KAS żąda baz danych transakcji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: topnetdeal » środa, 4 kwietnia 2018, 21:48

Bitmar pisze:
topnetdeal pisze: dostarczenie Użytkownikom zestawienia transakcji wykazując w nich, że jednak giełda była jedną ze stron transakcji
Czy ty myślisz nad tym co piszesz? Gdyby tak BB zrobił, to przy takiej skali skończyło by się to dla nich długoletnim więzieniem. To tak jakby Allegro przyznało teraz, że miliony transakcji użytkowników to były ich transakcje i oni nie wystawili za nie faktur i paragonów :evil:
No i dochodzimy do wspólnego stanowiska, a to potwierdza tylko moje przypuszczenia : giełdy walczą o swoje, chociażby kosztem użytkowników. EOT.

PS. Allegro przynajmniej wysyła nam dane kontrahenta, tak że wiemy czy PCC jest należne, czy nie. Giełdy zarabiają krocie jak twierdzą na "nic nie robieniu".
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 21:51 przez topnetdeal, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 41
Rejestracja: 24 września 2017
Reputacja: -24
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: depresjonista » środa, 4 kwietnia 2018, 21:48

Henzetai pisze:Im dalej zagłębiamy się w ten temat tym bardziej rozważam zawiązanie sznura konopnego i skończenia z tym wszystkim. Nie wiadomo jak to rozliczyć. Potem niby już są jakieś wskazówki ale nagle wchodzi liczenie według formuły FIFO. Teraz jakieś PCC, które jest dla mnie czarną magią i informacje do jego wyliczenia też nie wiadomo skąd wziąć... I na cholerę było mi kupować te tysięczne części bitka z ciekawości aby zobaczyć jak to działa? Wrzuciłem w to parę groszy, wyciągnąłem jeszcze mniej a teraz nie wiadomo ile kasy będę musiał płacić jak US się obudzi i zacznie dokładne kontrole. Nic tylko sobie w łeb strzelić.
kolego nie warto mimo tego ze ja tez ale ja juz wiem ze nie dam sie jesli czeba bedje meczennikem ale ja sie tak nie da

Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 7 lutego 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: dawidgut » środa, 4 kwietnia 2018, 21:57

wogóle skąd my mamy wiedzieć czy kupujemy od obywatela/rezydenta Polski przecież na polskich giełdach może się zarejestrować niepolak. W drugą stronę też to działa jeśli handlujemy na giełdzie zarejestrowanej nie w Polsce też możemy trafić na polaka.... paraanoja

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 21:58

topnetdeal pisze: No i dochodzimy do wspólnego stanowiska, a to potwierdza tylko moje przypuszczenia : giełdy walczą o swoje, chociażby kosztem użytkowników. EOT.
Podam Ci inny przykład bo widzę, że dalej nie zrozumiesz. Jeśli BB oznajmiłoby, że oni byli stroną transakcji to tak jakbyś Ty założył DG i sprzedawał coś na czarno, nie płacąc podatków i nie wystawiając faktur. Rozumiesz teraz? Kolejna rzecz to poświadczyliby nieprawdę, bo oni nigdy nie byli stroną transakcji. Co najwyżej można mieć żal, że nie napisali poradnika jak rozliczać się z handlu u nich na giełdzie. Mogli wynająć najlepszą kancelarię w kraju i zrobić to bardzo porządnie.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: topnetdeal » środa, 4 kwietnia 2018, 22:01

Napisałem "byli stroną transakcji", ale może chodzić o pośrednictwo i ujawnienie dokładnych danych uczestników wymiany.
To przecież nie zagraża w żaden sposób giełdzie, a daje bardzo "mocne" narzędzie do poprawnego rozliczenia się z US.

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 22:06

dawidgut pisze: wogóle skąd my mamy wiedzieć czy kupujemy od obywatela/rezydenta Polski
Dokładnie tak. Możemy kupić od obcokrajowca albo od płatnika VAT. Tego nigdy nie wiemy, wie tylko giełda. Pewnie taką linię obrony ma na myśli dr Sławomir Mentzen.

Kolejny absurd. Wystawiając np. 1BTC na giełdzie może się nam zrobić nawet i 100 transakcji po 0.01BTC od rożnych osób. Rzadko kiedy schodzi cała oferta od razu. Zatem zgodnie z prawem powinniśmy w takim przypadku wypełnić zapewne 100 druków PCC-3.

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
@topnetdeal, biorąc pod uwagę co napisałem wyżej i fakt, że niektórzy wykonali po 1000 transakcji których w rzeczywistości mogło być i 100 000, to nawet jak giełda poda Ci kontrahentów to biurokracja może być niemożliwa fizycznie do wypełnienia.

Początkujący
Posty: 56
Rejestracja: 7 lutego 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: dawidgut » środa, 4 kwietnia 2018, 22:11

100000 druków pcc-3 to koszty druku będą sumą niemarginalną dla zwykłego kowalskiego :shock:

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: topnetdeal » środa, 4 kwietnia 2018, 22:11

@Bitmar - ale zarabiają takie kwoty, że stać ich na software'owe przygotowanie zestawienie obejmującego informacje : X transakcji na kwotę x,xx zwolnionych z PCC, Y transakcji na kwotę x,xx podlegające opodatkowaniu PCC. Może nie tak jak to widzi MF, ale kwota podatku PCC do zapłaty identyczna co przy składaniu setek, czy tysięcy deklaracji oddzielnie, tutaj byłoby tylko 365 rocznie przy aktywnym non-stop tradingu.
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 22:13 przez topnetdeal, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Andżej » środa, 4 kwietnia 2018, 22:12

Jeśli akcja z PCC jest prawdziwa, czyli od KAŻDEJ transakcji zakupu, to w chwili obecnej należało by złożyć x (gdzie x to ilość transakcji zakupu) druków PCC-3 + do tego x czynnych żalów . US utonie w papierach :lol:

A czy jest jakaś kwota poniżej której nie trzeba by składać PCC? Bo powiem szczerze, że kupowałem za "gówniane" kwoty rzędu 2-300 zł czyli w świetle 1% PCC to musiałbym zapłacić od 0,02 zł do 3 zł (całościowo to zbierze się tego do 150 zł ). Czyli papierologia fest, a musieliby to sprawdzać, a pod każde PCC warto by chyba było załączyć potwierdzenie transakcji z giełdy (z wyciągu z giełdy?). Czyli totalna papierologia z kosmosu.

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Greg0101 » środa, 4 kwietnia 2018, 22:14

Art. 9. pod. cyw.
Czynności cywilnoprawne zwolnione od podatku
Zwalnia się od podatku następujące czynności cywilnoprawne:
1) sprzedaż walut obcych;
:
9)sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:
c) dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,


A jak te przepisy mają się do tego, ze Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Japonii? Czy to nie jest już waluta obca albo obcy instrument finansowy skoro jest prawnie uznany w Japonii a także wykorzystywany na giełdach towarowych w USA?

Wyrok TSUE z 2015r. jaki przywołuje MF w swojej dzisiejszej publikacji (patrz przypis [18] publikacji MF) orzekał, że kryptowaluty należy traktować jak waluty http://www.rp.pl/VAT/311029988-Kupno-i- ... ci-UE.html . MF przychyla się do wyroku TSUE i zwalnia obrót kryptowalutami z VAT a jednocześnie w sprawie podatku PCC i PIT twierdzi, że kryptowaluty to nie waluty. Normalnie jakieś rozdwojenie jaźni ich opanowało czy co? Jak jedna rzecz może jednocześnie być walutą i nie być walutą?

EDIT:
A i jeszcze jedno. Skoro kryptowaluta to prawo majątkowe to kiedy kupujący staje się właścicielem tego prawa? Normalnie dzieje się to chyba w momencie otrzymania tego prawa do wyłącznej dyspozycji a kiedy ja otrzymuję moją kryptowalutę, którą mogę zarządzać i od kogo? Czy dostaję ją od sprzedającego czy od giełdy? Gdzie jest w ogóle napisane, że mam prawo do TEGO bitcoina? Właścicielem Bitcoina jest ta osoba, która zna klucz prywatny a ja sorry ale nie znam klucza prywatnego portfela giełdy więc jaki ze mnie właściciel tego prawa?
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 22:26 przez Greg0101, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 168
Rejestracja: 9 grudnia 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: wijtek » środa, 4 kwietnia 2018, 22:15

bitmon pisze:
Pozostaje modlić się aby powstały usługi w Szwajcarii czy Lichtenstein, które pozwolą holderom spokojnie bez nerwów wypłacić 70% zysku z krypto a może więcej.
Moze projekcik lapo.io cos zmieni. Maja wlasnie miec w Szwajcarii siedzibe lub Lichensteinie. I wlasnie do ePlatformy ma byc jakis LAPO BANK. Nie wiem jak to dokladnie ma dzialac i wspomne ze to dopiero ICO. Moze taka platforma bedzie lepsza od "sprzedawczykow" xD.

Obrazek

Obrazek

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 15 maja 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xrk014 » środa, 4 kwietnia 2018, 22:19

Witam

Nóż się w kieszeni otwiera.
Przed Świętami odwiedziłem US. Sytuacja jakich wiele opisanych: trzy Panie siedzące w pokoju referenta ds. pitów (nawet już dobrze nie pamiętam co było napisane na tabliczce - z okienka pokierowano mnie do tego konkretnego pokoju w celu uzyskania odp.) na pyt o kwestię rozliczania wydobytych kryptowalut, łypały tylko na siebie ze strachem w oczach. Któraś w końcu wyjąkała żeby dzwonić na infolinię. :roll:

Dzwonię na infolinię, metodą na głupa przedstawiam sprawę, w odpowiedzi dowiaduję się o prawach majątkowych (o czym już mniej więcej wiedziałem), odpowiednich polach do wypełnienia. Pytam czy biorąc pod uwagę niekorzystny dla mnie przypadek:
- wkład 0 zł (wykopane krypto, pomijam koszty sprzętu, energii elektrycznej itd. - babeczka nie wiedziała czy mogę w jakiś sposób to odliczyć nie mając DG itd.)
- przychód 1000 zł

1000 zł minus 0 zł = 1000 zł i od tej kwoty płacę podatek ? Odp.: "Tak, dokładnie, tak to wygląda"

Siadam dzisiaj do pita, z w miarę spokojną głową i myślą "trudno, odwalę to, zapłacę i po sprawie" a tu trafia mi się news o stanowisku MF i podatku PCC. I znowu nie wiem co i jak wypełniać.

Już zaczynam żałować, że wrzuciłem w tym roku kasę na giełdę i robiłem operacje.
Współczuję osobom, które siedzą w tym dłużej i bardziej.

spz
Początkujący
Posty: 51
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 13
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: spz » środa, 4 kwietnia 2018, 22:22

Czy ktoś ogarnięty może wyjaśnić, czy konieczne jest płacenie PCC jeśli mam DG i jestem płatnikiem VAT?

Admin
Awatar użytkownika
Posty: 10321
Rejestracja: 13 sierpnia 2011
Reputacja: 5182
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Bitmar » środa, 4 kwietnia 2018, 22:23

Greg0101 pisze: A jak te przepisy mają się do tego, ze Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Japonii?
Tak samo jak to, że w Korei Północnej marihuana jest legalna a u nas nie.
xrk014 pisze: a tu trafia mi się news o stanowisku MF i podatku PCC. I znowu nie wiem co i jak wypełniać.
Nic się nie zmienia w przypadku PIT. Będziesz musiał tylko donieść na siebie do US, pisać czynny żal, zapłacić zaległy podatek z odsetkami i modlić się, by kary nie dowalili.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: topnetdeal » środa, 4 kwietnia 2018, 22:26

@xrk014 :

Ad.1 PCC płacisz od czynności cywilno-prawnej, od wytworzenia, czyli wydobycia kryptowalut nie jest należny.

Ad.2 Jeśli są koszty związane z wydobyciem kryptowalut (zakup sprzętu), udokumentowane fakturą lub rachunkiem, to wrzuciłbym w koszty (to moja opinia).

Początkujący
Posty: 77
Rejestracja: 20 października 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: resuls » środa, 4 kwietnia 2018, 22:27

Kolejny cytat z tego czegoś:
"Podatek od towarów i usług (VAT)
Działalność w zakresie kupna i sprzedaży tzw. kryptowalut podlega opodatkowaniu VAT jako odpłatne świadczenie usług [18]. Dla celów VAT pojęcie walut używanych jako prawny środek płatniczy obejmuje również tzw. kryptowalutę [19]."

Czyli krypto już podciągnęli pod prawny środek płatniczy? :shock:

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 4 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Andżej » środa, 4 kwietnia 2018, 22:30

Bitmar pisze:
Greg0101 pisze: A jak te przepisy mają się do tego, ze Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Japonii?
Tak samo jak to, że w Korei Północnej marihuana jest legalna a u nas nie.
xrk014 pisze: a tu trafia mi się news o stanowisku MF i podatku PCC. I znowu nie wiem co i jak wypełniać.
Nic się nie zmienia w przypadku PIT. Będziesz musiał tylko donieść na siebie do US, pisać czynny żal, zapłacić zaległy podatek z odsetkami i modlić się, by kary nie dowalili.
@Bitmar grzebałem po necie, ale nie znalazłem - czy jest jakaś minimalna kwota podatku PCC? Bo u mnie kwoty (tego podatku PCC) będą rzędu 0,02 zł - 3 zł. Czyli śmiech na sali jeśli chodzi o wypełnianie druków pod to.
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 22:31 przez Andżej, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: TrekStar » środa, 4 kwietnia 2018, 22:30

Rozegrali nas po całości, tak umiera branża krypto w Polsce. Ktoś mi tylko wytłumaczy, czy jako os. fizyczna mogę wliczyć zakup krypto z historii jak koszt czy to jest be, i jak sprzedałem btc 5x po 10 tys mimo, że między sprzedażą kupowałem to musze zapłacić podatek od 50 tys.? :D

Początkujący
Posty: 107
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: 30
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Greg0101 » środa, 4 kwietnia 2018, 22:34

Bitmar pisze:
Greg0101 pisze: A jak te przepisy mają się do tego, ze Bitcoin jest prawnym środkiem płatniczym w Japonii?
Tak samo jak to, że w Korei Północnej marihuana jest legalna a u nas nie.
Nie doczytałeś chyba mojej wypowiedzi do końca. Nasze prawo zwalnia z PCC czynności sprzedaży walut obcych a Bitcoin jest obcą walutą.
Ostatnio zmieniony środa, 4 kwietnia 2018, 22:37 przez Greg0101, łącznie zmieniany 1 raz.

Wygadany
Awatar użytkownika
Posty: 483
Rejestracja: 12 kwietnia 2013
Reputacja: 72
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: mnemonick » środa, 4 kwietnia 2018, 22:35

Nawet coindesk o tym nie pisze. Jesteśmy totalnie niczym i nikim. Tyle w temacie.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości