi umknąć. To, że osoby fizyczne mogą rozliczyć się na podstawie wyciągów z giełdy i w razie kontroli taki wyciąg muszą przedstawić, to nie jest najlepsza informacja.
W przypadku polskich giełd o ile wydały/wydadzą dane KAS jest to już mało istotne, o tyle jak ktoś się rozlicza z handlu na zagranicznych już tak.
Chodzi o to, że jeśli ktoś sumiennie się rozliczy w PIT a w razie kontroli przedstawi wyciąg z giełdy to wystawi się jak na talerzu niczym leming. Od każdej transakcji zakupu która jest widoczna na liście wraz z datą, każą zapłacić PCC + odsetki + grzywnę. Nawet nie będą musieli się do zagranicznych giełd zgłaszać, sami im te dane damy. Co jeśli nie przedstawimy wyciągu? Może być jeszcze gorzej, pranie pieniędzy z potencjalną konfiskatą mienia włącznie (o ile sie nie mylę, podawałem ustawę o konfiskatach wcześniej, którą również należało by skonsultować z prawnikami), oraz kary więzienia. Dotyczy to pewnie większych kwot, ale wiele osób może takie mieć.
To zaraz wyjdzie na to ze Ci co nic nie wyplacali powinni nic nie zglaszac i siedziec cicho liczac ze sytuacja sie unormuje.

Oczywiscie mowie o tych co grali na gieldach zagranicznych.
Ostatnio zmieniony piątek, 6 kwietnia 2018, 22:31 przez _chybaty, łącznie zmieniany 1 raz.

spz
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: spz » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:32

Bitmar pisze: Chodzi o to, że jeśli ktoś sumiennie się rozliczy w PIT a w razie kontroli przedstawi wyciąg z giełdy to wystawi się jak na talerzu niczym leming. Od każdej transakcji zakupu która jest widoczna na liście wraz z datą, każą zapłacić PCC + odsetki + grzywnę. Nawet nie będą musieli się do zagranicznych giełd zgłaszać, sami im te dane damy. Co jeśli nie przedstawimy wyciągu? Może być jeszcze gorzej, pranie pieniędzy z potencjalną konfiskatą mienia włącznie (o ile sie nie mylę, podawałem ustawę o konfiskatach wcześniej, którą również należało by skonsultować z prawnikami), oraz kary więzienia. Dotyczy to pewnie większych kwot, ale wiele osób może takie mieć.
Jeżeli do tego czasu sytuacja się nie unormuje to wtedy trzeba będzie zdecydować - ryzykować zapłaceniem PCC, czy 75% podatku od nieujawnionych źródeł dochodu :mrgreen:

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:34

@spz, zgadza się, ale przypadki są różne. Daytraderzy i bociarze mogą mieć tego PCC setki tysięcy jak nie miliony do zapłaty. Może to być dziesiątki razy więcej niż dochodu. Generalnie chodzi, że nasza społeczność przez 5 lat sobie spokojnie nie pośpi.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2057
Rejestracja: 18 listopada 2013
Reputacja: 4795
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: prap0n » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:35

NIe straszcie tymi nieujawnionymi przychodami (75%) bo to skomplikowana sprawa, i zazwyczaj to rusza jak sobie kupisz dom albo samochod i okaze sie ze nie ma zbytnio pokrycia... wzgledem twoich zadeklarowanych dochodow oraz wykonywanych wydatkow.

A jak ktos robi sobie takie zakupy za nieopodatkowana kase no to coz...
Ostatnio zmieniony piątek, 6 kwietnia 2018, 22:35 przez prap0n, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: _chybaty » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:35

spz pisze:
Bitmar pisze: Chodzi o to, że jeśli ktoś sumiennie się rozliczy w PIT a w razie kontroli przedstawi wyciąg z giełdy to wystawi się jak na talerzu niczym leming. Od każdej transakcji zakupu która jest widoczna na liście wraz z datą, każą zapłacić PCC + odsetki + grzywnę. Nawet nie będą musieli się do zagranicznych giełd zgłaszać, sami im te dane damy. Co jeśli nie przedstawimy wyciągu? Może być jeszcze gorzej, pranie pieniędzy z potencjalną konfiskatą mienia włącznie (o ile sie nie mylę, podawałem ustawę o konfiskatach wcześniej, którą również należało by skonsultować z prawnikami), oraz kary więzienia. Dotyczy to pewnie większych kwot, ale wiele osób może takie mieć.
Jeżeli do tego czasu sytuacja się nie unormuje to wtedy trzeba będzie zdecydować - ryzykować zapłaceniem PCC, czy 75% podatku od nieujawnionych źródeł dochodu :mrgreen:
75% jakby dokumentow nie przedstawili podczae kontroli

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:37

@_chybaty, nie, tu raczej nie chodzi o 75% w sytuacji o której piszę, ktoś podatek zapłacił, ale nie może udowodnić skąd wziął kasę = pranie kasy i konsekwencje potencjalnie gorsze, niż 75%.

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: resuls » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:39

ETHbstk pisze: przecież parę stron wcześniej ktoś wrzucał odpowiedź z supportu BB który mówił że żadnych danych nie przekazali i cały czas analizują tę sytuację z prawnikami.
Tak, ale tam pisali, że nie przekazali żadnym nieuprawnionym instytucjom, a ja pytałem o uprawnione jak KAS/US/prokuratura itd.

spz
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: spz » piątek, 6 kwietnia 2018, 22:45

prap0n pisze: Nawet jak sprzedasz btc na gieldzie krypto to juz masz zrodlo i dokument i wiekszosci przypadkow bedzie ok.
Przeczytaj dokładnie o czym piszemy. Jak nie chcesz pokazywać wyciągów (bo się boisz PCC) to wtedy mogą zakwestionować cały dochód i zabrać 75%.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości