Stworzenie własnej kryptowaluty

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Wrocław

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: Krzysiek39 » niedziela, 18 lutego 2018, 18:15

Witajcie,

Jestem zainteresowany stworzeniem własnej kryptowaluty. Technicznie mam odpowiednie zaplecze jednak brakuje mi wiedzy jak to rozwiązać prawnie.
Domyślam się, że rozliczenie tego jako wydobywanie kryptowalut mogłoby się skończyć prokuraturą, jak nie gorzej wobec trwającej nagonki i łączenia w mediach krypto i ambergold.
Macie sugestie jak to rozliczyć? Jak się do tego zabrać?
Czy może sp np w Estonii coś by mi ułatwiła?
Czy macie może pojęcie jak wyglądałoby rozliczenie takiej sprawy w innym kraju? Nie jestem przywiązany emocjonalnie do Estonii :)
Chcę wszystko zrobić legalnie, a z drugiej strony sama inwestycja w stworzenie własnej waluty wiąże się z ryzykiem więc chce uniknąć możliwie ryzyka prawnego.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: panduch » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:20

W kwestii tworzenia własnej krypto to albo siedzieć cicho i zrobić jak Satoshi albo rozliczać za granicą gdzie może i nie ma też jasnych rozwiązań prawnych bo to się ciągle zmienia ale przynajmniej jest ludzkie podejście do podatnika.
Osobiście u nas w kraju oficjalnie nie kiwnę palcem w sprawie krypto dopóki rząd nie zrobi jasnej sytuacji w kwestii rozliczania.
Przy czym od razu chcę uczciwie zaznaczyć, że częściowo rozumiem podejście naszych urzędników do podatników, skoro jest taka rzesza ludzi, którzy uważają, że podatki płacą tylko frajerzy i oszukują na czym się tylko da. Także tym osobom także należało by odpowiednio podziękować za aktualną sytuację.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: japu » poniedziałek, 19 lutego 2018, 12:58

@panduch, problem tak na serio pojawil sie z racji ubieglorocznej banki BTC (a moze to nie banka :).
Mnostwo ludzi, ktorzy kupili jakies drobne czesci BTC i zaczeli tym obracac na gieldach (mnostwo tych gield) w ogole nie zastanowila sie jakie beda problemy z rozliczeniem tego. Ci, ktorzy w domysle chcieli sie rozliczyc wyszli z zalozenia, ze od tego co zarobia to zaplaca podatek dochodowy i tyle.
Nie spodziewali sie, ze w zaleznosci od widzimisie ich zabawa/inwestycja/hobby moze zostac uznane za DG lub nie, wpadna w VAT lub nie, ze to prawa majatkowe, ze to barter, ze pelna ksiegowosc heheh. I uwazam, ze teraz sa w "czarnej d***'" bo nie wiedza co maja z tym zrobic. A problem polega na tym, ze boja sie rozliczyc, zeby nie narobic sobie wiekszych problemow. To jest absurd.

I wszyscy sa teraz madrzy bo interpretacje (sprzeczne ze soba) pojawiaja sie jak grzyby po deszczu i gdyby teraz zaczynali to by wiedzieli jakie sa klopoty i czy warto sie w to pakowac. Wpakowali sie zanim ministerstwo wygenerowalo klopoty. Chcieli zarobic i uczciwie sie rozliczyc - to teraz sie boja rozliczyc.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: mattbigblue » poniedziałek, 19 lutego 2018, 15:57

Podpisuję się pod tym, sam mam DG, obracam 10-20tyś...i raptem, kupno LTC, wysyłka na giełde, tam zamiania na BTC i dalej BTC-> alty...to już tak naprawdę, obrót x3...jak chcę zamienić na fiaty bo czuję, że kurs będzie spadał to znów te wymiany w drugą stronę...więc defakto, 200tyś i zgłoszenie do VAT...to jest kwestia miesiąca....to jest chore.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: japu » poniedziałek, 19 lutego 2018, 16:15

@mattbigblue, stoj na stanowisku, ze nie obracasz w ramach dzialalnosci gospodarczej tylko. Bez zorganizowanego sposobu, sporadycznie, jako lokata kapitalu, liczysz na wzrost wartosci w przyszlosci, robisz to w czasie wolnym od pracy itd.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: mattbigblue » poniedziałek, 19 lutego 2018, 17:21

@japu, Z jednej strony tak, tylko dochód z mojej pracy już dobija do 32%, więc prawie od całości dochodu z krypto musiałbym 32% zapłacić...tak źle, tak nie dobrze. Ale chyba faktycznie, zrobię tak, że nie będę tego wliczał do DG...a jak zysków się zrobi dużo, to wtedy będę kombinował ze spółką w Estonii.

Dodano po 16 minutach 19 sekundach:
dodatkowo, bez DG koszty (i straty) nie przechodzą na kolejny rok, więc w tym 1-ym przypadku trzeba by sprzedawać na koniec grudnia i odkupować na początku stycznia...głupi ten kraj :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Stworzenie własnej kryptowaluty

Postautor: japu » poniedziałek, 19 lutego 2018, 21:37

mattbigblue pisze: trzeba by sprzedawać na koniec grudnia i odkupować na początku stycznia
tez sie zorietowalem jakis miesiac temu, ze tak trzeba bylo zrobic :( wiec poki co fakap jesli chodzi o waulty, ktore przetrzymalismy na przelomie 2017/2018. Ale pamietajcie. Docelowo BTC ma kosztowac 1mln USD wiec te drobne koszty zakupu nie maja znaczenia :)

Dodano po 1 godzinie 38 minutach 35 sekundach:
mattbigblue pisze: zrobię
To jakby co:

https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... -2017-2-ec

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości