Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » wtorek, 20 lutego 2018, 19:53

@kajetan, ale pytasz czy ktoś gra "firmowo" na GPW?
W równoległym wątku również pojawił się ten temat ale osobiście nie znam nikogo kto gra firmowo na giełdzie. Znam kilka osób mających różną działalność ale grają jako Kowalski i dostają PIT38.
Jaki sens ma granie "firmowe"? Tzn. są z tego tytułu jakieś korzyści?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » wtorek, 20 lutego 2018, 20:11

@japu, może koszta sobie można narobić pomniejszając podatek? kto tam wie :)

Weteran
Posty: 1179
Rejestracja: 7 lutego 2018
Reputacja: 507
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: kajetan » wtorek, 20 lutego 2018, 22:16

japu pisze: @kajetan, ale pytasz czy ktoś gra "firmowo" na GPW?
W równoległym wątku również pojawił się ten temat ale osobiście nie znam nikogo kto gra firmowo na giełdzie. Znam kilka osób mających różną działalność ale grają jako Kowalski i dostają PIT38.
Jaki sens ma granie "firmowe"? Tzn. są z tego tytułu jakieś korzyści?
Nie mam pojęcia, czy są jakieś korzyści przy graniu na giełdzie jako firma, ale wiem, że jest to legalne. Zdarza się też, że jakaś duża firma skupuje akcje na giełdzie bo chce na przykład przejąć inne przedsiębiorstwo. Interesuje mnie, jakie oni mają dowody księgowe, żeby sobie to zaliczyć w koszty, bo mam wrażenie, że od strony prawnej to będzie ten sam przypadek co bitcoiny - nie ma drugiej strony transakcji z imienia i nazwiska, więc w zasadzie nie ma dowodów poniesienia kosztów zgodnych z ustawami.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Connemara » piątek, 23 lutego 2018, 07:27

A czy ktoś mi odpowie na pytanie sprzed kilku stron, jakie PKD wpisujecie u siebie jeśli chodzi o obrót krypto?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Zagłoba » piątek, 23 lutego 2018, 11:38

Connemara pisze:A czy ktoś mi odpowie na pytanie sprzed kilku stron, jakie PKD wpisujecie u siebie jeśli chodzi o obrót krypto?
PKD 64.19.Z

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » piątek, 23 lutego 2018, 11:56

W ogolę z tym PKD to śmieszny temat bo oni ma się ni jak do osób które handlują sobie krypto bo jakie to pośrednictwo? żadne.. giełdy TAK pośredniczą i one powinny stosować takie PKD tutaj pełna zgoda.

Dodano po 2 minutach 36 sekundach:
Albo tak samo ryczał 3% firmy bez problemu mogą go stosować bo handel krypto to jak najbardziej handel towarami nie przetworzonymi ... takie moje zdanie.

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 13:31

Pojawiły się nowe interpretacje podatkowe. W szczegolności interesująca jest odpowiedz na pytanie nr 2. Co o tym myślicie. Zalączam link:

http://ceny-kryptowalut.pl/tag/krajowa- ... -skarbowa/

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » piątek, 23 lutego 2018, 13:57

@fon1222, Co jest interesujące?

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 14:01

Wydaje mi się ,że ta interpreacja kłóci się z Wyrokiem Sądu Administracyjnego w Warszawie z 11 września 2015 r. W wyroku sąd stwierdził ,że poniewaz na giełdzie handlują anonimowe osoby więc do udokumentowania kosztu na potrzeby księgi przychodów i rozchodów wystarczą dokumenty , które "jednoznacznie będą potwierdzać zakup i cene krypto waluty."
Może na forum jest jakis księgowy bądz doradca podatkowy./ Sprawa jest nie pokojąca . Warto tym się zainteresować . Być może dobrze bybyło gdyby Bitbay zastanowil by się nad wydawaniem (choćby odpłatnie ) jakiś wydruków z data i pieczątką.? Brak możliwości rozliczenia kosztu zakupu waluty z uwagi na niewłaściwe udokumentowanie kosztu jego poniesienia - to był by jakiś koszmar.

Dodano po 3 minutach 4 sekundach:
Nie jestem księgowym , ale jest tam mowa ,że wydruk z giełdy dokumentujący fakt kupna i cene waluty nie wystarczy do odliczenia kosztu. Bardzo chce się mylić . Nie znam się na podatkach. Dlatego pytanie zadaje tutaj. Nie usmiecha mi się podatek od przychodu wole płacić od dochodu.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » piątek, 23 lutego 2018, 14:01

No ale w tej interpretacji gosc az prosil o to, zeby mu to pozwolili wpisywac do dzialalnosci i wykazywal ze to spelnia wszystkie przeslanki. Poza tym zauwaz, ze w dzialalnosci ma wpisany ten nieszczesny obrot walutami trudno sie zatem dziwic, ze tak mu odpisali. Szczegolnie, ze umotywowal, ze powinien uznac to za przychody z dzialalnosci.
Nie bardzo sobie wyobrazam sytuacje, ze ktos ma dzialalnosc z obrotem krypto, obraca krypto i US odpisuje, ze nie powinien tego wliczac do przychodow z dzialalnosci.

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 14:14

Mi chodzi o jeden krotki fragment dotyczący możliwości traktowania wydruku z gieldy jako dokumentu będącego podstawą do zaliczenia czegoś w poczet kosztów (w ustawie są trzy przeslanki ,które mają być spelnione łącznie-ta jest jedna z nich "udokumentowanie zakupu).

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
Myśle że gielda mogla by załatwić sprawe elektronicznie. Wystarczyło by byc może żeby wydruk z giełdy miał jakis identyikator (ciąg cyfr i liter itp-zamiast pieczątki ). Jesli to czyta ktoś z Bitbay niech się zainteresuje. W końcu to tez ich interes.
Być może odpowiednia zmaina wygenerowanego pliku i umieszczenie na nim dodatkowych informacji (takich jak wynikają z przepisów ) zalatwila by sprawe.?

Dodano po 3 minutach 7 sekundach:
Dla ludzi którym nie chce się wnikac w treść interpretacji wyjaśniam (o ile ją dobrze zrozumiałem a licze że nie) , ze jest w niej swierdzone ,że wydruk z gieldy nie jest dokumentem ktory możemy wykorzystac jako podstawe do zaliczenia kosztow zakupu waluty . Czy znacie jakieś inne dokumenty które mogą spelnić tę role.?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » piątek, 23 lutego 2018, 14:31

fon1222 pisze: Dla ludzi którym nie chce się wnikac w treść interpretacji wyjaśniam (o ile ją dobrze zrozumiałem a licze że nie) , ze jest w niej swierdzone ,że wydruk z gieldy nie jest dokumentem ktory możemy wykorzystac jako podstawe do zaliczenia kosztow zakupu waluty
To juz przerabialismy troche w innym watku. Rozwiazaniem stosowanym przez kolegow z forum jest tworzenie na podstawie "screena" i historii transakcji niejakiego dowodu wewnetrznego. Moim zdaniem to jest naciagne troche bo ustawa definiuje zamkniety zbior mozliwosci tworzenia dowodow wewnetrznych. Ale z drugiej strony lepiej cos miec niz nie miec nic.
W US rowniez pracuja normalni ludzie. Przeciez logiczne jest dla nich, ze kupujac krypto ponioslo sie koszt, a sprzedajac wygenerowalo sie przychod. Jesli linijka w excelu:

01.01.2017 ORDER-BUY 1 BTC -5000PLN
nie ma dla nich znaczenia to nastepna:

01.02.2017 ORDER-SELL 1BTC 6000PLN
bedzie miala?

Chodzi o jednoznaczne i konsekwentne stanowisko czy historia transakcji z gieldy to jest dokument na podstawie ktorego mozna rozliczac obrot kryptowalutami na gieldzie. Albo jest, albo nie jest.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: KryptoBanita » piątek, 23 lutego 2018, 14:34

Stara babcia kradnie masło - jest złodziejem!
Młody sędzia kradnie 50zł - jest przepracowanym i zmęczonym człowiekiem...
fon1222 pisze: Wydaje mi się ,że ta interpreacja kłóci się z Wyrokiem Sądu Administracyjnego
Mówisz o tym sądzie co to wydał wyrok, że wymiana praw jazd jest niezgodna z prawem, ale wszyscy i tak wymienili? Nie ma to jak mieć autorytet :shock:

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 14:36

Chodzi o jednoznaczne i konsekwentne stanowisko czy historia transakcji z gieldy to jest dokument na podstawie ktorego mozna rozliczac obrot kryptowalutami na gieldzie. Albo jest, albo nie jest.


Właśnie tego się obawiam ,że od 13 lutego 2018 r stanowiska skarbowki brzmi -"Nie jest" . Przynajmniej historia transakcji wygenerowana w obecnej formie przez np BitBay.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: _chybaty » piątek, 23 lutego 2018, 14:38

fon1222 pisze:Chodzi o jednoznaczne i konsekwentne stanowisko czy historia transakcji z gieldy to jest dokument na podstawie ktorego mozna rozliczac obrot kryptowalutami na gieldzie. Albo jest, albo nie jest.


Właśnie tego się obawiam ,że od 13 lutego 2018 r stanowiska skarbowki brzmi -"Nie jest" . Przynajmniej historia transakcji wygenerowana w obecnej formie przez np BitBay.
No to jak z tego nic nie wartego papierka maja przychód ustalic ?

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 14:41

Wedlug mnie nie chodzi tu o logike ani uczciwość. To ze musisz zaplacić wynika z oddzielnego faktu jakim jest zysk przy sprzedaży. To ,że nie możesz odliczyć wynika z oddzielnego faktu jakim jest to że dowod zakupu crypto nie możesz odliczyć- bo wydruk nie spełnia warunków. Więc sell powoduje obowiązek a bay go nie pomniejsza. Kompletnie dla us nie ma znaczenia uczciwość , dobro obywateli itd. Wydaje mi się ,że jest wręcz przeciwnie. Im bardziej cię okradną tym lepiej.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: _chybaty » piątek, 23 lutego 2018, 14:44

fon1222 pisze:Wedlug mnie nie chodzi tu o logike ani uczciwość. To ze musisz zaplacić wynika z oddzielnego faktu jakim jest zysk przy sprzedaży. To ,że nie możesz odliczyć wynika z oddzielnego faktu jakim jest to że dowod zakupu crypto nie możesz odliczyć- bo wydruk nie spełnia warunków. Więc sell powoduje obowiązek a bay go nie pomniejsza. Kompletnie dla us nie ma znaczenia uczciwość , dobro obywateli itd. Wydaje mi się ,że jest wręcz przeciwnie. Im bardziej cię okradną tym lepiej.
No ale zakładając że nie wyplaciles kase tylko obracasz na koncie krypto. Jak maja Ci ustalic przychód albo potwierdzić ze taki był jezeli papierek dla nich nie ma znaczenia. Bo jak ma znaczenie przy ustalaniu przychodu to niby jak ma nie mieć znaczenia przy ustalaniu kosztow. To jakiś żart by byl.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » piątek, 23 lutego 2018, 14:44

@fon1222,
No tka bo BB to pępek świata i rozwiąże to wszystkie problemy... proszę cię.
fon1222 pisze: Właśnie tego się obawiam ,że od 13 lutego 2018 r
Głupoty gadasz takie stanowisko US jest od zawsze że dokument wyciąg z giełdy nie stanowi dokumentu który może być zaksięgowany w KPIR, jedyna możliwość również nie akceptowana ale TO JEDYNE CO można zrobić to na postawie wyciągu z giełdy tworzyć dowody wewnętrzne.

Początkujący
Posty: 102
Rejestracja: 1 października 2017
Reputacja: 23
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: fon1222 » piątek, 23 lutego 2018, 14:48

No to jak z tego nic nie wartego papierka maja przychód ustalic ?

To naprawde nie o to chodzi. Z jednego przepisu wynika że masz zapłacić bo sprzedałeś. (Nie ma teraz sensu ustalać że informacje weżmiesz z wydruku ). Z innego przepisu wynika, że nie możesz odliczyć. To ,że łacznie się to wyklucza nie ma dla nich znaczenia - bo nie od tego są. Do tego ,żeby ten debilizm i niesprawiedliwość wykluczyć jest sąd. Us chce ci tylko zabrać - moralność i sprawiedliwość to dla nich żart.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 lutego 2018, 14:50 przez fon1222, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » piątek, 23 lutego 2018, 14:50

Głupoty gadasz że od 13 lutego 2018 r jest takie stanowisko taki interpretacje były już w 2015\16\17 roku.
Dowody wewnętrzne mogą być księgowane w KPIR, ale dowody te nie do końca można tworzyć a postawie wyciągu z giełdy ...ALE TAK JAK już mówiłem lepsze to niż nic no i innej możliwości nie ma.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 lutego 2018, 14:53 przez bl4ck, łącznie zmieniany 2 razy.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 35 gości