Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:33

@Sokon, i teraz pozostaje odpowiedz na pytanie czy to kupienie i sprzedanie crypto na gieldzie to byla dzialalnosc gospodarcza czy nie... Serio przy obecnej mani crypto te miliony ludzi zakladaja dzialalnosc gospodarcza bo kupili btc i sprzedali? Nie widzialem w statystykach jakiegos przyrostu dzialalnosci jednoosobowych...

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:38

Pomijając całą dyskusję - prawdopodobnie próbowałbym to robić "prywatnie" a w razie czego przeprosić urzędnika US i zastosować się do jego uwag... Szkoda tracić taką fajną formę opodatkowania ja KP... Chyba, że wcześniej uznasz, że warto dopisać krypto do DG - to też ma swoje plusy ;-)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:55

Sokon pisze: przeprosić urzędnika US i zastosować się do jego uwag
Nie jestem przekonany czy istnieje taka forma rozwiazania problemu - ustawa o ryczalcie/karcie jasno stwierdza, ze traci sie prawo do karty jesli sie wykona czynnosc, ktora pod karte nie podlega (tak w uproszczeniu). Ciagle jednak pozostaje do ustalenia ile transakcji/jak czesto itd jest uznane za dzialalnosc gospodarcza...

Dodano po 13 minutach 22 sekundach:
A poza tym jeszcze jedna rzecz. Wlasnie sprawdzilem w historii losowa transakcje na BB.
Chcesz sprzedać 1BTC za 1000zł - przykładowo oczywiście. Wystawiasz takie zlecenie a ono sie realizuje w 15 transakcjach bo ludzie kupowali po kawałku. I co? Zrobiłeś 15 transakcji więc prowadzisz działalność w sposób zorganizowany? :)

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:58

Nie popadajmy w paranoję... to raczej jedna transakcja... chyba ;-)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » wtorek, 30 stycznia 2018, 07:51

bl4ck pisze: @japu,
PIT-36 rubryka 74 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)
Ale nie wiem czy dobrze rozumiem.
Jesli placilem na gielde np. 10tys zl i przy pomocy tej kwoty powiedzmy 10 razy kupowalem jakies coiny a potem sprzedawalem je po 10100 (1% zysku z kazdej transakcji) to pomijajac fee osiagnalem "dochod" w wysokosci 1000zł do opodatkowania. Tak?
Ale Koszty mam 100 000 a przychody 101 000? To jakies abstrakcyjne kwoty wychodza i przeciez jesli ktos cos takiego wpisze w picie to ja nie wiem jak to sie skonczy. A jak zrobilem to 100 razy zarabiajac 2000zl to mam MILION kosztow i 1 002 000przychodu? Matko i córko... a jeśli ktoś to robi zawodowo tzn. w ramach działalności na przykład to wpisuje tam miliardy złotych po całym roku podatkowym?

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: obniski » wtorek, 30 stycznia 2018, 08:02

@japu

Może przeczytaj definicje dochód przychód i koszt, bo to co piszesz wprowadza ludzi w błąd, którzy nie maja tak jak Ty pojęcia o podstawach rachunkowości.

Po kilkunastu latach DG uważam, ze lepiej zatrudnić biuro rachunkowe i zapłacić niż tracić czas na walkę z biurokracja. Lepiej ten czas spożytkować na to na czym się znam i zarobić z nawiązką.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » wtorek, 30 stycznia 2018, 08:23

Rozumiem, ze mam mala wiedze w temacie, karta podatkowa nie wymaga takiej wiedzy ale jesli gdzies jest blad w tym co napisalem to wyjasnij prosze dla mnie i dla reszty czytajacych ten watek.
I jesli masz chwilke to powiedz jak Twoim zdaniem powinno sie taki przyklad rozliczyc. Dziekuje z gory.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » wtorek, 30 stycznia 2018, 08:45

Do Pit'a wpiszesz tylko dochód (zarobione pieniądze - w Twoim przykładzie 1000zł). To nie księgowość abyś wykazywał koszty i przychody. Oczywiście całą papierologię musisz trzymać abyś mógł w razie czego wykazać skąd ten 1000 się wziął...

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: obniski » wtorek, 30 stycznia 2018, 09:43

Spójrz na ta tabelkę.


Przepraszam ze przez Dysk Google ale nie mam innej możliwości


Oczywiście jest to uproszczenie do 1mce w zaokrągleniu. W przypadku długoterminowym będziesz ciut inaczej wyglądało. Nadal nie uwzględniam dodatkowych kosztów jakimi są fee.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » wtorek, 30 stycznia 2018, 10:04

@Sokon, @obniski,
Sokon pisze: koszty
no jak nie można jak można wpisać.

Obrazek

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » wtorek, 30 stycznia 2018, 10:53

Dobra, byłem w US. Oto wnioski, staneły nad sprawą 4 osoby (podatek dochodowy, kierownik pd, kontrola skarbowa i jakaś laska - nie wiem skad. Dowiedzialem się ze:

1. Czy Pan na tej gieldzie to grał w ramach dzialalnosci? Czy przelewy Pan robi z rachunku firmowego? Czy konto giełdowe jest na firme czy na Pana Jana Kowalskiego? W takim razie z punktu widzenia karty podatkowej nie widzimy problemu, inwestycje na gieldzie robil Pan prywatnie.
2. Duzo Pan zrobil tych transakcji? Od kiedy?
- no to mowie, ze ciezko powiedziec, od pazdziernika? 60? 80?
- a to jest Pana zródło utrzymania albo coś czy hobby?
- hobby :) oczywiście nie ma się co oszukiwać, że cel jest zarobkowy...

Odgrzebali interpretacje, ze jako osoba fizyczna moge jako prawa majatkowe etc.
3. Ale jak mam to policzyc/wpisac? Kupilem za 10k, sprzedałem za 10100,kupiłem za 10100, sprzedałem za 10180 itd...
- no prosze Pana, zakupy to koszty, sprzedaz to przychod, roznica to dochod
- no ale to mi wyszlo np 984 432 203 przychodu, 984 430 190 kosztow czyli jakies 2+ dochodu ale czy ja serio mam wpisac tutaj te kwoty? To moze od razu mnie zamknijcie...
- a no tak, troche duże te kwoty... No ale tutaj Pani kierownik Pan obracal ciagle ta sama kwota wplacona na gielde no nie? No... to moze rozliczy każda transakcje zgodnie z zasadami, i jako przychód wpisze po prostu dochód, jako koszty jakies tam oplaty gieldowe i mu wyjdzie w sumie to samo.
- oooo to jest inne zrodlo dochodu, zaliczka nie jest wplacana przez platnika aaaa, a to Pan powinien byl zaplacic zaliczke za pazdziernik do 20 listopada, za listopad do 20 grudnia no i teraz w rocznym rozliczneiu w sumie za grudzien - rozumiem, ze Pan nie placil tych zaliczek?
- no nie...to beda odsetki o ile przekroczyl Pan kwote wolna od podatku.

Bo my w sumie to nie wiemy co z tym bitcoinem zrobic. Nikt nie wie, wszyscy dzwonia i pytaja... 3/4 pewnie w ogole tego nie zglosi.
- no wlasnie tego sie boje, ze ja zglosze wiec bede mial problemy :)
- no nie no, lepiej zglosic i sie pomylic niz unikac odpodatkowania
- a transakcje z gieldy sa dla Was dokumentem potwierdzajacym transakcje?
- no tak, przeciez tam moze Pan wszystko pewnie wydrukowac. Wiec prosze trzymac potw przelewu na gielde, historie transakcji, policzyc za KAZDY MIESIAC OSOBNO(!!!!), zlozyc tego pita i niech sie Pan nie denerwuje...My tu mamy 180tys podatnikow...

Dodano po 3 minutach 32 sekundach:
I to wszystko dalej nie zmienia faktu, ze nie wiem co zrobic :)

Dodano po 3 minutach 36 sekundach:
@Sokon, @obniski, - okej. Pozycja "dochod" jest dla mnie zrozumiała. Ale tam jest napisane ze "dochod b-c) czyli trzeba wpisac przychod, odjac koszty i ma wyjsc dochod tak?
I to sie zgadza z tym co mowilem w sumie. W Twojej tabelce @obniski, przy 100 transakcjach pojawi sie na dole koszt rzedu kilkuset tysiecy i przychody rzedu kilkusettysiecy. A jesli wplacicles 10k i taka kwota obracasz to to juz beda miliony...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:05

@japu, Jaka ku** zaliczka .. WHAT? nie rozumiem tego totalnie.

Początkujący
Posty: 84
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 11
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: obniski » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:12

Nie do końca. Na pierwszy rzut oka to może wyglądać ze obracasz milionem bo kwota na dole tabelki jest duża. Ale tak na prawdę obracasz cały czas tymi samymi 10tys + ewentualny zarobek. Nie martw sie ze za miesiąc na dole tabeli wyjdzie Ci milion obrotu koszta to zniwelują. Gorzej jak Ci wyjdzie milion zysku :) ale takie zmartwienie to każdy chce mieć.

Czyli tak jak pisałem US potwierdził wszystko. Zbieramy zapisy transakcji tabelka w excelu i miesięczne zestawienia.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: _chybaty » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:12

bl4ck pisze:@japu, Jaka ku** zaliczka .. WHAT? nie rozumiem tego totalnie.
Spoko to zupelnie tak jak oni z tego co widać. Pozytywna informacja z tej wizyty jest taka ze historia z gieldy im odpowiada. Potwierdza sie za to po raz kolejny ze us nie wie jak to rozliczac :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:15

obniski pisze: ie martw sie ze za miesiąc na dole tabeli wyjdzie Ci milion obrotu koszta to zniwelują
Okej ale jakie wartosci wpisac w PIT36 w takim razie jako przychod i koszty - te miliony? To od razu skladac tego pita podjade winda na pietro gdzie miesci sie kontrola skarbowa i sam sie zglosze. Bedzie szybciej...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:21

_chybaty pisze: us nie wie jak to rozliczac
Nie powinni być od tego podatku, skoro właściwie, czytelnie dla każdego nie potrafią przedstawić zasad odprowadzania podatku.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: panduch » wtorek, 30 stycznia 2018, 11:23

_chybaty pisze:
bl4ck pisze:@japu, Jaka ku** zaliczka .. WHAT? nie rozumiem tego totalnie.
Spoko to zupelnie tak jak oni z tego co widać. Pozytywna informacja z tej wizyty jest taka ze historia z gieldy im odpowiada. Potwierdza sie za to po raz kolejny ze us nie wie jak to rozliczac :)
Jeszcze nie wie ale skoro zainteresowanie jest duże to prędzej czy później ustalą jakąś oficjalną wersję. W końcu tu dużo możliwości nie ma tak naprawdę. To tylko na pierwszy rzut oka wygląda jak czarna magia bo nowe nazewnictwo itp. ale jak się już człowiek przyzwyczai to wszystko staje się w miarę proste.

Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
bl4ck pisze:
_chybaty pisze: us nie wie jak to rozliczac
Nie powinni być od tego podatku, skoro właściwie, czytelnie dla każdego nie potrafią przedstawić zasad odprowadzania podatku.
zgodnie z konstytucją podatek jest pobierany ustawowo. Oni poszli na łatwiznę i chcieli sobie - jak wszystko - przypisać do jakiejś kategorii i myśleli, że sprawę tak załatwią. Ale niestety wyszedł niezły bałagan i jeśli będą jeszcze jakieś rozprawy sądowe to zacznie wychodzić ich ignorancja.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » wtorek, 30 stycznia 2018, 12:41

bl4ck pisze: @Sokon, @obniski,

Sokon pisze:
Przejdź do cytowanego posta koszty

no jak nie można jak można wpisać.
No oczywiście, że jest rubryka koszty ale do niej wpisujesz takie rzeczy jak zużyty prąd itp rzeczy które możesz wykazać.
W Pit wpisujesz "Przychód" czyli ile zarobiłeś, "Koszty" ile cię to kosztowało(fee giełdy, prąd, etc.), "Dochód" to "Przychód" - "Koszty". Nie wpisujesz tam 100000 zainwestowanych i 100100 wypłaconych tylko samo 100zł jako "Przychód"

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » wtorek, 30 stycznia 2018, 12:49

@Sokon,
Niby piszesz rozsądnie .. tylko dalej nie mogę zrozumieć tego co kolega @japu, usłyszał w US :D nie rozumiem dlaczego jasno mu nie powiedzieli co ma wpisać..i jeszcze ten temat o miesięcznych zaliczkach...

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » wtorek, 30 stycznia 2018, 12:57

Z tego co mi wiadomo to podatnik jako osoba fizyczna ma PRAWO nie OBOWIĄZEK płacić podatek dochodowy w zaliczkach miesięcznych, ale na pewno nie mają prawa karać odsetkami za nie uczynienie tego.
Panie się zakręciły tym trudnym dla nich tematem jak "metr sznurka w kieszeni" i nie do końca wiedziały co mówią...
Ale wieczorem to potwierdzę na 100% przecież moja żona ma Biuro rachunkowe ;-)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości