rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 12:27

bl4ck pisze: Moim zdaniem ustalenie kwoty kurs do dalej sprawa otwarta ponieważ moim zdaniem powinien on być nie średnią nie z końca dnia tylko z momenty transakcji...
Tak, tylko jak pisałem wcześniej, w sytuacji gdzie da się sprawdzić kurs historyczny nie tylko z danego dnia jako średnią ale też z danej godziny i minuty a to jak na razie nie jest dostępne i prawdopodobnie nie będzie bo tych danych po prostu już nie ma na giełdach.
A co za tym idzie, jeżeli urzędnik nie może potwierdzić, że faktycznie dokonałeś zakupu po tym kursie to sprawa oskarżenia ciebie o manipulowanie faktami jest otwarta. Dlatego ja wolę liczyć ze średniej czyli z tego co jest dostępne dla wszystkich i łatwe do udowodnienia.

Problemem jest niestety to, że te dane i tak nie są dostępne z giełdy tylko z jakiejś strony inwestycyjnej, która zapamiętała dane dokładniej niż giełdy.

Generalnie to dziwie się, że nie ma jeszcze jakiegoś masowego zarzutu dla przynajmniej naszych giełd za pobieranie grubych prowizji od transakcji i nie dostarczenie w zamian podstawowych rzeczy: pełnej historii cen i potwierdzeń dokonanych zakupów. To, że są tylko pośrednikiem moim zdaniem nie zwalnia ich z udostępniania potwierdzenia, że na ich platformie doszło do wymiany tego i tego dnia i przy takim kursie i takiej ilości.
No ale nikt ich nie naciska, regulacji żadnych nie ma a potem my musimy się głowić jak udowodnić, że nie jesteśmy osłem.

Początkujący
Posty: 63
Rejestracja: 11 listopada 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: div88 » wtorek, 30 stycznia 2018, 20:33

A czy ktoś z Was zastanowił się przez chwilę nad sensem takiego liczenia oraz faktem, że podatek od wymiany jednej kryptowaluty na drugą jest podatkiem od niczego? Niezależnie od tego po jakim kursie będziecie liczyć, nic nie zmieni tego, że liczycie pieniądze, których nigdy na oczy nie widzieliście. Dopóki nie sprzedam kryptowalut za PLN to nie mam żadnego dochodu i takie są fakty. Może coś przespałem, ale od kiedy w naszym kraju obowiązują podatki od gdybania ile bym zarobił gdybym coś sprzedał? Źle się dzieje widzę, skoro ludzie zastanawiają się jak zapłacić podatki od domniemanych dochodów.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » wtorek, 30 stycznia 2018, 20:52

div88 pisze: Źle się dzieje widzę, skoro ludzie zastanawiają się jak zapłacić podatki od domniemanych dochodów.
Masz rację, tylko jak na razie to płacenie tego podatku to w praktyce tylko dokumentowanie zawartych transakcji bo przy KPiR i osobach fizycznych bez DG - na dzień dzisiejszy - nie jest wymagana metoda FIFO a to oznacza, że masz jednocześnie przychód i koszt które wychodzą zawsze na zero, czyli w praktyce nie płacisz podatku. Jedyna trudność jest zdaje się przy nowym roku bo nie jestem pewien czy możesz koszty z poprzednich lat uwzględnić skoro nie masz FIFO.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: piotr87 » wtorek, 13 lutego 2018, 20:20

Ta sprawa jest tak absurdalna, że aż postanowiłem założyć konto ;). Ale wracając do tematu.

Czytając to co piszecie to jestem w totalnej czarnej doopie...

W roku 2017 postanowiłem zainteresować się kryptowalutami, więc na legalu kupiłem sobie BTC za ok 2000,00 pln.
Po tej transakcji miałem jakieś 0.2 btc. Przelałem sobie na bittrex żeby zobaczyć jak giełdy funkcjonują i zrobiłem kilka stratnych transakcji na parze btc/usdt. W międzyczasie był fork BTC-BCH więc przelałem BCH na bittrex i sprzedałem do BTC. Suma sumarum znowu miałem około 0.2 btc. Przelałem to spowrotem na bitbay i sprzedalem BTC w styczniu 2018 r za okolo 10 000 pln.

W międzyczasie człowiek interesował się legalnością tej zabawy i podatkami i czytał, że tylko sprzedaż do fiat jest opodatkowana. A teraz moja i wielu ludzi sytuacja jest taka, że:
- "prawdziwy" dochód uzyskałem w 2018 r.
- jeśli chcę rozliczać transakcje krypto-krypto to muszę teraz złożyć zeznanie do kwietnia, nie mam pojęcia jak to zrobić, w szczególności jak ująć USDT, skąd brać kursy, jak rozliczyć fork BCH czy rozliczać inne forki o których istnieniu nie mam pojęcia,
- jeśli temat oleję i będę chciał rozliczyć sprzedaż tylko do fiatów w 2018 r. to jeśli ta interpretacja okaże się błędna to nie dam informacji w tym roku w zeznaniu i będzie, że zataiłem przychód i przyjdą po moje 75%,
- jeśli nie można korzystać z FIFO to nie uwzględnię kosztów z 2017 r :D

Żeby jeszcze było piękniej to pracuję za granicą i nie mam możliwości osobiście się pofatygować do US żeby chociaż spróbować porozmawiać z kimś sensownym...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: _chybaty » wtorek, 13 lutego 2018, 21:39

piotr87 pisze:Ta sprawa jest tak absurdalna, że aż postanowiłem założyć konto ;). Ale wracając do tematu.

Czytając to co piszecie to jestem w totalnej czarnej doopie...

W roku 2017 postanowiłem zainteresować się kryptowalutami, więc na legalu kupiłem sobie BTC za ok 2000,00 pln.
Po tej transakcji miałem jakieś 0.2 btc. Przelałem sobie na bittrex żeby zobaczyć jak giełdy funkcjonują i zrobiłem kilka stratnych transakcji na parze btc/usdt. W międzyczasie był fork BTC-BCH więc przelałem BCH na bittrex i sprzedałem do BTC. Suma sumarum znowu miałem około 0.2 btc. Przelałem to spowrotem na bitbay i sprzedalem BTC w styczniu 2018 r za okolo 10 000 pln.

W międzyczasie człowiek interesował się legalnością tej zabawy i podatkami i czytał, że tylko sprzedaż do fiat jest opodatkowana. A teraz moja i wielu ludzi sytuacja jest taka, że:
- "prawdziwy" dochód uzyskałem w 2018 r.
- jeśli chcę rozliczać transakcje krypto-krypto to muszę teraz złożyć zeznanie do kwietnia, nie mam pojęcia jak to zrobić, w szczególności jak ująć USDT, skąd brać kursy, jak rozliczyć fork BCH czy rozliczać inne forki o których istnieniu nie mam pojęcia,
- jeśli temat oleję i będę chciał rozliczyć sprzedaż tylko do fiatów w 2018 r. to jeśli ta interpretacja okaże się błędna to nie dam informacji w tym roku w zeznaniu i będzie, że zataiłem przychód i przyjdą po moje 75%,
- jeśli nie można korzystać z FIFO to nie uwzględnię kosztów z 2017 r :D

Żeby jeszcze było piękniej to pracuję za granicą i nie mam możliwości osobiście się pofatygować do US żeby chociaż spróbować porozmawiać z kimś sensownym...
Ja tylko dodam bo widze ze czesto ludzie pisza ze z automatu us przyjdzie po 75%. Od 2016 tak nie jest. Nieujawniony dochód podczas kontroli jak udokumentujesz to us musi go sklasyfikowac pod normalne progi podatkowe 18/32% chyna ze nie nie masz dowodow na posiadana gotowke co jest jednoznaczne dla nich ze pochodzi prawdopodobnie nielegalnych źródeł. Nie namawiam oczywiscie zeby sie nie rozliczac. Ale mysle ze znajdzie sie tona ludzi co sie nie rozliczy bo nawet nie bedzie wiedziala ze trzeba a wtedy dla nich to jest dobra zmiana.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: piotr87 » środa, 14 lutego 2018, 13:13

Próbuję to ogarnąć umysłem, może ktoś niedługo będzie miał wiedzę i mi podpowie.
Jeśli chodzi o podatek dla osób fizycznych to czy można to liczyć korzystając z FIFO?
Dla przykładu: Kupiłem BTC za pln mam koszt x, potem za btc kupiłem eth i mam sprzedaż BTC tu obliczam zysk mając sprzedaż i koszt odpowiadający danej sprzedaży..

Jeśli tak nie można to alternatywą jest tylko podliczenie kosztów i zysków z operacji w ciągu roku (uwzględniając kursy) i brak możliwości "przeniesienia" kosztu na nowy rok kalendarzowy, co w moim przypadku mocno mnie zdenerwuje. Jeśli w 2017 miałem transakcje krypto-krypto a sprzedałem do PLN w 2018 to zapłacę podatek za operacje w 2017, koszt mi przepadnie i zapłacę za całą kwotę drugi raz w 2018 r. nie mogąc odliczyć kosztów... I to wszystko wychodzi z jakiejś interpretacji w nowym roku kalendarzowym...

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: _chybaty » środa, 14 lutego 2018, 14:02

piotr87 pisze:Próbuję to ogarnąć umysłem, może ktoś niedługo będzie miał wiedzę i mi podpowie.
Jeśli chodzi o podatek dla osób fizycznych to czy można to liczyć korzystając z FIFO?
Dla przykładu: Kupiłem BTC za pln mam koszt x, potem za btc kupiłem eth i mam sprzedaż BTC tu obliczam zysk mając sprzedaż i koszt odpowiadający danej sprzedaży..

Jeśli tak nie można to alternatywą jest tylko podliczenie kosztów i zysków z operacji w ciągu roku (uwzględniając kursy) i brak możliwości "przeniesienia" kosztu na nowy rok kalendarzowy, co w moim przypadku mocno mnie zdenerwuje. Jeśli w 2017 miałem transakcje krypto-krypto a sprzedałem do PLN w 2018 to zapłacę podatek za operacje w 2017, koszt mi przepadnie i zapłacę za całą kwotę drugi raz w 2018 r. nie mogąc odliczyć kosztów... I to wszystko wychodzi z jakiejś interpretacji w nowym roku kalendarzowym...
Z tego co.wiem to krypto-fiat i krypto krypto liczy sie na zasadzie zsumowania przychodow i kosztow. Fifo chyba nie mozna

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: piotr87 » środa, 14 lutego 2018, 15:04

_chybaty pisze:
piotr87 pisze:Próbuję to ogarnąć umysłem, może ktoś niedługo będzie miał wiedzę i mi podpowie.
Jeśli chodzi o podatek dla osób fizycznych to czy można to liczyć korzystając z FIFO?
Dla przykładu: Kupiłem BTC za pln mam koszt x, potem za btc kupiłem eth i mam sprzedaż BTC tu obliczam zysk mając sprzedaż i koszt odpowiadający danej sprzedaży..

Jeśli tak nie można to alternatywą jest tylko podliczenie kosztów i zysków z operacji w ciągu roku (uwzględniając kursy) i brak możliwości "przeniesienia" kosztu na nowy rok kalendarzowy, co w moim przypadku mocno mnie zdenerwuje. Jeśli w 2017 miałem transakcje krypto-krypto a sprzedałem do PLN w 2018 to zapłacę podatek za operacje w 2017, koszt mi przepadnie i zapłacę za całą kwotę drugi raz w 2018 r. nie mogąc odliczyć kosztów... I to wszystko wychodzi z jakiejś interpretacji w nowym roku kalendarzowym...
Z tego co.wiem to krypto-fiat i krypto krypto liczy sie na zasadzie zsumowania przychodow i kosztow. Fifo chyba nie mozna
I w ten sposób policzony koszt i przychód do PIT-36 w prawa majątkowe rozumiem należy wpisać.

To jeszcze może ktoś się orientuje czy można zakwalifikować jako koszt:
- prowizje w pln
- prowizje w krypto
- koszty przelewów (fee) w krypto

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » środa, 14 lutego 2018, 15:22

_chybaty pisze: Z tego co.wiem to krypto-fiat i krypto krypto liczy sie na zasadzie zsumowania przychodow i kosztow
Sumowanie to przywilej DG bez DG nie sumujemy, każda transakcja powinna być liczona osobno czyli fifo, w DG koszt powstaje w momencie zakupu a bez DG koszt jest w momencie zamiany\sprzedaży.

Dodano po 2 minutach 16 sekundach:
piotr87 pisze: - prowizje w pln
- prowizje w krypto
- koszty przelewów (fee) w krypto
a dlaczego nie? skoro liczysz koszt zakupu krypto to i licz prowizje.
Ostatnio zmieniony środa, 14 lutego 2018, 16:30 przez bl4ck, łącznie zmieniany 2 razy.

Początkujący
Posty: 8
Rejestracja: 13 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: piotr87 » środa, 14 lutego 2018, 16:11

bl4ck pisze: Sumowanie to przywilej DG bez DG nie sumujemy, każda transakcja powinna być liczona osobno czyli fifo, w DG koszt powstaje w momencie zakupu a bez DG koszt jest w momencie zamiany\sprzedaży inaczej nigdy byś nie mógł kosztów zakupu policzyć.
Mamy jakąś podstawę prawną/ interpretację, która to potwierdza? Powoli mamy taką sytuację, że każdy twierdzi co innego :) Ciężko się w tym polskim piekiełku połapać.

Idąc tym tokiem rozumowania, jeżeli na koniec roku zostałem z BTC na portfelu, logicznym byłaby możliwość wykorzystania kosztu zakupu tego BTC w rozliczeniu ZA rok 2018... Orientujesz się czy jest taka możliwość?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » czwartek, 15 lutego 2018, 11:35

piotr87 pisze: Mamy jakąś podstawę prawną/ interpretację,
nie ma a mi pani w informacji skarbowej powiedziała, że bez działalności też wystarczy zsumować i to jest logiczne bo ciężko wymagać od osoby która się czymś hobbystycznie zajmuje prowadzenia magazynu i/lub pełnej księgowości. Zwłaszcza, że podatkowo w dłuższym terminie i tak się wyjdzie na to samo.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: Zagłoba » niedziela, 18 lutego 2018, 16:51

div88 pisze: A czy ktoś z Was zastanowił się przez chwilę nad sensem takiego liczenia oraz faktem, że podatek od wymiany jednej kryptowaluty na drugą jest podatkiem od niczego?
Nie do końca.
div88 pisze:
Dopóki nie sprzedam kryptowalut za PLN to nie mam żadnego dochodu i takie są fakty.
Właśnie nie. Fakty są takie, że sprzedaż barterowa istnieje.
Możesz sąsiadowi sprzedać ogórka za kaczkę i jeżeli okaże się, że kaczka jest droższa, wówczas osiągasz zysk.
Tak samo jest w krypto.
Nie osiągasz zysku dopóki nie zrealizujesz transakcji. Gdy ją zrealizujesz, masz zysk (lub stratę) i musisz to opodatkować (albo nie).

W zasadzie jest w tym trochę logiki, ale nie zmienia to faktu, że sposób wyliczenia tego zysku czy straty jest praktycznie niemożliwy do zrealizowania.

Można jedynie wyliczyć wartość takiej transakcji "mniej więcej".
Gdzie mniej może być o 1200% różne od więcej (patrz ostatni debiut JC - w ciągu kilku minut 1200% wzrostu).

I teraz przykład:
-składam zlecenie sprzedaży waluty na kwotę 300BTC.
Obecnie cena jest na 285BTC.
Więc nie siedzę i nie patrzę kiedy to się sprzeda, aby od razu szybko iść zobaczyć po ile na PLN czy $ jest BTC.

Dostaję powiadomienie o zrealizowaniu transakcji, w historii powiedzmy, że mogę zobaczyć dokładną godzinę transakcji.
Idę do historii BTC na danej giełdzie, a tam dane tylko godzinowe.
A w jednej godzinie cena od 8800 do 10200 $.
I co mam sobie wybrać ?

Idąc dalej. Przypadek, że siedzę przed kompem i czekam na transakcję.
Sprzedało się, idę na market BTC i sprzedaję 0,00000001 BTC za 1 zł.
Od razu robi się przedział cenowy od 1 zł do 10200 $.
Oczywiście wybieram dowolną wartość z tego przedziału ?

Wydaje mi się, że tak uczciwie, korzystać będę z
https://coinmarketcap.com/currencies/bi ... ical-data/

Biorę (LOW + HIGH)/2 i wychodzi coś w rodzaju średniej ceny z danego dnia.
Wychodzi w $, więc to jeszcze przez średni kurs z NBP przemnożę i jest PLN.

Dodatkowo dni są oznaczane w UTC, więc dość blisko naszego czasu.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: japu » niedziela, 18 lutego 2018, 19:11

Zagłoba pisze: i jeżeli okaże się, że kaczka jest droższa, wówczas osiągasz zysk
No właśnie to jest ciekawa sprawa ponieważ w momencie wymiany kaczka była warta "jeden ogórek" :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 18 lutego 2018, 19:29

@japu, TY się wymieniłeś za JEDNEGO ogórka to nie znaczy ze cena rynkowa KACZKI to jeden ogórek w tym rzecz.

To że z kimś zamieniasz się autami np malucha na nowego mercedesa to znaczy że są warte tyle samo? NIE ich cena rynkowa jest różna masz oszacować twój zysk bo jest twoim dochodem.

Dodano po 1 minucie 24 sekundach:
Rozumiesz że jak kupisz auto i wpiszesz sobie dziwnie niską cenę poniżej rynkowej to ONI to wyłapią i naliczą ci podatek od ceny rynkowej pomimo tego że zapłaciłeś realnie mniej?...

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: japu » niedziela, 18 lutego 2018, 19:51

@bl4ck, zgadzam sie, oczywiscie ale z takimi przypadkami nie mamy miejsca na gieldach crypto. Jesli wystepuja jakies roznice to sa znikome - nie liczac przypadkow kiedy np. zamieniam 1BTC na 100LTC bo akurat spadlo baaardzo w stosunku do BTC ale wzroslo w stosunku do dolara/zlotowki.
Niemniej jednak po zastanowieniu - a do tej pory wydawalo mi sie, ze podczas wymiany na gieldzie zasadniczo koszt=przychod bo przeciez zamieniam 1BTC na 100LTC wartych w momencie wymiany 1BTC - tu moze byc glebszy sens... I beda roznice (na plus lub minus). Chocby teraz z bittrexa, pierwsza lepsza gielda

BTC - 10703
LTC - 227,5
teoretycznie po zamianie powinienem otrzymac: 47,04LTC a kurs powinien LTC/BTC arytmetycznie: 0,02125572
A na gieldzie kurs wynosi: 0.02131500
I tu moze byc roznica do opodatkowania lub wykazania straty...
Zatem precyzyjne rozliczenie staje sie coraz bardziej zakrecone bo w tym przypadku nalezaloby:

1/0.02131500 = 46,91 - tyle otrzymam po wymianie 1BTC na LTC
A w dolarach... miałem 1BTC(10703USD) a otrzymuje 46,91(LTC) *227,5 = 10673USD

Zatem strata... i potem przy kolejnej zamianie znowu takie liczenie...
mam 46,91LTC (10673USD) -> ETH (0.24398000) = 11,44ETH (a cena akurat 937USD) czyli otrzymujemy: 10719USD - dochod...
Założmy, że poprzednia strata zmniejsza dochod wiec mamy w sumie dalej strate...


Napisał ktoś może excela jakiegoś do tego? :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 18 lutego 2018, 20:08

@japu,

To ja ci teraz dołożę ognia do pieca co jak korzystasz z np 5 giełd na raz i na każdych obracasz... US może zarzucić ci ze nie stosujesz wspólnego kursu tylko manipulujesz jak ci wygodnie :)

Nie będzie excela bo musiał by on pobierać ogrom danych na temat cen każdego coina w danym czasie z różnych giełd(bardzo ciężki temat), dlatego dochodzimy do wniosku że dość dobrym rozwiązaniem jest stosować uśrednioną ceną z dnia dla każdego coina z coinmarkertcap wiem możemy się z tym spierać ale do takich wniosków dochodzimy... po raz pierwszy pisał o tym kolega Pietaszek który siedzi w tym temacie, tak mówili mi też moi doradcy i nawet Zagłoba wysunął ten sam wniosek.

Nie ma lekko popi** temat tak właśnie jest jak się wrzuca wszystko do jednego wora "prawa majątkowe" ;) bo tutaj potrzeba NOWYCH praw\reguł.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 495
Rejestracja: 18 lutego 2018
Reputacja: 51
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: Zagłoba » niedziela, 18 lutego 2018, 20:20

Wydaje mi się, że KAS ma na myśli tutaj lewe transakcje.
Np.
Ni z tego ni z owego mam na koncie 50 LTC i dokonuję np. zakupów za ich pomocą.
Na pytanie skąd je mam, mówię, że sprzedałem 1 ETH za te 50 LTC.

I tutaj chodzi o to, aby jednak tego typu transakcje, czyli zamiany ETH na LTC opodatkować, właśnie nie 1:1, tylko każdą z tych walut oddzielnie, wg jej aktualnego kursu.

Tylko gdzie jest ten aktualny kurs hi hi :lol:

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: japu » niedziela, 18 lutego 2018, 20:26

bl4ck pisze: US może zarzucić ci ze nie stosujesz wspólnego kursu tylko manipulujesz jak ci wygodnie
To jest akurat ok, optymalizacja podatkowa nie jest zabroniona. Jako podatnik mozesz wybierac najkorzystniejsze dla siebie rozwiazanie, a watpliwosci maja byc rozpatrzone na korzysc podatnika. Poniewaz nie mam zadnego aktu prawnego, ktory mowi o tym na jakiej gieldzie jest wiarygodny kurs oraz zadna instytucja panstwowa nie publikuje tego kursu, zatem kurs z kazdej gieldy jest rownie hmmm zasadny.
Pamietam jak BM wprowadzal BTG - zamkniety rynek, brak mozliwosci przesylania BTG, kurs 300% wyzszy niz rynkowy - tym sposobem to gdyby ktos sprzedal wtedy BTG na binance po 100USD to US moglby powiedziec, ze na BM byl akurat kurs 300USD wiec podatek od 300 :)

A co do excela, to yyy kolega ktory ma niewielka ilosc transakcji na BM pokazal mi historie w csv, ktora jest abusrdalna...
Czasem jedna transakcja wyglada tak:
data,ble ble ble, wymiana na gieldzie, -1000PLN, kurs 20000
data taka sama, ble ble ble, wymiana na gieldzie, 0.05BTC kurs

czyli dwa rekordy.

A czasami jeden:

data, ble ble ble, wymiana na gieldzie, -0,05BTC, kurs 20000

I trzeba to recznie ogarnac, zastanowic sie, ktore rekordy sa podwojnie itd... Moze ktos kiedys napisze do tego jakies makro ;P

Dodano po 5 minutach 8 sekundach:
Zagłoba pisze: Na pytanie skąd je mam,
1. Kiedys dla jaj wykopalismy w pracy, 8 lat temu albo 7.
2. Kupilem na gieldzie 8 lat temu, gieldy to juz w ogole nie ma (wiem ze mozna sprawdzic czy te LTC byly kiedys na gieldzie)

Z zakupem za te LTC to faktycznie problem. Bo sama sprzedaz to drobiazg. Sprzedajesz na gieldzie te 50LTC, wykazujesz przychod, placisz podatek i sprawa czysta - nie masz nieujawnionego dochodu tylko nieudokumentowany. To jakas roznica chyba jest.
Gorzej jak cos kupisz za te 50LTC bo w sumie to nie wiem co wtedy - chyba tez podatek jakbys sprzedal...

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 18 lutego 2018, 20:39

japu pisze: I trzeba to recznie ogarnac, zastanowic sie, ktore rekordy sa podwojnie itd... Moze ktos kiedys napisze do tego jakies makro ;P
mam tylko taki prosty do zliczenia btc wymienionych na pln bez krypto<>krypto

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: japu » niedziela, 18 lutego 2018, 20:50

Ale z FIFO czy bez? Bo teoretycznie jesli wymiana nie nastepuje w ramach prowadzonej dzialalnosci gosp to chyba FIFO nie mozna stosowac(?).
Jak ogarniasz temat:
1. Kupiles 1BTC za 10000
2. Sprzedales 0.5BTC za 6000
3. Kupiles 0.6BTC za 6000
4. Sprzedales 1.1BTC za 11000

a. Koszt 10000, przychod 6000, koszt 6000, przychod 11000? Kosztow 16000, przychodow 17000 i podatek od 1000?
b. Koszt 10000, przychod 6000, podatek 0 bo strata, koszt 6000, przychod 11000, podatek od 5000? :)
c. Koszt 10000, przychod 6000 z 1/2BTC po koszcie 5000 wiec 1000zł dochod. Koszt 6000, przychod 5/6 z 1/2 BTC kupionego po 5000 i 1/6 z kupionego po 6000? :)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości