Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: siwykamil » środa, 10 stycznia 2018, 12:40

Hejka, chce założyć własną firme i nie mogę za bardzo się za to zabarać jaki kod pkg rozliczanie . Działalność gospodarcza czy spółka z.o.o.

No i teraz pytanie czy iść i szukać głównie kod pkg pod kupno i sprzedaż bitcoin. Czy na przykład rozwiązanie drugie, firma pkg montaż instalacji elektrycznych no i jako dodatkowe kod pkg ze sprzedaży i kupna bitcoin.

Teraz tylko pytanie gdybym np już zdecydował się na rozwiązanie drugie. W jakiś tam magicznych sposób bym to zrobił firma powstała. No i teraz w przypadku gdyby nie zajmował się elektryka tylko tym handel bitcoin niesie to jakieś kosekwencje ze sobą ?

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Targowa 27, Łódź

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: SSLG » wtorek, 16 stycznia 2018, 14:09

Witam,
myślę, że powinien Pan głębiej przemyśleć poruszone kwestie ponieważ jest b. duża różnica pomiędzy prowadzeniem d.g. w formie jednoosobowej działalności, a spółki z o.o., w szczególności jeżeli chodzi o opodatkowanie obu form prowadzenia działalności, czy tez odpowiedzialność.
Odpowiadając jednak na poruszone przez Pana kwestie:
1. jakie PKD wybrać zależy od tego, jaką Pana przedsiębiorstwo będzie prowadziło działalność gospodarczą. PKD powinno odpowiadać działalności, która rzeczywiście jest prowadzona (nie zaś pozornej). Proszę również pamiętać, że na przykładzie spółki z o.o. - w umowie spółki może Pan podać dowolną ilość PKD, z kolei w KRS'ie ma Pan obowiązek ujawnić 10 podstawowych PKD + jedno przeważające (czyli PKD wykonywane). Do US również nie zgłaszamy wszystkich PKD, a jedynie trzy najważniejsze.
2. Co do wyboru czy ma to być PKD związane z obrotem kryptowalutami, czy elektryką to proszę pamiętać, że pozyskiwanie / kopanie kryptowalut (mininig), czy też obrót kryptowalutami jest w pełni legalną działalnością. Często spotykam się z mylnym wyobrażeniem o tej działaności, ale bierze się to z niewiedzy, a nie rzeczywistych ograniczeń prawnych. Proszę tez pamiętać, że taka działalność może być wykonywana na terytorium RP w oparciu o ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
Innymi słowy jeżeli Pana przedsiębiorstwo będzie zajmowało się obrotem kryptowalutami to, jako PKD należy wybrać pozycje z tym związane albowiem taka działalność może być bowiem legalnie wykonywana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jeżeli działalnością uzupełniającą jest świadczenie usług elektrycznych to jako PKD uzupełniające dodajemy PKD z tym związane.
3. Nieaktualne PKD nie niesie za sobą bezpośrednich konsekwencji (nikt nie nałoży na Pana grzywny itp.), a jedynie może nieść pośrednie np. US uzna, że nie wykonuje Pan określonej działalności i w związki z tym, nie może Pan zaliczyć określonego wydatku w koszty uzyskania przychodu.

Pozdrawiam,
Grzegorz Synal

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: Neviar » wtorek, 16 stycznia 2018, 14:57

@SSLG, dziękujemy na informacje. Miałbym pytanie związane z tematem. Planuję założenie działalności na potrzeby mojej dziennej pracy i traktowałbym ją jako moje główne zajęcie. Dodatkowo zamierzam się zajmować wydobyciem i sprzedażą krypto (może i kupno/sprzedaż z czasem), więc wpisałbym to zajęcie jako dodatkowe. Co mnie zastanawia to czy będzie wszystko w porządku w momencie, gdy działalność związana z krypto zacznie przynosić (znacznie) większe dochody niż pierwsza, którą uważam za główną.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Targowa 27, Łódź

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: SSLG » wtorek, 16 stycznia 2018, 15:34

Neviar pisze: @SSLG, dziękujemy na informacje. Miałbym pytanie związane z tematem. Planuję założenie działalności na potrzeby mojej dziennej pracy i traktowałbym ją jako moje główne zajęcie. Dodatkowo zamierzam się zajmować wydobyciem i sprzedażą krypto (może i kupno/sprzedaż z czasem), więc wpisałbym to zajęcie jako dodatkowe. Co mnie zastanawia to czy będzie wszystko w porządku w momencie, gdy działalność związana z krypto zacznie przynosić (znacznie) większe dochody niż pierwsza, którą uważam za główną.
Będzie jak najbardziej w porządku, maksymalizacja zysków jest nawet pożądana zarówno pod kątem prawnym jak i biznesowym ;). Pod kątem prawnym, w takiej sytuacji może jedynie wystąpić obowiązek zmiany PKD przeważającego na ten związany z obrotem kryptowalutami. Zgodnie z art. 30 par. 1 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorca jest obowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu w CEiDG w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany. Dodatkowo na podstawie odrębnych przepisów informacja taka powinna być przesłana do Urzędu Skarbowego wraz ze zgłoszeniem aktualizacyjnym składanym na formularzu NIP 2.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: Neviar » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:27

@SSLG, znaczy PKD dla jednej i drugiej działalności będę miał na start wprowadzone. Bardziej mnie interesowało, czy konieczna jest zmiana kolejności, gdy wpisana jako druga zaczyna przynosić wyższe dochody od pierwszej. Ale dzisiaj uzyskałem informację, że nie ma to w zasadzie znaczenia :).

Dzięki za odpowiedź w każdym razie :)

Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: siwykamil » wtorek, 16 stycznia 2018, 22:25

Jeszcze jedno pytanie dajmy na to że zakładam sobie firme sprzedaż i kupno kryptowalut
czyli tam główne pkg 64.19 ,a drugie daje np 47.41.Z Sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach

No i w tym momencie mogę sobie kupywać karty graficzne i inny sprzęt komputerowy odlicz sobie od tego wat itd
Ale po tem np za pare lat jak karta będzie z pewnością nic nie kopać pojawią się nowe modele mogę ją sprzedać.

Początkujący
Posty: 4
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC
Lokalizacja: Targowa 27, Łódź

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: SSLG » środa, 17 stycznia 2018, 10:59

Witam, delikatnie upraszczając:
1. PKD 47.41 wybieramy jeżeli firma zajmuje się sprzedażą detaliczną komputerów. Nie wybieramy go jeżeli nie prowadzimy takiej działalności. Przykładowo firma "ABC" kupuje komputery i podzespoły u producentów lub w hurtowniach i sprzedaje je końcowym klientom detalicznym.
2. PKD związane z kryptowalutami wybieramy, jeżeli nasza działalność polega na pozyskiwaniu kryptowalut i/lub obrocie kryptowalutami. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Oznacza to, że jeżeli kupuje Pan komputer w celu kopania kryptowalut to może Pan koszt zakupu traktować, jako koszt uzyskania przychodu. Transakcje taką należy jednak udokumentować, w tym celu wystarczy faktura VAT na zakup sprzętu + potwierdzenie zapłaty za towar. Urządzenia które służyły do kopania mogą być następnie sprzedane. W tym celu nie jest wymagane wpisanie PKD 47.41 (to dotyczy tylko osób handlujących sprzętem elektronicznym). Pan kupuje urządzenie nie w celu dalszej odsprzedaży, a w celu pozyskiwania kryptowalut. Takie urządzenia mogą być spokojnie sprzedane jako majątek firmy. Przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu.
3. Problem pojawia się natomiast z odliczeniem VAT od zakupionego sprzętu. Obecnie przeważa stanowisko, że kopanie kryptowalut i ich dalsza odsprzedaż korzysta ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że przedsiębiorca wykonujący taką działalność nie dolicza podatku VAT do transakcji, ale nie korzysta też z prawa do odliczenia podatku VAT od urządzeń nabytych w celu wykonywania tego rodzaju działalności. Szczegółowe wyjaśnienie znajdzie Pan w interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 kwietnia 2016 r., sygn. ILPP5/4512-1-5/16-4/IP.
Dodam jedynie, że kwestie podatkowe z tym związane należy bacznie śledzić bowiem sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a podejście organów skarbowych było dotychczas niejednolite. Ja osobiście polecam przed rozpoczęciem określonej działalności wystąpić do KAS o wydanie interpretacji indywidualnej.
Sami tak robimy w przypadku naszych klientów, w takim przypadku prawidłowa dokumentacja poniesionych kosztów i interpretacja podatkowa minimalizują ryzyko zmiany interpretacji przepisów w przyszłości. Sam koszt jest natomiast nie wielki dla osób które profesjonalnie zajmują się obrotem kryptowalutami.

Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: siwykamil » środa, 17 stycznia 2018, 11:23

A jeżeli chodzi o formy rozliczenia można liczyć na ryczał bo jeżeli o mnie chodzi to ryczał albo liniowy doczytałem że ryczał nie może być stosowany przy walutach ale nie pamiętam o co dokładnie chodziło o wymiane czy coś. Kryptowaluty też się nie zaliczają ?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: bl4ck » środa, 17 stycznia 2018, 11:26

@SSLG, Jakie jest wasze zdanie na temat:

Podatku PPC.
Limitu 15000zł od transakcji.
Wymiana barterowa krypto<>krypto i liczenie kursów.
Dokumentacja kosztów jakimi są poniesiony wydatki na zakup danych krypto-walut.

Myślę że wasze zdanie tez będzie mile widziane w wątku
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 4&start=80

Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: panduch » środa, 17 stycznia 2018, 11:42

bl4ck pisze: @SSLG, Jakie jest wasze zdanie na temat:

Podatku PPC.
Limitu 15000zł od transakcji.
Wymiana barterowa krypto<>krypto i liczenie kursów.
Dokumentacja kosztów jakimi są poniesiony wydatki na zakup danych krypto-walut.

Myślę że wasze zdanie tez będzie mile widziane w wątku
https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... 4&start=80

Pozdrawiam
Bardzo bym prosił o założenie osobnych wątków na temat PCC i limitu 15tys zeby potem nie szukać po wszystkich możliwych tematach i setkach stron do jakich wniosków i znalezisk ludzie doszli.

Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: siwykamil » środa, 17 stycznia 2018, 17:03

SSLG pisze: Witam, delikatnie upraszczając:
1. PKD 47.41 wybieramy jeżeli firma zajmuje się sprzedażą detaliczną komputerów. Nie wybieramy go jeżeli nie prowadzimy takiej działalności. Przykładowo firma "ABC" kupuje komputery i podzespoły u producentów lub w hurtowniach i sprzedaje je końcowym klientom detalicznym.
2. PKD związane z kryptowalutami wybieramy, jeżeli nasza działalność polega na pozyskiwaniu kryptowalut i/lub obrocie kryptowalutami. Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT kosztami uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. Oznacza to, że jeżeli kupuje Pan komputer w celu kopania kryptowalut to może Pan koszt zakupu traktować, jako koszt uzyskania przychodu. Transakcje taką należy jednak udokumentować, w tym celu wystarczy faktura VAT na zakup sprzętu + potwierdzenie zapłaty za towar. Urządzenia które służyły do kopania mogą być następnie sprzedane. W tym celu nie jest wymagane wpisanie PKD 47.41 (to dotyczy tylko osób handlujących sprzętem elektronicznym). Pan kupuje urządzenie nie w celu dalszej odsprzedaży, a w celu pozyskiwania kryptowalut. Takie urządzenia mogą być spokojnie sprzedane jako majątek firmy. Przychód ze sprzedaży podlega opodatkowaniu.
3. Problem pojawia się natomiast z odliczeniem VAT od zakupionego sprzętu. Obecnie przeważa stanowisko, że kopanie kryptowalut i ich dalsza odsprzedaż korzysta ze zwolnienia w podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że przedsiębiorca wykonujący taką działalność nie dolicza podatku VAT do transakcji, ale nie korzysta też z prawa do odliczenia podatku VAT od urządzeń nabytych w celu wykonywania tego rodzaju działalności. Szczegółowe wyjaśnienie znajdzie Pan w interpretacji podatkowej wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 6 kwietnia 2016 r., sygn. ILPP5/4512-1-5/16-4/IP.
Dodam jedynie, że kwestie podatkowe z tym związane należy bacznie śledzić bowiem sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie, a podejście organów skarbowych było dotychczas niejednolite. Ja osobiście polecam przed rozpoczęciem określonej działalności wystąpić do KAS o wydanie interpretacji indywidualnej.
Sami tak robimy w przypadku naszych klientów, w takim przypadku prawidłowa dokumentacja poniesionych kosztów i interpretacja podatkowa minimalizują ryzyko zmiany interpretacji przepisów w przyszłości. Sam koszt jest natomiast nie wielki dla osób które profesjonalnie zajmują się obrotem kryptowalutami.
jeżeli chodzi o formy rozliczenia można liczyć na ryczał bo jeżeli o mnie chodzi to ryczał albo liniowy doczytałem że ryczał nie może być stosowany przy walutach ale nie pamiętam o co dokładnie chodziło o wymiane czy coś. Kryptowaluty też się nie zaliczają ?

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Zakładanie firmy , kod PKG i inne

Postautor: Neviar » piątek, 19 stycznia 2018, 10:29

Kolejne pytania :)

Czy zajmując się kopaniem opłaca się być w ogóle VATowcem czy nie?
Główna kwestia teraz. Oprócz kopania mam też swoją dzienną pracę, nic szczególnego, tester oprogramowania. Zakładam działalność, aby zamienić dotychczasową umowę na kontrakt. Jeżeli pracodawca jest/nie jest VATowcem to ja powinienem nim zostać czy nie? Biorąc pod uwagę handel krypto.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości