Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
27
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » sobota, 2 grudnia 2017, 19:01

Witam.

Zastanawiałem się nad planem na wypadek gdyby nasi miłościwie panujący postanowili zablokować możliwość inwestowania w kryptowaluty poprzez blokadę bankową. Drugim czynnikiem który skłonił mnie do założenia firmy w Estonii jest niestabilne i niejasne prawo w Polsce związane z rozliczaniem zysków z kryptowalut. Wg założenia, wszystko musi być legalne, zgodne z prawem. Zakładamy że nie zależy nam tylko na optymalizacji podatkowej, ale na pozbyciu się natrętnej myśli "co będzie jak jakiś urzędas pozbawi nas naszej wędki albo obciąży domiarem choć jesteśmy uczciwi i uczciwie płaciliśmy podatki".

Wydaje mi się że najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla ludzi którzy żyją z obrotu kryptowalutami jest założenie firmy w Estonii, założenia konta bankowego w tym kraju oraz podejmowanie działań na giełdach jako estońska spółka OU (odpowiednik naszej spółki z o.o.).

Estonię wybrałem ze względu na to że nie jest rajem podatkowym w ujęciu prawnym, czyli nie jest napiętnowana przez nasze służby skarbowe, jest możliwość załatwienia wszystkich formalności bez wyjazdu z Polski, wszystkie rozliczenia można robić online. Koszty całej akcji będę podsumowywał w tym temacie wraz z opisem procedur przez które trzeba przejść podczas zakładania firmy oraz konta bankowego.

I. Pierwszy podstawowy krok mam już za sobą, jest to wyrobienie sobie e-residency card, czyli elektronicznego podpisu który pozwoli nam przebyć całą procedurę bez konieczności wyjazdu do Estonii. Oto jak przebiega procedura wyrobienia sobie e-residency:
1. Wypełniamy i wysyłamy wniosek: https://apply.gov.ee/ płacimy 100€ za wyrobienie karty.
2. Jedziemy do Warszawy do ambasady estońskiej w celu odebrania karty oraz złożenia odcisków palców. Wizyta trwa kilkanaście minut, dobrze było by porozumiewać się chociaż w stopniu podstawowym po angielsku.
3. Otrzymujemy kartę oraz czytnik, musimy zainstalować sobie na komputerze oprogramowanie do jej obsługi i najlepiej wtyczkę do przeglądarki która będzie wywoływać apkę kiedy trzeba będzie złożyć podpis elektroniczny w systemie internetowym. Filmik instruktażowy do instalacji i update aplikacji do certyfikatu:
II. Zrealizowany - zdobycie adresu do rejestracji spółki (wirtualne biuro)
[/color]1. Koszt wirtualnego adresu to około 96€ / rocznie
III. Krok zrealizowany - założenie firmy online
1. Incorporate fee, koszt 190€ - płatne jednorazowo przy zakładaniu firmy.
2. Adres wirtualny, osoba kontaktowa, biuro rachunkowe, fee dla biura - 480€
Koszty miesięczne - 55€ za rachunkowość.
IV. Krok niezrealizowany - założenie konta bankowego online
V. Informacje o rozliczaniu podatku, w jaki sposób to robić, jak wyciągać pieniądze ze spółki na prywatne potrzeby itd. Informacje te mam nadzieję że trochę uzupełnią czytelnicy tego tematu, sam również będę starał się tu wklejać to co znajdę ciekawego w miarę możliwości czasowych.
Tekst wycięty na prośbę autora (właściwego) - Bitmar

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jestem na tym etapie, wraz z kolejnymi będę informował co dalej trzeba zrobić.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 29 stycznia 2018, 11:44 przez BTC-m, łącznie zmieniany 7 razy.

Początkujący
Posty: 196
Rejestracja: 29 listopada 2017
Reputacja: 16
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: lisek » sobota, 2 grudnia 2017, 19:05

Bardzo chętnie bym się dowiedział dalszych postępów bo nie ukrywam że również planuje taki krok.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 października 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: kryptonite » sobota, 2 grudnia 2017, 19:27

Ciekawy temat.
Drugim czynnikiem który skłonił mnie do założenia firmy w Estonii jest niestabilne i niejasne prawo w Polsce związane z rozliczaniem zysków z kryptowalut.
Z tego rozumiem że Estonia jest przychylna krypto i prawo podatkowe jest jasne? Skoro tak to chyba warto podzielić się informacjami na temat różnic w przepisach w stosunku do Polski i jaki konkretnie podatek zapłacimy tam od zysków na giełdzie.

Druga sprawa to rezydnecja podatkowa - nie wgłębiałem się w przepisy, ale na szybko znalazłem informacje o wymogu przebywania 183 dni na terenie danego państwa, żeby móc się tam rozliczać. Tak zdaje się jest w przypadku osób fizycznych, nie wiem jak to wygląda dla działalności gospodarczej. Jeśli nie ma żadnych obostrzeń w prowadzeniu działalności poza granicami, przebywając na stałe w Polsce, to czemu od razu nie założyć działalności w Luksemburgu, Cyprze, Malcie (czy gdzie tam się na terenie UE można ostro optymalizować dochodowy). Te państwa nie są na liście "krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową" ustanowionej przez Ministra Rozwoju i Finansów. No chyba, że podobnie sprawa wygląda w Estonii - czekam na informacje.
Ostatnio zmieniony sobota, 2 grudnia 2017, 20:34 przez kryptonite, łącznie zmieniany 2 razy.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 279
Rejestracja: 1 lipca 2014
Reputacja: 39
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: RafaelGrey » sobota, 2 grudnia 2017, 19:50

Ale to mówisz o os fizycznej lub JDG. Spółka ma osobowość prawną i to ona byłaby założona w Estonii i ona rozliczała się. Zostaje problem wyciągnięcia kasy ale to już nie byłby handel crypto tylko np umowa o pracę i tego urzędnik się raczej nie przyczepi
Ostatnio zmieniony niedziela, 3 grudnia 2017, 22:47 przez RafaelGrey, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 25
Rejestracja: 2 października 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: kryptonite » sobota, 2 grudnia 2017, 19:56

pytanie pozostaje - jeśli brak jest obostrzeń w prowadzeniu działalności za granicą, przebywając na stałe w Polsce (więcej, fizycznie nie odwiedzając kraju, gdzie zakładamy firmę, tak jak autor tematu) to optymalizacja podatkowa, w kraju który nie jest przez Polskę uznany jako raj podatkowy, byłaby raczej na porządku dziennym. W końcu mamy w UE tzw. jednolity rynek, więc nawet o kwestie etyczne trudno się przyczepić. Gdzieś tu musi być haczyk.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » sobota, 2 grudnia 2017, 22:14

kryptonite pisze: Ciekawy temat.
Drugim czynnikiem który skłonił mnie do założenia firmy w Estonii jest niestabilne i niejasne prawo w Polsce związane z rozliczaniem zysków z kryptowalut.
Z tego rozumiem że Estonia jest przychylna krypto i prawo podatkowe jest jasne? Skoro tak to chyba warto podzielić się informacjami na temat różnic w przepisach w stosunku do Polski i jaki konkretnie podatek zapłacimy tam od zysków na giełdzie.

Druga sprawa to rezydnecja podatkowa - nie wgłębiałem się w przepisy, ale na szybko znalazłem informacje o wymogu przebywania 183 dni na terenie danego państwa, żeby móc się tam rozliczać. Tak zdaje się jest w przypadku osób fizycznych, nie wiem jak to wygląda dla działalności gospodarczej. Jeśli nie ma żadnych obostrzeń w prowadzeniu działalności poza granicami, przebywając na stałe w Polsce, to czemu od razu nie założyć działalności w Luksemburgu, Cyprze, Malcie (czy gdzie tam się na terenie UE można ostro optymalizować dochodowy). Te państwa nie są na liście "krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową" ustanowionej przez Ministra Rozwoju i Finansów. No chyba, że podobnie sprawa wygląda w Estonii - czekam na informacje.
Estonia nawet wypuści swoje krypto dla e-rezydentów, Estocoin czy coś w tym guście.
Spółka z osobowością prawną posiada rezydencję na terenie kraju w którym została założona. Ty jako jej udziałowiec możesz sobie wypłacać dywidendę jako pieniądze na życie, która jest opodatkowana na 21%, ale fajne jest to że jest płacony tylko od pieniędzy które są wypłacane ze spółki. W Polsce musisz zapłacić dochodowy od razu więc nie możesz tych pieniędzy jeszcze wielokrotnie pomnożyć bo przejmuje je Urząd skarbowy. Spółka w Estonii ma w związku z tym kolejną zaletę, nie musimy w niej ukrywać ani centa swojego dochodu, całość może nam posłużyć do zaciągnięcia np. kredytu hipotecznego. Na terenie krajów o których piszesz nie można zrobić i prowadzić wszystkiego online, dlatego dla mnie Estonia jest najbardziej optymalna. Pytania fajne, miło sie odpowiadało.

EDIT: Chyba znalazłem mega tanie wirtualne biuro https://virtualofficeinestonia.com/product/package-one/ SCAM
Dla rezydentów EU cena wynosi 5€ miesięcznie, ale poszperam trochę czy to nie scam. Nie ma tu znaczenia jakość, potrzebujemy tylko kwitka że to teraz będzie nasz estoński adres, info z urzędu będziemy mieli w systemie informatycznym, odpowiadać też możemy elektronicznie. Szkoda że w naszym kraju nie jest podobnie i musimy śmigać na pocztę po stempelki od Pani Krysi z okienka.

EDIT: https://virtualofficeinestonia.com niech się zaindeksuje w google że to SCAM. Poprosiłem ich o dane firmy, aby je sprawdzić i odpowiedzieli mi że dostanę je na rachunku PO zapłaceniu za rok z góry:) Zapierają się rękami i nogami żeby ich nie wysłać przed zapłaceniem. Zrzut korespondencji: https://s19.postimg.org/qnc6sqyir/screenshot_960.png
Ostatnio zmieniony niedziela, 10 grudnia 2017, 10:32 przez BTC-m, łącznie zmieniany 1 raz.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
3
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » niedziela, 3 grudnia 2017, 17:32

Usunięte przez autora
.......
Tekst wycięty, gdyż został wklejony bez zgody autora - Bitmar
Ostatnio zmieniony sobota, 13 stycznia 2018, 09:16 przez space_invader, łącznie zmieniany 3 razy.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » niedziela, 3 grudnia 2017, 18:05

Dzięki za wyczerpujący post, faktycznie jest jak mówisz. W moim przypadku jednak działalnością która generuje sporą część moich dochodów jest programowanie i sprzedaż licencji programu, wdrożenia. Dodatkowo nie zamierzam unikać estońskiego podatku od dywidend, wypłacając sobie co miesiąc pieniądze na życie. Działalnością która angażuje w sporej części mój kapitał jest również arbitraż który trudno uznać za dochód pasywny. Podepnę informację od Ciebie do pierwszego posta jeśli pozwolisz.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » niedziela, 3 grudnia 2017, 18:21

Treść usunięta
Ostatnio zmieniony sobota, 13 stycznia 2018, 09:06 przez space_invader, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 19:09

Pierwsza firma https://virtualofficeinestonia.com/ nie odpowiada na maile w których pytałem czy mogą przesłać swoje dokładne dane fakturowe do weryfikacji, w związku z tym uważam że może to być scam, ale znalazłem coś ciekawego za 8€/miesiąc https://www.estoniavirtualoffice.com/, są o tyle lepsi że oferują "contact person" z dopiskiem:
"Required only if at least 50% of your company board resides outside the EU28, the Swiss Confederation, Norway or Liechtenstein. Let us rid you of this bylaw, quickly and safely."
To znaczy że przygotowali się na nasze nowe przepisy które wymagają, aby co najmniej 50% udziałów było w rękach zagranicznych w celu uniknięcia działań naszych Urzędów Skarbowych. Sprawdzam ich.

Rozmowny
Awatar użytkownika
Posty: 137
Rejestracja: 23 lipca 2012
Reputacja: 41
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: space_invader » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 19:25

Treść usunięta
Ostatnio zmieniony sobota, 13 stycznia 2018, 09:09 przez space_invader, łącznie zmieniany 1 raz.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: gigi » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:14

A macie namiar na jakas sensowna ksiegowosc w Estonii ? I drugie pytanie, kojarzycie czy wszyscy wspolnicy musza miec digi-id ? Czy wystarczy tylko aby zarzad to mial ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:26

gigi pisze: A macie namiar na jakas sensowna ksiegowosc w Estonii ? I drugie pytanie, kojarzycie czy wszyscy wspolnicy musza miec digi-id ? Czy wystarczy tylko aby zarzad to mial ?
Nie wiem na pewno, ale na logikę - wszyscy musza mieć eID ponieważ to działa jak wirtualny podpis, jesli się tego nie ma trzeba załatwiać przez notariusza albo notarialne upoważnienie. Wyrobienie ID to nic trudnego.
Prowadzenie księgowości wydaje się być bardzo proste, ale jeśli życzysz sobie żeby ktoś się tym zajął, najprościej zapytać którąś z firm która zakłada spółki w Estonii.
@space_invader Dzięki za naprostowanie moich grzesznych myśli, masz rację, chodzi tu o dorzucenie kogoś z EU w przypadku kiedy właścicielem spółki jest ktoś spoza Unii.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: gigi » poniedziałek, 4 grudnia 2017, 20:32

BTC-m pisze:
gigi pisze: Prowadzenie księgowości wydaje się być bardzo proste, ale jeśli życzysz sobie żeby ktoś się tym zajął, najprościej zapytać którąś z firm która zakłada spółki w Estonii.
Przy spolkach nie potrzebujesz pelnej ksiegowosci ? Samemu chcesz taka prowadzic ?

Firmy zakladajace chca dosc sporo pieniedzy za prowadzenie ksiegowosci (wiecej niz za prowadzenie sp zoo w .pl) dlatego szukam czy faktycznie tam tyle jest za spolke czy jest jakas kosmiczna marza takich firm w .pl.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » wtorek, 5 grudnia 2017, 14:20

Spróbuję sam na początku z ciekawości, wystawiam niewiele dokumentów na usługi a dokumentacja tradingu i arbitrażu jest zbyt prosta żeby iść z tym do księgowego. Jedynym problemem może być język, ale te parę podstawowych słówek po estońsku można się nauczyć w 3 dni.

Początkujący
Posty: 49
Rejestracja: 3 września 2017
Reputacja: 7
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: gigi » wtorek, 5 grudnia 2017, 14:58

BTC-m pisze:Spróbuję sam na początku z ciekawości, wystawiam niewiele dokumentów na usługi a dokumentacja tradingu i arbitrażu jest zbyt prosta żeby iść z tym do księgowego. Jedynym problemem może być język, ale te parę podstawowych słówek po estońsku można się nauczyć w 3 dni.
Estonska spolka nie potrzebuje sprawozdan finansowych ? Chyba ze ty piszesz o jdg ? Znasz jakies miejsce gdzie mozna poczytac na temat wymagan ksiegowych przy prowadzeniu spolki w Estonii ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » wtorek, 5 grudnia 2017, 15:11

Roczne sprawozdanie trzeba zlecić księgowemu, kosztuje około 150€. Wpisz sobie frazę raamatupidamisnõuded i poczytaj. Odnośnie opłaty za prowadzenie księgowości to przy normalnej działalności z np 50 dokumentami to około 90€ netto / mc http://dial.ee/hinnakiri/

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » piątek, 8 grudnia 2017, 19:28

Mam kilka pytań odnośnie takiego wehikułu:
1) Od jakiej kwoty jest to opłacalne?
2) Czy jest duża różnica pomiędzy zapłatą 19% liniowego na DG i świętego spokoju?
3) Czy można te pieniądze wyprowadzić od razu do PL i zainwestować?
4) Czy muszę powierzać obcym ludziom udziały w spółce?
5) Jaka jest szansa że mnie ktoś wydyma :) ?
6) Kiedy i gdzie wtedy spieniężamy BTC?

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1237
Rejestracja: 19 września 2017
Reputacja: 918
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Canis Lupus » piątek, 8 grudnia 2017, 19:36

odpowiem Ci na pytanie 5
w sytuacji kiedy będziesz mieć jednego wspólnika to 50%
w sytuacji kiedy będziesz mieć dwóch wspólników 66%

Początkujący
Posty: 106
Rejestracja: 17 października 2017
Reputacja: 4
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: didaho » piątek, 8 grudnia 2017, 19:39

:twisted:
Tego to się nie spodziwałem :D

A tak serio, czy ten wspólnik to dowolna osoba np. żona czy to musi być jakiś rezydent estonii czy inny "słup" ?

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości