Strata z wymian krypto

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: Barragol » czwartek, 22 lutego 2018, 03:14

W USA od tego roku już w przepisach prawa jest obowiązkowy podatek od wymiany krypto-krypto, ale tam ogólnie sprawa jest o tyle dobra że tam stratę normalnie odejmuje się od zysku w całości, nie można płacić podatku kiedy nie mamy zysku po całym roku obrotu. A jak jest w Polsce? Jedyne co znalazłem to że dla gry na giełdzie występuje rozliczenie całoroczne - suma zysków i strat, dodatkowo można również rozliczyć 50% strat ze stratnego roku przez kolejne 5 lat. Ale giełda to giełda, krypto swoją drogą, ma ktoś informacje na ten temat?

Przykładowa sytuacja (wszystko w jednym roku podatkowym):

kupuję 1btc za 50tys
sprzedaję 1btc za 60tys
kupuję 1btc za 60tys
sprzedaję 1btc za 50tys

W Polsce płacę podatek czy nie? W USA nie.

Innymi słowy, czy rozliczamy się całorocznie czy każdą wymianę osobno? Dodam że sam fakt pojawiającego się w interpretacjach stwierdzenia że obowiązek podatkowy występuje przy każdej wymianie krypto-krypto (przy działalności) wcale nie znaczy że nie robimy rozliczenia całorocznego. Oznacza on tylko tyle, że musimy zapłacić podatek po całym roku nawet jeśli nie zrobiliśmy wymiany na fiaty.

Jeśli całorocznie to znacząco ułatwia sprawę, nie trzeba wtedy patrzeć na cenę w dolarach/złotówkach przy każdej wymianie, będą nas wtedy interesować jedynie wartość naszych walut w fiatach w ostatnich wymianach z poprzedniego roku i ostatnich wymianach aktualnego roku.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: Zagłoba » czwartek, 22 lutego 2018, 12:34

Przy działalności księgujesz sprzedaż i kupno walut jak towary handlowe, więc gdy osiągniesz stratę, nie płacisz od niej podatku.
Poza działalnością nie umiem się wypowiedzieć.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: Barragol » czwartek, 22 lutego 2018, 13:30

Zagłoba pisze: Przy działalności księgujesz sprzedaż i kupno walut jak towary handlowe, więc gdy osiągniesz stratę, nie płacisz od niej podatku.
To wcale nie odpowiada na moje pytanie. Chodzi mi o to czy po całym roku działalności płacę podatek od różnicy przychody - straty jeśli jest większa od 0 czy może płacę podatek od każdej wygranej wymiany a przegrane to mój problem.

Początkujący
Posty: 462
Rejestracja: 2 stycznia 2018
Reputacja: 150
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: emdecha » czwartek, 22 lutego 2018, 23:22

Dołączam się do pytania kolegi.
Jeszcze chciałbym się dowiedzieć coś jeszcze, np. wpłacę 10 000 zł, ugram z tego 100 000 zł, wypłacę w ciągu roku 50 000 zł, resztę zostawię w krypto, to w picie mam rozliczać się z 50 k zł czy też może ze 100 k zł?

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: Barragol » czwartek, 22 lutego 2018, 23:40

emdecha pisze:Dołączam się do pytania kolegi.
Jeszcze chciałbym się dowiedzieć coś jeszcze, np. wpłacę 10 000 zł, ugram z tego 100 000 zł, wypłacę w ciągu roku 50 000 zł, resztę zostawię w krypto, to w picie mam rozliczać się z 50 k zł czy też może ze 100 k zł?
Na ten moment to wygląda tak że w działalności musiałbyś ze 100k, a osoba fizyczna z 50k, ale to tylko indywidualne interpretacje podatkowe więc nic pewnego.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: Zagłoba » piątek, 23 lutego 2018, 11:45

Barragol pisze:
Zagłoba pisze: Przy działalności księgujesz sprzedaż i kupno walut jak towary handlowe, więc gdy osiągniesz stratę, nie płacisz od niej podatku.
To wcale nie odpowiada na moje pytanie. Chodzi mi o to czy po całym roku działalności płacę podatek od różnicy przychody - straty jeśli jest większa od 0 czy może płacę podatek od każdej wygranej wymiany a przegrane to mój problem.

Przepraszam, myślałem, że wiesz jak się rozlicza sprzedaż towarów.

Płacisz zaliczkę podatek na koniec każdego okresu rozliczeniowego (miesiąc lub kwartał - w zależności jak wybrałeś), jeżeli osiągniesz zysk.
A na koniec roku robisz podliczenie roku i wychodzi co masz do dopłaty, lub jeżeli wyszła strata - nie ma dopłaty tylko ewentualny zwrot.

Jeżeli nie prowadzisz DG - to nie umiem się wypowiedzieć.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: mattbigblue » piątek, 23 lutego 2018, 15:43

Zalezy czy kupiles za 10k jednorazowo i wartosc wzrosla do 100k, czy caly czas obracasz. obowiazek podatkowy powstaje w momencie transakcji. Jezeli wiec kupiles za 10k i nie ruszales, masz tylko koszt i podatku nie musisz placic. Ponadto w DG jezeli traktujesz krypto jako towar, koszt ten bedzie zdjety z kosztow podczas remanentu konczacego rok.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Strata z wymian krypto

Postautor: xbladexx » sobota, 24 marca 2018, 03:16

Barragol pisze:
Zagłoba pisze: Przy działalności księgujesz sprzedaż i kupno walut jak towary handlowe, więc gdy osiągniesz stratę, nie płacisz od niej podatku.
To wcale nie odpowiada na moje pytanie. Chodzi mi o to czy po całym roku działalności płacę podatek od różnicy przychody - straty jeśli jest większa od 0 czy może płacę podatek od każdej wygranej wymiany a przegrane to mój problem.
Zagłoba pisze: Nie śledzę interpretacji co do osób fizycznych, ale kiedyś było tak
Dochodem będzie nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym (art. 9 ust. 2 ww. ustawy).
http://www.podatki.egospodarka.pl/14031 ... ,70,1.html

Wygląda na to ze bierze się całość. bo są dwie rubryki przychody i straty.
Az zaglądnąłem do źródeł. Podatek płacisz od dochodu.

Obrazek
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0350Lj.pdf

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości