Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 23:08

@_chybaty, Uważasz że temat krypto jest tak prosty że zobaczysz nowe prawo na dniach miesiącach? nie sądzę.

Dodano po 1 minucie 30 sekundach:
Już się wydawało że coś się ruszy bo brali się za to nie tylko ludzie który nie mają pojęcia totalnie o krypto tylko również miłośnicy krypto i nowych technologi a z tego co mi wiadomo rząd ma na nich wyje... e :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lutego 2018, 23:09 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 23:08

bl4ck pisze:@_chybaty, Uważasz że temat krypto jest tak prosty że zobaczysz nowe prawo na dniach miesiącach? nie sądzę.
Pewnie nie. Z tego co czytam to JPK VAT juz przerasta US :D Krypto to kosmos bedzie xD

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 lutego 2018, 23:10

@bl4ck, ale czy z przytoczonego artykulu wynika, ze powinno sie zaplacic przy kupnie 1% a potem 18/32 od dochodu przy sprzedazy? Aaaa to juz zakrawa na podatkowa paranoje, podatek od kupowania i sprzedawania :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 23:13

@japu,
Tak... kupujesz dom\mieszkanie używane, garaż używany, samochód używany, każdą rzecz na allegro powyżej 1 tys zl od osoby prywatnej od tego jest do zapłacenia pcc.

Stawki są 1 i 2 % coś w tym stylu.

Stawki pcc
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pcc/ ... h-PCC.html

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 23:18

bl4ck pisze:@japu,
Tak... kupujesz dom\mieszkanie używane, garaż używany, samochód używany, każdą rzecz na allegro powyżej 1 tys zl od osoby prywatnej od tego jest do zapłacenia pcc.

Stawki są 1 i 2 % coś w tym stylu.

Stawki pcc
http://ksiegowosc.infor.pl/podatki/pcc/ ... h-PCC.html
Wczoraj koles na bitbay liska za 8 milionów lyknal ponoc. 80 tyś pcc Obrazek Chyba ze lisek juz handel krypto zwierzetami dla US bedzie :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 lutego 2018, 23:26

@bl4ck, a jesli kupujesz jako dzialalnosc? Tzn masz firme obracajaca krypto, to tez? Logika podpowiada, ze tez bo nie wiesz czy druga strona jest platnikiem vat itd...
No to sie zdziwia koledzy obracajacy w dzialalnosci...

I faktycznie przy transakcjach ponizej 1k sie nie placi? To co za problem takie ordery wystawiac...o ile ktos gra oczywiscie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lutego 2018, 23:27 przez japu, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » czwartek, 22 lutego 2018, 23:27

bl4ck pisze:
Art. 2 pkt 4 lit. b) stanowi, że podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności. Aby skorzystać z tego zwolnienia musimy wykazać, że sprzedawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Oczywiście nie jesteśmy w stanie tego zrobić, więc z wyłączenia nie możemy skorzystać.
Zaraz zaraz, a dlaczego akurat sprzedawca ma być zwolniony z VAT? Ja też jestem stroną, i jestem zwolniony z VAT od krypto na podstawie orzeczenia jakiegoś tam trybunału w Europie.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 lutego 2018, 23:49 przez epsilon0mi0, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 lutego 2018, 23:29

To w koncu jedna ze stron ma byc zwolniona czy sprzedawca?

Początkujący
Posty: 180
Rejestracja: 4 lutego 2018
Reputacja: 114
Reputacja postu: 
5
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: leszek555 » czwartek, 22 lutego 2018, 23:49

wg tej interpretacji miejscem wykonania transakcji jest Twoje miejsce zamieszkania:

https://www.podatki.biz/interpretacje/0212678.txt
"W myśl powyższego przepisu kryterium decydującym o miejscu zawarcia
umowy sprzedaży w postaci elektronicznej jest miejsce zamieszkania
albo siedziba składającego ofertę zakupu w chwili zawarcia umowy. W
związku z tym, że kupującym na zagranicznej aukcji internetowej była
osoba fizyczna zamieszkała na terytorium RP, umowę uważa się za
zawartą w Polsce."
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zaku ... owanie-pcc
- tutaj twierdzą podobnie i poparte jest to interpretacją

więc teoretycznie od każdej transakcji fiaty - krypto (jako kupujący) i krypto - krypto niezależnie od giełdy mogą żądać PCC, dodatkowo krypto - krypto to wymiana barterowa, więc tam to chyba niezależnie od tego, czy jesteś sprzedającym, czy kupującym trzeba PCC zapłacić (?). To jest chore, pół roku temu byłem w US, nie dostałem takiego info, żadni dorady podatkowi o tym nie wspominali, jeśli zaczną to egzekwować to zrujnuje to życie wielu osobom.


edit: http://ipodatkowe.pl/interpretacja-1855 ... zaju-.html

tutaj interpretacja jakoby PCC nie było i pod to gram hehe, bo nic innego mi nie zostało...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: KryptoBanita » piątek, 23 lutego 2018, 00:03

Z tymi odmiennymi interpretacjami to dokładnie ostatnio pokazali jak jest: Złodziej nawet nagrany na monitoringu jest niewinny, bo to nie złodziej, tylko przepracowany człowiek.
My tu sobie pitu-pitu a w prawie polski przemawiają tylko fakty - kim jesteś lub kogo znasz.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » piątek, 23 lutego 2018, 21:31

Na wikipedii napisane jest tak:
Nie podlegają podatkowi (wyłączone są z zakresu stosowania ustawy):
(...)
5. Czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiana, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:
a) opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
b) zwolniona z podatku od towarów i usług
Wydaje mi się, że a) jest zaprzeczeniem b). Chyba że "zwolniony z podatku od towarów i usług" to co innego niż "nieopodatkowany podatkiem od towarów i usług".

Wobec orzeczenia, że kryptowaluty są zwolnione (czy może nieopodatkowane?) vatem, żadna ze stron nie ponosi obowiązku zapłaty pcc. Niech mi ktoś pomoże to zrozumieć.

Początkujący
Posty: 85
Rejestracja: 17 sierpnia 2016
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: offi » sobota, 24 lutego 2018, 10:49

Tu dla porównania podatek w Wielkiej Brytanii https://cryptotax.uk/

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 8 października 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: Hermann » sobota, 24 lutego 2018, 14:45

Szanowni Państwo 8-)

Uważam że sami szukacie problemów tam gdzie ich nie ma. Wyluzujcie po co się tak denerwować nie po to powstały
krypto-waluty, by były dla nas koniem trojańskim.

Osobiście podliczyłem wszystkie moje transakcję z historii giełd, obliczyłem przychody z sumowałem je, następnie podliczyłem koszty z sumowałem je również, następnie podliczyłem stratne pozycje i z sumowałem je także.
I zrobiłem tak PRZYCHÓD - (KOSZTY ZAKUPU + PONIESIONE STRATY) = DOCHÓD
DOCHÓD * 18% = PODATEK DO ZAPŁATY I taki podatek zapłacę do US
O indywidualną interpretacje do mojego US nie występowałem bo po co oni wiedzą/rozumieją krypto jeszcze mniej niż my.
Negatywnych interpretacji też nie potrzebuję a tak musiałbym się do nich stosować.
Jestem osobą fizyczną pracuje na etacie.
Wypełniłem PIT-37 na dniach dostarczę go do US.

Oczywiście jest to tylko mój pogląd na całą sytuacje nie jest to wzór czy prawda objawiona jak opodatkować krypto.
Jednak moim zdaniem jest to najprostszy sposób. Jeśli mój US będzie miał wątpliwości, mogę mu przedstawić całe historie z giełd. Potwierdzenia przelewów, średnie kursy NBP $ oraz Euro, posiadam cały segregator i moim zdaniem jest to transparentne. Mogę usiąść i wszystko po kolei tłumaczyć im nawet jeśli zechcą ja mam czas uczciwość i ogólnie się ich nie lękam co mi mogą zrobić? Przecież mnie nie zabiją bo kto będzie płacił im podatki. Gdyby mnie chcieli jednak aresztować to porzucę ten kraj i wyemigruje.

Polska to dziwny kraj, jeśli ktoś chce profesjonalnie obracać krypto to polecam poduczyć się mocno angielskiego założyć spółkę za granicą i tam zamieszkać. Uważam że krypto-waluty dopiero się rozwijają i można zrobić naprawdę na nich dobry biznes jak i całej infrastrukturze które je otaczają.

Powodzenia rodacy.
Życzę wam mniej nerwów i stresu, a więcej spokoju ducha w tym biurokratycznym kraju. Co ma być to będzie.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » sobota, 24 lutego 2018, 19:18

Niejasne prawo należy rozpatrywać na korzyść podatnika. A jak by co to Sztrazburg, Jaworowicz, "Państwo w Państwie" - i zrobimy aferę :D

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 16
Rejestracja: 17 lutego 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: Tyson » niedziela, 25 lutego 2018, 12:38

Fajnie że dyskusja się rozkręciła ale szkoda, że nie na temat...
Dzięki @Zagłoba, jako jedyny zrozumiałeś po co założyłem wątek

Gdyby ktoś jeszcze chciał się włączyć do dyskusji odsyłam do pierwszych 2 postów (ręsztę uważam, że lepiej przenieść w inne miejsce bo zrobił się bałagan)

Przypominam czego dotyczy temat tak aby każdy zrozumiał:
INTERPRETACJE PODATKOWE ODNOŚNIE ZAMIANY KRYPTO NA KRYPTO - czy zauważyłeś/-łaś różnicę między decyzjami dla osoby prywatnej i osoby prowadzącej działalność?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » niedziela, 25 lutego 2018, 13:58

@Tyson, Nie ma prawa być różnicy między dg a bez dg, wymiana baterowa wygląda w jednym i drugim przypadku tak samo.

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: jerseys » poniedziałek, 5 marca 2018, 20:50

Hermann pisze:Szanowni Państwo 8-)

I zrobiłem tak PRZYCHÓD - (KOSZTY ZAKUPU + PONIESIONE STRATY) = DOCHÓD
DOCHÓD * 18% = PODATEK DO ZAPŁATY I taki podatek zapłacę do US
Zrobiłeś to podliczenie dla wszystkich transakcji krypto czy tylko dla tej części, którą wypłaciłeś na fiat?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » poniedziałek, 5 marca 2018, 21:22

@Hermann, i najwazniejsz, wpisales te wielkie liczby jako przychody i koszty? Rozliczajac kazda transakcje rosna ogromnie...

Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: jerseys » wtorek, 6 marca 2018, 23:38

Zaraz, czyli to wszystko jest dla działalności gosp.? I nie muszę się tym przejmować, jeśli robię to jako osoba fizyczna i dokonałem zaledwie kilku wymian (na dość duże sumy)?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » środa, 7 marca 2018, 08:01

Ale czym sie masz przestac przejmowac? Podatek do zaplaty od dochodu i tak masz. Roznica jest tylko w dokumentowaniu transakcji.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 20 gości