uznawanie kosztów przez US

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 16
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Crom » piątek, 5 stycznia 2018, 14:48

Czy ktoś ma jakieś doświadczenia z rozliczaniem się z dochodu z gry na giełdzie, a konkretnie z uznawaniem wyciągów z giełd jako dowód poniesionych kosztów? Wiem, że jest od groma indywidualnych interpretacji, które niczego nie wyjaśniają i jeszcze więcej opinii na ten temat, ale czy ktoś zna historie z życia wzięte, że można się jakoś z tego normalnie rozliczyć.. przecież mamy już 2018 musiał się już ktoś rozliczyć. Mam tu na myśli zarówno os. fiz jak i DG.

To chyba jest najważniejsza sprawa bo najgorzej jak nie będzie US niczego uznawać i okaże się, że trzeba płacić od sumy PRZYCHODÓW Z WSZYSTKICH TRANSAKCJI, co pewnie w wielu przypadkach przekroczy kwotę realnych dochodów.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: _chybaty » piątek, 5 stycznia 2018, 15:37

W hiatorii transakcji z gieldy masz date, godzine ilosc itd. To powinno byc ok.

Pomocy! Jestem lamerem i nie wiem jak wyłączyc podpis w Tapatalku. Proszę o instrukcję na PW. SM-G955F przy użyciu Tapatalka

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Barragol » piątek, 5 stycznia 2018, 15:56

Mnie też to ciekawi, na pewno jest sporo ludzi którzy wyciągneli 6-7 cyferek z tej zabawy, a jakoś nikt się nie chwalił że go skontrolowali, nie chce mi się wierzyć że skarbówki w żadnym przypadku nie zaciekawiły takie nagłe gigantyczne przychody.

> Mam tu na myśli zarówno os. fiz jak i DG.

Co do tego to na ten moment os.fiz. ma trochę lepiej, bo nie musi rozliczać przychodów na wymianie krypto - krypto.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: kosma » piątek, 5 stycznia 2018, 17:01

Crom pisze: .. przecież mamy już 2018 musiał się już ktoś rozliczyć.
Złożenie zeznania rocznego nijak się ma do doświadczenia w tym względzie. W praniu się okaże (podczas kontroli) co zdjęli z kosztów, a czego nie bowiem ujęcie czegoś w kosztach nie znaczy, że w nich zostanie, a na kontrolę mają kilka lat :)

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » piątek, 5 stycznia 2018, 17:21

Na swojej działalności robię wydruki z giełd (zrzut z ekranu), żeby w biurze rachunkowym leżały ale to jest idiotyczne rozwiązanie bo przy zaledwie kilku/nastu operacjach zakupu/sprzedaży mam już pokaźny plik papierów a nawet nie odpaliłem jeszcze żadnego bota. Do tego najczęściej historie da się tak wydrukować na ostatnie 30 dni tylko.

Nie wyobrażam sobie w takiej sytuacji robienie setek stron wydruków co miesiąc - jakby bot mi natrzaskał transakcji. Dlatego w przyszłości chyba się ograniczę do drukowania podsumowania a jak się skarbówce nie spodoba to mogę im wtedy dać albo wgląd do giełdy, albo klucze API albo niech sobie robią kontrolę na samej giełdzie i tam potwierdzą.

Początkujący
Posty: 78
Rejestracja: 22 grudnia 2017
Reputacja: 28
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: kosma » piątek, 5 stycznia 2018, 18:32

@tutkaz nie licz na to że skarbówka będzie czegokolwiek szukać aby Twoje koszty uzasadnić. To Ty wywodzisz z tego skutek prawny i w Twoim interesie i też obowiązku jest je odpowiednio udokumentować jeśli w kosztach ma się ostać. Koszty wertują jedynie po to aby coś z nich zdjąć.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Barragol » piątek, 5 stycznia 2018, 19:40

kosma pisze:@tutkaz nie licz na to że skarbówka będzie czegokolwiek szukać aby Twoje koszty uzasadnić. To Ty wywodzisz z tego skutek prawny i w Twoim interesie i też obowiązku jest je odpowiednio udokumentować jeśli w kosztach ma się ostać. Koszty wertują jedynie po to aby coś z nich zdjąć.
problem w tym że nie istnieją żadne wytyczne co do tego czym jest odpowiednia dokumentacja

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » piątek, 5 stycznia 2018, 21:04

kosma pisze: @tutkaz nie licz na to że skarbówka będzie czegokolwiek szukać aby Twoje koszty uzasadnić. To Ty wywodzisz z tego skutek prawny i w Twoim interesie i też obowiązku jest je odpowiednio udokumentować jeśli w kosztach ma się ostać. Koszty wertują jedynie po to aby coś z nich zdjąć.
Właśnie to mam na myśli: wydrukuje ryze papieru miesięcznie a oni mi powiedzą w tyłek se pan to wsadź bo to nie dokument.

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: m.m » sobota, 6 stycznia 2018, 01:32

tutkatz pisze: Właśnie to mam na myśli: wydrukuje ryze papieru miesięcznie a oni mi powiedzą w tyłek se pan to wsadź bo to nie dokument.
ja bym tak zrobił... :geek: minimum szcunku, będziesz mi tu jakieś nędzne scr rzucał na których i tak nic nie widać.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » niedziela, 7 stycznia 2018, 10:44

Zastanawiałem się trochę nad możliwością dokumentowania kosztów i w sumie jedyna metoda jaka przychodzi mi do głowy, która by była zarówno najwygodniejsza jak i najdokładniejsza to udostępnienie klucza API do giełdy z możliwością odczytu historii.
Oczywiście można by próbować coś z PITem wystawianym przez giełdy itp ale to by dotyczyło tylko polskich giełd a wolałbym miec jednak dostęp do większości na świecie.
Stąd moje pytanie, czy jakby była taka mozliwość to chcielibyście mieć takie rozwiązanie, że koszty skarbówka sobie sama może na żywo oglądać na giełdach w każdej chwili? I wystarczy tylko zgłosic klucz API, żeby miec spokój i pewność zaliczenia kosztów z danej giełdy?
Bo jeśli było by więcej chetnych to może Fundacja podsunęła by taką propozycję dla rządu/US, żeby naszykowali sobie odpowiednie oprogramowanie.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 7 stycznia 2018, 11:37

@tutkatz, w jednym słowie ... oszalałeś.

Dodano po 2 minutach 37 sekundach:
Nie no powiem ci rozjebałeś system :D
czy jakby była taka mozliwość to chcielibyście mieć takie rozwiązanie, że koszty skarbówka sobie sama może na żywo oglądać na giełdach w każdej chwili? I wystarczy tylko zgłosic klucz API, żeby miec spokój i pewność zaliczenia kosztów z danej giełdy?
Bo jeśli było by więcej chetnych to może Fundacja podsunęła by taką propozycję dla rządu/US, żeby naszykowali sobie odpowiednie oprogramowanie

m.m
Początkujący
Posty: 963
Rejestracja: 25 grudnia 2017
Reputacja: -21
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: m.m » niedziela, 7 stycznia 2018, 12:58

tutkatz pisze: że koszty skarbówka sobie sama może na żywo oglądać na giełdach w każdej chwili?
nieee... no co ty

ale można zrobić dla siebie jakiś generator raportów, żadna filozofia (o ile działa)
withdraw - withdraws money into bank account

Input:

currency: currency to withdraw (e.g. USD)
quantity: amount of money to withdraw
account: account number on which money would be transferred
express: true/false
bic: swift/bic number

Output:

success: if withdrawal succeeded
error: if any

history - history of all operations on user account

Input:

currency: name of the currency in which history will be displayed
limit: the limit for results

Output:

amount: amount of currency in operation
balance_after: total balance after operation (does not contain substracted locked balance)
currency: currency of operation
time: commission date
comment: comment for operation (usually it is type of operation)

transactions - history of account transactions

Input:

(optional)market: (e.g. BTC-USD) if set the result list would be limited to transactions with given currencies. Correct format is cryptoCurrencyShortcut-priceCurrencyShortcut. If parameter not set method returns all transactions ordered by date in descending order.

Output:

date: date of transaction
type: ASK if you sold crypto, BID when you were buyer
market: pair of currencies of transaction
amount: amount of crypto sold/bought
rate: crypto rate used in specified trasnaction
price: total price paid in transaction
https://bitbay.net/pl/api-prywatne
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 stycznia 2018, 13:06 przez m.m, łącznie zmieniany 1 raz.

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » niedziela, 7 stycznia 2018, 13:03

bl4ck pisze: @tutkatz, w jednym słowie ... oszalałeś.
Tak. I nie. Jako osoba prowadząca działalność i tak wszystkie transakcje muszę dokumentować. Jeżeli była by taka OPCJA, że mogę dać skarbówce klucz API, żeby sobie sami potwierdzili koszty, wydatki i przychód to bym się 5 min nie zastanawiał mając w zamian gwarancje uznania kosztów.
Jeśli ktoś ma lepszy pomysł to bardzo chętnie posłucham, w jaki sposób przedstawić inaczej koszty nie drukując setek stron papieru.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 7 stycznia 2018, 13:14

@tutkatz, Chłopie ale zapomnij o takim czymś TY sam tego nie potrafisz policzyć a co dopiero osoba obca.

Przecież mówiłeś że masz jakieś biuro księgowe\podatkowe które ci to prowadzi? co oni sugerują?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » niedziela, 7 stycznia 2018, 14:54

bl4ck pisze: @tutkatz, Chłopie ale zapomnij o takim czymś TY sam tego nie potrafisz policzyć a co dopiero osoba obca.

Przecież mówiłeś że masz jakieś biuro księgowe\podatkowe które ci to prowadzi? co oni sugerują?
żebym przynosił im wydruki. A to mi się nie podoba w ogóle bo już mam za dużo drukowania a nawet nie zacząłem na dobre zabawy.
Niestety uważam, że zarówno drukowanie zestawienia wszystkich transakcji giełdowych i tym bardziej zrzutów z ekranu za jedną z większych głupot w dobie informatyzacji i cyfryzacji.
Dlatego może się mylę ale API z giełdy było by lepszym rozwiązaniem, no tylko powstaje oczywiście problem wiarygodności giełdy bo US może całą gromadkę uznać za oszustów i pewnie nikomu nie będzie wierzył. No tylko, że wydruki z ekranu nic w tej kwestii i tak nie zmieniają poza marnowaniem papieru.
Ostatnio zmieniony niedziela, 7 stycznia 2018, 14:58 przez tutkatz, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 7 stycznia 2018, 14:56

@tutkatz, A dlaczego nie może być to w formie elektronicznej?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » niedziela, 7 stycznia 2018, 14:59

bl4ck pisze: @tutkatz, A dlaczego nie może być to w formie elektronicznej?
bo moja księgowa nie ma jak tego wsadzić do segregatora :)
Tylko proszę mi nie mówić o zmianie biura rachunkowego teraz bo to temat rzeka i jakbym mógł to zrobić to dawno by było załatwione.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 7 stycznia 2018, 15:08

@tutkatz, Kup jej dyskietki :D

Dodano po 7 minutach 51 sekundach:
@tutkatz, Na jakiej giełdzie grasz? i od którego momentu liczysz transakcję?

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: tutkatz » niedziela, 7 stycznia 2018, 15:16

bl4ck pisze: @tutkatz, Kup jej dyskietki :D

Dodano po 7 minutach 51 sekundach:
@tutkatz, Na jakiej giełdzie grasz? i od którego momentu liczysz transakcję?
Od nowego roku staram się grać tylko na polskich giełdach i na parach PLN ale to zbyt duże ograniczenie, więc będę musiał chyba jakoś kupować BTC i od razu za to alta, żeby potem nie kombinować z przeliczaniem i nie obawiać się o interpretacje.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 7 stycznia 2018, 15:18

@tutkatz, jedyne sensowne rozwiązanie jakie mi przychodzi do głowy to eksport pliku historii i stworzenie skryptu w exelu który to będzie jakoś liczył temat wydaje się niby prosty ale tak w cale nie jest.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości