KAS żąda baz danych transakcji

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: redlumek » czwartek, 29 marca 2018, 13:40

Imho opracowanie tych danych będzie droższe niż kara.

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: rycho » czwartek, 29 marca 2018, 13:40

rav3n_pl pisze: Może usery zrzucą się na te 10k kary i baza danych ulegnie nieodwracalnemu uszkodzeniu a kopie zaszyfrowaniu przez malware? XD
@rav3n_pl Kocham Cię... to gdzie ta zrzutka?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 13:40

A ktos mi moze wytlumaczyc ostatni punkt? Czy na gieldach krypto wymiana polega na przerzucaniu srodkow z jednego portfela krypto na inny?

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 219
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: becometa » czwartek, 29 marca 2018, 13:50

@domator, byłbyś w stanie podać bardziej szczegółowe źródło tych zdjęć?
Mam profil BTCDuke w "zakładkach" i tam takich zdjęć nikt nie publikował.

@RafaelGrey, dzięki!
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 14:01 przez becometa, łącznie zmieniany 1 raz.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: RafaelGrey » czwartek, 29 marca 2018, 13:56

Kilka słów od dr.Metzena

Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 14:11 przez RafaelGrey, łącznie zmieniany 1 raz.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 14:00

firence pisze: Kara do 10 tys. zł ? Dobrze czytam? :lol:
Dobrze czytasz kaara to 10 000PLN :D...

ale jeste jeszcze taki kwiatek że moga zbierać dane firm itp ale nie widze tam osób fizycznych dlatego uzasadnienie jest bez sensu do osób fizycznych wg. mnie.
Osoba prawna
Pojęcie osoby prawnej definiuje Kodeks cywilny, który stanowi, że osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Na podstawie tej definicji można wskazać jednostki, które osobowość prawną mają:

spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
spółki akcyjne
spółki europejskie
banki
spółdzielnie
przedsiębiorstwa państwowe
jednostki samorządu terytorialnego
fundacje
uczelnie wyższe
kościoły
stowarzyszenia
związki zawodowe
partie polityczne
https://6krokow.pl/czym-sie-rozni-osoba ... y-prawnej/

Wiec jakim batem chca wszystkich użytkowników skoro nie moga chcieć : ) chyba ?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 5287
Rejestracja: 4 marca 2013
Reputacja: 2589
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: domator » czwartek, 29 marca 2018, 14:04

@becometa,
Szukam i nie moge znalezc :-) - pokazalo mi sie na wallu kogos, kogo znam.
Znalazlem tylko te sama informacje tutaj:
https://kryptowaluty.org.pl/aktualnosci ... 5l1m3ufj21
***** *** i konfederacje i kukiza
ONR to organizacja faszystowska
Ordo Iuris to finansowani przez Kreml fundamentaliści

BitFilar - kryptoemerytura.
quark.house - Twój własny, stacjonarny kantor krypto.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 219
Rejestracja: 18 listopada 2017
Reputacja: 245
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: becometa » czwartek, 29 marca 2018, 14:07

@domator, tę informację dodałem tam dzięki Tobie dlatego dopytywałem się o źrodło źródła :lol:
3 posty wyżej wrzucił już inny użytkownik
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 14:08 przez becometa, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: japu » czwartek, 29 marca 2018, 14:07

xbladexx pisze: le jeste jeszcze taki kwiatek że moga zbierać dane firm itp ale nie widze tam osób fizycznych
Przeczytaj uwaznie, tam jest wymienione OD KOGO moga zbierac dane, a nie czyje dane.

Oficjalny przedstawiciel projektu
Awatar użytkownika
Posty: 246
Rejestracja: 4 maja 2015
Reputacja: 158
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: InPay » czwartek, 29 marca 2018, 14:12

FlyingAtom pisze: ak dla mnie wpisy @inpay, Lech Wilczyński często wywołują "chorą głównoburzę", ostatnio 1 osobie zablokowali przelewy na lini alior bank --> inpay, a on napisał na bitcoin polska że alior blokuje wszystkie przelewy na giełdy (czy/i do kantorów) co nie było prawdą.
@FylingAtom liczę na przeprosiny w tym wątku

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 14:13

japu pisze:
xbladexx pisze: le jeste jeszcze taki kwiatek że moga zbierać dane firm itp ale nie widze tam osób fizycznych
Przeczytaj uwaznie, tam jest wymienione OD KOGO moga zbierac dane, a nie czyje dane.
Racja.
Nigzie nie ma ze kare 10 000 pln moga sobie powtarzać w nieskończoność.
Jak to bylo nie można wielokrotnie karać za to samo czyli np. utratę bazy danych.
Straży miejskiej czesto sie takie awarie zdarzają !!!
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 marca 2018, 14:16 przez xbladexx, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
9
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 29 marca 2018, 14:16

Jako PSB jesteśmy za racjonalnymi regulacjami rynku i rozumiemy konieczność podejmowania tego typu działań przez państwo.
:shock:

d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 19
Reputacja postu: 
6
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: rycho » czwartek, 29 marca 2018, 14:17

Sławomir Mentzen na facebooku:
Załączone pismo trafiło dziś do jednej z polskich giełd kryptowalut. Skarbówka żąda w nim wielu danych za okres 2016-2017. Jeżeli któraś giełda kryptowalut przechowuje takie informacje, to ma oczywiście obowiązek przekazać je skarbówce. Jeżeli jednak giełda tych informacji nie przechowuje, to siłą rzeczy nie może ich przekazać.

No dobrze, a czy giełdy miały obowiązek przechowywania tego typu danych? Jeżeli tak, to na jakiej podstawie?

Na pewno nie na podstawie ustawy o przeciwdziałaniu prania pieniędzy i finansowania terroryzmu. Giełdy kryptowalut w tym okresie pod nią z pewnością nie podlegały.

To może na podstawie ustawy o rachunkowości? Podlegające pod nią firmy muszą przechowywać dowody księgowe - faktury, rachunki, noty księgowe etc. Ale giełdy nie wystawiają faktur.

Czy giełda ma obowiązek posiadania spisu klientów? Nie. Na ten przykład kino nie wie komu wyświetla film a piekarz nie wie komu sprzedaje bułki.

Czy giełda ma obowiązek posiadania rejestru transakcji swoich klientów? Też nie. Giełda jedynie umożliwia zawieranie transakcji swoim klientom. Można porównać ją do centrum handlowego albo bazaru, gdzie dochodzi do najróżniejszych transakcji. Giełda nie musi wiedzieć kto komu i co sprzedał. A jeżeli wie, to może a nawet powinna takie informacje usuwać.

Podobnie giełda nie ma obowiązku przechowywania historii wpłat i wypłat swoich klientów. Mówię o transakcjach kryptowalutowych, transakcje za pomocą kont bankowych oczywiście są przechowywane. Giełdy nie miały też obowiązku weryfikowania swoich klientów. A jeżeli już ich zweryfikowały, to nie miały obowiązku przechowywania tych danych. Nie bez powodu w giełdy kryptowalut zostały dodane teraz do ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy.

Dlatego byłoby bardzo miło, gdyby giełdy po konsultacjach z prawnikami, dobrze zastanowiły się, jakie informacje przechowują, jakie mają obowiązek przechowywać oraz które informacje musza udostępnić skarbówce.

A wszystkim innym użytkownikom kryptowalut muszę udzielić jeszcze raz tej samej rady: uciekajcie z polskich giełd kryptowalut. Przenoście się na zagraniczne giełdy, im dalej od Polski tym lepiej.
Jak już robisz pastę to dodaj odpowiedni tag i/lub link do źródła.
Tag quote dorobiony. rav3n_pl

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Sokon » czwartek, 29 marca 2018, 14:17

No i drżą teraz Ci którzy za 2016 nie zapłacili dochodówki...

Skarbowy napisał, że może być zarówno wersja papierowa jak i elektroniczna. Zabawne by było jakby wszystkie zobligowane firmy wysłały im te dane w formie papierowej - już widzę te busy zapakowane stosami wydruków i urzędników przepisujących "z palca" do systemu adresy potrfeli kryptowalutowych :lol:

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: FortiDude » czwartek, 29 marca 2018, 14:20

@rycho nie do końca. Giełdy wymagają weryfikacji konta, obracają pieniędzmi itp. Choćby nie wiem jak byście nie kombinowali to muszą trzymać takie dane. Choćby historie ich kont bankowych - tam jest jasno widoczne kto, kiedy i ile wpłącił / wypłacił.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 309
Rejestracja: 19 marca 2016
Reputacja: 35
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: dr_hash » czwartek, 29 marca 2018, 14:25

Sokon pisze: urzędników przepisujących "z palca" do systemu adresy potrfeli kryptowalutowych
Tego nikt nie robi. Wrzuca się na skaner papier nawet kilkaset stron, robi OCR i kopiuje do exela. Robiliśmy to tysiące razy, tysiące stron. Ale są sposoby uniemożliwić zrobienie OCRa oczywiście i kto więcej może na tym ugrać to tak robi :)
Jak ktoś ma to robić z palca to liczy się pi razy oko, albo prokurator stwierdzi ze jest błąd albo nie(zależy jak sam się przyłoży).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: Wymazywanie » czwartek, 29 marca 2018, 14:34

@FortiDude, Zastanów się lepiej co piszesz i czy naprawdę coś wiesz, dr Mentzen raczej lepiej zna prawo niż Ty.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 79
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: beter2 » czwartek, 29 marca 2018, 14:35

Jak ktoś zarobił na wymianie 500 zł i nie wpisze tego w PIT za 2017 to co już ma przerąbane a co z kwotą wolną od podatku?

Tak w ogóle to jak giełda "wyda" moje dane i transakcje, że przelałem np. BTC na inną giełdę to będą mnie ciągać z wyjaśnieniami gdzie to wypłaciłem albo za co płaciłem bo wg. nich to mogłem sobie AK-47 kupić.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: xbladexx » czwartek, 29 marca 2018, 14:47

beter2 pisze: Tak w ogóle to jak giełda "wyda" moje dane i transakcje, że przelałem np. BTC na inną giełdę to będą mnie ciągać z wyjaśnieniami gdzie to wypłaciłem albo za co płaciłem bo wg. nich to mogłem sobie AK-47 kupić.
Nie oglądałeś przesłuchań komisji ?
"nie pamietam" "nie przypominam sobie" "nie kojarzę" "dawno temu i nic nie pamietam" "nie jest mi znane"

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

KAS żąda baz danych transakcji

Postautor: RafaelGrey » czwartek, 29 marca 2018, 14:49

@xbladexx to chyba dotyczy tylko tych z góry, szaraczki takich odpowiedzi udzielać nie mogą lub są równoznaczne z przyznaniem się :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 3 gości