uznawanie kosztów przez US

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » środa, 17 stycznia 2018, 20:59

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:54 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » środa, 17 stycznia 2018, 21:04

Wszędzie jest mowa o gotówce, nie zwracacie na to uwagi celowo czy z jakiego powodu?
Dodatkowo giełdy są albo wkrótce będą zobowiązane do przestrzegania przepisów przeciwko praniu brudnych pieniędzy a o to w tym ograniczeniu chodzi, żeby utrudnić przestępstwa a nie zakupy za pośrednictwem serwisów internetowych.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » środa, 17 stycznia 2018, 22:32

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:53 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » środa, 17 stycznia 2018, 22:51

Pietaszek pisze:
panduch pisze: Wszędzie jest mowa o gotówce, nie zwracacie na to uwagi celowo czy z jakiego powodu?
Dodatkowo giełdy są albo wkrótce będą zobowiązane do przestrzegania przepisów przeciwko praniu brudnych pieniędzy a o to w tym ograniczeniu chodzi, żeby utrudnić przestępstwa a nie zakupy za pośrednictwem serwisów internetowych.
Zajrzyj wreszcie do ustawy albo przeczytaj coś specjalistycznego na ten temat. Nigdzie nie ma mowy o gotówce, tylko o pominięciu rachunku płatniczego.
A tymoglbys przestac szukac problemow tam gdzie ich nie ma. Kazdy urzednik skarbowy jesli jest osoba myslaca (a zakladam, ze jest) bedzie wiedzial, ze przelew z rachunku na gielde jest wystarczajacy, zeby uznac zakup kryptowaluty jako zrobiony z posrednictwem rachunku bankowego. Poniewaz kazdy wie, ze przepis mial ograniczyc platnosci gotowkowe bo nawet:
Elektroniczne płatności i płatności kartą powyżej 15 000 zł też dozwolone

Regulacje o limicie transakcji gotówkowych nie mają zastosowania form regulowania zobowiązań za pomocą instrumentów płatniczych takich jak:

karty płatnicze,

płatności elektroniczne typu DotPy, PayByNet, PayPal, PayU itp.

W takich sytuacjach bowiem, będą uznawane za dokonanie zapłaty za pośrednictwem rachunku płatniczego.
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wyda ... -kosztem/2

Ostatecznie jak ktos sie boi to sobie moze przelewac do 15tys na gielde miesiecznie, robic za ta kwote zakup i wyplacac kryptowalute na portfel prywatny.
Poniewaz nie bylo do tej pory zadnej interpretacji w tej sprawie to ja oczekuje rozpatrzenia niejasnosci na moja korzysc, zgodnie z konstytucja Morawieckiego. Tyle w temacie dla mnie.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
-2
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » czwartek, 18 stycznia 2018, 13:34

Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:53 przez Pietaszek, łącznie zmieniany 1 raz.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » czwartek, 18 stycznia 2018, 13:39

@Pietaszek,

Prototyp ;)


Początkujący
Posty: 22
Rejestracja: 17 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: giees7 » czwartek, 18 stycznia 2018, 15:45

Kwestia księgowania zakupu/sprzedaży w KPiR jest chyba dość jasna:
1) dowód księgowy na sprzedaż (przychód) - waluta * kurs * usd z poprzedniego dnia
2) dowód księgowy na kupno (koszt) - jw

W przypadku wymiany jednej krypto na drugą w dochodzie nic nam się nie zmienia (przychód=koszt), więc wszystko jest względnie jasne. A jak rozliczyć fee z wypłaty na prywatny portfel? Parę dni temu wypłacałem ATL z Hitbtc i złodzieje policzyli sobie fee na poziomie 27 ATL przy ówczesnym kursie ~1,5 USD. W papierach teoretycznie mam 580 szt., ale na portfel trafiło 553. Jak to udokumentować?

Początkujący
Posty: 47
Rejestracja: 10 września 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Nozib » czwartek, 18 stycznia 2018, 16:03

giees7 pisze:Kwestia księgowania zakupu/sprzedaży w KPiR jest chyba dość jasna:
1) dowód księgowy na sprzedaż (przychód) - waluta * kurs * usd z poprzedniego dnia
2) dowód księgowy na kupno (koszt) - jw

W przypadku wymiany jednej krypto na drugą w dochodzie nic nam się nie zmienia (przychód=koszt), więc wszystko jest względnie jasne. A jak rozliczyć fee z wypłaty na prywatny portfel? Parę dni temu wypłacałem ATL z Hitbtc i złodzieje policzyli sobie fee na poziomie 27 ATL przy ówczesnym kursie ~1,5 USD. W papierach teoretycznie mam 580 szt., ale na portfel trafiło 553. Jak to udokumentować?
Hitbtc to złodzieje jakich mało. Pare dni temu chciałem wypłacić Po.et na MEW i ciule ponad 700 sztuk po.et sobie zawołali. Narazie trzymam u tych skurczybykoe bo tyle prowizji to 1/5 tego co mam tej waluty.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » czwartek, 18 stycznia 2018, 17:19

Pietaszek pisze: Zupełnie czym innym jest płatność kartą za transakcję zakupu, a czym innym przelew na giełdę i dokonywanie tymi środkami transakcji zakupu (często wielokrotnych). Bardzo mylisz pojęcia.

A "konstytucja Morawieckiego" jeszcze nie została uchwalona...
Nie mylę pojęć tylko rozumiem po co została ta ustawa w ogóle wprowadzona. Znajdź różnice, historie transakcji można zobaczyć i połączyć z odbiorcą:
- bank: tak
- paypal: tak
- giełda: tak
- blockchain: tak
- gotówka: nie

Dlatego moim zdaniem gdyby ktoś szedł na rynek i między marchewką a ogórkami kupował sobie krypto za gotówke na ulicy, wtedy mógłby mieć problem. W innym przypadku nie bo środki na giełdę krypto wpłaca i wypłaca z giełdy za pomocą rachunku firmowego i wszystko jest do prześledzenia i udowodnienia.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: redlumek » czwartek, 18 stycznia 2018, 17:30

W ustawie nic nie piszą o płatnościach gotówkowych tylko obowiązku płacenia za pośrednictwem rachunku płatniczego.
Oraz:
"Natomiast w przypadku płatności, które odbywają się za pomocą instrumentów płatniczych, związanych z rachunkami płatniczymi, takimi jak m.in. karty płatnicze, jak również płatności dokonywanych poprzez systemy pośredniczące w płatnościach, takie jak PayPal, PayU itp., będzie spełniony wymóg dokonania ich za pośrednictwem rachunku płatniczego"
Jeśli giełda spełnia ten warunek to nie powinno być problemu.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » czwartek, 18 stycznia 2018, 18:50

Cały czas próbuję to powiedzieć, że zakupy na giełdzie to nie jest oczywiste naruszenie tej ustawy. Urzędnik musiałby się mocno uprzeć, żeby szukać w tym problemu. Dlatego wydaje mi się to wątpliwe.
Gdyby handlować na firmę za pośrednictwem localbitcoins czy coś w tym stylu to wtedy można by się zastanawiać czy trzeba raportować transakcje gotówkowe, czy potrzeba kasę fiskalną itp. itd. Ale dla mnie giełda to sprawa oczywista. Przynajmniej do czasu modyfikacji ustawy, albo jasnej odpowiedzi z ministerstwa, że giełdy kryptowalut także są wykluczone. Tylko, że to byłby absurd i faktyczne ograniczenie możliwości działania i inwestowania dla firm.
Ostatnio zmieniony czwartek, 18 stycznia 2018, 18:52 przez panduch, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 143
Rejestracja: 24 grudnia 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: Pietaszek » czwartek, 18 stycznia 2018, 18:52

Przepraszam Was wszystkich ale na forum z taką moderacją nie będę pisać. Zajrzę może od czasu do czasu poczytać, tymczasem kasuję cały swój wkład w to forum.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: redlumek » czwartek, 18 stycznia 2018, 18:56

Szkoda - twoje posty dużo tu wnoszą.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 10:24

Pietaszek pisze: Po cholerę myśleć i pomagać ludziom w podatkach, jak i tak przyjdzie moderator i za byle co opierdzieli?
a co to za afera? Po co pozmieniałeś wszystkie swoje posty?

Wracając jednak do wątku dokumentowania to okazuje się, że historia z naszych giełd to jeszcze większy problem niz mi się wydawało.
Nie chciałem brać historii ceny z coinmarketcap bo tam jest wyrazona w dolarach a chcialem uniknac jednej upierdliwosci wiecej, czyli przeliczania jeszcze dolara na PLN, więc zacząłem szukać jakiś polskich źródeł historii ceny. No i okazuje się, że nie dość, że wszyscy udostępniaja tylko - tak jak wcześniej pisałem - tylko min/max/początek/koniec dnia to jeszcze:
- bitbay 50 pozycji
- bitmarket ma całą historie ale dziwnie podzieloną na 90min do 1rok ale tam mi się nie udało uzyskać danych na konkretne dni tylko o dziwnych godzinach
- bitmarket24 ostatnie 3dni
- pozostałe giełdy sa krótko na naszym rynku albo mają bardzo duże spready więc nie są wiarygodne
Ktoś ma jakiś lepszy pomysł skąd brać dane historyczne ceny u nas tak, żeby potem US z zewnętrznego linku mógł sobie je potwierdzić?

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: bl4ck » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:27

@panduch, Giełda żeby była wiarygodny musi mieć największy volumen i takimi które można brać pod uwagę są bm i bb(ciekawe czy zrobili historię miała być do 15 stycznia) także widzisz dupa blada...
panduch pisze: dziwnych godzinach
to unix time https://www.extendoffice.com/documents/ ... -date.html

opisz swoją wizję co chcesz zrobić przeliczyć?

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » niedziela, 21 stycznia 2018, 11:36

bl4ck pisze: @panduch, Giełda żeby była wiarygodny musi mieć największy volumen i takimi które można brać pod uwagę są bm i bb(ciekawe czy zrobili historię miała być do 15 stycznia) także widzisz dupa blada...
panduch pisze: dziwnych godzinach
to unix time https://www.extendoffice.com/documents/ ... -date.html

opisz swoją wizję co chcesz zrobić przeliczyć?
szykuje rozliczenie wymiany altów za ten miesiąc bo jutro idę na rozmowę do innego biura rachunkowego, może będzie bardziej kumate ale do konkretów rozliczania to może założę nowy wątek bo tu nie pasuje.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

uznawanie kosztów przez US

Postautor: panduch » niedziela, 28 stycznia 2018, 11:18

Otóż jest chyba nadzieja na to, że uda się wreszcie ustalić większość rzeczy związanych z rozliczaniem kryptowalut.
Z nowszej interpretacji można się dowiedzieć i potwierdzić wcześniejsze przypuszczenia, że:
- wymiana krypto na krypto jest opodatkowana
- nie rozlicza się metodą FIFO na KPiR, tylko zwykłą sumą wydatków i kosztów na dany rok/miesiąc
- wydruk przelewu bankowego nie jest potwierdzeniem uzyskania kosztów

Ale czytając ta interpretację doszedłem do takiego wniosku, że jakbyśmy wspólnie uzgodnili dokument, który zawierałby odpowiednie elementy, mógłby on być dość mocnym dowodem zawartych transakcji. Czyli można by było robić zestawienie dzienne z każdej giełdy, na którym by sie znajdowały:
- data
- nazwa giełdy wraz z danymi spółki i jej numerami identyfikacyjnymi
- numer dokumentu
- lista zbiorcza transakcji na dany dzień, np. Lisk zakup 100 jedn. o wartości 1000zł, sprzedaż 50jedn. o wart. 500zł
- pieczątka i podpis

Do tego miesięczne podsumowanie z tych dokumentów.
Jeżeli macie pomysł co jeszcze zamieścić to napiszcie bo wydaje mi się, że mogło by to być dość dobre rozwiązanie i na pewno dużo mocniejsze od wydruku z giełdy. A jednocześnie mniej upierdliwe.
Ostatecznie ten dokument ma nas zabezpieczyć przed sprawdzeniem doniesień z giełdy/banku czy zawarte tam transakcje zostały rozliczone czy nie.

interpretacja
http://ceny-kryptowalut.pl/sposob-ustal ... yptowalut/

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości