Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 312
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 26
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: TSD_WWA » wtorek, 13 lutego 2018, 09:29

Z tego co sie orientuje to do progu 200tys zl nie wlicza sie obrotu, tylko sama sprzedaz

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jpr » wtorek, 13 lutego 2018, 10:31

mattbigblue pisze: A powiedziałbyś jako co księgujesz koszty i przychody?
Ksieguje krypto jako towar.
mattbigblue pisze: to na pewno przebiłeś 200 tyś obrotu?
Tego nie napisałem. Napisałem, że panie urzędniczki poinformowały mnie o braku koniecznosci składania deklaracji Vat-7, niezależnie od obrotów i limitów 8-)

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: redlumek » wtorek, 13 lutego 2018, 10:34

Nawet jakby przebił 200tys i miał sama sprzedaż nieopodatkowana - czyli zwolniona - to też nie musiał by składać deklaracji VAT7 ani jpk-vat

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: MrMej » czwartek, 5 kwietnia 2018, 18:11

Witam. Prosiłbym o poradę, w 2017 kupilem pierwsze kryptowaluty, troszke sie bawiłem, tzn sprzedawalem i kupowalem (czasem na fiat a czasem na btc). Czasem zarobilem a czasem stracilem. Nigdy nie wyplacilem gotowki na konto lub z bankomatu. Pytanie brzmi, czy wykazywac w pit te kryptowaluty lub transakcje? Zliczylem wszystkie kwoty fiat ze sprzedazy krypto, oraz fiat z kupna krypto no i oczywiscie wyszlo na minusie (wiadomo, prowizje cos zjadly, czasem bylem stratny). Czy wpisac w pit te kwoty? Dziekuje za odpowiedz

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: panduch » sobota, 7 kwietnia 2018, 01:38

Możemy się kłócić i wymieniać interpretacjami w nieskończoność ale tak naprawdę problem można rozwiązać prosto i szybko. (No chyba, że czegoś nie wiem - nie jestem ekspertem od tworzenia prawa).

- dopisać w ustawie o PCC na liście zwolnień obok instrumentów finansowych także wirtualne waluty - których definicja już jest
- dopisać zwolnienie z konieczności posiadania DG do obrotu krypto tak jak jest z instrumentami finansowymi bez zmieniania ich w instrumenty finansowe

Te dwa wpisy rozwiązują 99% problemów i nie trzeba zmieniać całych definicji. W międzyczasie można się na spokojnie zastanawiać co dalej zrobić z krypto i jakie ustawy pod nie konkretnie pisać.
W kwestii działania prawa wstecz wystarczy nie wymagać od kontroli sprawdzania PCC (nikt i tak teraz tego nie robi i nikt nie płaci więc to tylko dostosowanie prawa do faktów) a ew. kontrole DG przeprowadzać tak, żeby pouczać o przeksięgowaniu podatku z obrotu krypto z DG na PIT.
Krótko i na temat pozostaje tylko pytanie czy rząd okaże się skłonny do współpracy, czy przyzna się do tego gdzie faktycznie ma swoich obywateli i przestanie się z tym ukrywać.

Aha dodatkowym bonusem tych dopisków było by także doregulowanie walut z gier, które teraz w praktyce także powinny być chyba rozliczane.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: Barragol » sobota, 7 kwietnia 2018, 02:06

Uregulowanie tego na uczciwych warunkach to pestka, problemem jest brak dobrej woli.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: panduch » sobota, 7 kwietnia 2018, 09:11

albo to jest cyniczna gra. Najpierw się opóźnia rozwiązanie problemu, żeby utrzeć nosa niepokornym a potem na ostatnią chwilę wprowadza rozwiązanie, żebyśmy czuli większą wdzięczność.
Nie wydaje mi się, żeby tego w ogóle nie rozwiązali bo widzę, że informacja zaczyna rozlewać się po mediach powoli. A jednak rząd stracił ostatnio poparcie i nie może sobie nim tak szafować beztrosko, zwłaszcza, że do wyborów coraz bliżej. Scena krypto ma jednak dziesiątki tysięcy uczestników w naszym kraju patrząc tylko po subskrypcjach polskich kanałów na yt.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: dbcooper » sobota, 7 kwietnia 2018, 11:39

panduch pisze: albo to jest cyniczna gra. Najpierw się opóźnia rozwiązanie problemu, żeby utrzeć nosa niepokornym a potem na ostatnią chwilę wprowadza rozwiązanie, żebyśmy czuli większą wdzięczność.
Nie wydaje mi się, żeby tego w ogóle nie rozwiązali bo widzę, że informacja zaczyna rozlewać się po mediach powoli. A jednak rząd stracił ostatnio poparcie i nie może sobie nim tak szafować beztrosko, zwłaszcza, że do wyborów coraz bliżej. Scena krypto ma jednak dziesiątki tysięcy uczestników w naszym kraju patrząc tylko po subskrypcjach polskich kanałów na yt.
Obawiam się trochę tego że ludzie w krypto to jakis bardzo mały procencik elektoratu PiSu więc mają na nas wy****.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 7 kwietnia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: ergosum » sobota, 7 kwietnia 2018, 11:51

Czy ktokolwiek z Was płaci ten PCC? Przecież to absolutnie i całkowicie sprawia, ze handel krypto jest NIEOPŁACALNY. I jeszcze podatek od stratnych transakcji? Absurd. Ja kończę z handlem BTC. Trudno.

Początkujący
Posty: 207
Rejestracja: 17 lipca 2017
Reputacja: 33
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: Dekoin » sobota, 7 kwietnia 2018, 11:55

@ergosum, to że wszyscy przy zdrowych zmysłach na dzień dzisiejszy kończą (przynajmniej na polskich giełdach) to normalne, pytanie co dalej.

Początkujący
Posty: 95
Rejestracja: 31 marca 2018
Reputacja: -22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: nowym » sobota, 7 kwietnia 2018, 12:46

@Dekoin, dokładnie, co dalej? A przejżyj sobie większość postów, już się tak ob...li i tańczą jak im zagrają, bo pytają jak to zapłacić, będą wypełniać niezliczoną ilość druków PCC i z tego co widzę to mało który ma odwagę stanąć przed Sądem. Rząd osiągnął swój cel i najlepiej to widać na tym forum, na którym większość opinii nic nie znaczy. Już mówią, że będą bardziej ostrożni, ale wychodzi na to, że będą dalej grać i pokornie płacić, nawet jeśli tak być nie może. Jeszcze brakuje postów w stylu-ci co mają dużo do płacenia mieli uważać.

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: _chybaty » sobota, 7 kwietnia 2018, 12:48

nowym pisze:@Dekoin, dokładnie, co dalej? A przejżyj sobie większość postów, już się tak ob...li i tańczą jak im zagrają, bo pytają jak to zapłacić, będą wypełniać niezliczoną ilość druków PCC i z tego co widzę to mało który ma odwagę stanąć przed Sądem. Rząd osiągnął swój cel i najlepiej to widać na tym forum, na którym większość opinii nic nie znaczy. Już mówią, że będą bardziej ostrożni, ale wychodzi na to, że będą dalej grać i pokornie płacić, nawet jeśli tak być nie może. Jeszcze brakuje postów w stylu-ci co mają dużo do płacenia mieli uważać.
Mysle ze mimi wszystko najwiecej jest tych co dalej mysla ze sie maja rozliczyc przyszlo wyszlo bo tak im gieldy powiedzialy. Nawet Ci co grali ba bb

Weteran
Posty: 2625
Rejestracja: 10 czerwca 2013
Reputacja: 514
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: JacekW_BB » sobota, 7 kwietnia 2018, 16:36

Panowie na razie zachowajcie spokój. Jako Polskie Stowarzyszenie Bitcoin zleciliśmy opracowanie interpretacji prawnej nowych wytycznych MF. W nadchodzącym tygodniu powinniśmy ją opublikować. Planujemy tez kolejne działania... Szczegóły wkrótce.

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: dbcooper » sobota, 7 kwietnia 2018, 18:28

JacekW_BB pisze: Panowie na razie zachowajcie spokój. Jako Polskie Stowarzyszenie Bitcoin zleciliśmy opracowanie interpretacji prawnej nowych wytycznych MF. W nadchodzącym tygodniu powinniśmy ją opublikować. Planujemy tez kolejne działania... Szczegóły wkrótce.
Też polecam zaczekać. Sprawa jest bardzo gorąca. Zobaczymy co będzie za 2 tygodnie.

Początkujący
Posty: 15
Rejestracja: 4 marca 2017
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozwiązanie problemu PCC

Postautor: adolek17 » sobota, 7 kwietnia 2018, 18:41

[youtube][/youtube]

Polecam obejrzeć.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: dawidsonek » sobota, 7 kwietnia 2018, 20:51

Witam wszystkich forumowiczów.
Jeszcze gdy w lutym zacząłem swoją przygodę z kryptowalutami to zadałem pytanie jak to właściwie jest z tymi podatkami? Dowiedziałem się, że gdy zamienię fiaty na btc a btc na inne coiny i będę je kisił w portfelu (jestem typem hodl) i dopóki tego nie będę chciał spowrotem spieniężyć na złotówki i przelać na konto bo powiedzmy kryptowaluta, w którą zainwestowałem zdrożała to żadna skarbówka mi nie grozi i nie muszę się rozliczać i składać żadnego pitu (jestem młody, 18 lat, uczę się, jestem na utrzymaniu rodziców i narazie nie muszę tego robić) Teraz, jestem dość przerażony zainstniałą sytuacją i proszę o waszą pomoc oraz rady. Sprawa wygląda tak: W lutym zasiliłem swoje konto na BitBay na kwotę 600zł. Na giełdzie BitBay zrobiłem 2 transakcje. Kupiłem bitcoin a następnie przelałem go na inną zagraniczną giełdę żeby móc kupić tam alt coiny. Te alt coiny przelałem na portfele i trzymam je do tej pory. Teraz mam złożyć ten podatek PCC na te 2 transakcje czy też pit? Czy w ogóle olać sprawę? (CZY CZEKA MNIE KARA?) Nic nie jest uregulowane. Co za kraj. Byłem w urzędzie skarbowym, żeby się spytać co mam w takiej sytuacji zrobić to mnie pani wygoniła i powiedziała, że oni takich informacji nie udzielają (ale ścigają hehe :lol: ) Może tutaj jest ktoś w stanie mi pomóc?

Pozdrawiam wszystkich.

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: topnetdeal » sobota, 7 kwietnia 2018, 20:55

Nic nie musisz robić, za handel z tego roku (2018) rozliczenie należy złożyć dopiero w przyszłym roku.
Być może do tego czasu sytuacja prawna będzie na tyle jasna, że nie będziesz miał z tym żadnych problemów.

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: dawidsonek » sobota, 7 kwietnia 2018, 20:57

@topnetdeal

Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Początkujący
Posty: 160
Rejestracja: 19 listopada 2017
Reputacja: 34
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: BobQ » sobota, 7 kwietnia 2018, 21:35

@dawidsonek,
Nie jest tak w 100% kolorowo bo prawnie powinieneś zapłacić PCC od tych zakupów, a jeżeli minęło od nich 14 dni to wraz z czynnym żalem. Nie mówię żebyś to zrobił bo decyzję przy takich sumach zostawiam tobie ale może być tak iż za kilka lat gdy zrealizujesz zysk to ktoś zapyta o ten podatek:)
Pocieszenie takie iż PIT-em musisz martwić się dopiero za rok, a może wtedy już będzie wszystko jasne :)

Weteran
Posty: 1801
Rejestracja: 20 maja 2013
Reputacja: 251
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: topnetdeal » sobota, 7 kwietnia 2018, 21:42

Myślisz, że po 6 PLN kontrowersyjnego podatku z PCC komukolwiek z US będzie chciało się "schylić" ? A jeśli nawet to wystarczy wtedy czynny żal za niedopełnienie obowiązku podatkowego i 12 PLN łącznie z odsetkami za 5-6 lat spóźnienia.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości