Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Regulamin forum
Forum nie udziela pomocy ani porad prawnych. Udostępnia jedynie możliwość dzięki której użytkownicy mogą sobie taką pomoc wzajemnie świadczyć. Odpowiedzi na forum, nie mogą być traktowane na równi z poradami prawnymi udzielanymi przez powołane do tego jednostki i instytucje.Wszelkie opinie i odpowiedzi znajdujące się na forum mają jedynie charakter informacyjny i nie powinny być traktowane jako wiążące.
Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 17:13

xcrypt pisze: Tylko jak zrobić 2 osobową spółkę, która by nie weszła na radar US
zakładasz spółkę z bratem, kuzynem, kolegą, kimkolwiek kto się zgodzi i kogo znasz. Ustalasz udziały np na 90% dla siebie i 10% dla drugiego. Możesz legalnie prowadzić działalność. Nie płacisz zusu, nie łamiesz prawa. Druga osoba to tak zwany cichy wspólnik, nie dostaje pensji, nie musi się rozliczać. Ty jesteś prezesem i właścicielem. Jakie wejście na radar masz na myśli i z jakiego powodu miałbyś mieś nieprzyjemności?

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 17:21

tonyxxl pisze:
xcrypt pisze: Tylko jak zrobić 2 osobową spółkę, która by nie weszła na radar US
zakładasz spółkę z bratem, kuzynem, kolegą, kimkolwiek kto się zgodzi i kogo znasz. Ustalasz udziały np na 90% dla siebie i 10% dla drugiego. Możesz legalnie prowadzić działalność. Nie płacisz zusu, nie łamiesz prawa. Druga osoba to tak zwany cichy wspólnik, nie dostaje pensji, nie musi się rozliczać. Ty jesteś prezesem i właścicielem. Jakie wejście na radar masz na myśli i z jakiego powodu miałbyś mieś nieprzyjemności?
Ok tylko jak to ma się do tego ( pozwolę sobie zacytować z 1 postu )
"...Inaczej będzie to wyglądać od 1 stycznia 2018 roku. Zagraniczny podmiot kontrolowany musi spełnić łącznie następujące kryteria:

a) polski rezydent podatkowy powinien posiadać (pośrednio lub bezpośrednio) co najmniej 50% udziałów w spółce zagranicznej (powinniśmy sumować tutaj udziały wszystkich udziałowców powiązanych rodzinnie do II stopnia pokrewieństwa),

b) spółka osiąga co najmniej 33% przychodów ze źródeł pasywnych (przychodem pasywnym są również przychody z transakcji z podmiotami powiązanymi, jeśli wytworzona podczas transakcji wartość dodana jest znikoma)

c) faktycznie zapłacony podatek w kraju siedziby spółki zagranicznej wynosi mniej niż połowę stawki opodatkowania obowiązującej w Polsce. "

Jeśli wejdę z bratem, kuzynem czyli są powiązani rodzinnie do II stopnia to przekraczamy te 50% i wchodzimy na radar. Z kumplem, nie powiązanym rodzinnie też przekraczam te 50%.
Musiałby być 3 osoby. Ja załóżmy 40%, reszta 30%, 30%.

Nie wiem. Może źle doczytałem bo jestem niestety po pracy, nieprzespana noc ( nie impreza noworoczna niestety :/ ).

Weteran
Awatar użytkownika
Posty: 1638
Rejestracja: 10 czerwca 2017
Reputacja: 360
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: tonyxxl » poniedziałek, 1 stycznia 2018, 17:31

ty masz zamiar otwierać tę spółkę w PL czy EST? bo się pogubiłem

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » wtorek, 2 stycznia 2018, 00:48

tonyxxl pisze:ty masz zamiar otwierać tę spółkę w PL czy EST? bo się pogubiłem
W Estonii :)

Dodano po 7 godzinach 11 minutach 22 sekundach:
Troszkę jeszcze poszperałem i doszedłem do wniosku że do spółki w Estonii Urząd Skarbowy łatwo się może doczepić. Łatwo ustalą że tam nie mieszkamy, skoro tak to całe zarządzanie odbywa się w Polsce. Nie wiem może trochę przesadzam ale jestem wyczulony na tym punkcie. Dodatkowo trzeba brać pod uwagę że niebawem na gwałt będą szukać pieniędzy. Wywalili full kasy w Rydzyka, ochrona zdrowia w rozsypce ( co chwilę jakiś news o zamykanych oddziałach szpitalnych ), socjal dla patoli taki że głowa mała. Z powietrza to się nie bierze. Już uszczelniają co mogą.

Nie wiem czy nie lepiej rzeczywiście założyć spółkę w Polsce. Albo już trudno i do JDG to wciągnąć.

W Estonii i tak bym sobie papiery wyrobił mimo wszystko bo jednak konto gdzieś za granicą się przyda. Widać że kraj się rozwija. Na pewno wolę jechać tam niż do kalifatu UK/Niemcy/Francja.

Zostaje jeszcze spółka w Singapurze. Ale trudniej ją założyć. Za to podobno Państwo nie udostępnia naszych danych.


Najlepiej to w ogóle się przeprowadzić do kraju najbardziej przyjaznemu krypto :). Serio o tym myślę. Tylko muszę się przekwalifikować. Albo na poważnie zająć się tradingiem ( w sumie to mnie to pociąga + jestem realistą i nie mam dużych potrzeb ).

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Tokio » czwartek, 4 stycznia 2018, 00:15

xcrypt pisze: skoro tak to całe zarządzanie odbywa się w Polsce
Belg może mieć spółkę zoo w Polsce i ona płaci podatki w Polsce. Ty możesz mieć Ltd w Londynie i ona będzie płacić w Londynie. To spółka ma osobowośc prawną. Jako właściciel i ostateczny beneficjent jeśli nie kombinujesz, zapłacisz podatek za dywidendę i tyle.
Jeśli tu masz koparki, to tu musisz mieć spółkę. Jeśli handlujesz krypto, to nie ma znaczenia, czy robisz toz tarasu w Krakowie, czy z Krety, działalność nie jest uziemiona i może to sobie robić Twoja spółka w Estonii.
Nie popadajmy w paranoje.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » sobota, 6 stycznia 2018, 12:22

Może rzeczywiście trochę przesadzam.

Muszę się jeszcze zorientować jak to zrobić żeby mieć mniej niż 50% i bezstresowo rządzić firmą i wypłacać zyski.

Dyskutant
Awatar użytkownika
Posty: 156
Rejestracja: 21 listopada 2016
Reputacja: 318
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: MelomanBTC » sobota, 6 stycznia 2018, 22:27

Tokio pisze:
xcrypt pisze: skoro tak to całe zarządzanie odbywa się w Polsce
Belg może mieć spółkę zoo w Polsce i ona płaci podatki w Polsce. Ty możesz mieć Ltd w Londynie i ona będzie płacić w Londynie. To spółka ma osobowośc prawną. Jako właściciel i ostateczny beneficjent jeśli nie kombinujesz, zapłacisz podatek za dywidendę i tyle.
Jeśli tu masz koparki, to tu musisz mieć spółkę. Jeśli handlujesz krypto, to nie ma znaczenia, czy robisz toz tarasu w Krakowie, czy z Krety, działalność nie jest uziemiona i może to sobie robić Twoja spółka w Estonii.
Nie popadajmy w paranoje.
Czyli wychodzi na to samo jakbyś miał zwykłą sp.zoo w Polsce i bez żadnego kombinowania z Estonią ;)?

Spółka ma swoją osobowość prawną, ma ona rezydencję tam gdzie jest założona, więc mogłaby być w Estonii, gdzie właściciel siedziałby w PL, to prawda.

Ale, czy to opłacalne? Przy spółce w Estonii, będziemy musieli odprowadzić:
- podatek Estoński od spółek (21%) od tego co nasza firma kryptowalutowa zarobiła.
jeżeli zmniejszyliśmy dochód spółki Estońskiej do 0, przez wypłatę premii miesięcznej dla prezesa (czyli dla siebie) i innymi kosztami, to na tym samym byśmy byli mając sp.zoo w PL i po co nam wtedy spółka w Estonii :D?

Zakładamy więc, że nie kombinowaliśmy ze zwiększeniem kosztów firmy Estońskiej i zapłaciliśmy podatek w Estonii od zysków spółek (21% z tego co pamiętam, ale proszę o poprawienie jeżeli się mylę).
Wypłacamy sobie dywidendę lub w inny sposób, żeby mieć zarobioną kasę w Polsce. W Polsce mamy rezydencję, więc tutaj odprowadzamy podatek od osób fizycznych, wita nas podatek 18% w 1 progu, a potem 32% w 2 progu.


Księgowość opłacamy tak samo (nawet trochę drożej w Estonii), dochodzi koszt wirtualnego biura. Jedynie co nas omija to polski ZUS.



Dla oszczędności na ZUSie nie warto, ponieważ w Polsce jest sto sposobów jak nie płacić ZUSu.


Gdzie jest więc sens w zakładaniu tam firmy? Skoro po powyższym wyliczeniu widzimy, że przy "normalnym" wypłacaniu dywiendy będziemy płacić nawet 2 podatki, bo w Estonii od spółek i w Polsce od osoby fizycznej.
Może coś przeoczyłem po prostu, ale wielokrotnie badałem tą sytuację i dochodziłem w szkrzętnej kalkulacji do tego samego.
Tips and donate: 1MeLomanAYHaskzJfidS8nkGFeqmu3giuG

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » sobota, 6 stycznia 2018, 23:09

@MelomanBTC
Po raz 4 mam przedstawiać zalety i cele które skłaniają mnie do założenia spółki w Estonii i zamknięcia polskiej? Napisałeś kawał posta a zaoszczędziłbyś na czasie swoim i naszym gdybyś przeczytał ze zrozumieniem kilka pierwszych moich postów w tym temacie.
xcrypt pisze: Najlepiej to w ogóle się przeprowadzić do kraju najbardziej przyjaznemu krypto . Serio o tym myślę. Tylko muszę się przekwalifikować. Albo na poważnie zająć się tradingiem ( w sumie to mnie to pociąga + jestem realistą i nie mam dużych potrzeb ).
Też o tym myślałem i wyszły mi 2 miejsca, Belize i Cypr.

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » niedziela, 7 stycznia 2018, 01:06

BTC-m pisze:@MelomanBTC
Po raz 4 mam przedstawiać zalety i cele które skłaniają mnie do założenia spółki w Estonii i zamknięcia polskiej? Napisałeś kawał posta a zaoszczędziłbyś na czasie swoim i naszym gdybyś przeczytał ze zrozumieniem kilka pierwszych moich postów w tym temacie.
xcrypt pisze: Najlepiej to w ogóle się przeprowadzić do kraju najbardziej przyjaznemu krypto . Serio o tym myślę. Tylko muszę się przekwalifikować. Albo na poważnie zająć się tradingiem ( w sumie to mnie to pociąga + jestem realistą i nie mam dużych potrzeb ).
Też o tym myślałem i wyszły mi 2 miejsca, Belize i Cypr.
Też o Belize myślałem ( w ogóle chodzi mi po głowie od kiedy dawno temu oglądałem odcinek o tym kraju Cejrowskiego ). Chociaż mam znajomego który zjeździł prawie cały świat i mówi że w Belize na tle innych krajów nic szczególnego nie ma. No ale to trzeba samemu pojechać i się przekonać.

Początkujący
Posty: 1
Rejestracja: 13 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: stox » sobota, 13 stycznia 2018, 13:25

Proszę jeszcze o informację czy mając już zarejestrowaną spółkę w Estonii dokonuję przelewu na jej konto kasy.....Czyli...np. mając konto na Binance mogę dokonywać przelewów 2 btc bez weryfikacji konta ...ale wpierw muszę sprzedać krypto i przejść np. do euro ale wtedy mam już obowiązek podatkowy w Polsce. Dotyczy to środków które mam w krypto przed faktem zarejestrowania spółki w Estonii. Jak zasilić konto spółki w Estoni tymi środkami z Binance aby następnie je wypłacić w jakijś części w formie pożyczki na 30 lat itp.....czy wynagrodzenia....

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » niedziela, 14 stycznia 2018, 10:08

@stox
Musisz mieć zarejestrowane na firmę konto na giełdzie (nowe konto). Od pieniędzy zarobionych wcześniej musisz zapłacić podatek w Polsce, kapitał do spółki można wpłacić poprzez wpłacenie kapitału zakładowego.

Początkujący
Posty: 2
Rejestracja: 12 stycznia 2018
Reputacja: 0
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: mateusztomczyk » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 08:59

Witam serdecznie,

spółka z.o.o. w Estonii może bez problemów inwestować w kryptowaluty. Obecnie Urząd Skarbowy w Estonii traktuje kryptowaluty tak samo jak waluty fiducjarne (EUR, PLN, USD czy inne). Oczywiście trzeba spełniać pewne drobne obowiązki, by móc zgodnie z prawem korzystać z takiego wehikułu, ale legalna możliwość braku odprowadzania podatku wynagradza pewne niedogodności. Jeśli ktoś jest zainteresowany niezobowiązującą rozmową na temat spółki w Estonii, proszę o kontakt: mail: mateusz.tomczyk@independenttrader.pl

Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 21 listopada 2017
Reputacja: 6
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: xcrypt » poniedziałek, 15 stycznia 2018, 14:05

mateusztomczyk pisze:Witam serdecznie,

spółka z.o.o. w Estonii może bez problemów inwestować w kryptowaluty. Obecnie Urząd Skarbowy w Estonii traktuje kryptowaluty tak samo jak waluty fiducjarne (EUR, PLN, USD czy inne). Oczywiście trzeba spełniać pewne drobne obowiązki, by móc zgodnie z prawem korzystać z takiego wehikułu, ale legalna możliwość braku odprowadzania podatku wynagradza pewne niedogodności. Jeśli ktoś jest zainteresowany niezobowiązującą rozmową na temat spółki w Estonii, proszę o kontakt: mail: mateusz.tomczyk@independenttrader.pl
Myślę że prawie wszyscy na tym forum są tym zainteresowani. Jeśli można to proszę więcej napisać. Chyba że to płatna usługa ;). Wtedy rozumiem.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 11:39

Kontaktowałem się z Panem Tomczykiem. Założenie spółki u nich jest droższe 5 krotnie niż w firmie estońskiej. Ja wybrałem estońską. Jeśli ktoś ma problem z angielskim i ma nadmiar pieniędzy na rejestrację, to wydaje się dobra opcja.

Moja spółka jest już wpisana do rejestru, księgowość za rok opłacona, adres oraz osoba kontaktowa również. Dodatkowe koszty które poniosłem to 670€ (w tym opłaty za rok działalności). Trzeba jeszcze doliczyć rejestrację jako VATowiec, 50€. Jestem na etapie zakładania konta bankowego w estońskim banku online. Niestety mój numer ID firmy jeszcze na to nie pozwala, pewnie trzeba poczekać na dokończenie procedury przez biuro rachunkowe.

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: minerprzem » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 11:43

wygląda bardzo kolorowo co piszesz @BTC-m.

Czy ktoś weryfikował pozytywy rejestracji firmy w Czechach?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
2
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:06

Póki co jest kolorowo. Wszystkie przepisy i terminy są na portalu rządowym, wszystkie powiadomienia przychodzą na email który dostajemy od rządu estońskiego w domenie eesti.ee, mamy też swoją subdomenę, można dodawać pracowników, zwalniać:), zmieniać nazwę firmy, dopisywać PKD. Biuro rachunkowe już mnie wdraża w przepisy, jednak całe info jest zastrzeżone (taka jest treść stopki w mailu). Póki co wygląda naprawdę pozytywnie zważywszy na fakt że poza zdobyciem karty, wszystko załatwiam spoza Polski. Oczywiście jeszcze pozostało konto bankowe oraz bieżąca działalność. Będę dawał znać co jakiś czas jak to wygląda w praktyce z punktu widzenia amatora (nie zajmuję się zakładaniem spółek zawodowo, robię to tylko na własne potrzeby).

Odnośnie Czech, nie sądzę aby udało się wszystko załatwić zdalnie. Chyba tylko Estonia ma system który to umożliwia.

Początkujący
Posty: 67
Rejestracja: 30 czerwca 2017
Reputacja: 9
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: minerprzem » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:25

o jakiej karcie piszesz? ile razy w roku musisz być w Estonii?
w Czechach możesz zlecić założenie spółki/działalności lub zrobić to samemu. z tego co wiem podatki są niższe niż w PL, nie ma akcyzy na samochody a VAT z zakupu auta jest w 100% zwracana w następnym miesiącu, ale zus jest uwarunkowany od dochodów i to może pojawić sie problem, bo przy przekroczeniu jakiejś kwoty zus czeski zaczyna być nie opłacalny.

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » poniedziałek, 29 stycznia 2018, 12:29

Mówię o karcie eID czyli o czymś w stylu estońskiego dowodu osobistego z elektronicznym podpisem. Można go sobie załatwić w Polsce w ambasadzie estońskiej. Zobacz pierwszy post w topicu. Nie muszę być w Estonii wcale. Założyłem ichniejszą Sp. z o.o..

Początkujący
Posty: 82
Rejestracja: 5 lipca 2017
Reputacja: 5
Reputacja postu: 
0
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: Tokio » wtorek, 30 stycznia 2018, 04:55

BTC-m pisze: Oczywiście jeszcze pozostało konto bankowe
Ale wiesz, że jakby co, to konto bankowe tej firmy możesz mieć gdziekolwiek, również w Polsce? Tak na wszelki wypadek daję znać. Faktycznie mają tam tak, że jest jeden numer konta obsługujący wszystkie waluty?

Początkujący
Awatar użytkownika
Posty: 208
Rejestracja: 12 lutego 2017
Reputacja: 163
Reputacja postu: 
1
Napiwki za post: 0 BTC

Firma w Estonii - odpowiedź na potencjalną możliwość zbanowania kryptowalut w Polsce

Postautor: BTC-m » wtorek, 30 stycznia 2018, 07:51

@Tokio
Wiem, jednak chodzi mi między innymi o to żeby się uniezależnić od polskich banków po ewentualnym banie krypto:)

Wróć do „Kwestie prawne”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości