Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: panduch » czwartek, 8 lutego 2018, 20:45

bl4ck pisze: @panduch, Kto ci to powiedział?
no chyba nie bufetowa. Widziałem to w którymś artykule ale nie mam czasu teraz szukać w którym no i potwierdziła to księgowa. Ale to nie jest jakiś straszny problem, zwłaszcza jak się ma biuro rachunkowe bo oni się tym zajmują (dodatkowy VAT-7 chyba do wysłania). No i zdaje się jest czas na rejestracje jako VATowiec jak się przekroczy te obroty, tylko nie pamiętam ile.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » czwartek, 8 lutego 2018, 20:47

@panduch, Od 2 tygodni rozmawiam z biurem i radcami podatkowymi na krypto rozliczeń, jesteś pierwszą osobą która takie coś mówi także nie wymyślaj.

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
@panduch, Dla ciebie vat to nie problem dodatkowe 23% :D i śmieszny limit 200 tys gdyby tka było.





#1
Od 1 stycznia 2017 roku nastąpi zwiększenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. Kwota limitu obrotów zwiększy się ze 150 000 zł na 200 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe reguluje artykuł 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto, nie uwzględnia się czynności takich jak:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,


#2
Zwolnienie podmiotowe z VAT - jakiej sprzedaży nie wlicza się do limitu?
Przepisy ustawy o VAT (art. 113 ust.2) wymieniają katalog czynności, których nie wlicza się do limitu sprzedaży pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wśród nich wyróżniono:

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju oraz sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju;

odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

transakcji związanych z nieruchomościami,

usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 (m.in. transakcji dotyczących walut i banknotów, usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi, udzielania kredytów i innych których przedmiotem są instrumenty finansowe),



https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... itcoin+vat
Reasumując, sprzedaż jednostek wirtualnej waluty, w tym Bitcoin będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mattbigblue » piątek, 9 lutego 2018, 10:05

Wczoraj dzwoniłem na KiP i tęz mi babka powiedziała, że co prawda krypto jest zwolnione z VAT, ale, że się wlicza do obrotu 200tyś i jak je przekroczę to muszę zostać VAT-owcem...Krypto będzie wtedy dalej zwolnione...ale problem polega na tym, że w DG mam jeszcze inne obszary i jakbym do nich musiał zacząć doliczać 23% VAT, to stracę klientów bo to są głównie osoby prywatne :(

Chore to prawo, mam nadzieję, że jest tak jak bl4ck mówisz.

Innym wyjściem jest założenie DG na żonę (albo spółki z żoną?) i robienie krypto tylko tam a swoją dotychczasową DG zostawić w spokoju.

Najgorsze jest to, że teraz możemy myśleć, że to się nie wliczą do obrotu VAT, a za 4 lata zrobią Ci kontrolę, wyjdzie na to, że miałeś obrót ponad 200k, nie zgłosiłeś się i dowalą Ci do wszystkiego 23% VAT + karne odsetki i generalniebędzie się można iść powiesić.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » piątek, 9 lutego 2018, 12:08

mattbigblue pisze: że co prawda krypto jest zwolnione z VAT, ale, że się wlicza do obrotu 200tyś i jak je przekroczę to muszę zostać VAT-owcem...Krypto będzie wtedy dalej zwolnione...ale problem polega na tym, że w DG mam jeszcze inne obszary i jakbym do nich musiał zacząć doliczać 23% VAT
No tak jest jak piszesz ... to że obejmuje inne obszary no niestety:/ ale tak czy siak dla mnie najważniejsze jest to że krypto są zwolnione z vat całkowicie niezależnie od limitów itd.
Ostatnio zmieniony piątek, 9 lutego 2018, 12:08 przez bl4ck, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 146
Rejestracja: 16 stycznia 2018
Reputacja: 14
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: panduch » piątek, 9 lutego 2018, 12:08

bl4ck pisze:  są zwolnione i koniec kropka nawet pomimo limitu nic się nie dzieje .
ty chyba nie rozumiesz o czym jest mowa. To, że jesteś płatnikiem VAT nie znaczy, że płacisz VAT za zakup/sprzedaż kryptowalut, tylko, że musisz składać deklaracje VAT w której wpisujesz zero (jeśli tylko krypto się bawisz).

Ale faktycznie wychodzi na to, że do obrotu kryptowalutami najlepiej założyć spółkę z o.o. Po pierwsze dlatego, że nie trzeba się martwić o przekroczenie limitu 8mil obrotów bo i tak się ma pełną księgowość, po drugie dlatego, że spółka odpowiada do wysokości kapitału czyli - jeśli dobrze rozumiem - że jak ci potem zmienią wszystkie interpretacje i każą płacić jakieś kary itp. itd to nie mogą w tym celu zlicytować prywatnego majątku jeśli ktoś nie ma tyle pieniędzy.

Weteran
Posty: 3643
Rejestracja: 8 listopada 2013
Reputacja: 869
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: bl4ck » piątek, 9 lutego 2018, 12:11

panduch pisze: ylko, że musisz składać deklaracje VAT w której wpisujesz zero
rozumiem podpytam.

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mattbigblue » piątek, 9 lutego 2018, 13:01

Hmm, w takim razie zasięgne opinii i chyba założę spółkę z żoną w celu obrotu krypto. Nie ma co narażać całej działalności wprowadzając takiego bubla do niej jak krypto.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: japu » piątek, 9 lutego 2018, 13:16

Zagadka inna - czysto teoretyczna - czy jesli ktos prywatnie handlowalby crypto i uzasadnial ten prywatny handel interpretacjami, ze nie spelnia to przeslanek do otwarcia dzialalnosci gospodarczej, oraz ze przychody pochodzace z odplatnego zbycia praw majatkowych nie podlegaja opodatkowaniu z dzialalnosci (o tym mowi wprost ustawa - sami sobie strzelili w kolano uznajac w interpretacjach crypto za prawa majatkowe) to czy osoba prywatna, jesli przekroczylaby 200tys obrotu powinna stac sie platnikiem VAT?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jpr » piątek, 9 lutego 2018, 14:38

bl4ck pisze:
panduch pisze: ylko, że musisz składać deklaracje VAT w której wpisujesz zero
rozumiem podpytam.
Ja poszedlem do skarbówki zlozyc deklarację Vat i przemiłe panie urzędniczki stwierdziły, ze nie ważne czy przekroczę limit 200,000zl czy nie, deklaracji skladac nie muszę gdyz moja działalność jest podmiotowo zwolniona z Vat. O ile oczywiscie jedynym przedniotem mojej działalności jest handel krypto i nic po za tym.

Weteran
Posty: 1572
Rejestracja: 17 listopada 2017
Reputacja: 291
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: japu » piątek, 9 lutego 2018, 14:41

jpr pisze: jedynym przedniotem mojej działalności
Masz na mysli "przedmiotem dzialalnosci gospodarczej" czy dzialalnosci prywatnej tzn. nie masz dzialalnosci polegajacej na handlu crypto?

BTW, od stycznia deklaracje VAT sklada sie tylko elektronicznie wiec sie nie dziwie, ze nie przyjely :)

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mattbigblue » piątek, 9 lutego 2018, 14:45

bl4ck pisze: @panduch, Od 2 tygodni rozmawiam z biurem i radcami podatkowymi na krypto rozliczeń, jesteś pierwszą osobą która takie coś mówi także nie wymyślaj.

Dodano po 1 minucie 23 sekundach:
@panduch, Dla ciebie vat to nie problem dodatkowe 23% :D i śmieszny limit 200 tys gdyby tka było.





#1
Od 1 stycznia 2017 roku nastąpi zwiększenie limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. Kwota limitu obrotów zwiększy się ze 150 000 zł na 200 000 zł.

Zwolnienie podmiotowe reguluje artykuł 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie, z którym zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Ponadto, nie uwzględnia się czynności takich jak:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju,

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

a) transakcji związanych z nieruchomościami,
b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41,


#2
Zwolnienie podmiotowe z VAT - jakiej sprzedaży nie wlicza się do limitu?
Przepisy ustawy o VAT (art. 113 ust.2) wymieniają katalog czynności, których nie wlicza się do limitu sprzedaży pozwalającego na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego z VAT. Wśród nich wyróżniono:

wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju oraz sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju;

odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

transakcji związanych z nieruchomościami,

usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 (m.in. transakcji dotyczących walut i banknotów, usług zarządzania funduszami inwestycyjnymi, udzielania kredytów i innych których przedmiotem są instrumenty finansowe),



https://interpretacje-podatkowe.org/wal ... itcoin+vat
Reasumując, sprzedaż jednostek wirtualnej waluty, w tym Bitcoin będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy.
Tak się zastanawiam i czy według tego co napisałeś, obrót z krypto nie powinien się zatem liczyć do tych 200 tyś, skoro jest podmiotowo zwolnoniony z VAT na podstawie usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ?

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jpr » piątek, 9 lutego 2018, 15:12

japu pisze:
jpr pisze: jedynym przedniotem mojej działalności
Masz na mysli "przedmiotem dzialalnosci gospodarczej" czy dzialalnosci prywatnej tzn. nie masz dzialalnosci polegajacej na handlu crypto?

BTW, od stycznia deklaracje VAT sklada sie tylko elektronicznie wiec sie nie dziwie, ze nie przyjely :)
Przedmiotem dzialalnosci gospodarczej. Moja dzialalnosc gospodarcza opiera się tylko na handlu krypto. A papierowe deklaracje nadal u mnie przyjmują :)

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mattbigblue » piątek, 9 lutego 2018, 15:36

jpr pisze:
japu pisze:
jpr pisze: )
A w jaki sposób rozliczasz koszty i przychody w DG? traktujesz je jak pozostałe przychody czy jako towary? dowody wewnętrzne na przychód? rozliczasz krypto-krypto czy tylko zamiane na fiaty?

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: redlumek » niedziela, 11 lutego 2018, 09:45

Od 2018 roku wszystkie deklaracje VAT7 muszą być składane elektronicznie. Takie są wymagania ustawy.
W styczniu składałeś deklarację za grudzień 2017 temu została przyjęta w formie papierowej. W lutym deklaracji za styczeń 2018 już nie założysz w takiej formie. A do tego niezapomnij złożyć JPK-VAT.

Początkujący
Posty: 99
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 10
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mikolajkulczyk » niedziela, 11 lutego 2018, 23:56

Cześć mam dwa krótkie pytania na które dostałem różne odpowiedzi dlatego chciałbym je również i tutaj zadać.

1: Mam gotowego pita (jeszcze nie złożonego), nie posiadam żadnej działalności gospodarczej. Pierwszą transakcje bank-giełda (wpłata fiat) robiłem niecały rok temu.
Czy teraz w dokumencie PIT powinienem zgłosić albo uwzględnić jakie koszty z tego względu poniosłem ? Wypłaty fiat w 2016 roku nie robiłem.

2: Czy wpłacając na giełdę 5k a wypłacając z niej 2k czy od tego również powinienem się rozliczyć ? Przecież część pieniędzy mogłem po prostu stracić inwestując w różne shitcoiny... a poza tym patrząc na koszty jestem na stracie.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 lutego 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: klamis » poniedziałek, 12 lutego 2018, 15:10

A na bitmarket nie wysyłają automatycznie PIT? Tak jak ma to miejsce w przypadku handlu na GPW ?

Początkujący
Posty: 601
Rejestracja: 31 grudnia 2017
Reputacja: 103
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: _chybaty » poniedziałek, 12 lutego 2018, 15:12

klamis pisze:A na bitmarket nie wysyłają automatycznie PIT? Tak jak ma to miejsce w przypadku handlu na GPW ?
Żadna gieldla krypto nie wysyla.

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: jpr » poniedziałek, 12 lutego 2018, 17:09

mattbigblue pisze:
jpr pisze:
japu pisze:
A w jaki sposób rozliczasz koszty i przychody w DG? traktujesz je jak pozostałe przychody czy jako towary? dowody wewnętrzne na przychód? rozliczasz krypto-krypto czy tylko zamiane na fiaty?
Krypto-krypto tez. Kazdą transakcje :)
redlumek pisze: niezapomnij złożyć JPK-VAT.
Jesli nie rejestrowalem sie na Vat to i JPK nie skladam.

Weteran
Posty: 1521
Rejestracja: 3 grudnia 2017
Reputacja: 231
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: redlumek » poniedziałek, 12 lutego 2018, 18:08

To po co chcesz składać deklaracje VAT7?

Początkujący
Posty: 44
Rejestracja: 4 stycznia 2018
Reputacja: 8
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Podatek od kupna kryptowaluty za inną kryptowalutę.

Postautor: mattbigblue » poniedziałek, 12 lutego 2018, 19:49

jpr pisze:
mattbigblue pisze:
jpr pisze:
A w jaki sposób rozliczasz koszty i przychody w DG? traktujesz je jak pozostałe przychody czy jako towary? dowody wewnętrzne na przychód? rozliczasz krypto-krypto czy tylko zamiane na fiaty?
Krypto-krypto tez. Kazdą transakcje :)
redlumek pisze: niezapomnij złożyć JPK-VAT.
Jesli nie rejestrowalem sie na Vat to i JPK nie skladam.
Jeżeli jesteś na DG i rozliczasz każdą transakcję (podziwiam), to na pewno przebiłeś 200 tyś obrotu? A powiedziałbyś jako co księgujesz koszty i przychody?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości