[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: smoke88 » sobota, 13 stycznia 2018, 22:08

Witam,

Chcę zainwestować ok 25kpln w koparkę. Chcę jednocześnie założyć działalność i robić to tak abym mógł spać spokojnie.

przeczytałem, wysłuchałem wiele objaśnień wiele interpretacji i nadal jestem zielony....
Byłem już u 2ch księgowych, którym opowiedziałem o biznesie to patrzyli na mnie jak na debila z śmieszną miną mówiącą "debilu kto Ci za coś takiego zapłaci??"...

z moich analiz wynika iż:

Ryczałt:

+ płacę podatek tylko 3%,
- nie podaję żadnych kosztów,
- brak możliwości odpisania podatku VAT za zakupiony sprzęt.

Przykład: Wykopałem X bitcoinów, wymieniłem w kantorze… 3dni później wpłata na konto 100zł
płacę podatek 3%, zostaje w kieszeni 97zł . od 97zł odejmuję 10zł (za neta i prąd) zostaje 87zł


Książka przychodów i rozchodów:
- 18% podatek do kwoty 85tys zł (z groszami ;) ) powyżej 32%
+ możliwość odpisania kosztów
- brak możliwości odpisania podatku VAT za zakupiony sprzęt.
Przykłąd: Wykopałem X bitcoinów, wymieniłem w kantorze… 3dni później wpłata na konto 100zł. Od 100zł odejmuję 10zł(za neta i prąd), zostaje 90zł. Płacę 18% od 90zł zostaje 73,8zł

Vat:

+wolny od podatku VAT za operacje na krypto walutach
- Podatek Vat za wymianę krypto na PLN. (jaki ciężko powiedzieć, nie mogłem tego znaleźć nigdzie załóżmy że podatek VAT „Z”)
+ odpisanie podatku VAT za zakupiony sprzęt.
+ możliwość odpisania VAT’u za prąd i neta.
Przykłąd: Wykopałem X bitcoinów, wymieniłem w kantorze… 3dni później wpłata na konto 100zł. Od 100zł odejmuję Z% VAT’U czyli (100*(Z/100)). od tego VAT’U odejmujemy VAT za prąd i neta załóżmy że 0,7zł. Zatem zostaje nam 100-((100*(Z/100))-0,7zł).
Bardzo duży PLUS bo można sobie odpisać VAT!!!
Tylko jak jest stawka VAT’U??

Proszę o poprawę mojego toku myślenia jeżeli jest błędny, ewentualnie będę wdzięczny o jakąś poradę albo przykład jak Wy to robicie.
Dzięki wielkie!

Początkujący
Posty: 94
Rejestracja: 14 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: Aleksiejs » niedziela, 14 stycznia 2018, 09:13

Troszkę mylisz pojęcia, będąc na ryczałcie możesz być jednocześnie vatowcem.
Ryczałt to nie jest tylko 3%, jest kilka stawek ryczałtu - 3%, 5,5%, 8,5%, 17%. Gdyby udało Ci się wydobywać krypto na ryczałcie to obstawiam, że wpadałbyś na 8.5% (jeśli kwalifikowałoby się jako inne usługi informatyczne), 3% ryczałt to na handlu - sklepy internetowe (też nie wszystkie).

Ogólnie nigdy nie kopałem, ale jeśli masz stałe i spore koszty, to opłaca się wtedy być vatowcem na 18%.

EDIT: z vatem też mylisz pojęcia, a co do krypto to nie wiem czy one nie są na VAT 0, czyli faktura za 100zł netto to również 100zł brutto.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: redlumek » niedziela, 14 stycznia 2018, 09:33

Handel kryptowalutami jest zwolniony z VAT (a to co innego niż stawka 0%) oraz wyłączony z ryczałtu

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: smoke88 » niedziela, 14 stycznia 2018, 12:41

redlumek pisze: Handel kryptowalutami jest zwolniony z VAT (a to, co innego niż stawka 0%) oraz wyłączony z ryczałtu
Co do ryczałtu to:

"Podatek dochodowy w przypadku handlu krypto walutą przez przedsiębiorcę korzystającego z rozliczenia ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, pobierany może być według stawki 3,0% od kwoty przychodu. Klasyfikując taką działalność organy skarbowe potwierdzają, że jeżeli w istocie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podatnik świadczy usługi, które zgodnie z PKWiU objęte są grupowaniem 47.00.89.0 (Sprzedaż detaliczna towarów niekonsumpcyjnych, nieżywnościowych, gdzie indziej niesklasyfikowanych), to przychody z tego tytułu, jako przychody z działalności usługowej w zakresie handlu, podlegają opodatkowaniu 3% stawką ryczałtu (Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, 21-07-2016, IPPB1/4511-531/16-6/EC). Podobnie uznały organy podatkowe w interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 października 2015 r. w sprawie IPPB1/4511-1078/15-2/EC, w Poznaniu z dnia 30 października 2014 r. w sprawie ILPB1/415-746/14-4/AA, w Łodzi z dnia 14 lipca 2014 r. w sprawie IPTPB1/415-221/14-10/KSU, w Warszawie z dnia 8 stycznia 2013 r. w sprawie IPPB1/415-1321/12-4/ES, w Bydgoszczy z dnia 10 maja 2011 r. w sprawie 1TPB1/415-168/11/MR. "

Co do VAT - tak jest zwolniony do momentu, kiedy wymienimy go na "normalną" walutę. Możemy bez obaw wymieniać krypto na krypto bez żadnego problemu. Kiedy jednak chcemy zamienić przykładowo BTC na $ wtedy należy zapłacić VAT. (Podatek płacimy od kwoty, którą otrzymaliśmy na giełdzie, nie od wysokości przelewu na nasze konto bankowe) Należy też wiedzieć, że nawet jak będziemy na VACIE to niekoniecznie będziemy mogli sobie odpisać całe 23% za sprzęt.

Oczywiście zaznaczam, że mogę się mylić, moja widza polega na przeczytanych kilkunastu artykułów oraz kilka filmów.

Może ktoś bardziej doświadczony może napisać jak się rozliczać tak, aby można było odpisać VAT oraz, później korzystnie prowadzić działalność.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: bl4ck » niedziela, 14 stycznia 2018, 13:01

smoke88 pisze: Kiedy jednak chcemy zamienić przykładowo BTC na $ wtedy należy zapłacić VAT. (Podatek płacimy od kwoty, którą otrzymaliśmy na giełdzie
woow sam to wymyśliłeś?

W zakresie zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT czynności sprzedaży jednostek Kryptowaluty w zamian za waluty tradycyjne
https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... cz=bitcoin

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: redlumek » niedziela, 14 stycznia 2018, 13:04

Trochę stare te interpretacje. Od 2016 roku gus zmienił zdanie i kryptowaluty są pod PKWiU 64.19.30.0

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: smoke88 » niedziela, 14 stycznia 2018, 13:13

szczerze to chyba:

1. Dobra księgowa.
2. Indywidualna interpretacja.

;)

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: redlumek » niedziela, 14 stycznia 2018, 15:50

Wrzuć linka do tej interpretacji.

Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 3 stycznia 2018
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: smoke88 » niedziela, 14 stycznia 2018, 16:40



polecam ;) kilka rzeczy można się dowiedzieć

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

[Kopalnia] VAT, Ryczałt czy książka przychodów i rozchodów ??

Postautor: m.m » niedziela, 14 stycznia 2018, 20:52

smoke88 pisze: polecam
a ja sugeruje ostrożność.

Ponadto przypominam o ZUS'ie, prądzie, problemach ze sprzętem i drakońsko rosnącej trudności wydobycia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości