Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:13

Cześć

Pytanie z innej beczki. Mam działalność gospodarczą, jednoosobową. Jakąkolwiek, powiedzmy zakład szewski opodatkowany w formie karty podatkowej (tzn. stałą kwota podatku niezalezna od dochodu, brak kosztow itd). Mam tez konto na 3 giełdach:
1. BitMarket
2. BitBay
3. Bittrex
Legalne, uwierzytelnione itd. W listopadzie hobbystycznie oczywiscie zaczałem grać na dwóch polskich giełdach, operacji moze ze 30 sztuk. To mała ilość, wszystkie transakcje były realizowane w PLN tzn BTC/PLN, LTC/PLN, BTG/PLN wiec nie ma problemów z obliczaniem kursu itd.
Bittrex to odmienny temat. Na chwile obecną chciałbym się dowiedzieć jak mam rozliczyć dochód z tych operacji na giełdach. To nie było robione w ramach działalności ale prywatnie/hobbystycznie/z nudów/z ciekawości itd.Wiadomo, ze cel zarobkowy ale hmm "prywatny", nie "służbowy". Innymi słowy - jaki PIT?
Bo np. mam też fundusze inwestycyjne - tam przy sprzedaży jednostek TFI automatycznie wylicza jakiś tam podatek i wysyła do US a ja dostaje kwotę pomniejszoną o ten podatek. Też jako "ja", a nie jako "moja działalność" - od TFI pita'a nie musze robić. Gdybym grał na giełdzie to bym dostał pita z biura maklerskiego - tak? Też jako ja, a nie jako działaność. Zatem pytanie - jakiego pita mam złożyć? :)

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:15

japu pisze: To nie było robione w ramach działalności ale prywatnie/hobbystycznie/z nudów/z ciekawości itd.Wiadomo, ze cel zarobkowy ale hmm "prywatny", nie "służbowy". Innymi słowy - jaki PIT?
Jeśli masz działalność gospodarczą to nic nie robisz "prywatnie"...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:33

@Sokon, Głupoty gadasz.

@japu,
PIT-36 rubryka 74 (w części D.1., rubryka – Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:37

@Sokon, no weź... I jak umyje komuś auto za kase 10zł to znaczy, że uwaliłem sobie karte podatkową ponieważ mam zakład szewski a nie myjnie? :)

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
@bl4ck, dzięki za info - czyli to w ogóle nie tyka mojej dzialałności i dobrze. Rozumiem, ze normalne skale 18 i 32?
A co będzie z bittrexem to aż się boje pomyśleć. Jako, że programuje to postawiłem tam bota na szitcoinach.
Więc to w sumie są testy oprogramowania a nie inwestowanie :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:43

@japu, znaczy jedno jest pewne nie możesz brać pod uwagę że gra na krypto to gra jak na prawdziwej giełdzie, jeśli tych transakcji będzie wykonywać bardzo dużo no to wymaga to połączenia z DG lub założenia drugiej firmy.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:59

japu pisze: @Sokon, no weź... I jak umyje komuś auto za kase 10zł to znaczy, że uwaliłem sobie karte podatkową ponieważ mam zakład szewski a nie myjnie? :)
@bl4ck ubiegł mnie z odpowiedzią. Dokładnie tak jest. Jak umyjesz raz to pikuś, ale jak umyjesz parę razy to urzędnik nakaże Ci rozszerzyć DG. Sam pisałeś, że konta na trzech giełdach, transakcji kilkadziesiąt...
A skąd to wiem? - z własnego doświadczenia....

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:04

@bl4ck, A to nie jest kwestia uznaniowa? Ile to w sumie jest bardzo duzo? :)
A zeby juz precyzyjnie sie wypowiedziec to taki bittrex traktuje mnie jako normalnego usera, klikam sobie u nich na portalu gieldowym i wymieniam te waluty. Ja nie zamierzam tego ukrywac w zaden sposob. Raczej chodzi mi o to jaka dzialalnosc wykonuje na terenie RP uruchamiajac bota pracujacego na portalu w USA. Ba, Bittrex jest w usa ale gdzie jest ta gielda w rzeczywistosci to ja nie wiem.

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:07

Dla jednego urzędnika dużo to 1000 a dla innego 10... Dokładnie tak samo jak stwierdzenie "wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły"

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:09

@Sokon, Ja rozumiem, ze nie mozna udawac, ze sie nie prowadzi dzialalnosci jesli sie hmm zrobilo sie z tego zrodlo dochodu albo czy ja wiem, dajmy na to codziennie myje okna w biurach. Ok, jasna sprawa.
Pytanie czy zajmujac sie hobbystycznie wymiana znaczkow pocztowych tez powinienem miec dzialalnosc bo hmm wymieniam sie 30 razy dziennie? I oczywiscie czesc operacji powoduje zwiekszenie wartosci mojej kolekcji...

O, otoz moj bot pracuje w sposob calkowicie niezorganizowany oraz nie pracuje w sposob ciagly - co jakis czas go wlaczam i wylaczam.
Nawet jakbym handlowal recznie to przeciez czasem to robie telefonem z autobusu, czasem w weekend z domu, czasem w pracy w przerwie sniadaniowej. Nie ma w tym zadnej organizacji, harmonogramu, stalych godzin oraz powtarzalnej ilosci operacji ;P

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:16

No i cały szkopuł w tym, że nasze kochane przepisy są niejednoznaczne i dużo zależy od uznaniowości urzędnika. Jeden zrozumie, że to tylko hobby a inny będzie się chciał się wykazać i będzie "pod górkę"...

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:17

Obawiam się, że zatrudnianie botów i robotów to raczej jednoznaczna działalność nastawiona na osiągnięcie zysku. Nie ma raczej innego wytłumaczenia po co to robisz :)

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:37

Nalezaloby wystapic o interpretacje w tym zakresie - tzn. powolac sie na ustawe o swobodzie dzialalnosci gospodarczej, zinterpretowac po swojemu przepisy i zapytac czy masz racje. Oczywiscie jest fakap bo pytasz o stan faktyczny a nie przyszly (jesli juz handlujesz) - i jesli powiedza, ze to jednak dzialalnosc a nie hobby? To mozna sie w sumie przemeldowac pod wlasciwosc innej izby skarbowej i tam sprobowac :)

Dodano po 1 minucie 59 sekundach:
@panduch, przeciez fiskusowi chodzi o to, zeby sciagnac z tego podatek. Co za roznica czy ja ten podatek zaplace jako JA czy jako dzialalnosc... Co wiecej, jako DG moge wskoczyc na 19% liniowy i niech zapomna wtedy o 32%. Zaden interes. Chyba, ze chodzi o to, ze mam otworzyc druga dzialalnosc (nie mozna na siebie drugiej - wiec spolke np.) zeby placic jeszcze raz ubezpieczenie zdrowotne :)

Dodano po 14 minutach 24 sekundach:
@panduch,
panduch pisze: Obawiam się, że zatrudnianie botów i robotów to raczej jednoznaczna działalność nastawiona na osiągnięcie zysku. Nie ma raczej innego wytłumaczenia po co to robisz
Ale to nie jest prawda - ja po prostu testuje moje oprogramowanie (napisane prywatnie hobbystycznie) na gieldzie - analizuje napisane algorytmy, poprawiam ich skuteczność...

Rozumiem, ze sumujac te wszystkie chore interpretacje najlepiej jest miec po prostu niepotwierdzone (jakas paranoja) konto na gieldzie na tajwanie i juz... A jesli ktos chce w miare uczuciwie - przeciez chce ten podatek odprowadzic - podejsc do tematu to mu sie dobieraja do d...?

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 13:43

japu pisze: Ale to nie jest prawda - ja po prostu testuje moje oprogramowanie (napisane prywatnie hobbystycznie) na gieldzie - analizuje napisane algorytmy, poprawiam ich skuteczność...
Będąc urzędnikiem byś to "łyknął"??

japu pisze: Rozumiem, ze sumujac te wszystkie chore interpretacje najlepiej jest miec po prostu niepotwierdzone (jakas paranoja) konto na gieldzie na tajwanie i juz... A jesli ktos chce w miare uczuciwie - przeciez chce ten podatek odprowadzic - podejsc do tematu to mu sie dobieraja do d...?
Do takiego wniosku niestety przy naszych przepisach dochodzi wiele osób...
Osobiście trzymam się zasady takiej, że lepiej odprowadzić podatek błędnie go rozliczając niż wcale...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 14:04

A jak testowac algorytm programu gieldowego jesli nie na gieldzie? :)

A co do podatkow to tak wlasnie zamierzam zrobic, rozliczyc go mozliwie uczciwie ryzykujac ew. pomylke/korekte etc. Przy czym o ile te 30 na oko transakcji w PLN to latwo skorygowac oraz wykazac ew. moj blad, o tyle te botowe to hmm... no powodzenia... Oczywiscie jesli US to policzy i wykaze, ze sie pomylilem to naturalnie zloze korekte i doplace roznice lub odbiore nadplate podatku...

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 14:54

japu pisze: Ale to nie jest prawda - ja po prostu testuje moje oprogramowanie (napisane prywatnie hobbystycznie) na gieldzie
Mi tego nie mów bo ja też rozważałem taką linię obrony ale mnie nie przekonała więc sobie darowałem. A mam dokładnie taką samą sytuację jak ty, tylko, że ja jeszcze mam DG w głównej mierze zajmującej się tworzeniem oprogramowania czyli prędzej mi by uwierzyli (jeśli w ogóle).
Program możesz testować na danych historycznych jak już musisz. Poza tym mogli by się spytać po co testujesz, czy nie po to, żeby w przyszłości mieć z tego korzyść albo sprzedając program albo samemu na nim zarabiając?
Także wg mnie to zbyt grubymi nićmi szyte.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 15:05

panduch pisze: Poza tym mogli by się spytać po co testujesz, czy nie po to, żeby w przyszłości mieć z tego korzyść
Oczywiscie, ze po to. I jak tylko bedzie gotowy i odniose korzysci z jego uzywania lub go sprzedam to natychmiast to opodatkuje ;P

Jesli zbuduje maszyne, ktora robi cegły to od razu musze zapłacic podatek od zrobionych cegieł i zarejestrowac dzialalnosc "produkcja cegieł" bo właczyłem maszynę i robi cegły? :)

BTW, jak ogarnąłęś finalnie temat? Nie pytam o unikanie podatku bo ja normalnie zamierzam go zapłacić, raczej pytam o to czy wciagnales handel crypto vs crypto do dzialalnosci.

BTW, z wykształcenia jestem elektronikiem (elektroniczne maszyny cyfrowe i systemy komputerowe) wiec nic dziwnego, ze napisałem jakiś program komputerowy :)

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: panduch » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 15:08

japu pisze: BTW, jak ogarnąłęś finalnie temat?
Normalnie, mam dopisane odpowiednie PKD i tyle. Ale rozwój programu mam na razie zawieszony ze względu na niejasną sytuację prawną i inne ważne projekty, które też bym chciał skończyć.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 366
Rejestracja: 17 stycznia 2018
Reputacja: 276
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Connemara » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:10

panduch pisze:Normalnie, mam dopisane odpowiednie PKD i tyle. (..)
a jakie dokładnie, jeśli mogę zapytać?

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: japu » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:17

@panduch, i co w sytuacji gdy ktos ma ograniczona dzialalnosc np. taki zaklad szewski i karta podatkowa :)

Początkujący
Posty: 439
Rejestracja: 11 stycznia 2018
Reputacja: 117
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Działalność gospodarcza a operacje na giełdzie

Postautor: Sokon » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 16:24

japu pisze: @panduch, i co w sytuacji gdy ktos ma ograniczona dzialalnosc np. taki zaklad szewski i karta podatkowa :)
I tu masz problem bo zdaje się, że z automatu wypadasz z karty podatkowej...

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość