Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: drkn » środa, 14 marca 2018, 21:26

Cześć. No właśnie - prowadzę DG jako vatowiec. Jako dodatek do działalności mam kilka koparek złożonych z części, na które dostałem FV23%. Od utworzonych środków trwałych nie został odliczony VAT, ze względu, że dochód jest opodatkowany wyłącznie PIT i zwolniony z VAT. No i teraz - rozważam sprzedaż koparek i pytanie za 100 pkt - jak to rozliczyć. Sprzedaż koparki na FV VAT zw, 23%, który dodatkowo muszę doliczyć i odporowadzić do US? Ktoś się orientuje?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 582
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 144
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: FortiDude » środa, 14 marca 2018, 21:49

Rozliczasz jak każdy inny sprzedany środek trwały. Księgową masz czy sam to robisz?

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 14 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: drkn » środa, 14 marca 2018, 22:13

Mam księgową - twierdzi, że 23% VAT co wydaje mi się mega dziwne. Thx - jeżeli to nie ma nic wspólnego z przeznaczeniem (crypto), to do zamknięcia i podrążę temat.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: redlumek » czwartek, 15 marca 2018, 17:47

Sprzedajesz z pełną stawką. Nie ma znaczenia że nie odliczyleś VATu.
Identyczna sytuacja jest np z samochodem osobowym. Kupując go z VAT możesz odliczyć 50% z VAT jaki zapłaciłeś, zaś jak go sprzedajesz musisz doliczyć normalnie 23% VAT.
Niestety takie mamy prawo.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: Zagłoba » czwartek, 15 marca 2018, 20:09

Popatrz tutaj

http://www.vat.pl/sprzedaz_firmowego_sa ... e_2751.php

Wychodzi na to, że jeżeli koparkę używałeś krócej niż 5 lat, to możesz za niewykorzystane lata skorygować VAT i odliczyć tą część, której nie mogłeś odliczyć na początku.
To trochę poprawi bilans VAT przy jej sprzedaży.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: Zagłoba » środa, 19 września 2018, 15:23

Stoję teraz przed tym samym pytaniem - jak rozliczyć sprzedaż koparki.
Wcześniej sam podlinkowałem artykuł z samochodem firmowym, ale jednak sytuacja jest inna, bo do samochodu są specjalne przepisy w ustawie o VAT (Art. 90b).
W przypadku pozostałych towarów już nie jest tak łatwo, to w zasadzie cała reszta przepisów jest tak napisana, że nie wiem jak do tego podejść.

Załóżmy, że koparka kosztowała 30.000 zł brutto, z czego VAT wynosił 6.900 zł.
Koparka jest środkiem trwałym.
Wartością początkową jest w tym przypadku kwota brutto, a VAT jest nieodliczany.

Sprzedaję koparkę za 10.000 zł brutto, w tym jest VAT 23%.

Koparka była użytkowana 12 miesięcy, zamortyzowano 1/5 jej wartości, czyli 6000 zł brutto.

I teraz pytanie, co zrobić z pozostałymi 24.000 zł.
Czy zaliczyć je w koszty w tej wartości jednorazowo ?
A może zaliczyć w koszty, ale bez VAT.
Tylko, bez jakiej wartości VAT ? Też bez 1/5 VAT, a resztę, czyli 4/5 VAT wrzucić do deklaracji VAT jako naliczony ?

Czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie i potrafi pomóc ?
Nie mam księgowej....

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: redlumek » środa, 19 września 2018, 20:39

Jak rozumiem jesteś VATowcem, a koparki to twoja dodatkowa działaność. Jeśli od koparki nie odliczyłes vatu (bo nie mogłeś) to powinieneś amortyzować od kwoty brutto. Teraz jak sprzedaż za 10000 plus vat to te 10000 jest twoim przychodem, zaś niezamortyzowana wartość koparki jest twoim kosztem.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: Zagłoba » środa, 19 września 2018, 20:49

Z punktu widzenia podatku dochodowego sprawa wydaje się jasna.
Zamieszczę potwierdzenie tego co piszesz:
https://ksiegowosc.infor.pl/porady-praw ... alego.html

Oczywiście pojawia się tutaj kolejne pytanie - powstanie koszt, ale jakim dokumentem go zaksięgować w PKPIR?
Wiem tylko, że w kolumnie 13 - pozostałe wydatki.

Gorzej z VATem.
Bo nie wiem jak mam postąpić z tym VATem, którego nie odliczyłem przy zakupie, a który za to teraz naliczyłem przy sprzedaży.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: redlumek » czwartek, 20 września 2018, 10:09

Ja bym od kwoty zakupu brutto odliczył wszelkie odpisy amortyzacyjne i zaksięgował różnice jako koszt w kolumnie 13 ( jako umorzenie środka trwałego). Zaś sprzedaż środka trwałego w kolumnie 8 pozostałe przychody w kwocie netto.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: Zagłoba » czwartek, 20 września 2018, 12:48

Zdaje się, że przy koparkach o wartości ponad 15k zł sytuacja wygląda podobnie do samochodów.
https://www.infakt.pl/blog-ksiegowy/okres-korekty-vat/

Czyli jest 5 lat od zakupu na odzyskanie VAT, przy czym w każdym miesiącu tracimy 1/60 tego VAT.
A to co "odzyskamy" trzeba wykazać w najbliższej deklaracji w pozycji D.3 pole 47 z "plusem".

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: redlumek » czwartek, 20 września 2018, 18:33

Nie. To jest wogole inna sytuacja. Tam kupujesz coś z VAT i go odliczasz. A potem zmieniasz przeznaczenie środka trwalego. W twoim przypadku nie miałeś prawa do odliczenia i go nie odliczyłes. Abyś mógł odliczyć tamten podatek to byś musiał teraz przeznaczyć koparki na działaność opodatkowaną i dopiero wtedy je sprzedać. Tylko co można robić koparkami aby wejść w sprzedaż opodatkowaną?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenie sprzedaży ... koparki

Postautor: Zagłoba » czwartek, 20 września 2018, 18:42

W tym artykule jest takie coś:
Z zmianą przeznaczenia mamy do czynienia w przypadku, gdy zakupiony towar od którego został odliczony VAT, zostaną przeznaczone do czynności mieszanych (opodatkowanych i zwolnionych z VAT) oraz do czynności zwolnionych z VAT lub odwrotnie. Warto zaznaczyć, że do takiej sytuacji dochodzi zarówno gdy dokonujemy zmiany profilu działalności, powrotu do zwolnienia lub rozliczania VAT oraz w przypadku sprzedaży składnika majątku od zakupu którego odliczyliśmy VAT bez naliczania go przy sprzedaży.
Tu jest akurat przypadek odwrotny, czyli sprzedaż bez VAT, a zakup odliczony.
Ale na moją głowę to chyba nie ma znaczenia i może być też odwrotna sytuacja, czyli tak jak przy koparce.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości