Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 16
Rejestracja: 17 lutego 2018
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: Tyson » wtorek, 20 lutego 2018, 21:39

Staram się na bieżąco śledzić nowinki dotyczące rozliczania kryptowalut. Bazuję głównie na interpretacjach.
Chciałbym się skupić na pytaniu czy w każdym przypadku należy zapłacić podatek od zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę?

Czytałem wiele interpretacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą, lub zamierzających ją prowadzić - te nowe interpretacje są zgodne -zamiana kryptowaluty na inną kryptowalutę jest opodatkowana

Przeglądałem również interpretacje dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności (te osoby wskazywały w większosci, że to w ramach wolnego czasu/zainteresowań nowymi technologiami, poza tym mają normalną pracę na etacie, transakcje wykonują badź wykonywały bardzo sporadycznie) - te z kolei mówiły, że wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę nie podlega opodatkowaniu, natomiast opodatkowaniu podlega jej wymiana na walutę tradycyjną bądź zapłata za towar/usługę

Bądź tu mądry;)

Czy znacie interpretację typowo dla osoby fizycznej, która mówi że zamiana kryptowaluty na kryptowalutę stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i która jednocześnie uznaje opisany tok postępowania podatnika jako nie wymagający założenia działalności? Będę bardzo wdzięczny za podesłanie linka i ewentualne wyprowadzenei z błędnego toku myślenia

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: Zagłoba » czwartek, 22 lutego 2018, 12:52

Tyson pisze:Staram się na bieżąco śledzić nowinki dotyczące rozliczania kryptowalut. Bazuję głównie na interpretacjach.
Chciałbym się skupić na pytaniu czy w każdym przypadku należy zapłacić podatek od zamiany kryptowaluty na inną kryptowalutę?

Czytałem wiele interpretacji dla osób prowadzących działalność gospodarczą, lub zamierzających ją prowadzić - te nowe interpretacje są zgodne -zamiana kryptowaluty na inną kryptowalutę jest opodatkowana

Przeglądałem również interpretacje dla osób fizycznych, nieprowadzących działalności (te osoby wskazywały w większosci, że to w ramach wolnego czasu/zainteresowań nowymi technologiami, poza tym mają normalną pracę na etacie, transakcje wykonują badź wykonywały bardzo sporadycznie) - te z kolei mówiły, że wymiana kryptowaluty na inną kryptowalutę nie podlega opodatkowaniu, natomiast opodatkowaniu podlega jej wymiana na walutę tradycyjną bądź zapłata za towar/usługę

Bądź tu mądry;)

Czy znacie interpretację typowo dla osoby fizycznej, która mówi że zamiana kryptowaluty na kryptowalutę stanowi przychód podlegający opodatkowaniu i która jednocześnie uznaje opisany tok postępowania podatnika jako nie wymagający założenia działalności? Będę bardzo wdzięczny za podesłanie linka i ewentualne wyprowadzenei z błędnego toku myślenia
Tak samo mówiły kiedyś interpretacje dla DG.
Być może nie ma jeszcze wystarczająco świeżej interpretacji dla os. fiz.
Ale raczej należy się nastawić, że nie będzie różnic.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » czwartek, 22 lutego 2018, 18:15

To jak postąpić przy wypełnianiu PIT-a, jeśli nie wiadomo czy uwzględniać wymiany krypt-krypto przy opodatkowaniu? Co w najgorszym razie mogą mi zrobić, jeśli nie policzę podatku od wymian krypto-lrypto, a oni potem uznają, że powinienem był?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 18:19

Jeśli wyliczą wyższy podatek to poproszą o korekcję pita + procenty i tyle.

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » czwartek, 22 lutego 2018, 18:32

@bl4ck - dzięki za ponowne uspokojenie moich nerwów :D

To ja jeszcze poruszę temat PCC. Taka sytuacja: na Abucoins nie da się bezpośrednio sprzedać dash na złotówki. Zamieniłem tam więc dash na btc, a minutę później btc na złotówki. Mam dwa razy płacić 1% podatku od czynności cywilno-prawnych? To jakieś chore...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 18:35

epsilon0mi0 pisze:@bl4ck - dzięki za ponowne uspokojenie moich nerwów :D

To ja jeszcze poruszę temat PCC. Taka sytuacja: na Abucoins nie da się bezpośrednio sprzedać dash na złotówki. Zamieniłem tam więc dash na btc, a minutę później btc na złotówki. Mam dwa razy płacić 1% podatku od czynności cywilno-prawnych? To jakieś chore...
Z Tym PCC to też nie wiadomo powinno go nie być... jest wogole ktos kto składał.pcc za kupno krypto na tym forum ? Ja poza forum nikogo takiego nie znam... bez jaj
..

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 18:39

@epsilon0mi0, Nei gadajmy o tym .. :) swoją drogą na pcc jest 14 dni na zapłatę ;)

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
Także jak bot ci zrobi tysiące transakcji to lecisz do drukarni najlepiej żeby było tanio hahah

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 18:40

bl4ck pisze:@epsilon0mi0, Nei gadajmy o tym .. :) swoją drogą na pcc jest 14 dni na zapłatę ;)

Dodano po 2 minutach 29 sekundach:
Także jak bot ci zrobi tysiące transakcji to lecisz do drukarni najlepiej żeby było tanio hahah
I podstawiasz tira pod us jak po roku masz 100k transakcji :D

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 18:43

No właśnie nie co roku tylko co 14 dni kuriera zamawiasz i na busa paleta papierów do us :D

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 18:47

bl4ck pisze:No właśnie nie co roku tylko co 14 dni kuriera zamawiasz i na busa paleta papierów do us :D
A idz Pan... niech te regulacje sie pojawia i oby byly w miarę sensowne bo to wszystko to jakas parodia jest ;) Ja tez ostatnio byłem u mnie w US mowie jak widzicie rozliczanie sie z kryptowalut. A co to jest? Bitcoin itd - aaa to nie wiemy przykro nam.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 18:52

:D dlatego nie martwcie się o krypto-krypo i pcc bo im nie w głowie liczenie tego, nikt o zdrowych zmysłach nie weźmie się za to.

Niech nie reguluje ale zwolnią z podatków :)

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » czwartek, 22 lutego 2018, 19:27

Panowie, naczytałem się przed chwilą, że kara za niezapłacenie JEDNEGO tylko pcc można zabulić grzywnę od 185 do nawet 37000zł!

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 19:54

epsilon0mi0 pisze:Panowie, naczytałem się przed chwilą, że kara za niezapłacenie JEDNEGO tylko pcc można zabulić grzywnę od 185 do nawet 37000zł!
To wszystko sie od 2016 pozmienialo. Inna sprawa ze nie ma regulacji raz mowia zeby placic raz zeby nie płacić zglupiec idzie. Teraz jak bedziesz mial dowód A nie wiedziałeś że podatek trzeba zaplacic to będziesz musiał pewnie zaplacic zalegle podatki + odsetki.

Zresztą absurd goni absurd bo:

Umowa sprzedaży (także m.in. umowa zamiany) rzeczy podlega opodatkowaniu PCC.

Nie podlegają temu podatkowi tylko umowy sprzedaży rzeczy:

1. w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;

2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy jest:
a) opodatkowana podatkiem VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

A krypto jest zwolnione z VAT


Zresztą szkoda znowu zaczynać ta sama gadke bo sie zapetlamy na tym forum;)

Początkujący
Posty: 111
Rejestracja: 23 czerwca 2016
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: epsilon0mi0 » czwartek, 22 lutego 2018, 20:20

_chybaty pisze: Nie podlegają temu podatkowi tylko umowy sprzedaży rzeczy:

1. w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;

2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy jest:
a) opodatkowana podatkiem VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

A krypto jest zwolnione z VAT
Dzisiaj byłem w US, i panie w ogóle nie wiedziały co to kryptowaluty, ale stwierdziły że od wymiany "praw majątkowych" należy się PCC, a kryptowaluta jest póki co własnie traktowana jako "prawo majątkowe". Ale z drugiej strony, jak pisze kolega, krypto są zwolnione z VAT, więc i z PCC... Problem jest taki, niedługo rząd ureguluje kryptowaluty, więc za rok "panie w US" będą zapewne już przeszkolone w sprawach krypto i pewne rzeczy mogą już nie ujść nam płazem...

Ja już nie wiem kompletnie co robić, bo:
1. Jeśli oleję PCC, a się "doszukają" za rok, to będą kłopoty: grzywna do 40k
2. Jeśli zacznę pisać "czynne żale", być może niepotrzebne wywołam demony, których bym może nie wywołał nie pisząc "żali".

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 20:25

epsilon0mi0 pisze:
_chybaty pisze: Nie podlegają temu podatkowi tylko umowy sprzedaży rzeczy:

1. w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym;

2. jeżeli przynajmniej jedna ze stron umowy jest:
a) opodatkowana podatkiem VAT,
b) zwolniona z VAT, z wyjątkiem:
– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

A krypto jest zwolnione z VAT
Dzisiaj byłem w US, i panie w ogóle nie wiedziały co to kryptowaluty, ale stwierdziły że od wymiany "praw majątkowych" należy się PCC, a kryptowaluta jest póki co własnie traktowana jako "prawo majątkowe". Ale z drugiej strony, jak pisze kolega, krypto są zwolnione z VAT, więc i z PCC... Problem jest taki, niedługo rząd ureguluje kryptowaluty, więc za rok "panie w US" będą zapewne już przeszkolone w sprawach krypto i pewne rzeczy mogą już nie ujść nam płazem...

Ja już nie wiem kompletnie co robić, bo:
1. Jeśli oleję PCC, a się "doszukają" za rok, to będą kłopoty: grzywna do 40k
2. Jeśli zacznę pisać "czynne żale", być może niepotrzebne wywołam demony, których bym może nie wywołał nie pisząc "żali".
Jak za rok bedzie juz cos jasne to czynny żal korekta i po sprawie. Gdzies czytalem ze nawet jak dostajesz zawiadomienie o kontroli to masz 7 dni na korekte i tak

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 lutego 2018, 22:29

Nie kombinujcie no... po prostu PIT36, prawa majatkowe, przychody, koszty, dochod, podatek. Tyle.
No chyba ,ze macie 1k+ transakcji w ciagu roku i obrot 10mln zl to bedzie dziwnie wygladac :)
Szczegolnie te 1k czynnych zali, 1k formularzy PCC. O zaplaceniu 2% od kazdej transakcji nie mowie.

Tak przy okazji, placi sprzedajacy czy kupujacy? Bo raz sie na gieldzie klika kup, a raz sprzedaj :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: bl4ck » czwartek, 22 lutego 2018, 22:32

Kupujący.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 22:40

japu pisze:Nie kombinujcie no... po prostu PIT36, prawa majatkowe, przychody, koszty, dochod, podatek. Tyle.
No chyba ,ze macie 1k+ transakcji w ciagu roku i obrot 10mln zl to bedzie dziwnie wygladac :)
Szczegolnie te 1k czynnych zali, 1k formularzy PCC. O zaplaceniu 2% od kazdej transakcji nie mowie.

Tak przy okazji, placi sprzedajacy czy kupujacy? Bo raz sie na gieldzie klika kup, a raz sprzedaj :)
Ty płaciłes PCC ?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: japu » czwartek, 22 lutego 2018, 22:43

@_chybaty, ej no to sa bardzo osobiste pytania. Ja w ogole nie gram na kryptowalutach, rozwazam tu przerozne teoretyczne kwestie :)

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zamiana krypto-krypto - odmienne interpretacje dla os. fizycznej i os. prowadzącej działalność gosp.

Postautor: _chybaty » czwartek, 22 lutego 2018, 22:43

japu pisze:@_chybaty, ej no to sa bardzo osobiste pytania. Ja w ogole nie gram na kryptowalutach, rozwazam tu przerozne teoretyczne kwestie :)
:D

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości