Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 10
Rejestracja: 19 marca 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: jerseys » piątek, 9 marca 2018, 03:38

Nie do końca. Powiedzmy, że dokonałem paru wymian krypto-krypto w zeszłym roku. Jeśli obowiązuje mnie ten podatek przy barterze, to mam jeszcze półtora miesiąca, żeby zapłacić całkiem spory podatek. A jeśli nie, to się nie przejmuję i nie myślę o krypto przez jakiś czas.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 9 marca 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: elhm » piątek, 9 marca 2018, 16:54

A czy ktoś prowadzący DG mógłby opisać jak rozlicza te wymiany krypto-krypto?

W przypadku krypto-fiat sprawa wydaje się prosta - kupuje BTC, to jest dla mnie koszt, sprzedaje i to jest przychód. Jeśli wyjde na plus, to od różnicy płacę podatek.
Natomiast jeśli kupię 1BTC, zamienię go na 10ETH a potem sprzedam ETH za pln - to jak to rozliczyć? Zakup 1BTC to koszt, sprzedaż ETH to przychód, ten barter jak uwzględnić w księgach?

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » środa, 21 marca 2018, 00:50

leszek555 pisze: wg tej interpretacji miejscem wykonania transakcji jest Twoje miejsce zamieszkania:
PCC 1% to jakiś absurd. Wystawiam ofertę na giełdzie np w USA/EU to oferta czeka w USA/EU. Wyłączam komputer rano się loguje ktoś kupił : ).
Transakcja technicznie na 100% nie odbyła się w Polsce ale na serwerze giełdy, a ja nawet miałem wyłączony komputer.
Dodatkowo giełda za użyczenie serwera POBIERA opłaty dlatego transakcja nie jest finalizowana w Polsce.
To jest cos takiego pisze papier "Kupie 100 BTC za 10 000 pln" wystawiam ofertę przez pośrednika giełdę daje im ten papier a oni czekają jak ktoś do nich przyjdzie i weźmie ten papier i zgodzi się na warunki. Giełda za pośrednictwo pobiera prowizję.
W przypadku sprzedaży bezpośredniej w Polsce należy się 1 PCC ale w przypadku giełdy poza polską operatorem i jednostką finalizującą transakcje jest giełda.

Generalnie zakup BTC w Polsce jesli giełda znajduje się w Polsce może nieść pewnie ze sobą 1% PCC ale te zagraniczne serwisy nie.
Podejrzewam że było by to do podważenia w każdym sądzie.

Dodano po 1 godzinie 16 minutach 31 sekundach:
leszek555 pisze: wg tej interpretacji miejscem wykonania transakcji jest Twoje miejsce zamieszkania:

https://www.podatki.biz/interpretacje/0212678.txt
Przeczytaj ten przepis, i tam jest jak byk w razie watpliwości
Ja wątpliwości nie mam gdzie jest transakcja zawierana (wynika to z regulaminu giełdy)
-pieniądze kupującego trzyma giełda
-Bitcoiny kupującego trzyma giełda
zgodnie z regulaminem giełdy wszystkie transakcje są zawierane poprzez giełdę:
https://www.bitstamp.net/terms-of-use/ltd
Transaction. Includes the following:
The agreement between the Buyer and the Seller to exchange Cryptocurrencies through the Service for currencies at a commonly agreed rate ("Purchase Transaction");
The conversion of currencies into Cryptocurrencies deposited by Members on their Account ("Conversion Transaction");
The transfer of Cryptocurrencies among Members ("Transfer Transaction");
The transfer of currencies among Members ("Currency Transfer Transaction"); and;
The purchase of ancillary products ("Purchase Transactions").
Obrazek

Generalnie zgodnie z tym paragrafem NIE MOŻNA MIEĆ WĄTPLIWOŚCI, a osoba występująca o interpretację miała takie wątpliwości.

Dodano po 2 minutach 15 sekundach:
xbladexx pisze:
leszek555 pisze: wg tej interpretacji miejscem wykonania transakcji jest Twoje miejsce zamieszkania:

Generalnie zgodnie z tym paragrafem NIE MOŻNA MIEĆ WĄTPLIWOŚCI, a osoba występująca o interpretację miała takie wątpliwości.

Jeśli zastosujemy paragraf, że wątpliwości idą na korzyść podatnika to sprawa pozamiatana za granicą nie ma PCC.

Aby w Polsce nie płacić PCC musimy kupować BTC od firmy aby tego PCC nie płacić a to jest juz ciezkie do udowodnienia bo chyba fakturę trzeba by pokazać :D .

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » środa, 21 marca 2018, 10:43

A ja mam troche inny problem - ale rowniez jest to problem wirtualny wiec moze mi ktos pomoze :)
Otoz w pewnej grze, wybieram sie na questa. Nazwa gry nieistotna, mozna a prawdziwe pieniadze kupic tam np. rozdzke mocy o mocy 10, ktora jest debesciarska. Kosztuje w grze 100 dukatów. 100 dukatów mozna kupic za 10zł :)
Ogolnie spoko, poradze sobie bez tej rozdzki na quescie ale mam inny problem. Ja zabije tego ghoula to moze z niego wypasc rozdzka mocy. Warta jak wiadomo 10zł i zastanawiam sie własnie czy mam rozpoznać przychód w momencie zabicia ghoula i wypadniecia rozdzki czy dopiero jak sprzedam ją w gospodzie za 100 dukatów wartych 10zł? Mogłbym proprosic KAS o interpretacje ale troche mi to nie na reke bo jakies 3 tygodnie temu zamienilem w gospodzie Katane Absurdalnych Przepisów na 10 butelek Eliksiry Wku***nego Podatnika i nie wiem co z PCC. Niby zamienilismy sie w GhostLandzie no ale mam polska rezydencje podatkowa i nie ukrywam, ze jedna butelke eliksiru dostalem gratis. Darowizna?
No i nie wiem co z oberzysta bo to on mnie na tego questa wysyla i niby zabicie ghoula to umowa o dzielo a moze zlecenie - no tak, likwidacja to chyba zlecenie jest... Szkoda bo na misje musze kupic "ziola szalonego urzednika" i bym sobie jako 50% kosztow uzyskania przychodu zrobil...
No i jeszcze co wieczor robie misje polegajaca na zagonieniu do zagrody owiec i dostaje za to 0.5 dukata. Jest to czynnosc prowadzona w sposob ciagly i zorganizowany to chyba powinienem zarejestrowac dzialalnosc ale co wpisac w PKD? "inne posrednictwo pieniezne" czy "uslugi pasterskie"?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » środa, 21 marca 2018, 10:59

To każda wymiana skina w cs to barter. I tez powinna byc opodatkowana :D

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » środa, 21 marca 2018, 15:45

_chybaty pisze: To każda wymiana skina w cs to barter. I tez powinna byc opodatkowana
Jak zapytasz to oczywiście, że tak !
japu pisze: Warta jak wiadomo 10zł i zastanawiam sie własnie czy mam rozpoznać przychód w momencie zabicia ghoula i wypadniecia rozdzki czy dopiero jak sprzedam ją w gospodzie za 100 dukatów wartych 10zł?
jak wiadomo że w sklepie czy domu aukcyjnym stoii po 10 zł to trzeba, bulić od 10zł. Zrób sobie screena bo jak nooby się wkuwią i beda chciały Cie dojechac to podbiją Ci cene do 15 pln. US nie lubi jak sie go na małych kwotach przekręca. Porządek musi byc.
japu pisze: ze jedna butelke eliksiru dostalem gratis. Darowizna?
oczywiscie każdą darowizne powinieneś dokumentować, a jeśli oszukujesz i eliksir naprwde kosztuje 20 000 pln ? Jeśli urzednik stwierdzi ze flaszka nalezala do grupy produktów legendary, a te jak wiadomo chodzą powyżej 20k PLN to nie oszukasz US tym tanim trikiem.
japu pisze: to umowa o dzielo a moze zlecenie -
Niestety muszę Cie zmartwić biorąc Questa zgadzasz się na warunki umowy zlecenia co zatym idzie musisz napisać do oberzysty aby wystawił Ci PIT11 na koniec roku w celu rozliczenia podatku dochodowego. Jesli quest jest repitable to musicie podpisać umowę na stałe ja nie widze tu innej możliwośći.

Jesłi podejmuszesz się ta karkołomnego zadania czyli pracy przy komputerze prawdopodobnie wiej niż 8 godzin na dobe, to musisz poprosic oberzyste o skierowania na badania lekarskie. Jesli na plowanie bedziesz jechał samochodem dodatkowo obowiazuja cie testy psychotechniczne.
japu pisze: czy "uslugi pasterskie"?
zdecydowanie usługi parterskie ale do tego typu pracy potrzebujesz specjnego przeszkolenia i licencji. Dodatkowo musisz porposic o batania weteraryjne zwierząt bo porządek w papierach musi być. Jak się okaze ze twoje owce sa skarzone pomorem afrykańskim to jeszcze do paki cię wsadzą.
A jakiś myśliwy pomyli Cie z dzikiem pod blokiem!

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » środa, 21 marca 2018, 15:57

@xbladexx, ale masz swiadomosc, ze chociaz to wyglada na joke to mogloby sie tak skonczyc? :) Moze nie u weterynarza ale opodatkowanie loota, ktora wypadl z ghoula jak najbardziej...
I dzialalnosc jesli robisz to codziennie :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » środa, 21 marca 2018, 16:17

japu pisze: ze chociaz to wyglada na joke to mogloby sie tak skonczyc?
A wiesz, że specjalnie oni wprowadzili nazwę waluty wirtualniej, a nie kryptowaluty czy waluty cyfrowej aby własnie ludzi łapać na handlu skinami/sprzedarzy złota itp :D generalnie wszystkiego co ma wartość wirtualną. Przepisy są jakie są urzędasy interpretują je tak że zawsze masz płaćić :D.

Tak jak np z tym miejscem zawarcia umowy jesli kupujesz cos online to jest jakibys kupował to w domu... to słowo klucz w razie wątpliwości :D jest kluczowe do płacenia PCC.
Grunt to nie mieć wątpliwości i wydrukowane regulaminy, że transakcja odbywa się na giełdzie/przez giełdę. Krypto jest jak giełda samochodowa, pieniadze są zdepodonwane na giełdzie / BTC są na giełdzie.
Tak samo potem odbierasz pieniądze czy BTC z giełdy a sprzedawca nie wysyła CI tego z domu.
Grunt to nie mieć wątpliwości... bo jak będziesz miał wątpliwośći to Ci wpada PCC od kupna BTC za granicą.

Polskie prawo jest tak pojebane, że szkoda gadać a jak widzisz trzeba je znać by nie mieć wątpliwości :D jak z PCC. Zwłaszcza jak coś nie jest dodefiniowane to musisz umieć to uzasadnić a wtedy wbijamy z klauzulą, że roztrzyga się na korzyść podatnika.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » środa, 21 marca 2018, 16:26

Ciekawe jak to jest rozwiazane w innych krajach. Jesli np. w hmm Francji czy Belgii jest podobnie i dajmy na to placi sie ichniejszy PCC od sprzedazy i tez maja wersje, ze transakcja online jest na terytorium kraju czyli "w domu" podatnika to mamy paradoks:

1. ja zawieram umowe kupna/sprzedazy "w domu" czyli w Polsce
2. sprzedajacy zawiera umowe sprzedazy/kupna w swoim domu czyli we Francji

Zatem gdzie byla zawarta umowa?

Problemem polskiego prawa jest zbytnie rozdrobnienie na poszczegolne przypadki - pojawiajace sie wraz z rozwojem cywilizacyjnym. Zamiast uogolnic to sie robi bardziej szczegolowo: "i czasopisma", albo np: "oraz powierzchnie magazynowe przylegajace do sklepow wielkopowierzchniowych z wylaczeniem budynkow uzytecznosci publicznej wymienionych w pkt.9 rozporzadzenia ministra infrastruktury o niektorych budynkach lezacych na terenach dotknietych grozba bezrobocia, powodzi lub katastrof naturalnych spowodowanych dzialalnoscia czlowieka z wylaczniem dzialalnosci na potrzeby rolnictwa oraz hodowli bydla rogatego parzystokopytnego z przeznaczeniem na pozyskiwanie skór na potrzeby przemyslu obuwniczego z wylaczeniem produkcji obuwia roboczego oraz specjalistycznego do wykorzystania w dziedzinach transportowych z wyjatkiem tranzytu poza teren UE oraz tranzytu droga morska..."

I tak bez konca....

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » środa, 21 marca 2018, 16:46

japu pisze: czyli "w domu" podatnika to mamy paradoks:

1. ja zawieram umowe kupna/sprzedazy "w domu" czyli w Polsce
2. sprzedajacy zawiera umowe sprzedazy/kupna w swoim domu czyli we Francji

Zatem gdzie byla zawarta umowa
Jeśli masz wątpliwości gdzie to była zawarta tam gdzie sie znadowałeś wg. polskiego prawa :D...
Dlatego nie należy mieć wątpliwości znać regulamin giełdy, a wątpliwości maja byc roztrzygane na korzyść podatnika tyle w teorii, czyli transakcaja jest na giełdzie.
Jesli masz wątpliwości to transakcja jest u Cebie w domu proste to dość.

Bo jak chce się dojebać Kowalskiemu to zawsze się da.
Jak to było ?

Obrazek

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » środa, 21 marca 2018, 16:51

xbladexx pisze: Jesli masz wątpliwości to transakcja jest u Cebie w domu proste to dość.
Ja nie mam watpliwosci bo ja w ogole nie gram natomiast zwrocilem uwage na paradoks bo czasem mierzac sie z przepisami musimy wspiac sie na wyzyny absurdu. A pomimo mojej bujnej wyobrazni, niektore wyzyny sa dla mnie nieosiagalne :)
Nie wiem na czym polega problem ustawodawcy. To jest proste jak budowa przyslowiowego cepa...
Kupiles, sprzedales drozej, zarobiles, opodatkuj dochod...Proste, skuteczne, bez przekretow, nikt nie bedzie sie zastanawial czy PCC przy zakupie i dochodowy przy sprzedazy czy sam dochodowy, czy samo 2% PCC przy sprzedazy? Czy kupione w zeszlym roku mozna uznac za koszt w tym roku? Czy koszt jest w momencie kupna czy nalezy go uwzglednic w momencie sprzedazy? Aaaaa..... ratunku :)

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » czwartek, 22 marca 2018, 00:14

japu pisze: czy samo 2% PCC przy sprzedazy?
PCC jest tylko przy zakupie w Polsce powyżej 1000pln :)
japu pisze: Czy kupione w zeszlym roku mozna uznac za koszt w tym roku?
Z racji że US uznał BTC za prawo majątkowe, a nie walutę to koszty zakupu można odliczać TYLKO w roku w którym się zakupiło monety.
Aby nie tracic kosztów muszisz sprzedać pod koniec roku za tyle ile kupiłeś i odkupić 1szego stycznia.
japu pisze: Czy koszt jest w momencie kupna czy nalezy go uwzglednic w momencie sprzedazy?
Koszt jest w momencie kupna ale odliczyć go możesz tylko w roku podatkowym kiedy zakupiłeś BTC.

Obowiązek podatkowy powstaje w momencie zbycia BTC.

Polskie prawo jest do bani tak jest zagmatwane ze hooj strzela.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 marca 2018, 07:22

xbladexx pisze: Aby nie tracic kosztów muszisz sprzedać pod koniec roku za tyle ile kupiłeś i odkupić 1szego stycznia.
Na szczescie wszyscy maja nadzieje, ze te krypto, ktore kupili za 1000zl beda kiedys warte 100mln wiec brak tego kosztu w wysokosci 1000zl nie ma znaczenia :)

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 47
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: szarosc » środa, 4 kwietnia 2018, 03:06

xbladexx pisze: PCC jest tylko przy zakupie w Polsce powyżej 1000pln
ej, ale ten próg dotyczy towarów. Prawa majatkowe 1% bez progu.

Gaduła
Awatar użytkownika
Posty: 367
Rejestracja: 10 września 2016
Reputacja: 305
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: xbladexx » środa, 4 kwietnia 2018, 12:57

szarosc pisze: ej, ale ten próg dotyczy towarów. Prawa majatkowe 1% bez progu.
a idz pan .... to polskie prawo nie jest dla ludzi

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości