PIT a okazjonalny zakup kryptowaluty

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 21 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

PIT a okazjonalny zakup kryptowaluty

Postautor: Kali_00 » niedziela, 21 stycznia 2018, 06:14

Witajcie!
Tematów przejrzanych w dziale prawnym mam już trochę za sobą, jednak ze względu na to, że nie ma w nich zgody zapytam z nadzieją, że na konkretnym przykładzie łatwiej będzie mi to ogarnąć i upewnić się co do konkretów. A więc tak...
Pracuję sobie, ale chcę zacząć z kryptowalutami. W związku z tym, że pracuję coś takiego jak kwota wolna od podatku dla mnie nie istnieje. Nie zamierzam też zakładać DG ponieważ nie zamierzam kupować i sprzedawać na skalę masową, raczej kupić jednego miesiąca, sprzedać jak będzie okazja, ewentualnie część odłożyć do portfela i niech "se" leży. A więc załóżmy, że
1. Miesięcznie będę przeznaczać kwotę luźną, czyli taką, którą ewentualnie mogę stracić bez większego żalu. Powiedzmy, że w tym miesiącu taką kwotą jest 100 zł, które chcę wpłacić na bitbay i kupić za nie LSK. Za miesiąc może to być 200 zł, lub nic. A za 3 miesiące może to być 1000 zł. Nie wiem. Powiedzmy jednak, że przez pół roku wpłacę, no nie wiem, 500 zł. Za tę kwotę kupię liski. Po miesiącu uznam, że wartość jednego liska ze 100 zł wzrosła do 200 i ja chcę sprzedać sobie tego liska. Czyli z tych 100 zł wpłaconych na początku roku mam 100 zł więcej. I tutaj rodzi się pytanie: Co konkretnie jest mi potrzebne jako dowód zarobienia tych pieniędzy? I co mam wpisać w PIT?

2. W nawiązaniu do 1 - mam kupionych 100 LSK. W portfelu leży 99, bo jeden został sprzedany. Liski leżą przez dwa lata. Po tym czasie chcę je sprzedać, bo wartość urosła. Co jest mi potrzebne do udokumentowania zarobionych na nich pieniędzy? Dowód zakupu sprzed dwóch lat? Dowód sprzedaży?

3. Powiedzmy, że inwestuję w kilku miejscach. Tzn. dla przykładu jednego miesiąca wpłacę sobie 100 zl na bitbay. Innego za 200zl wykupię kryptowalutę przez aplikację Revolut. Kolejnego skorzystam z jakiejś giełdy europejskiej/amerykańskiej. Część pieniędzy zostawię na koncie Revolut po ewentualnej wymianie i będę sobie z nich płacić za paliwo (przykładowo). Część przeleję na jeden portfel i po trzech miesiącach zdecyduję się wszystko sprzedać. I, powiedzmy, udało mi się. Po jakimś czasie mam 100 tysięcy i chcę sobie z nich legalnie korzystać. Chce je wpłacić na konto i kupić samochód. Żeby mieć święty spokój jakie muszę mieć dokumenty do corocznego rozliczenia PITu żeby potem nie martwić się wpłaceniem takiej kasy na konto bankowe i korzystaniem z niej?

Jest to, oczywiście, teoretyzowanie co do kwot. Przede wszystkim chodzi mi jednak o to, żeby dla spokoju ducha takie zarobione dodatkowo 500 zł na przykład wpisać do PITu.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

PIT a okazjonalny zakup kryptowaluty

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 09:51

Jak bawisz się prywatnie to nie będziesz mieć wielu transakcji, więc drukuj i zapisuj na dysku co tylko się uda. Zrób nawet specjalnie czysty portfel do rozliczen i wydrukuj transakcje z niego.
Po reszte niejasnosci poczytaj tutaj watki bo wiekszosc byla juz poruszana.
Kwestie dokumentowania https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php?f=79&t=26054 itp
No i najlepiej kupuj zawsze z jednego miejsca, najlepiej takiego co ma mozliwosc dokladnego druku/eksportu historii i daje najlepsze potwierdzenia. Na dzien dzisiejszy zadnej gieldy nie moge polecic.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 12 gości