rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:40

Proponuję założyć taki wątek w którym moglibyśmy zapisywać porady i sposoby rozliczania kryptowalut za pomocą ogólnie dostępnych narzędzi.
Pierwszy i podstawowy problem to określenie ceny bitcoina na dany dzień w PLN.
- jak najlepiej ustalić cenę mając do dyspozycji max/min/początek/koniec - średnia z tego? ze wszystkich? z max/min?
- jakie jest najlepsze źródło danych, najlepiej polskie, żeby nie przeliczać dolarów na złotówki niepotrzebnie i żeby dla wygody urzędników było po Polsku.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:45

panduch,
szykuje rozliczenie wymiany altów za ten miesiąc bo jutro idę na rozmowę do innego biura rachunkowego, może będzie bardziej kumate ale do konkretów rozliczania to może założę nowy wątek bo tu nie pasuje.
alt\btc alt\usdt wyliczenia? co ci powiedzieli w PIERWSZY biurze :) ?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:48

bl4ck pisze: panduch,
szykuje rozliczenie wymiany altów za ten miesiąc bo jutro idę na rozmowę do innego biura rachunkowego, może będzie bardziej kumate ale do konkretów rozliczania to może założę nowy wątek bo tu nie pasuje.
alt\btc alt\usdt wyliczenia? co ci powiedzieli w PIERWSZY biurze :) ?
w aktualnym, które mam księgowa rozlicza sobie tylko sprzedaż bitcoina za PLN, sumuje to jako zakup i sprzedaż na dany miesiąc a o altach nie chce w ogóle słyszeć. Ja nie wiem jaki ona ma program więc nie jestem w stanie jej pomóc w kwestii przygotowania zestawienia tak, żeby to sobie w prosty sposób wpisała bo gdyby miała wszystko wpisać po kolei to jest kilka tyś pozycji. A ja mam KPiR a nie pełną księgowość.

no ale wracając do rozwiązań to chyba udało mi się rozwiązać problem danych. Tak na szybko sprawdzając uzyskałem wpisy z interwałem dziennym przy takich parametrach z bitmarketu
https://www.bitmarket.pl/graphs/BTCPLN/3m.json
Nie wiem czemu akrurat 3m ale wygląda na to, że chyba to będzie to.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:57

panduch pisze: żeby to sobie w prosty sposób wpisała bo gdyby miała wszystko wpisać po kolei to jest kilka tyś pozycji. A ja mam KPiR a nie pełną księgowość.
No ale ja to widzę tak ty prowadzisz ewidencję sprzedaży gdzie masz podsumowanie przychód koszt i dochód wysyłasz jej to na koniec miesiąca a ona wpisuje te sumy do KPiR więc o jakie wpisywanie tysiąca pozycji chodzi?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 12:12

wprowadzanie cen historycznych bitcoina do arkusza kalkulacyjnego. Celowo wyszukałem takie rozwiązanie, żeby działało we wszystkich arkuszach. Open office z tego co wiem nie ma możliwości załadowania json z linku. Jak ktoś wie jak to zrobić to chętnie się dowiem.

Klikamy w link https://www.bitmarket.pl/graphs/BTCPLN/3m.json
Otworzy nam się strona z ciągiem znaków
w drugiej zakładce otwieramy np. https://codebeautify.org/json-to-csv
z poprzedniej zakładki zaznaczamy caly tekst i kopiujemy do strony z konwerterem w lewe okno
klikamy JSON to CSV i mamy z prawej tabelke, która możemy skopiować i wkleić do arkusza zaznaczając rozdzielenie kolumn przecinkiem
mamy w arkuszu dane historyczne bitcoina, teraz pozostaje konwertować czas, czyli wklejamy w kolumnę G2: =A2/86400+25569 i zmieniamy format na datę, rozciągamy to na pozostałe wiersze

No i teraz widzę, że zjebałem bo dane historyczne są tylko na ostatnie 3 miesiące. Czyli starsze dane są dostępne co kilka dni i wracamy do punktu wyjścia heh.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 12:14

panduch pisze: Open office z tego co wiem nie ma możliwości załadowania json z linku. Jak ktoś wie jak to zrobić to chętnie się dowiem.
Korzystaj z google arkusza.

Wygadany
Posty: 666
Rejestracja: 14 lutego 2017
Reputacja: 180
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: esse » niedziela, 21 stycznia 2018, 12:14

panduch pisze: No i teraz widzę, że zjebałem bo dane historyczne są tylko na ostatnie 3 miesiące.
https://www.bitmarket.pl/docs.php?file=api_public.html

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 12:17

bl4ck pisze:
panduch pisze: żeby to sobie w prosty sposób wpisała bo gdyby miała wszystko wpisać po kolei to jest kilka tyś pozycji. A ja mam KPiR a nie pełną księgowość.
No ale ja to widzę tak ty prowadzisz ewidencję sprzedaży gdzie masz podsumowanie przychód koszt i dochód wysyłasz jej to na koniec miesiąca a ona wpisuje te sumy do KPiR więc o jakie wpisywanie tysiąca pozycji chodzi?
No ale nie rozliczę metodą FIFO tego w taki sposób chyba? Znaczy się, nie, żebym chciał ale podobno tak by wypadało rozliczyć barter.

Dodano po 1 minucie 2 sekundach:
esse pisze:
panduch pisze: No i teraz widzę, że zjebałem bo dane historyczne są tylko na ostatnie 3 miesiące.
https://www.bitmarket.pl/docs.php?file=api_public.html
korzystam z tej strony ale nie jest tam napisane w jaki sposób mam pozyskać dane historyczne z podziałem na dni za zeszły rok.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 12:17

@panduch, W KPiR nie możesz robić FIFO jest o tym w wielu interpretacjach.

Nie wiem tu trzeba jakiegoś dobrego księgowego który już zna świat krypto.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 13:31

mam też google doc ale jak się da to wole z korporacyjnych rozwiązań nie korzystać.
Znalazłem taką stronę, która gromadzi dane historyczne z różnych źródeł i na dzień dzisiejszy mi wystarczy do 2014mtgox a od 2014 bitmarket.net
https://bitcoincharts.com/charts/bitmar ... 10zm2g25zv
Można wybrać okres, giełdę i pod wykresem jest przycisk Show Raw Data i tabelke można sobie elegancko skopiować do dowolnego arkusza.
Niestety nie wiem jak urząd potem to sprawdzi z daną giełdą ale to już jakby nie moje zmartwienie bo raczej nikt z giełdy nie będzie chciał ze mną rozmawiać w celu uzyskania danych.

Co ciekawe strona którą podałem ma też kolumnę Weighted Price czyli od razu mamy podaną jakąś średnią, może wystarczy do rozliczenia.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 14:15

@panduch, Zobacz
Zatem, Wnioskodawca winien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w związku z transakcjami handlu kryptowalutą, w tym Bitcoinami, w momencie dokonania transakcji zakupu ww. kryptowaluty, bądź w momencie zamiany jednej kryptowaluty na drugą, czyli w dacie poniesienia wydatku. Również „na bieżąco”, czyli w dacie powstania przychodu, Wnioskodawca winien ujmować przychód osiągnięty z tytułu sprzedaży kryptowaluty, w tym Bitcoinów, jak również przychód uzyskany z zamiany jednej kryptowaluty, na inną kryptowalutę.
Jak się w to wczytuje to wnioskuję że każda transakcja powinna być wyliczona po aktualnym kursie nie jakimś tam średnim czy z końca dnia, nie sądzisz?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 14:31

bl4ck pisze: @panduch, Zobacz
Zatem, Wnioskodawca winien rozpoznać koszt uzyskania przychodu w związku z transakcjami handlu kryptowalutą, w tym Bitcoinami, w momencie dokonania transakcji zakupu ww. kryptowaluty, bądź w momencie zamiany jednej kryptowaluty na drugą, czyli w dacie poniesienia wydatku. Również „na bieżąco”, czyli w dacie powstania przychodu, Wnioskodawca winien ujmować przychód osiągnięty z tytułu sprzedaży kryptowaluty, w tym Bitcoinów, jak również przychód uzyskany z zamiany jednej kryptowaluty, na inną kryptowalutę.
Jak się w to wczytuje to wnioskuję że każda transakcja powinna być wyliczona po aktualnym kursie nie jakimś tam średnim czy z końca dnia, nie sądzisz?
może za słabo szukałem ale na tą chwilę uznaję ten wymóg za niemożliwy do spełnienia. Mogę sobie wpisać co tylko chce w widełkach z danego dnia a US nie ma fizycznej możliwości sprawdzenia czy to prawda czy nie, więc mogę sobie dowolnie manipulować kosztami i nikt mi tego nie udowodni. No chyba, że wezmę średnią z konkretnej strony to już nic nie zmanipuluje bo dane oficjalne.

Natomiast co do twojego twierdzenia, że można wymianę barterową wpisać w KPiR bez FIFO to chyba bym musiał jakieś szkolenie wziąć najpierw bo mi wszystko wychodzi na zero.
Kupuje NEO za BTC i mam np. przychód i koszt po 40tys
na drugi dzień sprzedaje NEO za BTC i mam odwrotnie, przychód i koszt po 42tys
Suma przychodów i kosztów wynosi zero.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 14:46

@panduch, Dajesz uproszczony przykład ale właśnie o to w tym chodzi że te wymiany krypo krypto tak mają wychodzić

Obrazek

Tka to wychodzi na twoim przykładzie.
11 to zakup btc
14 to sprzedaż za btc za pln.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 14:59

Dzieki za wyjaśnienie. Ten przykład co podałem nie był uproszczony tylko pierwszy z brzegu bo nie mam kosztu zakupu BTC ani ich jeszcze nie sprzedałem. Ale chyba wiem o co mniej więcej chodzi to sobie będę dalej kombinował.

Wygadany
Posty: 499
Rejestracja: 15 listopada 2016
Reputacja: 79
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: wantwrite2014 » niedziela, 21 stycznia 2018, 20:45

artykuł https://kryptowaluty.info.pl/niekorzyst ... yptowalut/  należy płacić podatek od wymiany jednej kryptowaluty na inną co sądzicie o tym artykule ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:04

panduch pisze: generalnie prosto: przeliczasz wszystkie wartości do PLN, czyli ściągasz sobie kurs np. BTC na dany dzień a potem sumujesz wydatki i przychody.
Tu jest wątek w którym można dyskutować o konkretnych rozwiązaniach, jakby cię interesowały szczegóły
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=26754
No właśnie nie do końca ..przeliczyć kwoty na pln.. bo zauważ co się dzieje ..



sprzedaż czyli wymiana bch na usdt powoduje przychód i dochód w pełnej jej wysokości a tak przecież ma nie być..

ja cały czas myślę jeszcze jak to prawidło wyliczyć ..

Ty miałeś być chyba na początku tygodniu u następnego radcy prawnego coś się dowiedziałeś?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:11

bl4ck pisze: No właśnie nie do końca ..przeliczyć kwoty na pln.. bo zauważ co się dzieje ..
a co się dzieje bo nie rozumiem? Musisz mieć w przypadku BCH/USDT wartość którejś z tych walut w PLN a nie wartość BTC.
Ja bym po prostu brał BCH z polskiej giełdy bo tam robię transakcje często właśnie po to, żeby móc korzystać z przelicznika do PLN i nie bawić się z dolarami.

Tak byłem w innym biurze ale mi powiedzieli, że co prawda nie mają miejsc ale by wzięli moja sprawę z ciekawości. No tylko nie skorzystałem bo dogadałem się z moim aktualnym biurem więc na razie bez zmian.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:26

No dobra a czy twoje obecne biuro podejmuje się liczenia coinów w ten sposób? wcześniej chyba pisałeś że nawet o tym nie chcą słuchać...

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:29

bl4ck pisze: No dobra a czy twoje obecne biuro podejmuje się liczenia coinów w ten sposób? wcześniej chyba pisałeś że nawet o tym nie chcą słuchać...
jak po raz którys z rzędu powiedziałem księgowej, że ma byc rozliczana wymiana krypto->krypto to się zdenerwowała i sama przy mnie zadzwoniła do US i dostała tam potwierdzenie. Więc już nie fika :) (znaczy nie, że ja jestem za takim rozliczaniem, po prostu wole robić to co twierdzi skarbówka dla świetego spokoju a w międzyczasie nalegac na uproszczenia prawne, które będą podstawą do zwolnienia).

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

rozliczenie barteru altów - konkretne rozwiązania

Postautor: bl4ck » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:54

panduch pisze: Musisz mieć w przypadku BCH/USDT wartość którejś z tych walut w PLN a nie wartość BTC.
Ja bym po prostu brał BCH z polskiej giełdy
Wiesz idąc taką metodą jesteś zmuszony do wyliczania kurs każdej krypto którą obracasz codziennie, w mojej metodzie wyliczasz tylko usdt i btc czyli kwoty które otrzymałeś realnie.
Moim zdaniem ustalenie kwoty kurs do dalej sprawa otwarta ponieważ moim zdaniem powinien on być nie średnią nie z końca dnia tylko z momenty transakcji...

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości