Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 7 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: veytha » środa, 6 grudnia 2017, 16:01

Witam! Otóż mam takie pytanie w pewnej kwestii. Otóż jestem studentem, studiuje dziennie, wiadomo jak każdy tutaj obecny inwestuje w kryptowaluty. Pytanie się pojawia takie, czy gra na gieldzie, jest rozumiana jako praca?(jakas forma umowy zlecenie czy coś w ten deseń). Pytam bo mam taki problem, otóż jestem ubezpieczony w zakładzie pracy u mamy, a jeśli podejmę "prace" to ubezpieczenie jej przestaje mnie obowiązywać.Czyli zarabiając na giełdzie i składając zeznanie podatkowe z rocznego przychodu czyni mnie pracującym w świetle prawa, przez co powinienem być ubezpieczony w zakładzie pracy(a przecież giełda owym nie jest). Proszę o jakieś podpowiedzi;d

jpr
Orator
Posty: 851
Rejestracja: 24 października 2013
Reputacja: 221
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: jpr » środa, 6 grudnia 2017, 16:14

Jesli robisz to w sposób ciągły i zorganizowany to powinienes otworzyc dzialalnosc. Takie mamy przepisy. Pytanie gdzie jest ta granica między robieniem czegos w sposob zorganizowany i ciągły a sporadyczny. To juz bedzie zalezało od interpretacji urzędnika. Jesli uwazasz, ze robisz to na tyle rzadko, ze nie jest to dzialalnosc to odpusc i juz.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: tonyxxl » środa, 6 grudnia 2017, 19:19

veytha pisze: otóż jestem ubezpieczony w zakładzie pracy u mamy, a jeśli podejmę "prace" to ubezpieczenie jej przestaje mnie obowiązywać.
Ubezpieczenie nie przestaje cię obowiązywać. W drugiej pracy dodatkowo nie płacisz ponownie ubezpieczenia społecznego. Mówię o tym największym, czyli społecznym (emerytalnym).

Początkujący
Posty: 7
Rejestracja: 7 października 2017
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: veytha » środa, 6 grudnia 2017, 20:44

@tonyxxl a co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Czy to już inna sprawa.

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: tonyxxl » środa, 6 grudnia 2017, 20:45

veytha pisze: @tonyxxl a co z ubezpieczeniem zdrowotnym? Czy to już inna sprawa.
te i inne z tego co wiem płacisz normalnie

Orator
Awatar użytkownika
Posty: 813
Rejestracja: 29 maja 2016
Reputacja: 821
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0.0005 BTC

Czy inwestowanie w kryptowaluty to formalnie praca?

Postautor: Bagder » środa, 6 grudnia 2017, 23:45

@veytha Nie jesteś pracownikiem ani zleceniobiorcą/wykonawcą. Dokonując "sporadycznie" transakcji kryptowalutami nie masz obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej. Ewentualnie można by rozważyć - taki obowiązek przy znacznym rozmiarze owych dochodów.
Powstał projekt ustawy, umożliwiający "dorabianie" do wysokości połowy minimalnego wynagrodzenia w formie działalności nierejestrowej - wymagającej jednie opłacania podatków. Projekt ma szansę wejść w życie w II kwartale 2018, ale nie musi.

Wreszcie proponuję zweryfikować w ZUS-ie kwestię ubezpieczenia w zakładzie mamy w zależności od posiadanego wieku.

Tutaj trochę starszych informacji i nowszych. Reszta w google.
Sic semper evello mortem tyrannis

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości