Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 2592
Rejestracja: 26 września 2017
Reputacja: 932
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: KryptoBanita » sobota, 7 kwietnia 2018, 21:53

16 osób dziennie w pięknym kraju nad Wisłą popełnia samobójstwo...

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 3807
Rejestracja: 26 lipca 2017
Reputacja: 5091
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: benq » sobota, 7 kwietnia 2018, 22:05

@dawidsonek, Tak jak poprzednicy napisali, rozliczenie PITa dopiero za rok, także masz szczęście.
Ale czytaj newsy i reaguj na bieżąco.
Wyobraź sobie, co byś czuł gdybyś już teraz musiał wszystko rozliczyć i postaraj się, żeby w kwietniu 2019 nie odczuwać takiego niepokoju ;)
Unikanie polskich giełd, unikanie weryfikacji na giełdach, maksymalnie możliwa anonimowość - to raczej nie powinno zaszkodzić.

@KryptoBanita, Ale chyba nie sądzisz, że to z powodu PITów i PCC od kryptowalut? :lol:
Bo jak ktoś ma tak słabe nerwy, że jeszcze przed terminem złożenia PITa wolał ze sobą skończyć, to dobrze nie wróży :oops:
Trochę statystyk za 2016 rok odnośnie samobójstw:
https://stat.gov.pl/files/gfx/portalinf ... 016_r..pdf

Początkujący
Posty: 5
Rejestracja: 24 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: dawidsonek » sobota, 7 kwietnia 2018, 23:19

Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi oraz rady. To tego podatku PCC za 2 transakcje na giełdzie mam zapłacić tylko 6 PLN?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 13128
Rejestracja: 7 września 2015
Reputacja: 11355
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: Wymazywanie » sobota, 7 kwietnia 2018, 23:20

@dawidsonek, NIC nie płać i nie zawracaj sobie głowy tym PCC. Tak, dosłownie.
d4d5 c4dxc4 Nc3Nc6 d5Ne5 e4Nf6 b3cxb3 Qxb3e6 Nge2Nd3+ Kd2Nxf2 Rg1N6g4 h3Nh2 Ng3exd5 exd5g6 Ba3Qg5+ Kc2 Bf5+ Kb2Qd2+ Qc2Qxc2#

Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 18 grudnia 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Rozliczenia, podatki, strach

Postautor: dbcooper » niedziela, 8 kwietnia 2018, 00:01

Wymazywanie pisze:@dawidsonek, NIC nie płać i nie zawracaj sobie głowy tym PCC. Tak, dosłownie.
Potwierdzam. Olej sprawę przy kwotach którymi się bawiłeś.

BTW Nawet odsetek nie bedzie bo jak są mniejsze niż 8,70 to sie nie nalicza.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 201
Rejestracja: 26 listopada 2017
Reputacja: 183
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: krisodrigo » niedziela, 8 kwietnia 2018, 01:21

Niech mi ktoś wytłumaczy łopatologicznie :D Bo ni cholery nie rozumiem podatku od wymiany krypto na krypto.
Według https://kryptowaluty.info.pl/niekorzyst ... yptowalut/ podany jest przykład:

Osoba A kupuje 1 Bitcoina za 10 000 zł. Osoba B kupuje 100 Litecoinów za 5 000 zł w cenie 50 zł za 1 LTC. Po jakimś czasie osoby A i B postanawiają wymienić się Bitcoin za Litecoiny. W tym momencie 1 Bitcoin jest wart 20 000 zł, a 1 Litecoin 200 zł. Osoba A przekazuje osobie B 1 Bitcoina a w zamian otrzymuje 100 Litecoinów. Jaki podatek muszą w tej sytuacji zapłacić osoby A i B?

Przychodem dla osoby A i B jest wartość transakcji czyli 20 000 zł, bo taka jest wartość rynkowa 1 Bitcoina oraz 100 Litecoinów.

Osoba A

przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód (podstawa opodatkowania)

20 000 zł – 10 000 zł = 10 000 zł

Osoba B

20 000 zł – 5 000 = 15 000 zł

Załóżmy że osoba A zaraz po wymianie Bitcoina na Litecoina od razu postanowiła go sprzedać za PLN. Co wtedy? Płaci drugi raz podatek ???? A co jeśli na drugi dzień po zakupie okazało się że kursy spadły o 95% w dół ?? I co wtedy? Zostało mi 500zł w Litecoinie a muszę zapłacić 1800zł podatku (18% z 10 000) z dnia transakcji ????

Może jestem głupi ale to się kompletnie kupy nie trzyma i zero logiki w tym.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Barragol » niedziela, 8 kwietnia 2018, 01:37

krisodrigo pisze: Niech mi ktoś wytłumaczy łopatologicznie :D Bo ni cholery nie rozumiem podatku od wymiany krypto na krypto.
Według https://kryptowaluty.info.pl/niekorzyst ... yptowalut/ podany jest przykład:

Osoba A kupuje 1 Bitcoina za 10 000 zł. Osoba B kupuje 100 Litecoinów za 5 000 zł w cenie 50 zł za 1 LTC. Po jakimś czasie osoby A i B postanawiają wymienić się Bitcoin za Litecoiny. W tym momencie 1 Bitcoin jest wart 20 000 zł, a 1 Litecoin 200 zł. Osoba A przekazuje osobie B 1 Bitcoina a w zamian otrzymuje 100 Litecoinów. Jaki podatek muszą w tej sytuacji zapłacić osoby A i B?

Przychodem dla osoby A i B jest wartość transakcji czyli 20 000 zł, bo taka jest wartość rynkowa 1 Bitcoina oraz 100 Litecoinów.

Osoba A

przychód – koszty uzyskania przychodu = dochód (podstawa opodatkowania)

20 000 zł – 10 000 zł = 10 000 zł

Osoba B

20 000 zł – 5 000 = 15 000 zł

Załóżmy że osoba A zaraz po wymianie Bitcoina na Litecoina od razu postanowiła go sprzedać za PLN. Co wtedy? Płaci drugi raz podatek ???? A co jeśli na drugi dzień po zakupie okazało się że kursy spadły o 95% w dół ?? I co wtedy? Zostało mi 500zł w Litecoinie a muszę zapłacić 1800zł podatku (18% z 10 000) z dnia transakcji ????

Może jestem głupi ale to się kompletnie kupy nie trzyma i zero logiki w tym.
Osoba A ma dochód w wysokości 10tyś z tej wymiany, jeśli sprzeda go za pln to będzie drugi podatek tylko w sytuacji gdy cena znowu wzrośnie w międzyczasie z tego 20 tysiecy na więcej i będzie to wtedy podatek z różnicy tej wyższej ceny minus 20 tys.
W przypadku trzymania tych litecoinów i ich spadku o 95% to wtedy może je sprzedać i wtedy będzie miala stratę w wysokości 19000pln (miales bląd matematyczny, bo 5% z 20tyś to 1000pln), strata calkowicie niweluje ten poprzedni zysk i w tym obowiązek zaplacenia podatku bo rozliczamy się robiąc saldo zyskownych i stratnych transakcji z calego roku. Oczywiście to dotyczy tylko przypadku jeśli te transakcje zostaly dokonane w tym samym roku podatkowym (który w polsce jest identyczny z kalendarzowym), jeśli ta transakcja zyskowna zostala dokonana w 2017 a stratna w 2018 to klops i trzeba te 1800zl zaplacic.

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jac0 » niedziela, 8 kwietnia 2018, 23:56

Ja niestety mam problem jak się połapać w rozliczeniach krypto krypto. Zaliczyłem naście giełd i kilkadziesiąt altów.
Macie jakiś sprawdzony sposób by to szybko i w miarę automatycznie podliczyć?

Przykład:
Kupiłem 20 ETH na BitBay

Przelałem 5 ETH na Bittrex
Kupiłem 5 tysięcy Tenx za 1.36 ETH
Kupiłem 20 NEO za 2.64 ETH
Kupiłem kilka Gnosis za 1 ETH
Przelałem 10 NEO na BINANCE
Kupiłem kilka tysięcy Qlink za 10 NEO
Przelałem 10 NEO na KUCOIN
Kupiłem kilka tysięcy DBC za 5 NEO
Kupiłem kilka tysięcy RedPulse za 5 NEO
Kupiłem 1 ETH za 2 tyś TENX
Przelałem 10 ETH na Kucoin
Kupiłem DENT za 5 ETH
Kupiłem kilka tysięcy DBC za 3 ETH
Kupiłem kilka tysięcy Qlink za 2 ETH
Przelałem 5 ETH na Bitfinex
Kupiłem ileś IOTA za 3 ETH
Kupiłem ileś set EOS za 2 ETH
Przelałem EOS na HITBTC

I tak wyglądał nieraz dzień grania a takich transakcji mam .....setki jak nie tysiące :/

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Barragol » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 00:35

jac0 pisze: Ja niestety mam problem jak się połapać w rozliczeniach krypto krypto. Zaliczyłem naście giełd i kilkadziesiąt altów.
Macie jakiś sprawdzony sposób by to szybko i w miarę automatycznie podliczyć?

Przykład:
Kupiłem 20 ETH na BitBay

Przelałem 5 ETH na Bittrex
Kupiłem 5 tysięcy Tenx za 1.36 ETH
Kupiłem 20 NEO za 2.64 ETH
Kupiłem kilka Gnosis za 1 ETH
Przelałem 10 NEO na BINANCE
Kupiłem kilka tysięcy Qlink za 10 NEO
Przelałem 10 NEO na KUCOIN
Kupiłem kilka tysięcy DBC za 5 NEO
Kupiłem kilka tysięcy RedPulse za 5 NEO
Kupiłem 1 ETH za 2 tyś TENX
Przelałem 10 ETH na Kucoin
Kupiłem DENT za 5 ETH
Kupiłem kilka tysięcy DBC za 3 ETH
Kupiłem kilka tysięcy Qlink za 2 ETH
Przelałem 5 ETH na Bitfinex
Kupiłem ileś IOTA za 3 ETH
Kupiłem ileś set EOS za 2 ETH
Przelałem EOS na HITBTC

I tak wyglądał nieraz dzień grania a takich transakcji mam .....setki jak nie tysiące :/
takie coś to tylko programem, musialbyś napisać parser do wyciągów z gield a potem kalkulator do tego, metoda fifo jest najbardziej uczciwa, można też srednią ważoną, z tego co slyszalem to jest już pare stronek oferujących takie uslugi
no ale problemy typu że gielda upadla, nie ma opcji wyciagów albo ograniczone powiedzmy do ostatnich 3 miesięcy to nie do przejścia niestety

Początkujący
Posty: 13
Rejestracja: 25 maja 2017
Reputacja: 3
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jac0 » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 01:20

Do 30 kwietnia niewykonalne.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Barragol » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 01:36

jac0 pisze: Do 30 kwietnia niewykonalne.
jakbyś wziąl pierwsze i ostatnie transakcje każdej części twojego majątku w krypto w roku i zrobil różnicę to wyjdzie to samo, nie wiadomo czy takie coś wystarczy przy ewentuanej kontroli, no i ciężko wtedy policzyć ile poszlo na oplaty dla gield

Początkujący
Posty: 28
Rejestracja: 29 marca 2018
Reputacja: 2
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: TrekStar » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 07:35

To jest jakis żart, krypto-krypto zarobiłem 10 tys, płace od tego podatek, chce spieniężyć znowu musze zapłacić tyle samo?!

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 227
Rejestracja: 8 sierpnia 2017
Reputacja: 311
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Clinic » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 10:22


Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: Barragol » poniedziałek, 9 kwietnia 2018, 16:39

TrekStar pisze: To jest jakis żart, krypto-krypto zarobiłem 10 tys, płace od tego podatek, chce spieniężyć znowu musze zapłacić tyle samo?!
nie, placisz tylko jeśli znowu kursy wzrosly na twoja korzyść i wtedy tylko od tego kolejnego wzrostu

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości