Podatki na PKPiR - zestawienie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Bagder » wtorek, 27 lutego 2018, 21:38

O gdyby tak było - jak piszesz @smieszny - to np. BB - powinna wystawiać fakturę VAT marża na każdy zakup kojnów...
Sic semper evello mortem tyrannis

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: bl4ck » wtorek, 27 lutego 2018, 21:54

@Bagder, jak widzisz kwestię gry na bitmex.com może podchodzi to pod podatek belki 19%? gramy tutaj na dźwigni x1-x100 wpłacając własne BTC i w przypadku wygranej również otrzymujemy BTC.

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Bagder » środa, 28 lutego 2018, 01:02

@black nie mam pojęcia. Nie zajmowałem się nigdy podatkiem Belki.

Na pierwszy rzut oka - to w ogóle nie podpada. Skoro US-y - przypisują dochody ze sprzedaży bitkojnów do praw majątkowych - to trudno jednocześnie żądać podatku od zysków kapitałowych. Wreszcie - IMHO - pozyskanie bitkojnów samo w sobie nie generuje dochodu w PIT - można zastanowić się czy generuje np. w podatku od spadku i darowizn, co też moim zdaniem prowadziłoby do podwójnego opodatkowania.

Ogólnie rzecz ujmując - w podatku VAT mamy skomplikowaną sytuację opodatkowania kryptowalut - a w pozostałych podatkach - brak regulacji powoduje chaos - niemożliwy do rozstrzygnięcia ze 100% pewnością w prywatnych opiniach.
Sic semper evello mortem tyrannis

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: mattbigblue » czwartek, 1 marca 2018, 12:50

Jak ktoś chce poczytać interpretacje z lutego, to właśnie się ukazały. Boże co za nonsens. Jak w Polsce nie powstanie jakieś sensowne prawo, to jak tylko osiągnę jakiś konkretny zysk, zakładam spółkę za granicą:

https://interpretacje-podatkowe.org/kos ... cz=bitcoin

Ta interpertacja ma też 4 inne, które odpowiadają na kolejne pytania..
Generalnie potwierdzają, że krypto-krypto trzeba księgować, ale co NAJGORSZE, to nie można zaliczyć kupna kryptowalut w koszty, bo potwierdzenie przelewu i wydruk z giełdy to w myśl ustawy niewystarczające dowody.
Co za stek bzdur.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: bl4ck » czwartek, 1 marca 2018, 12:53

@mattbigblue, No ale to coś nowego? to kolejne kopiuj wklej z poprzednich interpretacji.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: mattbigblue » czwartek, 1 marca 2018, 13:00

Dziwię się tym ludziom, że występują o interpretacje, lepiej nie mieć żadnej niż mieć negatywną i dodatkowo wprowadzić się na radar US.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: bl4ck » czwartek, 1 marca 2018, 13:01

Dokładnie.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » czwartek, 1 marca 2018, 13:18

Widze, że urzędnik piszący tę interpretacje wspiął się na nieosiągalne dla mnie wyżyny absurdu. Trzeba zapłacić podatek od sprzedaży natomiast zakup sprzedawanej "rzeczy" nie jest kosztem. Inna sprawa, że pisaliśmy już wcześniej o tym, że wydruk z giełdy nie jest żadnym dokumentem i jego uznawanie za dokument kosztowy jest BARDZO naciągane. To jest bez sensu ale niestety jest zgodne z zapisami ustawowymi.

A jeśli oczyścimy z bzdur te interpretację to otrzymujemy:

[...]
Zatem, podatnik winien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w związku z transakcjami handlu kryptowalutami w momencie dokonania transakcji zakupu kryptowalut, czyli w dacie poniesienia wydatku.
[...]

A kawałek dalej:

[...]
W konsekwencji, Wnioskodawca na podstawie art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie miał prawa zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatków na zakup kryptowalut w dacie ich nabycia
[...]

Coś takiego nadaje się do zaskarżenia do sądu...



edit: ustawa nie okresla wymagan dokumentów potwierdzających przychód - nie wiem czy to znaczy, że każdy dokument spełnia te wymagania czy też żaden nie spełnia. Tym samym czy operacje sprzedaży w historii transkacji są dokumentem przychodu, a operacje zakupu w tej samej historii nie są dokumentem kosztu? Stara dobra zasada mówi, że w przypadku wątpliwości rozpatruje się przepis od strony ekonomii, a dopiero potem prawa...

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Zagłoba » czwartek, 1 marca 2018, 14:27

Ta interpretacja nie wnosi kompletnie nic nowego, wszystko już zostało dawno powiedziane.

W powyższym zestawieniu jest o tym napisane zresztą, że wydruki z giełd nie mogą być dokumentem wpisywanym do KPIR.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » czwartek, 1 marca 2018, 14:38

Zagłoba pisze: W powyższym zestawieniu jest o tym napisane zresztą, że wydruki z giełd nie mogą być dokumentem wpisywanym do KPIR.
Zarówno po stronie kosztów jak i przychodów?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Zagłoba » czwartek, 1 marca 2018, 17:24

japu pisze:
Zagłoba pisze: W powyższym zestawieniu jest o tym napisane zresztą, że wydruki z giełd nie mogą być dokumentem wpisywanym do KPIR.
Zarówno po stronie kosztów jak i przychodów?
Oczywiście.

Nie można tego jednak mylić z brakiem obowiązku zapłaty.
Bo obowiązek zapłaty powstaje niezależnie od udokumentowania.

Co najwyżej wadliwie prowadzilibyśmy księgę, bo mielibyśmy przychody bez ich zaksięgowania.

Co innego z kosztami. Koszty trzeba po pierwsze ponieść, po drugie udowodnić, że są kosztami, a po trzecie prawidłowo udokumentować.
Tutaj już obowiązku odliczenia nie ma.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » piątek, 2 marca 2018, 09:40

A czy w sytuacji, w ktorej historia gieldy nie jest dokumentem ksiegowym, nie mamy w takim razie do czynienia z przypadkiem nieudokumentowanycb przychodow?
Ok, kupiles, nie ma dokumentu kosztowego. Sprzedales, nie ma dokumentu przychodowego wiec przychod jest nieudokumentowany.

I drugie pytanie, czy sprzedaz bez wczesniejszycb zakupow nie jest dziwna? Jesli sprzedasz 10ton zlota, odprowadzisz podatek to nikt sie nie zapyta skad je miales? A jak pokazesz dokument z yyyy platformy wymiany zlota to powiedza, ze nie jest wazny wiec nie kupiles tegp zlota bo nie masz na to dowodow? Czyli ukradles, pierzesz brudna kase itd?

Dodano po 2 godzinach 27 minutach 36 sekundach:
I w sumie trzeci temat, powyzsze nie dotyczy chyba w ogole wymiany krypto <-> krypto bo o ile w przypadku FIATOW mozna sie pokusic o to, zeby zamieniajac fiaty na BTC nazywac to zakupem btc, a zamieniajac BTC na fiaty nazywac to sprzedaza (chociaz to jest de facto i tak wymiana jednego na drugie), o tyle w przypadku krypto/krypto mamy do czynienia tylko z wymiana albo wiecznym kupowaniem bo:

1. 10BTC wymienilem na 1000LTC
2. 1000LTC wymienilem na 500ETH
3. 500ETH wymienilem na 10BTC

lub

1. za 10BTC kupilem 1000LTC
2. za 1000LTC kupilem 500ETH
3. za 500ETH kupilem 10BTC

Efekt jest taki sam natomiast w ogole nie ma tutaj transakcji sprzedazy.
Ogolnie tylko w przypadku fiatow przyjelo sie kupno/sprzedaz bo sa de facto srodkiem platniczym. Co ciekawsze, ostatnio widzialem fragment czyjejs historii z BM i tam stoi jak wół:

10.10.2017, WYMIANA NA GIELDZIE, -1000PLN, kurs, wartosc BTC
:)



Reasumujac, jesli ja chce stac sie posiadaczem czegos to to "kupuje", a ktos kto sie chce tego pozbyc to "sprzedaje" to coś. Zatem gdybym handlowal krypto/krypto to za kazdym razem kupowalbym inna walute za posiadana przeze mnie w danej chwili walute prawda?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Zagłoba » piątek, 2 marca 2018, 13:03

Chłopski rozum nie bardzo jest zgodny z urzędniczym rozumem.

Przy wymianie barterowej wygląda to tak:
-wymiana 10BTC za 1000 LTC:
--sprzedaję 10BTC za 1000 zł, kupuję 1000 LTC za 2000 zł
---strata 1000 zł

-wymiana 1000LTC za 500ETH
---sprzedaję 1000 LTC za 2000 zł, kupuję 500ETH za 800 zł
---zysk 200 zł

-wymiana 500 ETH na 10 BTC
---sprzedaję 500 ETH za 800 zł, kupuję 10 BTC za 1000 zł
--strata 200 zł

po tych transakcjach Ty osiągnąłeś stratę 1000 zł, a jeżeli kupowałeś wszystko od jednej osoby - ona zysk 1000 zł do opodatkowania.

Na chłopski rozum jesteście na 0, ale jak się tak liczy, to się premierem nie zostaje :D :D :D

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » piątek, 2 marca 2018, 13:50

No dobra, rozumiem ze przy wymianie barterowej jakis wyznacznik wartosci wymienianych dobr musi byc. Niech to bedzie i obecny kurs, nawet niech sie ktos pokusi, ze ja zamieniajac sie z kims BTC na LTC sprzedaje mu BTC za zlotowki, za ktore kupuje od niego LTC chociaz nikt tych zlotowek nie widzial - to jest chore....ale jest - na szczescie nikt tak chyba nie robi i w interpretacjach stoi, ze trzeba sie odniesc do wartosci rynkowej/przeliczyc na BTC i potem na fiaty jesli taka potrzeba jest.
Chcialem podkrelisc po prostu ze przy wymianie BTC->LTC nie spotkalem sie z przypadkiem kwestionowania poniesionego kosztu - czyli BTC "wydanego" na zakup LTC. Komus ubylo BTC a przybylo LTC (przeliczenie tego na zysk/strate to sprawa odrebna). Natomiast w przypadku fiatow i tej ostatniej interpretacji okazuje sie, ze US widzi, ze tylko "przybywa" zlotowek - nie widzi, ze wczesniej ubylo - stad moje zapytanie o potencjalna mozliwosc zaistnienia wtedy NIEUDOKUMENTOWANEGO przychodu. Skoro wydruk z gieldy nie jest dokumentem to ten przychod ze sprzedazy walut nie jest udokumentowany....Pytanie czy jesli opodatkujemy taki nieudokumentowany przychod to jest ok? Ujawnilismy przychod, opodatkowalismy itd ale...

Wracajac do pytania o złocie, jeśli sprzedasz teraz te 10ton złota i opodatkujesz zysk (nie masz kosztów wiec de facto opodatkujesz przychod), to nikt sie nie przyczepi?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: Zagłoba » piątek, 2 marca 2018, 13:56

japu pisze:Ujawnilismy przychod, opodatkowalismy itd ale...
Nie umiem odpowiedzieć, co by było gdybyś chciał nie ewidencjonować przychodów.
Najlepiej jednak je ewidencjonować, robiąc notę wewnętrzną.
japu pisze: Wracajac do pytania o złocie, jeśli sprzedasz teraz te 10ton złota i opodatkujesz zysk (nie masz kosztów wiec de facto opodatkujesz przychod), to nikt sie nie przyczepi?
Nie przyczepi się, bo tak działa sprzedaż tego co wykopałeś.
Po prostu do opodatkowania masz całą kwotę.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: bl4ck » piątek, 2 marca 2018, 14:12

@japu, Powiesz że wykopałeś to złoto, te 10 ton wykopałeś w ogródku a jeszcze tak z 5 ton zostało do wykopania..

Oczywiście że mogą zapytać ... będziesz im musiał udowodnić w jaki sposób stałeś się ich posiadaczem a oni będą starali się to zweryfikować. Podałeś skrajny przypadek a taki moim zdaniem jest wart przyjrzenia :)

Dodano po 3 minutach 26 sekundach:
Coś mi się zdane że kręcisz coś w stylu a będę wypłacać do co zarobiłem i podatek od tego? :) a te "moje" tam koszta straty przychody to moja sprawa :)

Dodano po 6 minutach 25 sekundach:
Albo jeszcze inaczej za btc kupisz sobie 10 ton złota, sprzedaż złoto i zapłacisz podatek chyba tylko pcc? .. :) tylko szukaj starego "złota" jakieś złote dolarówki :D powiesz że od dziadka dostałeś, dziadek nie żyje mam potwierdzi że tak było i jesteś czysty :lol: .

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » piątek, 2 marca 2018, 14:18

bl4ck pisze: Coś mi się zdane że kręcisz coś w stylu a będę wypłacać do co zarobiłem i podatek od tego? a te "moje" tam koszta straty przychody to moja sprawa

Zupelnie nie - jak wiadomo ja w ogole nie gram - natomiast staram sie interpretowac te interpretacje na hmm przyszle potrzeby.
Od samego poczatku stoje na stanowisku, ze nalezy dochody opodatkowac ale rozbijamy sie ciagle o podstawy na ktorych uznawaje sie koszty i przychody. Wydaje mi sie nielogiczne, ze mozna na podstawie tego samego wydruku z gieldy uznac tylko polowe transakcji tzn. "sprzedaz" walut i potraktowac to jako przychod natomiast co drugi rekord (zalozmy, ze co drugi),w ktorym widnieje "kupno" po prostu zignorowac. Prowadzi to do absurdu ktory opisalem wczesniej - ze sprzedajemy cos czego nie mamy. Tzn mamy ale nie mamy dowodu pokazujacego w jaki sposob stalismy sie posiadaczem tego czegos poniewaz rekord "kupno" jest nieistotny...

Poza tym to sie calkowicie kloci z tym co napisalem ponad mc temu chyba co powiedzieli u mnie w US - zeby rozliczac kazda transakcje uwzgledniajac koszt i przychod...
bl4ck pisze: Oczywiście że mogą zapytać ... będziesz im musiał udowodnić w jaki sposób stałeś się ich posiadaczem a oni będą starali się to zweryfikować. Podałeś skrajny przypadek a taki moim zdaniem jest wart przyjrzenia
I wlasnie w tym rzecz - jak sie okazuje wydruk z gieldy nie jest wystarczajacym dowodem poniesienia kosztu - ale moze jest dowodem na to w jaki sposob stalismy sie posiadaczem BTC. W efekcie podatek zaplacimy od przychodu ale przynajmniej nie pojdziemy do pierdla....

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: _chybaty » piątek, 2 marca 2018, 14:27

Nie jest jak prowadzisz DG, jak nie prowadzisz wymogi są niższe i tam wydruk wystarczy. A tutaj Zagłoba napisal ze wydruk nie wystarcza dlatego trzeba zrobic dowód wewnętrzny na podstawie wydruku z gieldy i taki koszt zaksięgować.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: japu » piątek, 2 marca 2018, 14:29

_chybaty pisze: dlatego trzeba zrobic dowód wewnętrzny na podstawie wydruku z gieldy i taki koszt zaksięgować
I liczyc na to, ze ten dowod wewnetrzny zostanie uznany przez kontrolera chociaz zadnych ustawowych podstaw do tego nie ma. Byla juz mowa o tym, ze zamknieta jest lista kosztow, ktore mozna zaksiegowac dowodem wewnetrznym.
I wiem, ze nic wiecej ponad ten wydruk i dowod wewnetrzny nie jest dostepne. Sygnalizuje tylko, ze nie ma ZADNEJ mocy prawnej bo nie przypadek nie jest zawarty w ustawie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatki - zestawienie

Postautor: bl4ck » piątek, 2 marca 2018, 14:33

@japu, Przyszłe prawo może być interpretowane inaczej także nie widzę potrzeby abyś babrał się w tym bagnie :)

Kto ci powiedział że nieistotny jest rekord "kupno"? wierz mi ze żaden US ci nie wytnie z ksiąg kosztów a każde p przychodu liczyć podatek.
przychód 500 000 koszt 490 000 dochód 10 000, ale panie panie płać pan od 500 000pln 19% a ty 10 000zł na koncie ...

Jeśli cię to tak interesuje to poczytaj sobie nie od DG tylko o spółce z o.o. i pełnej księgowości tam nie masz takich wymogów jak w KPIR co może być księgowane jako przychód, a przynajmniej takie mnie słuchy doszły.

Dodano po 1 minucie 47 sekundach:
japu pisze: I liczyc na to, ze ten dowod wewnetrzny zostanie uznany przez kontrolera chociaz zadnych ustawowych podstaw do tego nie ma. Byla juz mowa o tym, ze zamknieta jest lista kosztow, ktore mozna zaksiegowac dowodem wewnetrznym.
I wiem, ze nic wiecej ponad ten wydruk i dowod wewnetrzny nie jest dostepne. Sygnalizuje tylko, ze nie ma ZADNEJ mocy prawnej bo nie przypadek nie jest zawarty w ustawie.
życie .... musisz naginać prawo, ale prawidłowa nazwa tutaj to je rozszerzać :)

Niemniej jednak ostateczna ocena, czy wydatek został prawidłowo udokumentowany, leży w kompetencjach organów podatkowych właściwych dla Wnioskodawcy w danej sprawie w toku odpowiedniego postępowania.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 17 gości