Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 01:29

Witam.

Mam problem a chcę załatwić to wszystko zgodnie z prawem, rozliczyć się i mieć spokój. Otóż kilka miesiecy temu wpłąciłem 3k złotych na giełdę. Miałem nadzieję na jakiś mały zysk, który wypłacę i rozliczę się na picie. Zysk okazał się większą kwotą łapiacą się na wyższy próg podatkowy. Wszystko byłoby ok, zapłaciłbym 32% i tyle gdybym niedawno nie dowiedział się, że przy zorganizowanej sprzedaży/kupnie krypto powinienem założyć DG ( wiem mój błąd, gdybym wiedział to na początku to albo bym jednak w krypto nie wchodził albo założył dg jako, że jestem na etacie i koszty nie byłyby wielkie). Teraz pytanie, zakładać teraz działalność i rozliczyć się w ramach dg? Rozliczyć się jako osoba fizyczna? Mam jak najlepsze intencje, nie chcę niczego utajnić ale i nie chcę mieć problemów, że tej działalności nie miałem a handlowałem ładnych parę miesięcy. Pozdrawiam.

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: tarpan » poniedziałek, 11 grudnia 2017, 09:36

Nawet jak założysz DG, to nie możesz rozliczyć tego wstecz. Najsensowniejszą opcją wydaje się teraz założenie DG (jeśli dalej handlujesz), a to co zarobiłeś do tej pory rozliczasz w PIT i w razie kontroli pokajasz się i powiesz że się poprawiłeś i masz już DG.
Poczytaj temat Czy i jak rozliczać podatki za kupno/sprzedaż kryptowalut? oraz jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » wtorek, 12 grudnia 2017, 15:00

Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jeszcze taka kwestia, mój brat prowadzi DG. Może dałoby radę to rozliczyc pod niego i DG? Czy to tak nie działa? Pozdrawiam.

Początkujący
Posty: 17
Rejestracja: 30 sierpnia 2017
Reputacja: 1
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: UWAGANIESPIE » wtorek, 12 grudnia 2017, 16:26

A wpłacałeś i wypłacałeś srodki z giełdy czy teraz 1 raz bedziesz je wypłacał?
Bo jak nie wypłacałeś to nie robiłeś tego w sposób ciągły i tyle ,
a jak nie chcesz płacić 32% możesz to zrobić na ten i na następny rok.

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: tarpan » wtorek, 12 grudnia 2017, 16:51

@Numi, zależy czy brat ma PKD Bitcoina i czy weryfikowałeś się na giełdzie (pamiętaj że mogą przyjść czasy,że skarbóka powyciąga historię z giełd )

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » wtorek, 12 grudnia 2017, 17:23

Dzięki za odpowiedź chłopaki. Zacznę od początku. Wplacalem środki dwa razy w roku. Wpłaciłem raz kwotę wyższa od tych wpłat. Brat nie ma pod bitcoina, a ja nie jestem jeszcze zweryfikowany na giełdzie. Daje to jakieś perspektywy na zapłacenie podatku 18% zamiast 32%. Jak będzie trzeba to będzie trzeba, ale jeżeli to możliwe to chciałbym tego uniknąć. Pozdrawiam

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » czwartek, 14 grudnia 2017, 20:41

PAnowie, że pozwolę sobie odswieżyć. Są jakieś sposoby ominięcia podatku 32% i zapłaty części w tym roku kalendarzowym i części w następnym ( po 18%)? Czy jednak będę musiał zapłacić wszystko teraz?

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: coincircut » czwartek, 14 grudnia 2017, 21:52

@Numi, jeśli wierzysz, że Państwo dotrzyma obietnicy, to możesz wpłacić środki na IKZE (wyszukaj w Google), które w pewnym stopniu pomniejszą Twój dochód w tym roku :p

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: tarpan » piątek, 15 grudnia 2017, 02:51

@Numi, kup krypto jeszcze tym roku

Dyskutant
Posty: 199
Rejestracja: 6 lipca 2013
Reputacja: 38
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: tutkatz » piątek, 15 grudnia 2017, 11:10

Numi pisze: Dzięki za odpowiedź chłopaki. Zacznę od początku. Wplacalem środki dwa razy w roku. Wpłaciłem raz kwotę wyższa od tych wpłat. Brat nie ma pod bitcoina, a ja nie jestem jeszcze zweryfikowany na giełdzie. Daje to jakieś perspektywy na zapłacenie podatku 18% zamiast 32%. Jak będzie trzeba to będzie trzeba, ale jeżeli to możliwe to chciałbym tego uniknąć. Pozdrawiam
32% płacisz tylko za dochód powyżej 85tys zł, więc jeśli nieznacznie przekroczyłeś to nie ma co kombinować.

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » piątek, 15 grudnia 2017, 15:03

A co panowie myslicie o kantorach bitcoin w warszawie? Jak oni te pieniądze wymieniają, przelewem czy face-to-face?

tarpan@ kupienie krypto za akąś kwotę wystarczy?

Początkujący
Posty: 274
Rejestracja: 15 maja 2013
Reputacja: 143
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: tarpan » sobota, 16 grudnia 2017, 03:18

@Numi, w uproszczeniu
zysk = przychód - koszt
podatek płacisz od zysku
kupujesz krypto to zwiększasz koszty, zwiększając koszty zmniejszasz podatek

Początkujący
Posty: 19
Rejestracja: 11 grudnia 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Numi » wtorek, 19 grudnia 2017, 13:57

Panowie a co myslicie o stacjnarnych kantorach w Warszawie bo widze że takie są. Dobrze tam wymienić btc na fizyczną kasę czy to ma jakis haczyk?

Początkujący
Posty: 65
Rejestracja: 12 września 2017
Reputacja: 27
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: coincircut » piątek, 22 grudnia 2017, 06:36

@tarpan, zanim doradzasz coś innym osobom, zapoznaj się z tematem.

Najprościej tłumacząc stosowana jest zasada: "Przychód generuje koszt"

Oznacza to, że dopiero po sprzedaży krypto (pojawieniu się dochodu) możemy uwzględnić koszt jaki ponieśliśmy na zakup owego krypto (koszt uzyskania przychodu).

@Numi, mam nadzieję, że zrobiłeś szerszy research niż tylko post tarpan.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Barragol » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 21:28

Ma w podobnej sytuacji sens skorzystania z czynnego żalu i zapłacenia składek z odsetkami za działalność wstecz? Dodam, że nie osiagnąłem żadnego przychodu, w żadnym momencie nie wymieniłem kryptowaluty na fiat.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: xcrypt » wtorek, 2 stycznia 2018, 00:33

Jak DG zrobicie to o ZUS nie zapomnijcie. Też się pewnie upomnią o swoje :/.

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Barragol » wtorek, 2 stycznia 2018, 00:57

xcrypt pisze:Jak DG zrobicie to o ZUS nie zapomnijcie. Też się pewnie upomnią o swoje :/.
Tak ogólnie to jakie koszta wiążą się z działalnością? Zakładając że nie mam pracy i pobieram rentę rodzinną.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: xcrypt » wtorek, 2 stycznia 2018, 01:00

Barragol pisze:
xcrypt pisze:Jak DG zrobicie to o ZUS nie zapomnijcie. Też się pewnie upomnią o swoje :/.
Tak ogólnie to jakie koszta wiążą się z działalnością? Zakładając że nie mam pracy i pobieram rentę rodzinną.
Nie wiem jak w przypadku renty. Ale normalnie to ZUS to coś koło 1300zl ( dodatkowo teraz była podwyżka koło 4% ).

Początkujący
Posty: 211
Rejestracja: 27 listopada 2017
Reputacja: 22
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: Barragol » wtorek, 2 stycznia 2018, 01:02

xcrypt pisze:
Barragol pisze:
xcrypt pisze:Jak DG zrobicie to o ZUS nie zapomnijcie. Też się pewnie upomnią o swoje :/.
Tak ogólnie to jakie koszta wiążą się z działalnością? Zakładając że nie mam pracy i pobieram rentę rodzinną.
Nie wiem jak w przypadku renty. Ale normalnie to ZUS to coś koło 1300zl ( dodatkowo teraz była podwyżka koło 4% ).
Zapomniałem też dodać, że jestem studentem, nie ma w tym wypadku jakiegoś obniżenia? Płacenie 1300 miesięcznie za coś co w teorii może przynieść same straty to chory pomysł.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Jak rozliczyć w takiej sytuacji?

Postautor: xcrypt » wtorek, 2 stycznia 2018, 01:09

Ekspertem nie jestem. Na etacie płacisz "tylko" zdrowotne, koło 300zl. Tak na chłopski rozum to studia nie powinny zwalniać. Poszperaj gdzieś to nie wiedza tajemna. Możliwe że w pierwszych miesiącach są niższe składki ZUS.

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości