uznawanie kosztów przez US

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: m.m » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 00:55

Zgodnie z nowymi przepisami niejasności mają być rozstrzygane na korzyść podatnika więc może nie będzie tak źle.
_chybaty pisze: Za granicą uznają koszty ponoc nornalnie ja nie rozumiem dlaczego u nas nie może byc raz latwiej...
u nas w wielu kwestiach jest znacznie łatwiej i co ważniejsze taniej. Budowanie opinie na wybranych przykładach jest mało poważne, zwłaszcza gdy nie znamy systemów.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 01:09

Reasumując, skoro Wnioskodawca będzie dokonywał zakupu kryptowalut, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, to wydatki na nabycie kryptowalut będą stanowiły koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
i tego się trzymajmy.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 30 listopada 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Neviar » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 09:20

Teraz nie ma regulacji odnośnie tego czy tamtego, pewnie w przyszłości będą. Ale czy zasada "Prawo nie działa wstecz" nie uchroni nas przed koślawymi decyzjami i wymaganiami? Teraz możemy dokumentować transakcje na tyle rzetelnie na ile możemy. Za X czasu urząd jeden z drugim stwierdzi, że to należało robić tak i tak, giełdy powinny były zapewnić to i tamto. No to urzędy mogły ustalić konkretne zasady gdy była najlepsza pora na to, a nie wymyślić coś teraz i wymagać realizacji tego w przeszłości.

Czy to jest zbyt logiczne, aby było prawdziwe? :D

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 16:22

Przeszedłem się dzisiaj do biura rachunkowego zapytać o dokumentowanie kryptowalut zakupionych przed założeniem działalności i wniesionych na stan firmy poprzez spis z natury, ponieważ ja tak zrobiłem a nie dostarczyłem żadnego dokumentu potwierdzającego pochodzenie tych walut.
Panie mi odpowiedziały zgodnie, że cytuję: "nie powinni się czepiać". Więc nie pozostaje mi nic innego jak zaufać ich wieloletniemu doświadczeniu z różnymi kontrolami i zająć się wreszcie robotą.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 16:29

tutkatz pisze:Przeszedłem się dzisiaj do biura rachunkowego zapytać o dokumentowanie kryptowalut zakupionych przed założeniem działalności i wniesionych na stan firmy poprzez spis z natury, ponieważ ja tak zrobiłem a nie dostarczyłem żadnego dokumentu potwierdzającego pochodzenie tych walut.
Panie mi odpowiedziały zgodnie, że cytuję: "nie powinni się czepiać". Więc nie pozostaje mi nic innego jak zaufać ich wieloletniemu doświadczeniu z różnymi kontrolami i zająć się wreszcie robotą.
Chyba masz racje. Wpadamy juz powli w paranoje tutaj ;) Dzialamy, dokumentujemy z historii inaczej sie po prostu nie da :)

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 16:36

_chybaty pisze: przed założeniem działalności i wniesionych na stan firmy poprzez spis z natury, ponieważ ja tak zrobiłem
Wyceniali je jakoś w księgowości?

..bo tutaj tak piszą...
Spis z natury sporządzony na dzień rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, będzie zatem dokumentem właściwym do ujęcia „wydobytych” i nabytych kryptowalut jako środków obrotowych w działalności gospodarczej. „Wykopane” oraz nabyte Kryptowaluty objęte spisem z natury Wnioskodawca jest obowiązany wycenić według cen zakupu lub nabycia albo według cen rynkowych z dnia sporządzenia spisu, jeśli są one niższe od cen zakupu lub nabycia, w myśl § 29 ww. rozporządzenia. Natomiast wskazane przez Wnioskodawcę oświadczenie i inne dokumenty stanowić mogą dowody w ewentualnym postępowaniu podatkowym czy kontrolnym, prowadzonym przez uprawnione organy.
Dodano po 4 minutach 36 sekundach:
_chybaty pisze: Dzialamy, dokumentujemy z historii inaczej sie po prostu nie da
No tak tylko że zbywanie czyli czysta sprzedaż to tylko przychód i dochód bez kosztów więc wiadomo że nie ma się do czego przyczepić :)

Co innego handel tutaj kupuje i sprzedajemy i na tej postawie wyliczamy przychód koszt i na końcu wychodzi dochód o to w zasadzie bym się nie martwił też, gorszą kwestią jest krypto<>krypto.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 17:03

Krypro-krypto to fakt, ciężki temat.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 17:09

Moim zdaniem najlepiej scenariusz był by gdyby kryto-kryto wymagało jedynie prowadzenia ewidencji ILOŚCI coinów skąd ile i jak zrobiliśmy, a dopiero sama wymiana krypto > fiat wymagała liczenia przychodu.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 16:01

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:56 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 16:08

Pietaszek pisze: możemy stosować dowody wewnętrzne i ja takie rzeczy przed sądem bym w ostateczności obronił
A ja kto się ma do :
Ponadto, zgodnie z § 14 ww. rozporządzenia, na udokumentowanie zapisów w księdze, dotyczących niektórych kosztów (wydatków) mogą być sporządzone dokumenty zaopatrzone w datę i podpisy osób, które bezpośrednio dokonały wydatków (dowody wewnętrzne), określające przy zakupie: nazwę towaru oraz ilość, cenę jednostkową i wartość, a w innych przypadkach - przedmiot operacji gospodarczych i wysokość kosztu (wydatku). Przy czym, możliwość dokumentowania wydatków dowodami wewnętrznymi została ograniczona wyłącznie do wydatków enumeratywnie wskazanych w ww. rozporządzeniu.
1. zakup, bezpośrednio od krajowego producenta lub hodowcy, produktów roślinnych i zwierzęcych, nieprzerobionych sposobem przemysłowym lub przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt;

2. zakup od ludności, sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), surowców roślin zielarskich i ziół dziko rosnących leśnych, jagód, owoców leśnych i grzybów leśnych (PKWiU ex 02.30.40.0);

3. wartość produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli prowadzonej przez podatnika;

4. zakup w jednostkach handlu detalicznego materiałów pomocniczych;

5. koszty diet i innych należności za czas podróży służbowej pracowników oraz wartości diet z tytułu podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących;

6. zakup od ludności odpadów poużytkowych, stanowiących surowce wtórne, z wyłączeniem zakupu (skupu) metali nieżelaznych oraz przeznaczonych na złom samochodów i ich części składowych;

7. wydatki związane z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i centralne ogrzewanie, w części przypadającej na działalność gospodarczą; podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele;

8. opłaty sądowe i notarialne;

8a. opłatę skarbową uiszczaną znakami tej opłaty do dnia 31 grudnia 2008 r.;

9. wydatki związane z parkowaniem samochodu w sytuacji, gdy są one poparte dokumentami niezawierającymi danych, o których mowa w § 12 ust. 3 pkt 2; podstawą wystawienia dowodu wewnętrznego jest bilet z parkometru, kupon, bilet jednorazowy załączony do sporządzonego dowodu.
? swoją drogą jak takie dowody wyglądają(dosłownie)? jeśli trader wykonuje codziennie obrót krypto krypto i damy na to raz w miesiącu na polskiej giełdzie sprzedaje krypto i wypłaca na konto, ja taki dokument powinien wyglądać.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 16:29

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:57 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 16:52

Pietaszek pisze: przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie, jeżeli przedmiot operacji jest wymierny w jednostkach naturalnych
Hmm tak do każdej transakcji kupna? czyli co ..nazwa coina ,ilość, wartość? czy może jednak podsumowanie dla całego dnia?
Tak na logikę nie widzę większej MOCY w takim dokumencie niż moje statystyki w "excelu".. skoro widać że coś kupiłem to automatycznie jest moim kosztem a wyliczenie tylko to potwierdza.

Pietaszek pisze: I nie ze względu na sposób wyceny bo tu możemy stosować zdrowy rozsądek
Skoro obracamy dajmy na to na polonexie bitrexie krypto a sprzedajemy "nadmiar" nad jakiejś polskiej giełdzie to na jakiej zasadzie wycenił byś kurs btc? i reszty krypto dla polo i trexa gdzie nie ma faktycznej waluty fiat ? o polską nie pytam bo wiadomo że krypto idzie na od razu na pln więc nie ma żadnych wątpliwości.


Drążę próbuje to szambo jakoś oczyścić, ale to nie woda :lol:
Pietaszek pisze: Od 16 lat siedzę w rachunkowości i podatkach
potrzeba nam takich ludzi na forum ...

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 18:52

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:57 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 19:14

@Pietaszek, No to zadziałajmy na żywym organizmie poniżej konto testowe na polonexie i kilka transakcji z całego konta



Jak byś to policzył :) ?
Pietaszek pisze: PCC
No ale to dotyczy osób prywatnych bez działalności... ?!

pozdro

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:01

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:57 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 2 razy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:05

@Pietaszek, stop stop 1 transakcja to :)

2018-01-12 19:00:19 BCH/USDT Exchange Sell 2502.00000029 0.00525981 13.16004462

sprzedaje coiny które wcześniej wysłałem dla celów testu i uznajmy że nie są one żadnym kosztem.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:06

Ostatnia..., pierwsza z góry.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:10

Pietaszek pisze: Obowiązek rozliczenia PCC
to tylko jeden 1% :lol:

Dodano po 1 minucie 20 sekundach:
@Pietaszek, Pierwsza to 2018-01-12 19:00:19 BCH/USDT Exchange Sell 2502.00000029 0.00525981 13,16004462

Zobacz daty i godziny.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:13

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:56 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » wtorek, 16 stycznia 2018, 21:22

I nie sprzedałem LSK tylko kupiłem za btc :)

Dodano po 2 minutach 46 sekundach:
Także dawaj jeszcze raz wyliczenia ja postaram się to poskładać do kupy.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości